BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 3 ErsteErste 123 LetzteLetzte
Ergebnis 11 bis 20 von 30

A po pergaditet ndarja e Kosoves

Erstellt von Mbreti Bardhyl, 21.05.2011, 11:04 Uhr · 29 Antworten · 3.086 Aufrufe

 1. #11
  Avatar von Viljuška

  Registriert seit
  14.04.2010
  Beiträge
  5.284
  Zitat Zitat von Armend Beitrag anzeigen
  nuk ndahet Mitrovica!!!

  Es wird keine Teilung geben!!

  Dann gibts kein Preševo-Tal.

 2. #12
  Avatar von Sheqa

  Registriert seit
  20.05.2011
  Beiträge
  1.561
  Zitat Zitat von Ajs_Nigrutin Beitrag anzeigen
  Dann gibts kein Preševo-Tal.

  Das holen wir uns so oder so


  ^^

 3. #13

  Registriert seit
  26.12.2010
  Beiträge
  2.419
  Zitat Zitat von Ajs_Nigrutin Beitrag anzeigen
  Dann gibts kein Preševo-Tal.
  slabersch du man

 4. #14
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Armend Beitrag anzeigen
  es geht nicht darum, ob wir lieber 100 000 Albaner oder 100 000 Serben im Land haben. Es geht um die Bodenschätze mit denen man Kosovo ziemlich weit bringen könnte.
  Fjala eshte per Zveqanin, Leposaviqin dhe Zubin Potokun
  jo Mitrovicen.
  Keto Tri Komuna mi n'drru per Presheven,Bujanovcin dhe Medvegjen

 5. #15
  Avatar von Sheqa

  Registriert seit
  20.05.2011
  Beiträge
  1.561
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Fjala eshte per Zveqanin, Leposaviqin dhe Zubin Potokun
  jo Mitrovicen.
  Keto Tri Komuna mi n'drru per Presheven,Bujanovcin dhe Medvegjen
  kur bohet ndarja dot ndahet edhe Mitrovica. a po mendon se serbt ne veri te mitros dojn me nejt ne shtetin e kosoves

 6. #16
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Mustafa: Shkėmbim territoresh - Lugina e Preshevės t'i bashkohet Kosovės  Lideri i Partisė Demokratike tė Shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės, Ragmi Mustafa, 10 vjet pas nėnshkrimit tė Marrėveshjes sė Konēulit, me tė cilėn pėrfunduan luftimet mes forcave tė Serbisė dhe shqiptarėve nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc, thotė se e ka pritur me gėzim idenė pėr pėrcaktimin e kufijve mes Serbisė dhe Kosovės

  Preshevė, 21 maj 2011 - Kėtė tė premte u mbushėn 10 vjet nga nėnshkrimi i Marrėveshjes sė Konēulit, me tė cilėn pėrfunduan luftimet mes forcave tė Serbisė dhe shqiptarėve nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc. Ideja kryesore e kryengritėsve ishte bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn. Kjo ide ekziston edhe sot nė kushtet paqėsore.

  Lideri i Partisė Demokratike tė Shqiptarėve nė jug tė Serbisė, Ragmi Mustafa ėshtė njė prej atyre qė angazhohet hapur pėr bashkimin e Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit me Kosovėn.

  Pėr programin serb tė Radios Deutsche Welle, ai thotė se e ka pritur me gėzim idenė e shefit tė socialistėve dhe zėvendėskryeministrit tė Serbisė, Ivica Daēiq pėr ndarjen e Kosovės dhe pėrcaktimin e kufijve mes Serbisė dhe Kosovės.

  “Nė qoftė se Daēiqi do tė jetė qind pėr qind pragmatik, atėherė duhet tė jetė i gatshėm edhe pėr ndarjen e Serbisė, nė mėnyrė qė Presheva, Medvegja dhe Bujanoci tė bashkohen me Kosovėn, ndėrsa veriu i Kosovės tė bashkohet me Serbinė", pohon Mustafa.

  Ai ėshtė i mendimit se pikėrisht shkėmbimi i territoreve ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr pėrfundimin e tensioneve nė Ballkan.

  “Kjo ėshtė absolutisht zgjidhja mė e mirė, nė qoftė se duam zgjidhjen e problemeve mes shqiptarėve dhe serbėve. Vetėm nė kėtė mėnyrė Prishtina dhe Beogradi, mund tė vendosin raporte tė pėrhershme tė mira fqinjėsore. Kėshtu do tė dėshmonin para botės se janė tė gatshėm tė bėjnė kėtė hap precedent", thotė kryetari i komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa.

  Edhe Dushan Janjiq, ėshtė i mendimit se ideja pėr pėrkufizimin e shqiptarėve dhe serbėve ėshtė e mirė, por pėr njė gjė tė tillė ėshtė tepėr herėt.
  “Mė parė duhet tė futemi nė NATO dhe BE. Pas futjes nė kėto organizma, mund tė shtrojmė edhe ēėshtjen e kufijve tė ri, flamujve tė ri dhe t'i pranojmė ato. Pra pėr njohjen e pavarėsisė duhet tė merremi vesh ditėn e parė pas pranimit nė BE”, pohon Janjiq.

  Serbėt nė Kosovė dhe shqiptarėt nė jug tė Serbisė, po vazhdojnė ndėrkohė tė pėrfitojnė politikisht me letrėn e nacionalizmit dhe pėrkufizimit tė shteteve.
  “Nė kėtė momet nuk mund tė pėrjashtoj asnjė prej rreziqeve nė luginėn e Preshevės. Nuk e pėrjashtoj mundėsinė e protestave, incidenteve sporadike tė armatosura dhe as rrezikun e aksioneve tė dėshtuara nga Beogradi”, pohon ai.

  Janjiq rikujton edhe kėrkesėn shekullore tė shqiptarėve qė tė jetojnė nė njė shtet tė bashkuar nė Ballkan. Ragmi Mustafa ėshtė i mendimit se njė ide e tillė ėshtė reale. “Natyrisht qė njė gjė e tillė ėshtė e domosdoshme, sikur qė ėshtė bėrė edhe bashkimi i dy Gjermanive”, thekson Mustafa.

 7. #17
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Armend Beitrag anzeigen
  kur bohet ndarja dot ndahet edhe Mitrovica. a po mendon se serbt ne veri te mitros dojn me nejt ne shtetin e kosoves
  Jo Mitrovica ska mu nda kurr,se atje jan 7000 shqipetare te debuar nga ai territor.

 8. #18
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Armend Beitrag anzeigen
  kur bohet ndarja dot ndahet edhe Mitrovica. a po mendon se serbt ne veri te mitros dojn me nejt ne shtetin e kosoves
  Mos ju pelqeft serbve, shumadija afer ashte

 9. #19

  Registriert seit
  04.05.2011
  Beiträge
  512
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Mos ju pelqeft serbve, shumadija afer ashte
  Kėtė mendim e kan pas Serbėt ne vitėt 98/99 per Shqiptarėt. Vetem nuk ėshtė kan fjala per Shumadinė, po per Shipninė.

 10. #20
  Avatar von Sheqa

  Registriert seit
  20.05.2011
  Beiträge
  1.561
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Jo Mitrovica ska mu nda kurr,se atje jan 7000 shqipetare te debuar nga ai territor.
  sa di une jan mbi 10 000 por ata nuk po kthehen ne shtepit e tyne. edhe deri sa nuk kthehen mitovica veriore esht ne rezik te ndahet.

Seite 2 von 3 ErsteErste 123 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Pacolli president i Kosoves
  Von AKSH im Forum Kosovo
  Antworten: 86
  Letzter Beitrag: 15.02.2011, 21:13
 2. Hekurudhat e Kosoves
  Von Prizren im Forum Rakija
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 13.07.2010, 14:56
 3. Nė Zagreb u hap ambasada e Kosovės
  Von Adem im Forum Kosovo
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 20.02.2010, 23:12
 4. Superliga e Kosoves
  Von Balkanese im Forum Sport
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 07.07.2009, 14:36
 5. Kosova/kosove/Kosoves
  Von Kosova/Mitrovica im Forum Kosovo
  Antworten: 116
  Letzter Beitrag: 08.03.2009, 23:39