BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 7 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 66

12 August 1912 - Befreiung der kosovarischen Hauptstadt Shkup

Erstellt von Gentos, 11.08.2010, 22:10 Uhr · 65 Antworten · 6.897 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

  12 August 1912 - Befreiung der kosovarischen Hauptstadt Shkup

  Morgen begehen die Albaner in der heutigen Republik Mazedonien die fast 100-Jährige Befreiung vom osmanischen Reich von Shkup der ehemaligen Hauptstadt des Kosovo durch albanische Kräfte. Die berühmtesten Figuren der Befreiung von Shkup sowie vielen anderen albanischen Städten wie Gjilan,Kumanova,Presheva,Bujanoc,Tetova,Kercova und Gostivar sind Hasan Prishtina, Bajram Curri, Isa Boletini, Idriz Seferi, Ali Shkupi und Mehmet Tetova.

  Die Vetevendosje aus Prishtina unterstützt das Fest und ruft die Albaner dazu auf.


  Albanischer Text
  Prishtinė 11 Gusht - Lėvizja 'Vetėvendosje' tha sot se mbėshtet nismėn e Bashkimit Demokratik Kombėtar (BDK) pėr shėnimin e 98 vjetorit tė ēlirimit tė Shkupit nga kryengritėsit shqiptarė mė 1912.
  “Ky shėnim ėshtė shumė i nevojshėm sepse ka tė bėjė me njėrėn prej ngjarjeve mė tė rėndėsishme tė ēlirimit kombėtar tė shekullit XX. Kujtimi i kėsaj pėrpjekjeje ėshtė i domosdoshėm sot,” tha Vetėvendosje nė njė komunikatė.
  Kjo lėvizje shton se “para mė pak se njė shekull Shkupi u ēlirua nga shqiptarėt dhe ishte kryeqytet i Kosovės, kurse sot ai ėshtė kryeqytet i Maqedonisė dhe ndodhet nėn njė fushatė tė egėr maqedonizimi arbitrar, duke filluar qė nga praktikat asimiluese tė aspektit demografik, trysnia dhe shtypja politike, ekonomike, imponimi i gjuhės maqedonase nėpėr shkolla, ndalimi i flamurit shqiptar, nėninvestimet nėpėr komunat shqiptare, e deri te planifikimi diksriminues urban (Shkupi 2014).”
  Shqiptarėt nė Maqedoni po sulmohen (dhuna e tifozėve tė Vardarit); po fyhen e poshtėrohen (Enciklopedia shtetėrore); po diskriminohen (nėnpėrfaqėsimi institucional administrativ dhe nėpėr vendet e punės); po iu mohohet identiteti kombėtar (pėrvetėsimi i Nėnės Tereze),” thuhet nė komunikatė.
  Mė 12 gusht 1912 mijėra kryengritės shqiptarė tė armatosur, tė udhėhequr nga Hasan Prishtina, Bajram Curri, Isa Boletini, Idriz Seferi, Ali Shkupi, Mehmet Tetova e shumė atdhetarė tjerė tė shquar, pėrmbyllėn ēlirimin e vilajetit tė Kosovės nga pushtimi osman, pasi morėn nėn kontroll Gjilanin, Preshevėn, Bujanocin, Tetovėn, Gostivarin, Kėrēovėn, Kumanovėn, si dhe kryeqytetin e Kosovės – Shkupin.
  Kjo kryengritje kaq e suksesshme e nxiti krijimin e Aleancės Ballkanike tė fqinjėve pushtues e ekspansionistė antishqiptarė mes Serbisė, Malit tė Zi, Greqisė e Bullgarisė, tė cilat i shpallėn luftė Perandorisė Osmane dhe uzurpuan troje shqiptare.
  'Vetvendosja' mbshtet BDK-n pr shnimin e lirimit t Shkupit

 2. #2

  Registriert seit
  16.04.2010
  Beiträge
  2.626
  Und dann kamen die Serben.

 3. #3

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526
  morgen isst wieder ein albanische feiertag

 4. #4
  Pitbull
  Zitat Zitat von Klokan Beitrag anzeigen
  Und dann kamen die Serben.

  was willst du eigentlich von serben immer

 5. #5

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 6. #6
  Avatar von TheAlbull

  Registriert seit
  26.07.2009
  Beiträge
  2.492
  Mazedonskis.........keine Angst, is nur ein Feiertag.
  Wir wollen nichts böses, könnt gerne mitfeiern.


  ...

 7. #7

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 8. #8

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526
  Albania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

 9. #9

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526

 10. #10

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526

Seite 1 von 7 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Balkaner auf der Titanic 1912!
  Von DZEKO im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 11.05.2013, 14:27
 2. Trocki: Ich, Zeuge der serbischen Massaker an Albaner in Shkup (1912)
  Von Benutzername im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 52
  Letzter Beitrag: 16.11.2010, 18:44
 3. Balkankriege 1912 - 1913
  Von Beograd im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 22.07.2008, 20:53
 4. Balkankrieg 1912/13
  Von Ivo2 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 21.11.2007, 01:06