BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 51 von 72 ErsteErste ... 4147484950515253545561 ... LetzteLetzte
Ergebnis 501 bis 510 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 198.440 Aufrufe

 1. #501
  Avatar von Mbreti

  Registriert seit
  08.11.2005
  Beiträge
  1.432
  po ndertohet shume

 2. #502

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Zitat Zitat von Mbreti Beitrag anzeigen
  po ndertohet shume
  Shume pa plan, Basha do ta ndryshoj Tiranen

 3. #503
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Muze dhe Xhami e re per Tiranen


  Bashkia - Arkivi i lajmeve
  RolexAL (SSC)


  Das Architekturstudio "BIG" aus Dänemark hat den Wettbewerb für die neue Moschee in Tirana gewonnen


  Balkanweb  Top Channel - Video: Xhamia e re, fiton projekti danez  7t (SSC)  Kulla (SSC)  Bin mir auch selber nicht sicher mit welchem der Projekte die Gewonnen haben.  Edit: 4. #504
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Ximi Beitrag anzeigen
  In den lagjet von Tirana siehts dann nicht mehr so rosig aus..


  Dazu gehörten bis vor kurzem auch "Rruga e Kalasė" und diese gegend wo dieser 1 km Park gebaut wurde.
  Man schafft nicht alles an einem Tag

 5. #505

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Dazu gehörten bis vor kurzem auch "Rruga e Kalasė" und diese gegend wo dieser 1 km Park gebaut wurde.
  Man schafft nicht alles an einem Tag
  Kein Wunder, Rama verfolgt auch andere Ziele^^

 6. #506

  Registriert seit
  18.06.2010
  Beiträge
  47
  [QUOTE=Arbanasi;2575143]Sheshi Skenderbej


  04.04.2011

  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr

  matthew_reames[/QUOTE

  a ka naj Foto ku shihet wie es aussehen sol wens fertig ist

 7. #507

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602

 8. #508

  Registriert seit
  08.06.2011
  Beiträge
  12
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Mal ne frage... wozu dient das hier? Was macht man da?
  Kur ske kohe te futesh brenda ne kishe, atje mundesh te ndezesh nje qiri edhe te ikesh. Si do fitojne ndryshe prifterinjte dhe kishat?

 9. #509
  Avatar von AGRON

  Registriert seit
  13.11.2005
  Beiträge
  944
  Sigurohen fondet e kampusit tė ri pėr 15 mijė studentė

  Godina e re e Fakultetit tė Drejtėsisė dhe Shkencave Sociale ngrihet pikėrisht aty ku 20 vjet mė parė studentė e pedagogė u futėn nė grevė urie pėr tė rrėzuar komunizmin.Ėshtė pagėzuar me emrin “Ndėrtesa e lirisė”. Tashmė “Kinoklubi” i Qytetit Studenti ėshtė pėrshtatur pėr ndjekjen e leksioneve dhe seminareve. Po kėshtu, nga sa u bė me dije dje, punimet pėr kampusin, qė i pėrket Universitetit tė Tiranės, nisin nė fund tė vitit. Qeveria shqiptare ka miratuar financimin prej 23 milionė eurosh pėr tė materializuar projektin qė do tė ofrojė mjedise studimi pėr 15 mijė studentė tė rinj. Ndėrtimi i plotė i kėtij kampusi modern me 5 kate pritet tė pėrfundojė brenda tri viteve. Nė vitin 2012 do tė jenė gati godinat mėsimore. Mė pas do tė materializohet pjesa tjetėr e planit urbanistik.

  Gjatė ceremonisė sė organizuar enkas pėr pėrurimin e ambienteve tė reja pėr studentėt, kreu i qeverisė, Sali Berisha, premtoi mbėshtetje maksimale pėr komunitetin universitar. Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, rektori i Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, dekanė, pedagogė e studentė tė kėtyre fakulteteve, ish-studentė tė ’90-s.”Djem dhe vajza, studentė dhe studente tė 20 viteve mė parė, pedagoget dhe pedagogėt tuaj, disa prej tė cilėve u ngujuan nė sallat e kėsaj ndėrtese nė njė betejė legjendare me diktaturėn, mbushėn kėto rrugė dhe sheshe si tė rinjtė e kombit mė tė stėrkequr, mė tė izoluar, mė tė vuajtur tė Europės, si tė rinjtė e njė vendi qė nuk ishte streha varfėrore, por ishte strehėza e vėrtetė e mjerimit tė kontinentit”, tha Berisha. Kryeministri vuri sėrish theksin te cilėsia e arsimit tė lartė. Sipas tij, vetėm kėshtu vendi mund tė shėnojė progres. “Duhet tė bėjmė gjithēka pėr cilėsinė, cilėsinė dhe vetėm cilėsinė e diplomave, e dijeve, e kualifikimeve, e ekspertizės sė shkollave tona tė larta. Sigurisht, cilėsia dhe rendja pas saj kėrkon kushte, kėrkon mjedise moderne, biblioteka moderne, laboratorė modern. Ne do bėjmė gjithēka qė universitetet tona t’i kenė. Por, ju garantoj se kėto janė tė mjaftueshme dhe nuk bėjnė qė ne tė realizojmė qėllimin tonė”, tha Berisha. Sipas tij, vendimtare nė cilėsinė ėshtė liria akademike. “Atė e keni nė dorė ju dhe vetėm ju. Liria e kėrkimit shkencor ėshtė pėrcaktuese pėr cilėsinė e universiteteve tona. Ne duhet tė bėjmė gjithēka qė ta nxisim atė”, tha Kryeministri. Mė tej, ai shtoi se qeveria ėshtė e vendosur tė mbėshtesė universitetet materialisht dhe financiarisht.
  23 milione euro do tė jepen nga qeveria pėr tė materializuar projektin e ndėrtimit tė kampusit universitar. Ai do tė ofrojė mjedise studimi pėr 15 mijė studentė tė rinj.

  2 fakultete do tė kenė tashmė ambiente tė reja studimi. Bėhet fjalė pėr Juridikun dhe Shkencat Sociale. Inaugurimi i godinės “Ndėrtesa e Lirisė” u bė dje.

  Kampusi i UT
  Sipas planit urbanistik, kampusi studentor i UT-sė do tė jetė me 5 kate, me sipėrfaqe ndėrtimi mbi tokė prej 32.536 m2, ku zona sportive do tė zėrė njė sipėrfaqe prej 13.150 m2. Kampusi do tė ketė njė palestėr (1 890m2, fushė minifutbolli (1 600m2), fushė tenisi (1 040m2), fushė basketbolli (1 260 m2) dhe pistė vrapimi (1 540m2). Nuk do tė mungojnė as rrugėt automobilistike, ku do tė pėrfshihen trotuare, rrugė kėmbėsorėsh dhe sheshe gjelbėrimi. Tė gjithė studentėt e fakulteteve tė UT, mendohet qė tė grumbullohen sė bashku nė kampusin e ri universitar bashkėkohor.

  http://www.panorama.com.al/sociale/s...-mije-studente
 10. #510
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  ich muss sagen das neue parlament sieht richtig hässlich aus
  und das mausoleum hätte ein museum bleiben sollen so eine art louvre zur erinnerung an die kommunistische ära

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23