BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 11 von 12 ErsteErste ... 789101112 LetzteLetzte
Ergebnis 101 bis 110 von 112

150 Kosovarė nė ditė aplikojnė pėr dokumente serbe

Erstellt von Mbreti Bardhyl, 25.01.2011, 15:55 Uhr · 111 Antworten · 7.077 Aufrufe

 1. #101
  Mulinho
  Zitat Zitat von ALB-EAGLE Beitrag anzeigen
  das muss man für den serbischen auch tuen also ?


  ich meine wenn er zu dumm war nen albanischen anwalt zu holen
  Ich denke, dass Beograd hier ein Auge zudrückt, was Tirana nicht tun kann.

 2. #102
  Avatar von PriZrenChick

  Registriert seit
  20.05.2007
  Beiträge
  999
  Zitat Zitat von Dardaniensohn Beitrag anzeigen
  hiq se ndryshoj te tregova gjithemone kemi qen te varfer po ftyren se kemi shit. tpakten une jo edhe famija jeme!!!
  ka mnyra tjera me dal ne evrope.
  ata qe dalin ne rtv21"edhe une jam kosove"
  nuk kan pare me shku ne vranje ne serbi me ble pasosha te shkit.

  kta qe shkojn atje ne vranje jan do qisi majmuna qe vin ktu mu rrugav.
  para lufte jo a mas lufte shumica po.. per 50 euro e bon njerin budall me myt shqiptarin mas lufte shumica e shiti vetin mfal shpreje si k*rva qe shitet per pare..

  per ta qe dalin ne rtv21 shembell ni djali ri puntor 20 vjeq qysh jo marrin borxh dikujt dhe dalin e provojn fatin

  ma sigurt me pasaportin e shkavit me dal ne evrop sesa ne te zezen siq kajn dal shumica ma heret kupton?

 3. #103

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526
  Zitat Zitat von Mulinho Beitrag anzeigen
  Ich denke, dass Beograd hier ein Auge zudrückt, was Tirana nicht tun kann.

  ja klar doch muinhio denken und wissen sind nicht das gleiche

  wenn du ihn nicht kriegst in tirana dann hol dir nen anwalt vor ort und wenn er das nicht regelt was ich nicht glaube dann darfst du sowas schreiben

 4. #104
  Mulinho
  Zitat Zitat von ALB-EAGLE Beitrag anzeigen
  ja klar doch muinhio denken und wissen sind nicht das gleiche

  wenn du ihn nicht kriegst in tirana dann hol dir nen anwalt vor ort und wenn er das nicht regelt was ich nicht glaube dann darfst du sowas schreiben
  Naja, du hast mir immer noch nicht gezeigt, wo ein Kosovare einen albanischen Pass erhalten hat, OHNE dass er Land in AL besitzt und das auch nie so proklamiert hat.

  Hingegen gibt es unzählige Kosovo-Serben, die jederzeit visafrei rumreisen können. Auch ohne, dass sie Land im "Engeren Serbien" besitzen.

  Und jetzt darfst du zusammen zählen 2 + 2 gibt..?

 5. #105

  Registriert seit
  12.10.2010
  Beiträge
  2.194
  Zitat Zitat von Mulinho Beitrag anzeigen
  Ich habe aber auch gehört, dass man Land in Albanien besitzen muss, um die Staasbürgschaft zu erhalten. Ich habe noch nie von einem Kosovaren gehört, der so mir nichts, dir nichts den Pass erhalten hat. Kann jemand mal aufzeigen, wo das der Fall war?

  Am besten eine Quelle, die zeigt, wieviele Kosovaren und Mazedonier davon Gebrauch machen konnten?

  Die nächste Frage, die sich stellt ist, ob die EU das so akzeptieren würde. Ich meine, ein Kosovo-Albaner, der einen serbischen Pass besitzt, kann auch nicht in die Schengen-Staaten reisen, weil die Kosovoaren explizit davon ausgenommen sind.
  Das haben mehrere Länder wie Deutschland, die Schweiz usw. so gesagt.
  schade dass du nicht auf das originale verfassungszitat eingangen bist sondern ein englisches übersetztes mir nur vorgezeigt
  hast


  hier zu deiner frage

  Vizat, kosovarėt edhe mund tė marrin pasaporta tė Shqipėrisė


  Shekulli Online | 14/11/2010 | Rajoni | 21 KOMENTE | Facebook | - +

  Zyrtarė tė qeverisė sė Kosovės nuk kanė pėrjashtuar mundėsinė qė njė numėr i kosovarėve tė synojnė pajisjen me pasaporta shqiptare, pas hyrjes sė Shqipėrisė nė zonėn Shėngen.
  Siē ka bėrė tė ditur ambasada shqiptare nė Prishtinė, janė tetė kritere qė duhet tė plotėsohen pėr tė marrė pasaportė tė Shqipėrisė pėr njė huaj, duke pėrfshirė edhe qėndrimin rezident prej 5 vjetėsh, respektivisht 3 vjetėsh pėr qytetarėt e Kosovės.
  Ministri nė dorėheqje i Integrimit Evropian, Besim Beqaj thotė se historia ka treguar qė pas liberalizimit tė vizave me Serbinė, disa shqiptarė tė Kosovės janė pajisur me pasaporta serbe dhe e njejta tani mund tė ndodhė edhe me Shėipėrinė.
  "Ka qenė njė fshehtėsi publike nėse mund ta quaj kėshtu, qė qytetarėt tonė kanė mundur tė shkojnė nė Serbi dhe tė blejnė pasaporta biometrike", thotė ai.
  Sipas ministrit Beqaj, ka pasur disa raste kur qytetarėt e Kosovės kanė shkuar nė Serbi dhe kanė bėrė regjistrim fiktiv, duke marrė pasaporta serbe pėr tė pėrfunduar kėshtu nė vende tė ndryshme tė Bashkimit Evropian.
  "Kjo ka treguar se ēdo bllokim qė bėhet, krijon mundėsi qė ata tė gjejnė rrugė alternative dhe ky ėshtė argumenti qė ne pėrdorim ēdo ditė", tha ministri Beqaj.
  Pak ditė mė parė, Komisionerja e Bashkimit Evropian pėr Ēėshtjet e Brendshme, Cecilia Malmstrom i ka tėrhequr vėrejtjen Serbisė dhe Maqedonisė pėr "keqpėrdorimin e liberalizimit tė vizave" duke pėrmendur edhe mundėsinė e rishikimit tė kėtij procesi.
  Pas vendimit tė fundit pėr heqjen e vizave me Shqipėrinė dhe Bosnjėn, Kosova ka mbetur vendi i vetėm, qytetarėt e sė cilės nuk do tė mund tė udhėtojnė nė zonėn Shėngen pa viza.
  Komisioni Evropian ka paralajmėruar fillimin e shpejtė tė dialogut me Kosovėn pėr procesin e liberalizimit, duke e kushtėzuar atė me ri-integrimin e tė zhvendosurve.
  Komisioneri i Bashkimit Evropian pėr Zgjerimin, Stefan Fule, nė njė intervistė pėr BBC-nė nuk ka sqaruar kur pritet saktėsisht tė fillojė ky dialog, por ka lėnė tė kuptohet se ėshtė ēėshtje javėsh e jo muajsh.
  "Shumė shpejt do tė thotė shumė shpejt", ėshtė shprehur ai. (BBC)

 6. #106

  Registriert seit
  12.10.2010
  Beiträge
  2.194
  ist doch schwieriger als gedacht verdammt

  Kosovarėt kėrkojnė nėnshtetėsinė shqiptare

  Shpėrndaje144
  Postuar: 17:51 / 13.11.2010
  Komente: 36

  Vendimi pėr heqjen e regjimit tė vizave pėr Shqipėrinė dhe fakti tjetėr qė Kosova tashme ka mbetur i vetmi vend i rajonit i izoluar, ka bėrė qė kosovarėt t’i drejtohen shtetit amė. Dėshira pėr tė lėvizur lirshėm nė Evropė duket se shkon pėrtej dėshirės pėr t’u pajisur me njė pasaportė shqiptare thjeshtė pėr ēėshtje patriotizmi. Numri i shqiptarėve nga Kosova tė cilėt kėrkojnė nėnshtetėsi shqiptare ėshtė rritur pas hyrjes sė Shqipėrisė nė zonėn Shengen, raporton Top Channel.Ambasadori i Shqipėrisė nė Kosovė, Islam Lauka, ka thėnė se legjislacioni nė fuqi e njeh tė drejtėn e nėnshtetėsisė pėr tė huajt, por ky fakt nuk do tė thotė qė tė gjithė mund ta kenė atė. Kjo pėr shkak se pėr kėtė duhen plotėsuar njė varg kriteresh.
  “Janė tė paktėn tetė dokumente, apo kritere qė duhet tė plotėsohen... Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė sigurohet dokumenti pėr qėndrim rezident pėr tė gjithė shtetasit e huaj minimum pesė vjet, pėr shtetasit kosovarė ėshtė tre vjet, edhe te ky afat tre-vjeēar ka rregulla qė e lehtėsojnė, shembull kush ėshtė i/e martuar me shtetas/e tė Shqipėrisė, qėndrimi njė vjeēar i dokumentuar nga Ministria e Brendshme e Shqipėrisė”, tha Lauka.
  Pėrveē kėtyre kritereve, aplikuesi paraprakisht duhet t’i drejtohet me kėrkesė presidentit tė Shqipėrisė ku duhet tė paraqes arsyet e aplikimit. Dėshmia e pronėsisė sė banesės nė Shqipėri ėshtė e domosdoshme e po kėshtu edhe dėshmia e penalitetit nga Ministria e Drejtėsisė e Shqipėrisė si dhe nga shteti qė vjen.
  Nė raste tė veēanta shteti shqiptar ėshtė mė dorėlėshuar, shtetėsinė shqiptare pa ndonjė problem mund ta fitojnė kryesisht personalitete te shquara me merita tė veēanta. Kjo bėhet me rekomandim tė akademisė sė shkencave apo ndonjė institucioni tjetėr tė rėndėsishėm.
  Lėvizja e lirė nė Evropė ka detyruar shumė shqiptarė tė Kosovės qė nė rrugė ilegale tė kėrkojnė edhe nėnshtetėsi serbe, maqedonase e malazeze, shtete kėto qė u liberalizuan para njė viti. /Telegrafi/

 7. #107
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Zitat Zitat von Chicco Beitrag anzeigen
  ist doch schwieriger als gedacht verdammt

  Kosovarėt kėrkojnė nėnshtetėsinė shqiptare

  Shpėrndaje144
  Postuar: 17:51 / 13.11.2010
  Komente: 36

  Vendimi pėr heqjen e regjimit tė vizave pėr Shqipėrinė dhe fakti tjetėr qė Kosova tashme ka mbetur i vetmi vend i rajonit i izoluar, ka bėrė qė kosovarėt t’i drejtohen shtetit amė. Dėshira pėr tė lėvizur lirshėm nė Evropė duket se shkon pėrtej dėshirės pėr t’u pajisur me njė pasaportė shqiptare thjeshtė pėr ēėshtje patriotizmi. Numri i shqiptarėve nga Kosova tė cilėt kėrkojnė nėnshtetėsi shqiptare ėshtė rritur pas hyrjes sė Shqipėrisė nė zonėn Shengen, raporton Top Channel.Ambasadori i Shqipėrisė nė Kosovė, Islam Lauka, ka thėnė se legjislacioni nė fuqi e njeh tė drejtėn e nėnshtetėsisė pėr tė huajt, por ky fakt nuk do tė thotė qė tė gjithė mund ta kenė atė. Kjo pėr shkak se pėr kėtė duhen plotėsuar njė varg kriteresh.
  “Janė tė paktėn tetė dokumente, apo kritere qė duhet tė plotėsohen... Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė sigurohet dokumenti pėr qėndrim rezident pėr tė gjithė shtetasit e huaj minimum pesė vjet, pėr shtetasit kosovarė ėshtė tre vjet, edhe te ky afat tre-vjeēar ka rregulla qė e lehtėsojnė, shembull kush ėshtė i/e martuar me shtetas/e tė Shqipėrisė, qėndrimi njė vjeēar i dokumentuar nga Ministria e Brendshme e Shqipėrisė”, tha Lauka.
  Pėrveē kėtyre kritereve, aplikuesi paraprakisht duhet t’i drejtohet me kėrkesė presidentit tė Shqipėrisė ku duhet tė paraqes arsyet e aplikimit. Dėshmia e pronėsisė sė banesės nė Shqipėri ėshtė e domosdoshme e po kėshtu edhe dėshmia e penalitetit nga Ministria e Drejtėsisė e Shqipėrisė si dhe nga shteti qė vjen.
  Nė raste tė veēanta shteti shqiptar ėshtė mė dorėlėshuar, shtetėsinė shqiptare pa ndonjė problem mund ta fitojnė kryesisht personalitete te shquara me merita tė veēanta. Kjo bėhet me rekomandim tė akademisė sė shkencave apo ndonjė institucioni tjetėr tė rėndėsishėm.
  Lėvizja e lirė nė Evropė ka detyruar shumė shqiptarė tė Kosovės qė nė rrugė ilegale tė kėrkojnė edhe nėnshtetėsi serbe, maqedonase e malazeze, shtete kėto qė u liberalizuan para njė viti. /Telegrafi/
  more ta marrin edhe nenshtetsin e kores se veriut po deshen, mirpo jo te serbis se na demton amanit!

 8. #108

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526
  ich hoffe das erledigt sich bald das ist wirklich ne schande sowas

 9. #109
  Avatar von Opoja_Pz

  Registriert seit
  22.01.2009
  Beiträge
  683
  Zitat Zitat von Mulinho Beitrag anzeigen


  Das ist doch kein Zitat aus der Verfassung sondern aus einer Zeitung.


  Hier lies mal:
  Also nur Staatsangehörige...die Frage ist jetzt nur, wer darf die Staatsbürgschaft beantragen? Daraufhin liefert die Verfassung gar keine Antwort. Ergo, wir wissen es also nicht.
  Ich komme ja aus Prizren und mein Cousin hat sich einen Albanischen in Kukes geholt hat 3 monate gedauert mit geburtsort in kosovo.

 10. #110
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Nuk e kane fajin populli ose keta njerz te mjere.
  Fajin e kane e gjithe Elite politike si ne KS ashtu edhe ne Shqiperi.
  Pse nje Maqedon mund ta marr Pasaporten Bullgare pa kurrfar veshtersie?
  Pse nje Serb nga Bosnja mund ta merr nje passaporte Serbe pa kurrfare veshtersie?
  Pse nje Shqipetare nga KS nuk mund ta marr Pasaporten Shqipetare pa kurrfare veshtersie?
  Me na detyru me shku te shkau e mu ju lute......
  Turp, turp.......

Seite 11 von 12 ErsteErste ... 789101112 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Kosovare oder Albaner/Serbe
  Von Besa Besė im Forum Rakija
  Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 27.05.2013, 20:57
 2. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 19.04.2010, 13:30
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 16.10.2009, 17:30
 4. Ditė zie nė Mitrovicė
  Von Dukagjin im Forum Kosovo
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 10.08.2009, 22:31
 5. Ich bin Kosovare !
  Von Najed im Forum Rakija
  Antworten: 222
  Letzter Beitrag: 18.10.2006, 22:46