BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 7 von 72 ErsteErste ... 345678910111757 ... LetzteLetzte
Ergebnis 61 bis 70 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 198.596 Aufrufe

 1. #61
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Prizren Beitrag anzeigen
  Die sollen mal ein modernes Stadion bauen!!!
  Ob das Realisiert wird... weiß ich nicht!

 2. #62
  Prizren
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen


  Ob das Realisiert wird... weiß ich nicht!

  Sieht wie das Stadion in Muenchen aus!!
  Wenn die das bauen ist wirklich geil!!!

 3. #63

  Registriert seit
  28.10.2009
  Beiträge
  4.327
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen


  Ob das Realisiert wird... weiß ich nicht!
  Das Bild ist etwas alt und habe mir garantiert 1mio. mal angesehen, weil es überall gepostet wurde.
  Ich hoffe das sie endlich ein schönes modernes Stadion bauen können. Ich meine Mazedonien und Georgien spielen auch nicht unbedingt besser als wir und haben ein super Stadion.
  Jedes Balkanland hat halbwegs Gute bis sehr gute Stadien außer wir

  Schaut euch mal Shkup an, an was für ein Stadion die bauen
  Oder das in Georgien

 4. #64
  Prizren
  Deswegen sag ich ja die sollen mak ein Stadion bauen!!!

 5. #65
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Stadium Office Tower

  Nje tjeter projekt eshte i pozicionuar afer stadiumit "Qemal Stafa". Ai gjendet pergjate qendres lineare te qytetit dhe pozicioni i tij ne fund te Parkut te Liqenit gjeneron nje terheqje te dyfishte.
  Ky projekt do te jete pjeserisht nje ndertese banke, pjeserisht rezidenciale dhe godine biznesi, si dhe hapesira per argetim dhe sport.
  Ndertimi i bankes konsiston ne 2 volume te cilat anohen drejt njera tjetres dhe takohen ne katet me te larta.  Blloku i banimit dhe qendra e biznesit mbeten fizikisht te pavarura, por per shkak te formes se tyre te pjerret ato formojne nje teresi vizuale se bashku me banken.
  Studioja e Projektimit eshte "Xaveer De Geyter" nga Belgjika. Ky projekt eshte i perfshire ne planin e pergjithshem rregullator, "Zona D".
  http://www.manetci.com.al

  Urbania

 6. #66
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Train Station Towers

  Ist von 2008

  Dy fitues pėr kullat te Stacioni i Trenit  Projekt-idetė e studios holandeze dhe asaj greke janė imazhi i ri qė do tė formėsojė dy elementet e planit francez pėr qendrėn


  Dy kulla tė larta, qė plani francez pėr qendrėn e Tiranės ka parashikuar tė ngrihen nė zonėn e Stacionit tė Trenit, do tė ndėrtohen sipas projekt-ideve tė paraqitura dje nė njė konkurs ndėrkombėtar tė organizuar nga Bashkia e Tiranės. Juria ndėrkombėtare e pėrbėrė nga shtatė pėrfaqėsues, zgjodhi dy fitues nga tri studiot pjesėmarrėse, njėra prej tė cilave ishte shqiptare. Kėshtu pėr kullėn nė zonėn jugore u shpall fituese projekt-ideja e propozuar nga studio greke “Gigantes-Zenghelis Architects”. Ajo koncepton planifikimin
  nė bllok. Projekti parashikon krijimin e njė parku qendror, i cili ėshtė konsideruar si njė element me rėndėsi nė projekt dhe merr nė konsideratė densitetin dhe lartėsinė e pemėve. Stacioni i Trenit pėr “Gigantes-Zenghelis
  Architects” konsiderohet si vend qė pėrbėn njė element tė ri pėr qytetin. Pėr studion, dy kullat konceptohen tė thjeshta. Fasada do tė jetė blu. Nė koncept-idenė e tyre, ata kanė pėrdorur njė gjuhė tė thjeshtė. Po ashtu, ata e shohin projektin si njė ēėshtje tė hapur dhe qė lė vend pėr t’u zhvilluar mė tej. Kėto janė gjėra qė bėjnė ndryshimin. Nė shesh janė konceptuar kinema verore, lokale, dyqane etj. Ndėrsa pėr kullėn nė veri tė zonės, fitoi projekti i
  studios holandeze “De Architekten Cie”. Ideja e kėsaj studioje ėshtė tė krijojė njė kombinim mes imagjinatės dhe realitetit. Nė planin e saj, “De Architekten Cie” ėshtė pėrpjekur tė pėrfshijė qytetin. Kullat konceptohen si
  udhėrrėfyes pėr pjesėn e jashtme tė qytetit. Fakti qė zona ka pamje drejt malit, pėr holandezėt ėshtė e veēantė. Kullat do tė kenė hotel, zyra, rezidenca qė do tė kombinohen nė planin horizontal. Vlen tė theksohet se ėshtė synuar qė tė ruhet e njėjta ADN e zonės, pra pikėfillimi do tė jetė i njėjtė. Zona do tė ketė tė njėjtat funksione. “De Architekten Cie” kėrkon tė
  bėjė njė lidhje tė jashtme tė qytetit me vetė qytetin dhe synon tė
  Dy fitues pėr kullat te Stacioni i Trenit Projekt-idetė e studios holandeze dhe asaj greke janė imazhi i ri qė do tė formėsojė dy elementet e planit francez pėr qendrėn ruajė traditėn. Plani do tė ruajė lartėsinė mesatare. Kryetari i
  Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, tha se “Tirana ėshtė bėrė stacioni ku ndodhin ngjarje shumė tė rėndėsishme pėr tė nesėrmen, ngjarje qė kanė tė bėjnė mė ide tė reja, me projekte dhe ambicie tė jashtėzakonshme njerėzish qė
  bashkėpunojnė pa kufi. Sipėrmarrės shqiptarė dhe studio tė huaja arkitekture qė shkruajnė historinė e zhvillimeve tė sotme bashkėkohore nė Evropė dhe nė botė, janė bashkė nė Tiranė pėrsėri sot, pėr objekte tė reja, tė cilat nesėr sė bashku me tė tjerat, do tė jenė njė arsye pėr t’u krenuar pėr pėrmasėn evropiane dhe moderne
  tė qytetit tonė”. A. Rr.

  Gazeta Shqip 7. #67
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Tirana Lake Residential District Masterplan

  Program : Masterplan and Design of a new residential district and public buildings:Theatre,Opera House, Congress Hall, Auditorium, Shools, Sport and Leasure buidngs, Housing, Offices, Retals, Fair, Public Park area, Parking
  Location : Tirana, Albania
  Client : Gener 2 Shpk
  Assignment : Masterplan and design project
  Schedule : February 2008
  Status : Preliminary Design
  Lot Area : 85.000 sqm
  Built Area : 210.000 sqm
  Consultants : Alberto Greti, Noccolņ Cau, Nicola Saraceno_Render: Modostudio

 8. #68
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Reconstruction of TIH

 9. #69
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Edhe kjo esht e vjeter... a do realizohet? Hic nuk dihet


  [Tirana] Iliria Center Tower Complex
  Iliria Center Tower Complex is one of the most important projects for Tirana's City Center because it's located right behind Opera Theater in the infamous Hajdini Hole.
  We have been talking about this major project for almost 2 years now and finally we have official proposals for the project.
  There are 3 variants all designed by a swiss/german team of architects.
  Enjoy  1st variant - 3 towers in form of sails (note:this is the primary propossal)  2nd variant - 2 towers in open cylindric form  3rd variant - 3 towers in form of cristal cubes
 10. #70
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Konkursi ndėrkombėtar pėr zonėn prioritare “E”
  BLK

  Here are all 3 proposals:

  BLK Architects
  Design International  Favre & Guth

  Ka fitu BLK Architects, po edhe kjo nuk dihet a realizohet...


  Ktu muni me pa me shum Foto tprojektit:

  BLK

Seite 7 von 72 ErsteErste ... 345678910111757 ... LetzteLetzte

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23