BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 30 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 296

A po shkaterrohet identiteti yne 600 vjeēar????

Erstellt von All Eyez on Me, 21.06.2010, 20:51 Uhr · 295 Antworten · 40.009 Aufrufe

 1. #1
  All Eyez on Me

  A po shkaterrohet identiteti yne 600 vjeēar????

  Sa ēudi me disa njerez... turku 500 vjet kinse nuk arriti me ua ndrru identitetin (sipas tyre, sepse ishin vete ata qe e pranuan me deshiren e tyre kete identitet fetar, sepse po tė ishte me dhunė ashtu siq thonė ata, sė pari kishin me u bė turq pastaj musliman), erdhi europjani dhe per 10 vjet i ndrroje komplet... Ata kinse po don te kthehen ne fene e ilireve... a kanė mėsu ata histori athua? Ilirėt nuk ishin katolik, ishin pagan, Pse ata nuk bėhen tė tillė dhe t'i lėnė tjerėt rehat?Identiteti eshte ēeshtje private e secilit, e zgjedh secili ate qe do, nuk imponohet, as nga qeveria, as nga pseudopatriotet injorant.Tė zgjedhėsh tė jesh njė gjerman, sipas tyre ėshtė tė zgjedhėsh njė civilizim mė tė lartė. Tė zgjedhėsh tė jesh njė amerikan ėshtė njė privilegj, ama tė zgjedhesh tė jesh njė shqiptar musliman ėshtė rrezik dhe kėrcėnim pėr popullin, Sa ironike.Edhe mė e ēuditshme ėshte fakti se disave, pas 600 viteve iu kujtua identiteti i tyre. Athua pse nuk u bene ortodoks pėrgjatė 100 viteve qe sunduan ortodoksėt serb? A nuk ishin serbėt ata qė shpėrndanin bileta pėr nė xhennet? A nuk ishin serbėt ortodosk ata qė i dhunuan motrat dhe nėnat tona pėr ta mbjell farėn e tyre nė vendin tonė? Po a nuk ishin komunistėt serb ata qė ua prishnin njerėzve agjėrimin me dhunė? A nuk ishin ortodoksėt serb ata qė ndėrtuan kishėn ortodokse nė mes tė fakulteteve nė qėndėr tė Prishtinės? Pse askush nuk u bė ortodosk? Muslimanėt mbetėn musliman dhe katolikėt mbetėn katolik? Pse? Bile serbėt patėn mundėsin mė tė madhe pėr ta bėrė njė gjė tė tillė e qė nuk e lan pa e shfrytėzuar: Teknologji tė sofistikuar; plane strategjike tė detajizuara dhe tė kontrolluara me teknikėn mė moderne tė kohės; ushtri tė armatosur me armėt mė moderne ruse; vranė e masakruan, por nuk arritėn t'ua ndėrrojnė identitetin as fetar as kombėtar, bile as spiunėt shqiptar nuk iu ndihmuan nė kėtė aspekt. A nuk ėshtė ky njė fakt se ata gjetėn diēka tė mirė nė kėtė identitet? Po edhe sikur tė kthehesh nga kėndi neutral dhe te shikosh situatėn do tė shohėsh ēudi: Tė largohesh nga shkolla pse i pėrket njė feje qė nuk i pėrketė zonja jonė Europė!!!! Duhet tė zhveshemi lakuriq pėr t'i hy nė qejf asaj. Se sikur nė Europė po dashka tė hyjmė pa rroba, e jo me punė. Dhe pikerisht keta sherbetor te Europes don te na shkaterrojne identitetin tone 600 vjeqar.


  .......

 2. #2
  Mulinho
  Nuk i ka fajt Evropa po i ka fajt ai qe blehet me pare. E zot i madh, ka plot qe blehen me pare.

 3. #3

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  600 vjecar? kush thot qe ne kemi identite 600 vjeqar?
  kombi nuk krahasohet me religjion, religjioni eshte nje dicka qe mund ta a ndrrosh si veshjet e brendeshme per dallim nga kombi. ndersa ata qe nuk e pranojn ate qe jane, kurr nuk do te jene askushi.

  Xhon Bajroni ne luften e greko-osmane thoshte, "nuk kuptoja kush me ke lufton pasi qe ne te dy anet shaheshin shqip" e kjo eshte ajo qe na ka shkaterru edhe ende po vazhdon te jete penges e shqiptarve qe mendojne ne menyre religjioze. pra

 4. #4

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Prap se prap Jemi Nje.

 5. #5
  ELME
  mos vjedh texte moj

 6. #6
  Avatar von GOJIM

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  5.817
  auri kannst du bitte die quelle posten.danke.

 7. #7
  All Eyez on Me
  e kom shkru vet

 8. #8
  Avatar von DZEKO

  Registriert seit
  09.08.2009
  Beiträge
  57.217
  Kann man eine kleine Übersetzung machen, bitte.

 9. #9
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.449
  Ich habe gedacht Enver Hoxha hält eine Rede als ich deinen Text gelesen habe.

 10. #10

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Prap se prap Jemi Nje.

  stimmt leider nicht, es sei du merkst hier im Forum nichts davon.

Seite 1 von 30 1234511 ... LetzteLetzte