BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 5 ErsteErste 12345
Ergebnis 41 bis 49 von 49

22 Janar ““SERBIA NUK KALON““

Erstellt von Aktivist Vetevendosje, 18.01.2012, 10:51 Uhr · 48 Antworten · 3.528 Aufrufe

 1. #41
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021

 2. #42

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  Albaner des tetovo und Ilirida schließen sich der aktion von VV an

  Tetovarėt edhe nesėr nė protestėn SERBIA NUK KALON - Tetova1.com

 3. #43
  Zef
  Avatar von Zef

  Registriert seit
  24.10.2011
  Beiträge
  315
  Mal sehen wie sich das ganze morgen entwickelt...

 4. #44

 5. #45
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021

 6. #46
  Ban187

  http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,72118

  (E plotėsuar) Nė Merdar sapo u realizua ndėrrimi i policėve.

  Policėt qė kishin qėndruar deri mė tani kaluan rresht pėr dy nėpėr protestues, tė cilėt duartrokitėn duke brohoritur “Policia ėshtė e jona e jo e Qeverisė”.

  VV: Policia po shkelė tė drejtat elementare tė protestuesve


  Tek protesta paqėsore qė po zhvillohet nė afėrsi tė pikės kufitare Dheu i Bardhė, Policia e Kosovės po e ndalon dhe pamundėson depėrtimin e ushqimit dhe materialeve logjistike qė janė esenciale pėr mirėqenien e protestuesve qė po vazhdojnė tė qėndrojnė atje, ka njoftuar Lėvizja Vetėvendosje.

  "Nė tė njėjtėn kohė Policia e Kosovės po ushtron presion ndaj protestuesve duke i detyruar vozitėsit e autobusėve qė tė afrohen tek protestuesit dhe t’i mbledhin ata nga vendi i protestės. Ata iu kanė dhėnė vozitėsve tė autobusėve afat prej 20 minutave pėr t’u kthyer mbrapa me apo pa protestuesit. Po ashtu, edhe afėr vendit ku po protestohet nė Merdare policia ka ndaluar furgonin qė bartte drunj pėr ngrohje duke i konfiskuar drunjtė dhe duke e pėrcjellur vozitėsin pėr nė stacionin e policisė", thuhet ne njoftimin e Vetevendosjes.

  "Policia kėsaj radhe nė vend tė intervenimit po privon protestuesit nga gjėrat elementare, si ushqim, pije dhe ngrohje, duke rrezikuar kėshtu shėndetin e tė gjithė atyre qė po vazhdojnė tė qėndrojnė nė protestė paqėsore. E dėnojme kėtė akt tė dhunshėm. I bėjmė thirrje Policisė sė Kosovės qė tė mundėsojė furnizimin me ushqim, pije, e materiale tė tjera tė nevojshme pėr protestuesit dhe shėndetin e tyre. I bėjmė thirrje organizatave qė po e mbikėqyrin protestėn qė tė reagojnė ndaj presionit qė po ushtrohet pėr tė pamundėsuar protestimin paqėsor. I bėjmė thirrje medieve qė tė vazhdojnė tė pėrcjellin ngjarjet nė dy pikat ku po protestohet", thuhet me tej ne njoftim.

  Tė vendosur ta bllokojnė Serbinė


  Lėvizja Vetėvendosje ka vendosur ta kalojė natėn nė rrugė.

  Protestuesit qė janė mbledhur nė rrugėt magjistrale qė ēojnė kah pikat kufitare nė Merdare dhe te Dheu i Bardhė, vazhdojnė tė qėndrojnė aty qė nga ora 13, ndėrsa lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, nė njė prononcim pėr Radion Evropa e Lirė, ka paralajmėruar vazhdimin e protestave.

  “Do tė vazhdojmė tė qėndrojmė edhe nė orėt nė vijim, edhe nė ditėt nė vijim, deri atėherė kur Qeveria e Kosovės do tė thotė ‘tash do ta bėj shtetin e dinjitetshėm, do ta mbroj republikėn’. Kufiri me Serbinė ėshtė ndėrkombėtar, Serbia ėshtė shtet armik dhe nuk do tė lejohet ndėrhyrja dhe hyrja e saj”, ka thėnė Kurti, qė po qėndron me protestuesit nė dalje tė Podujevės.

  Policia konfiskon materialet logjistike pėr protestuesit


  Protesta e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ka vazhduar edhe mė tutje nė afėrsi tė dy pikave kufitare, Merdar dhe Dheu i Bardhė, gjithnjė sipas planit, pra nė mėnyrė tejet paqėsore, sipas njė njoftimi te Vetėvendosjes.

  "Lėvizja VETĖVENDOSJE! demanton kumtesėn e Policisė pėr njė person tė arrestuar tek Dheu i Bardhė. Asnjė akt i dhunshėm nuk ka ngjarė nė vendin ku po zhvillohet protesta, dhe asnjė person nuk ėshtė arrestuar aty deri mė tani. Sikurse tek Dheu i Bardhė, ashtu edhe nė Merdar, udhėheqėsit e Lėvizjes i kanė bėrė vazhdimisht thirrje protestuesve qė tė jenė tė qetė dhe tė matur. Ata thanė se kushdo qė nuk i pėrmbahet skenarit paqėsor do tė konsiderohet se nuk ėshtė pjesė e Lėvizjes tonė dhe se nuk janė tė mirėseardhur tė qėndrojnė nė mesin e protestuesve", thuhet ne njoftim.

  Nė ndėrkohė, Lėvizja VETĖVENDOSJE! konfirmon se rreth orės 18:00, tek Dheu i Bardhė, afėr vendit ku po protestohet Policia e Kosovės ka konfiskuar materialet logjistike, tė cilat do ta bėnin tė mundshėm mbarėvajtjen e protestės.

  "Materialet e konfiskuara nga policia janė: 1 Tendė, 10 reflektorė, 2 fuqi tė zbrazėta pėr ngrohje, 1 fuēi me vaj pėr ngrohje dhe tė gjitha mjetet e punės tė cilat do tė ndihmonin protestuesit nė kėto temperatura tė ulėta. Bashkė me mjetet, Policia ka detyruar edhe aktivistėt, Agron Kabashi, Agron Reka dhe Rexhep Sylejmani, qė tė shkojnė deri nė stacionin policor nė Gjilan. Kėrkojmė nga Policia e Kosovės qė urgjentisht tė na i kthejė kėto mjete tė cilat janė shumė tė nevojshme pėr mbarėvajtjen e protestės dhe shėndetin e protestuesve dhe ta respektojė tė drejtėn tonė pėr protestė paqėsore", thuhet ne njoftimin e Vetėvendosjes.

  Kurti: Qeveria tradhtoi popullin


  Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti ka thėnė pėr Kosovapress se protestuesit do tė qėndrojnė nė rrugė derisa Qeveria e Kosovės tė fillojė implementimin e reciprocitetit me Serbinė.

  Deri nė orėn 17.00 nuk ka ndryshim tė situatės nė protestėn qė mbahet nė Podujevė. Protestuesit janė nė pikėn e njėjtė dhe po qėndrojnė pėrballė policisė. Ata nuk kanė tentuar tė ecin pėrpara, kurse nuk po pengojnė as qarkullimin e automjeteve.

  Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti shprehu vendosmėrinė pėr tė qėndruar nė rrugė dhe protesta derisa tė zbatohet plotėsisht reciprociteti me Serbinė.

  Ai tha se Serbia asnjėherė nuk ka e ka njohur Kosovėn shtet dhe pėr kėtė arsye edhe qytetarėt nuk do tė njohin atė dhe nuk do tė lejojmė qė ajo tė hyjė nė Kosovė.

  “Qeveria e Kosovės tradhtoi popullin e saj duke hapur kufijtė me Serbinė dhe njėkohėsisht duke mbyllur atė me Shqipėrinė, ndėrsa ne si Vetėvendosjes, jemi pėr tė kundėrtėn, pra tė hapet kufiri me Shqipėrinė dhe tė mbyllet ai me Serbinė”, ka thėnė Kurti.

 7. #47
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021

 8. #48
  Hamėz Jashari
  Die Deppen aus Ferizaj und Gjilan haben sich gestern untereinander geschlagen

 9. #49
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Hamzė Jashari Beitrag anzeigen
  Die Deppen aus Ferizaj und Gjilan haben sich gestern untereinander geschlagen
  Solange sie es untereinander machen ist es ok.

Seite 5 von 5 ErsteErste 12345

Ähnliche Themen

 1. 14 Janar " Serbia nuk Kalon !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 288
  Letzter Beitrag: 25.01.2012, 17:07
 2. "Nova Serbia" und "Slavo-Serbia"
  Von Vasile im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 01.02.2010, 13:56
 3. Visit Serbia - Enjoy Serbia (Clips)
  Von Der_Buchhalter im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 06.07.2008, 14:40
 4. U21 SWE.vs.SERBIA
  Von TigerS im Forum Sport
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 22.01.2007, 13:20