BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 52 von 72 ErsteErste ... 24248495051525354555662 ... LetzteLetzte
Ergebnis 511 bis 520 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 198.634 Aufrufe

 1. #511
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen

  Gibts auch einen Boxring wo sich Demokraten und Sozialisten schlagen können?

 2. #512
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Zitat Zitat von Epirus Beitrag anzeigen
  Kur ske kohe te futesh brenda ne kishe, atje mundesh te ndezesh nje qiri edhe te ikesh. Si do fitojne ndryshe prifterinjte dhe kishat?

  Qka ka pun kisha dhe prifterija ktu se po e permen?

 3. #513
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Nach sehr langer Zeit mal n'paar Bilder...  TID Tower

  26.07.2011

  KingGenti (SSC)

  10.08.2011


  mali.it (SSC)
  16.08.2011


  Fieraku (SSC)

 4. #514
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  TLP - Tirana Logistics Park  Tirana Logistic Park perfaqeson nje nga projektet e rradhes te Balfin Group (www.balfin.al), ndertimin e 5 objekteve magazinuese/industriale te klasit A me qellim dhenien me qera te tyre, kompanive te ndryshme shqiptare apo nderkombetare qe duan te pozicionojne dhe zhvillojne aktivitetin e tyre ne Shqiperi. Ndertimi I ketyre objekteve me standarte europiane,nderthurur me shfrytezimin e formave te ndryshme te transportit dhe variantet logjistike teper fleksibel,e ben Parkun Logjistik te Tiranes,te parin ne Shqiperi totalisht te standarteve Nderkombetare.  Projekti I zhvilluar ne nje hapesire prej 200 000m² dhe me nje ndertimi totale ndertimi prej 80 000m² midis te tjerash do te ofroje:

  - Zyra te standartit te larte.
  - Infrastrukture te Re rrugore dhe permiresimin e asaj egzistuese.
  - Magazine dhe Hapesire te Lire Doganore,se bashku me sherbimin e zhdoganimit brenda ketyre tyre.
  - Nje terminal hekurudhor me nje degezim paralel shinash brenda Parkut.
  - Nje terminal per shkarkimin dhe perpunimin e konteniereve
  - Hapesira te shumta parkimi per te gjitha kapacitetet e mjeteve: autovetura,kamione, trajlera
  - Nje rrjet te kompletuar te ambjenteve sociale

  Parku Logjistik i Tiranes eshte i pozicionuar ne zonen kryesore industrale te Tiranes- Shqiperise(Autostrada Tirane-Durres).

  Vetem 200m larg nga Autostrada Tirane-Durres
  6 km nga qendra e kryeqytetit
  14 km nga Aeroporti nderkombetar me i madh i vendit, Rinasi
  30 km nga Porti kryesor dhe qyteti i dyte me i madh ne vend, Durresi.
  Pozicionuar strategjikisht prane superstradave kryesore,qe lidhin Shqiperin me Kosoven dhe Maqedonine.

  Tirana Logistic Park – Albania

  7t (SSC)

 5. #515
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Abacus Lugina e Gjelbėr  Vetėm 5 km nga Tirana dhe rreth 500 metra nga “Rruga e Elbasanit”, gjėndet "Abacus Lugina e Gjelbėr". Kompleksi pėrbėhet nga 155 banesa tė shpėrndara nė ndėrtesa rezidenciale me 3 kate dhe papafingo.  Abacus Lugina e Gjelbėr ėshtė njė zonė komplet e rrethuar, me kontroll hyrjeje pėr makinat dhe pėr njerėzit, me 24 orė siguri pėr tė jetuar nė qetėsi totale.  Kompleksi disponon njė Qėndėr Tregėtare, Supermarket, restorante tė medha me njė sipėrfaqe rreth 3.000 m², me parking, ku ofrohen tė gjitha shėrbimet dhe lehtėsitė e nevojshme pėr jetėn e pėrditshme.

  Abacus Property Development

  7t (SSC)

 6. #516
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zbulohet projekti ambicioz, Kule: Ja kampusi universitar  Kampusi i ri universitar aq shumė i pėrfolur i Universitetit tė Tiranės ka gjasa qė tė fillojė nga ndėrtimi kėtė vit. Tė gjithė studentėt e fakulteteve tė kėtij institucioni mendohet qė tė grumbullohen sė bashku nė njė kampus universitar bashkėkohor. Pėr kėtė mendohet qė tė pėrdoret hapėsira qė ofron fusha aktuale e sportit pranė Qytetit Studenti. Madje, nė ndihmė tė drejtuesve tė universitetit mė tė madh nė vend pėr realizimin e kėtij superinvestimi mėsohet se ėshtė ofruar edhe vetė Kryeministri Sali Berisha. Pėrfaqėsues tė rektoratit tė UT-sė bėjnė me dije se vetė Kryeministri, pasi ėshtė njohur me projekt-idenė e kampusit tė ri universitar ėshtė shprehur dakord pėr tė mbėshtetur kėtė iniciativė pėrmes mekanizmave tė domosdoshėm ligjorė.  Nga ana tjetėr, numri njė i Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, nė njė deklaratė ka sqaruar se pas miratimit nga Rektorati, projekt-ideja pėr kampusin universitar e hartuar nga drejtuesit e UT-sė, pritet qė javėn e ardhshme do tė kalojė nė mbledhjen e senatit dhe kėshillit tė administrimit, dhe mė tej, si projekt konkurrues nė qeveri.  Rektori i UT-sė, Dhori Kule, u shpreh mė tej se ky projekt pritet tė realizohet brenda tre vitesh, me njė kosto investimi prej rreth 23 milionė eurosh. "Kampusi studentor ėshtė zgjidhja afatgjatė, me standarde bashkėkohore tė infrastrukturės", theksoi rektori Kule. Ai konfirmoi se ėshtė pėrgatitur studimi urbanistik pjesor i kampusit, qė parashikon mjedise studimi pėr mbi 12 mijė studentė tė rinj. "Kjo ndėrtesė do tė jetė e nivelit dhe formatit cilėsor ndėrkombėtar dhe fatmirėsisht ėshtė i zgjidhur problemi i pronės, pasi ėshtė nė zonėn universitare tė UT-sė, sikurse janė dhe mjediset sportive nė Qytetin Studenti", tha Kule.
  Lidhur me financimin e kėtij projekti, vetė Universiteti i Tiranės do tė kontribuojė me tė ardhurat dytėsore. Por ndėrkohė, mendohet se do tė shfrytėzohet edhe njė bashkėpunim i mundshėm me donatorė pėr realizimin e kėtij. Gjithashtu, pritet edhe njė reagim zyrtar nga vetė Kryeministri Berisha dhe ndihma konkrete qė qeveria qė ai drejton do tė marrė pėrsipėr tė ofrojė pėr kėtė kampus universitar.  Treguesit teknikė tė projektit tė Kampusit Studentor tė UT-sė nga drejtuesit e institucionit vlerėsohen si zgjidhja finale e problemeve tė infrastrukturės dhe ambienteve me tė cilat pėrballet aktualisht institucioni.
  Sipas planit urbanistik pjesor, Kampusi Studentor i UT-sė do tė jetė me 5 kate, me sipėrfaqe ndėrtimi mbi tokė prej 32.536 m2, ku zona sportive do tė zėrė njė sipėrfaqe prej 13.150 m2. Kampusi do tė ketė njė palestėr (1 890m2, fushė minifutbolli (1 600m2), fushė tenisi (1 040m2), fushė basketbolli (1 260 m2) dhe pistė vrapimi (1 540m2 m2). Nuk do tė mungojnė as rrugėt automobilistike, ku do tė pėrfshihen trotuare, rrugė kėmbėsorėsh dhe sheshe gjelbėrimi.  Gazeta Shqip


  7t (SSC)

 7. #517
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Sigurohen fondet e kampusit tė ri pėr 15 mijė studentė

  Godina e re e Fakultetit tė Drejtėsisė dhe Shkencave Sociale ngrihet pikėrisht aty ku 20 vjet mė parė studentė e pedagogė u futėn nė grevė urie pėr tė rrėzuar komunizmin.Ėshtė pagėzuar me emrin “Ndėrtesa e lirisė”. Tashmė “Kinoklubi” i Qytetit Studenti ėshtė pėrshtatur pėr ndjekjen e leksioneve dhe seminareve. Po kėshtu, nga sa u bė me dije dje, punimet pėr kampusin, qė i pėrket Universitetit tė Tiranės, nisin nė fund tė vitit. Qeveria shqiptare ka miratuar financimin prej 23 milionė eurosh pėr tė materializuar projektin qė do tė ofrojė mjedise studimi pėr 15 mijė studentė tė rinj. Ndėrtimi i plotė i kėtij kampusi modern me 5 kate pritet tė pėrfundojė brenda tri viteve. Nė vitin 2012 do tė jenė gati godinat mėsimore. Mė pas do tė materializohet pjesa tjetėr e planit urbanistik.

  Gjatė ceremonisė sė organizuar enkas pėr pėrurimin e ambienteve tė reja pėr studentėt, kreu i qeverisė, Sali Berisha, premtoi mbėshtetje maksimale pėr komunitetin universitar. Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, rektori i Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, dekanė, pedagogė e studentė tė kėtyre fakulteteve, ish-studentė tė ’90-s.”Djem dhe vajza, studentė dhe studente tė 20 viteve mė parė, pedagoget dhe pedagogėt tuaj, disa prej tė cilėve u ngujuan nė sallat e kėsaj ndėrtese nė njė betejė legjendare me diktaturėn, mbushėn kėto rrugė dhe sheshe si tė rinjtė e kombit mė tė stėrkequr, mė tė izoluar, mė tė vuajtur tė Europės, si tė rinjtė e njė vendi qė nuk ishte streha varfėrore, por ishte strehėza e vėrtetė e mjerimit tė kontinentit”, tha Berisha. Kryeministri vuri sėrish theksin te cilėsia e arsimit tė lartė. Sipas tij, vetėm kėshtu vendi mund tė shėnojė progres. “Duhet tė bėjmė gjithēka pėr cilėsinė, cilėsinė dhe vetėm cilėsinė e diplomave, e dijeve, e kualifikimeve, e ekspertizės sė shkollave tona tė larta. Sigurisht, cilėsia dhe rendja pas saj kėrkon kushte, kėrkon mjedise moderne, biblioteka moderne, laboratorė modern. Ne do bėjmė gjithēka qė universitetet tona t’i kenė. Por, ju garantoj se kėto janė tė mjaftueshme dhe nuk bėjnė qė ne tė realizojmė qėllimin tonė”, tha Berisha. Sipas tij, vendimtare nė cilėsinė ėshtė liria akademike. “Atė e keni nė dorė ju dhe vetėm ju. Liria e kėrkimit shkencor ėshtė pėrcaktuese pėr cilėsinė e universiteteve tona. Ne duhet tė bėjmė gjithēka qė ta nxisim atė”, tha Kryeministri. Mė tej, ai shtoi se qeveria ėshtė e vendosur tė mbėshtesė universitetet materialisht dhe financiarisht.
  23 milione euro do tė jepen nga qeveria pėr tė materializuar projektin e ndėrtimit tė kampusit universitar. Ai do tė ofrojė mjedise studimi pėr 15 mijė studentė tė rinj.

  2 fakultete do tė kenė tashmė ambiente tė reja studimi. Bėhet fjalė pėr Juridikun dhe Shkencat Sociale. Inaugurimi i godinės “Ndėrtesa e Lirisė” u bė dje.

  Kampusi i UT
  Sipas planit urbanistik, kampusi studentor i UT-sė do tė jetė me 5 kate, me sipėrfaqe ndėrtimi mbi tokė prej 32.536 m2, ku zona sportive do tė zėrė njė sipėrfaqe prej 13.150 m2. Kampusi do tė ketė njė palestėr (1 890m2, fushė minifutbolli (1 600m2), fushė tenisi (1 040m2), fushė basketbolli (1 260 m2) dhe pistė vrapimi (1 540m2). Nuk do tė mungojnė as rrugėt automobilistike, ku do tė pėrfshihen trotuare, rrugė kėmbėsorėsh dhe sheshe gjelbėrimi. Tė gjithė studentėt e fakulteteve tė UT, mendohet qė tė grumbullohen sė bashku nė kampusin e ri universitar bashkėkohor.

  http://www.panorama.com.al/sociale/s...-mije-studente

 8. #518
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.626
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Nach sehr langer Zeit mal n'paar Bilder...  TID Tower

  26.07.2011

  KingGenti (SSC)

  10.08.2011


  mali.it (SSC)
  16.08.2011


  Fieraku (SSC)

  Ist ein schönes Projekt, aber es wird gesagt (es wird viel gesagt, aber ob es letzendlichst wahr ist weiß niemand), dass die Firma die dieses Projekt gestartet hat das Geld ausgegangen ist und sie einen Käufer suchen. Also wie gesagt ob es wahr ist weiß ich nicht.

 9. #519
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.626
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Sigurohen fondet e kampusit tė ri pėr 15 mijė studentė

  Godina e re e Fakultetit tė Drejtėsisė dhe Shkencave Sociale ngrihet pikėrisht aty ku 20 vjet mė parė studentė e pedagogė u futėn nė grevė urie pėr tė rrėzuar komunizmin.Ėshtė pagėzuar me emrin “Ndėrtesa e lirisė”. Tashmė “Kinoklubi” i Qytetit Studenti ėshtė pėrshtatur pėr ndjekjen e leksioneve dhe seminareve. Po kėshtu, nga sa u bė me dije dje, punimet pėr kampusin, qė i pėrket Universitetit tė Tiranės, nisin nė fund tė vitit. Qeveria shqiptare ka miratuar financimin prej 23 milionė eurosh pėr tė materializuar projektin qė do tė ofrojė mjedise studimi pėr 15 mijė studentė tė rinj. Ndėrtimi i plotė i kėtij kampusi modern me 5 kate pritet tė pėrfundojė brenda tri viteve. Nė vitin 2012 do tė jenė gati godinat mėsimore. Mė pas do tė materializohet pjesa tjetėr e planit urbanistik.

  Gjatė ceremonisė sė organizuar enkas pėr pėrurimin e ambienteve tė reja pėr studentėt, kreu i qeverisė, Sali Berisha, premtoi mbėshtetje maksimale pėr komunitetin universitar. Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, rektori i Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, dekanė, pedagogė e studentė tė kėtyre fakulteteve, ish-studentė tė ’90-s.”Djem dhe vajza, studentė dhe studente tė 20 viteve mė parė, pedagoget dhe pedagogėt tuaj, disa prej tė cilėve u ngujuan nė sallat e kėsaj ndėrtese nė njė betejė legjendare me diktaturėn, mbushėn kėto rrugė dhe sheshe si tė rinjtė e kombit mė tė stėrkequr, mė tė izoluar, mė tė vuajtur tė Europės, si tė rinjtė e njė vendi qė nuk ishte streha varfėrore, por ishte strehėza e vėrtetė e mjerimit tė kontinentit”, tha Berisha. Kryeministri vuri sėrish theksin te cilėsia e arsimit tė lartė. Sipas tij, vetėm kėshtu vendi mund tė shėnojė progres. “Duhet tė bėjmė gjithēka pėr cilėsinė, cilėsinė dhe vetėm cilėsinė e diplomave, e dijeve, e kualifikimeve, e ekspertizės sė shkollave tona tė larta. Sigurisht, cilėsia dhe rendja pas saj kėrkon kushte, kėrkon mjedise moderne, biblioteka moderne, laboratorė modern. Ne do bėjmė gjithēka qė universitetet tona t’i kenė. Por, ju garantoj se kėto janė tė mjaftueshme dhe nuk bėjnė qė ne tė realizojmė qėllimin tonė”, tha Berisha. Sipas tij, vendimtare nė cilėsinė ėshtė liria akademike. “Atė e keni nė dorė ju dhe vetėm ju. Liria e kėrkimit shkencor ėshtė pėrcaktuese pėr cilėsinė e universiteteve tona. Ne duhet tė bėjmė gjithēka qė ta nxisim atė”, tha Kryeministri. Mė tej, ai shtoi se qeveria ėshtė e vendosur tė mbėshtesė universitetet materialisht dhe financiarisht.
  23 milione euro do tė jepen nga qeveria pėr tė materializuar projektin e ndėrtimit tė kampusit universitar. Ai do tė ofrojė mjedise studimi pėr 15 mijė studentė tė rinj.

  2 fakultete do tė kenė tashmė ambiente tė reja studimi. Bėhet fjalė pėr Juridikun dhe Shkencat Sociale. Inaugurimi i godinės “Ndėrtesa e Lirisė” u bė dje.

  Kampusi i UT
  Sipas planit urbanistik, kampusi studentor i UT-sė do tė jetė me 5 kate, me sipėrfaqe ndėrtimi mbi tokė prej 32.536 m2, ku zona sportive do tė zėrė njė sipėrfaqe prej 13.150 m2. Kampusi do tė ketė njė palestėr (1 890m2, fushė minifutbolli (1 600m2), fushė tenisi (1 040m2), fushė basketbolli (1 260 m2) dhe pistė vrapimi (1 540m2). Nuk do tė mungojnė as rrugėt automobilistike, ku do tė pėrfshihen trotuare, rrugė kėmbėsorėsh dhe sheshe gjelbėrimi. Tė gjithė studentėt e fakulteteve tė UT, mendohet qė tė grumbullohen sė bashku nė kampusin e ri universitar bashkėkohor.

  http://www.panorama.com.al/sociale/s...-mije-studente

  kjo osht lajm shum e mire!

 10. #520
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  30.07.2011

  Tirana East Gate (TEG)  Ardenica (SSC)


  RolexAL (SSC)

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23