BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Ergebnis 1 bis 4 von 4

3 Jahre Rugova in Amerika

Erstellt von Adem, 17.10.2011, 15:55 Uhr · 3 Antworten · 1.864 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141

  Pfeil 3 Jahre Rugova in Amerika

  Sharkia, daullja, lahuta, ēiftelia e fyelli jehuan edhe nė “zemėr” tė Amerikės

  BEQIR SINA, New York
  Shoqata Rugova nė SHBA festoi 3 - vjetorin e krijimit tė saj
  Kėngė e valle tė bukura burimore folklorike nga Ansambli "Rugova", luajtja nė instrumentet karakteristike tė kėsaj krahine, sharki, daulle, lahutė, ēifteli, tepsi, gjethi e fyelli, krijuan njė ambient mjaft tė mrekullueshėm.  Duke respektuar njė traditė tė re, pėr tė tretin vit me radhė rugovasit nė New York, mblidhen ēdo tetor, nė njė nga lokalet mė tė njohura nė Bronks, pėr tė kremtuar nė njė atmosferė festive "datėlindjen" e krijimit tė kėsaj shoqate, por, me kėtė rast edhe pėr tė mbajtur gjallė frymėn e traditė, kulturės dhe vlerave mė tė bukura kėsaj krahine.  Shoqata Rugova festoi me anė tė njė manifestimi kulturor e argėtues,3-vjetorin e krijimit tė saj. Nė ceremoninė e organizuar me kėtė rast, ditėn e shtunė nė mbrėmje, nė njėrin prej lokaleve, mė tė njohura nė Bronks- Nju Jork,"Maestro's Restaurant", morėn pjesė anėtarėt e kryesisė sė kėsaj shoqate, pėrfaqėsues tė shoqatave e organizatave tė tjera, aktivistė e veprimtarė tė komunitetit. Morėn pjesė edhe Ansambli "Rugova", grupi muzikor Elita-3, dhe kėngėtarėt , Mimoza Gjikola dhe Besim Muriqi. Po ashtu ne kėtė manifestim ishin tė ftuar edhe zėvendės konsulli i Republikės sė Kosovės nė New York, diplomati Imer Berisha, zoti Agim Rexhaj, nėn kryetari i Vatrės, zoti Rifat Drenaica nga shoqata Drenica, kryetari i shoqatės Plavė - Gucia zoti East Gjonbalaj, tė cilėt, edhe e pėrshėndetėn 3- Vjetorin e krijimit tė Shoqatės " Rugova", duke i uruar asaj suksese dhe pėrvjetorė tė tjerė mė tė suksesshėm.  Festa e 3 - Vjetorit tė krijimit tė shoqatės Rugova, u zhvillua nė njė sallė tė bukur tė krijuar me njė ambient festiv, ku dallonin ngjyrat dhe simbolet tona kombėtare, flamuri amerikan, ai i Shqipėrisė dhe flamuri i Republikės sė Kosovės. Nė kėtė darkė festive morėn pjesė qindra vetė, kryesisht mėrgimtarėt nga treva e Rugovės, Peja, e rrethinat e saj.
  Kjo festė edhe kėtė vite sipas traditės u shėnua, duke e pasuruar programin, e pėrgatitur me kėtė rast - me valle e kėngė tė krahinės sė Rugovės, luajtura nga Ansambli Rugova. Recitime dhe kėngė nga dy vogėlushet Elonora e Qėndresa Lajēi, monologu nga poeti Shaban Lajēi, kėngėt e vallet e bukura burimore folklorike nga grupi Folklorik Autokton "Rugova". Luajtja nė instrumentet karakteristike tė kėsaj krahine, sharkia, daullja, lahuta, ēiftelia, tepsia, gjethi e fyelli, krijuan njė atmosferė mjaft tė mrekullueshme nė interpretimin e tyre instrumentistėt. Ēka, u ndoqėn me shumė kėrshėri nga tė pranishmit.  Vjosa Mujaj - Nikqi , drejtuesja e kėsaj mbrėmje, tė bukur festive, tha se "ardhja e juaj nė kėtė tre vjetor dhe prezenca e juaj sot, e madhėshton mė shumė kėtė mbrėmje festive, andaj vijojė ajo gjejė rastin t'ju falemderojė edhe njė herė tė gjithėve ju nė emėr tė kryetarit tė Shoqatės Rugova, zotėri Adem Muriqi, dhe kryesisė sė kėsaj shoqate dhe tė gjithė Rugovasve"  Me hapjen e kėsaj feste duke ftuar daljen nė koncert tė Ansamblit Rugova, para qindra pjesėmarrėsve nė sallėn e lokalit "Maestro's", znj. Mujaj - Nikqi - moderatorja e kėsaj feste, pėrmendi faktin se kjo natė nuk do tė ishte aq festive po tė mos ishte prezent Ansambli Rugova, i cili, ushtron aktivitetin e tij , pranė kėsaj Shoqate, tė krijuar rishtazi nė komunitetin tonė, dhe ėshtė pjesėmarrės e disa festivaleve dhe aktiviteteve kėtu nė komunitet ku ėshtė pritur shumė mirė"
  Mė pasė znj.Vjosa Mujaj - Nikqi , drejtuesja e kėsaj mbrėmje, nėnvizojė se kryesia dhe anėtarėsia e gjer e Shoqatės Rugova, ka vendosur tė ndaj mirėnjohje nė shenjė falėnderimi pėr disa persona nė shenjė falėnderimi pėr punėn e tyre, dhe ftoi kryetarin e Shoqatės Rugova zotin Adem Muriqi, tė dorėzojė mirėnjohjet tė cilat i morėn : Isuf Rexhaj ish kryetar i Shoqatės Rugova, Sylė Lajēi ish nėnkryetar i Shoqatės Rugova, Sylė Nikqi kryetar i Ansamblit folklorik Rugova, Halil Mula pėrfaqėsues i RTV21, Bajram Dreshaj pėrfaqėsues i TV ALB

  Mbas ndarjes sė kėtyre mirėnjohjeve e mori fjalėn pėrshėndetėse kryetari i Shoqatės Rugova nė Nju Jork, z.Adem Muriqi, i cili pos pėrshėndetjes sė rastit drejtuar pėrfaqėsuesit tė konsulatės sė Rėpublikės sė Kosovės nė Nju Jork, z Imer Berisha, dhe pėrfaqėsuesve tė shoqatave dhe organizatave, nė komunitet, falėnderojė njerėzit e medias edhe pjesėmarrėsit.
  Zoti Muriqi duke folur pėr tre vjetorin e themelimit tė kėsaj shoqate, theksojė se ky manifestim i Shoqatės Rugova ėshtė bėrė tradicional dhe kėshtu mendojmė se do tė vazhdojmė edhe nė tė ardhmen.
  "Qė nga themelimi, Shoqata Rugova, tha kryetari i saj ka qenė e hapur dhe do tė jetė pėr bashkėpunim me tė gjitha organizatat e shoqatat qe veprojnė nė komunitetet. Shoqata Rugova ėshtė shoqatė , jo pėrfituese dhe e hapur pėr tė gjithė e krijuar pėr t'u marrė vetėm me afirmimin e vlerave kulturore dhe historike tė trevės sė Rugovės. Qėndrimi i sajė do tė jetė besnik ndaj anėtarėve dhe plan programit tė paraqitur qė nga themelimi i kėsaj Shoqate." ka thėnė ai nė fjalėn e tij. Pėr ta bėrė kėtė mbrėmje mė tė hareshme kėnduan edhe kėngėtarėt e njohur tė komunitetit Besim Muriqi, Mimoz Gjikola bashkė me grupin muzikor Elita 3. Ndėrsa me njė interpretim tė bukur para pjesėmarrėsve u prezantua nė kėtė darkė festive edhe aktorja e Teatrit Profesionist tė Gjakovės Muradije Muriqi.


  Der Verein "Rugova" feiert 3 Jahre seit der Gründung in Amerika.

  Hier die Bilder  Und hier das beste Bild 2. #2

  Registriert seit
  18.08.2011
  Beiträge
  153
  RUGOVA eshte KRENARIA e KOMBIT SHQIPTARE.
  Tek ne nuk ka burreca, ne kemi BURRA DHE BURRNESHA,jemi te rritur ne BJESHK te RUGOVS, ne njeren dore kemi SHPATEN ne tjetren kemi LAPSIN.
  O luje RUGOVA KRESHNIKE luje,o BALLI I KOMBIT.

 3. #3
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046

 4. #4
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.449
  Rugove, te dua Rugove.
  Votra ime dashtun,
  vendlindja ime shrenjt.
  O zemer e Bjeshkve te Nemuna
  qe e mban ne gji Rrafshin e Dukagjin.

Ähnliche Themen

 1. Rugova
  Von Ionian Boy im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 21.11.2014, 00:03
 2. Ibrahim Rugova
  Von pqrs im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 27.11.2008, 12:48
 3. Ibrahim Rugova
  Von Beograd im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 22.07.2008, 20:08
 4. IBRAHIM RUGOVA ...
  Von absolut-relativ im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 39
  Letzter Beitrag: 27.03.2007, 16:33
 5. Rugova ist tot!!!!!!!!!!
  Von Gast829627 im Forum Politik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 21.01.2006, 23:17