BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 9 von 9 ErsteErste ... 56789
Ergebnis 81 bis 90 von 90

Abdulhamid: Kosovo - ein Beispiel für die Syrische Opposition

Erstellt von FloKrass, 27.04.2012, 14:42 Uhr · 89 Antworten · 3.202 Aufrufe

 1. #81
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Meine Dhampirthese hat es auch auf Wikipedia geschafft, selbst auf der deutschen Version, aber die Slawen haben es wieder abgeändert

 2. #82
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Gefunden

  "Dardania qe nga fillimi i perhapjes se krishterimert ishte qender e madhe e tij . Ne Ulpiane qe ne shek. 4 gjendej qendra e ipeshkvise . Nga Ulpiana jane edhe dy mertiret e pare te krishterimit : Flori dhe Lauri qe jane te kohes se sundimit te perandorit Trajan ,pra fillimi i shek. 2 . Ne Dardani (Remesiane) lindi Nikete Dardani ,apo Niketa i Remesianes (340-415) , i cili ishte , jo vetem poet , muzikant , drejtues kori ,por edhe ipeshkv . Eshte i njohur edhe ipeshkvi Pal i Ulpianes"

  Frei zitiert

 3. #83
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von Gjin Tonikaj Beitrag anzeigen
  Meine Dhampirthese hat es auch auf Wikipedia geschafft, selbst auf der deutschen Version, aber die Slawen haben es wieder abgeändert
  das bedeutet Jihad :terror:

 4. #84
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von Pjeter Arbnori Beitrag anzeigen
  Gefunden

  "Dardania qe nga fillimi i perhapjes se krishterimert ishte qender e madhe e tij . Ne Ulpiane qe ne shek. 4 gjendej qendra e ipeshkvise . Nga Ulpiana jane edhe dy mertiret e pare te krishterimit : Flori dhe Lauri qe jane te kohes se sundimit te perandorit Trajan ,pra fillimi i shek. 2 . Ne Dardani (Remesiane) lindi Nikete Dardani ,apo Niketa i Remesianes (340-415) , i cili ishte , jo vetem poet , muzikant , drejtues kori ,por edhe ipeshkv . Eshte i njohur edhe ipeshkvi Pal i Ulpianes"

  Frei zitiert
  Florian von Lorch

  ist er das? es gibt einen Sankt Laurentius, der wurde aber in Spanien oder Italien geboren, somit kein Illyrer.

 5. #85
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Zitat Zitat von Axha Paqarriz Beitrag anzeigen
  Florian von Lorch

  ist er das? es gibt einen Sankt Laurentius, der wurde aber in Spanien oder Italien geboren, somit kein Illyrer.
  Wahrscheinlich nicht ,da sie angeblich aus Ulpiana waren

  Hier nochmal was zu den Beiden

  Sot më 18 gusht, Kisha katolike përkujtoi dy shënjtorë, që derdhën gjakun për Krishtin në trojet shqiptare: e kemi fjalën për Shën Florin e Shën Laurin, nga qyteti i Ulpianes në tokën e Dardanisë, Kosova e sotme.

  Tradita dymijevjeçare e krishterimit nder Shqiptar, nuk mund te mos i falte banoreve te ketyre trevave ne shekuj edhe shenjtoret vendas, ose ungjillezues te trevave ku banojne sot shqiptaret. Dy prej tyre i kremtoi sot Kisha universale: jane Shen Flori e Shen Lauri:

  Per t’i njohur me mire figurat e tyre po kujtojme:
  Sikurse deshmohet prej burimeve kishtare, Dyrrah-u –Durresi, pati qysh ne vitin 56 nje ipeshkev te shuguruar.


  Ne kohen kur Shen Pali shkelte ne Durres, atje nisi sherbimin nje ipeshkev me emrin Cesar, i cili qe nje nga martiret e pare te fese se Krishtit, pra nje nga shenjtoret me te hershem te krishterimit.


  I dyte nder shenjtoret e botes iliro-shqiptare eshte shen Ashti (apo shen Asti), gjithashtu peshkop i Durresit, i martirizuar ne vitin 117.


  Shen Jeronimi (Hieronymus), nje nga kater dijetaret e medhenje te kishes, qe ne shekullin e 4-t Perktheu “Vulgate-n”, duke i dhene Perendimit te parin tekst te shkrimit te shenjte ne latinisht, ishte nga Stridoni i Dalmacise, vend i banuar nga iliret, gje qe e pohon vete Shenjti ne shkrimet e tij.

  Pak a shume ne te njejten kohe, shen Niketa, i njohur edhe me emrin “ shen Niketa i Dardanise “apo “ shen Niketa i Remessiana-s” ( tek sllavet: “sveti Nikita”, kompozoi himnoren e mirenjohur “ Te deum, laudeamus”-“ Ty Zot te lavderojme”. Te pakten qe nga fillimi i shekullit te kaluar, kur britaniku A.E. Burn botoi ne Cambridge (1905) monografine “Niceta of Remessiana”, dihet boterisht se ky shenjtor doli prej botes iliro-shqiptare. Vete shen Niketa shkruan me doren e tij: “Dardanus sum” jam dardan.

  Shenjtoret e martire te tjere pasuruan traditen e krishterimit ne Shqiperi duke ardhur prej visesh ku nuk paten mundesi, per shkak te persekutimeve te jashtzakonshme, te perhapnin Ungjillin e Krishtit.

  Flori dhe Lauri, ose Floriani dhe Laurini, siç njihen shpesh dy vellezerit binjake, erdhen nga vise te largeta ne shekullin e 2-te ne Dardani, e pikrisht ne Ulpiana, ku, me pelqimin e sundimtareve vendas, ngriten nje kishte te krishtere, te cilen ia kushtuan Jezu Krishtit. Jetuan ne gjysmen e pare te shekullit te 2-te dhe, kur persekutimi ndaj krishterimit u shtri edhe ne trevat ilire, u martirizuan ne Kosoven e sotem, duke mbrojtur keshtu token e te pareve tane me gjak te derdhur per te deshmuar Krishtin.

  Ne fillimin e shekullit te peste, sipas deshmive te Ate Zef Valentinit ( 1929), shen Gjon Gojarti kaloi dy vite te veshtira ne brendesi te Ballkanit, saktesisht ne token ilire. Nje deshmi e paraqitur nje shekull me pare nga greko- shqiptari Nikolaos Mystakidis ben te ditur se kishes se Laboves perandori Justinian i dhuroi nje cope nga druri i shenjte i kryqit te kryqezimit te Krishtit dhe nje doreshkrim te arte te shen Gjon Gojaritit.

  Tradita e takimit te hapesires shqiptare vashdoi me shekuj. Ne veri shen Sergji e Baku; ne jug shen Gjon Vladimiri, deri tek shen Kozmai, tregojne se bota shqiptar e jo vetem nuk ishte e larget per misionaret e shenjte, por, madje, u krijonte atyre mjedise zhvillimi a lartesimi. Kjo nuk lidhet vetem me krishterimin, por me bashkesine shqiptare ne teresi. Per ilustrim po lexojme te plote letren e Ali pashe Tepelenes drejtuar te bindurve te tij, me porosine per ringritjen dhe ruajtjen e manastirit te shen Kozmait:

  “Juve rum te nahijes se Beratit, myzeqare dhe vlleh grabovare, katunde dhe çifliqe. Ju lajmeroj se ja ku vura nje epitrop qe te me ndreqe manastirin e plakut Kozma; ndihmova dhe une me aspra e te ndihmoni dhe ju si t’ju thote dhespoti, me qellim qe te ndreqet ky manastir. Per ata qe nuk do te japin ndihmen e tyre, do te me mbetet hateri dhe pastaj do te paguajne dyfish. Sikunder ju urdheroj ashtu te beni pas ketij vendimi. (Ne Gjirokaster, me 12 shtator 1813” (“Kodiket e shqipresie “, bot i DPA § Unesco-s, Tirane 2003, f.48)

  Dijetari austriak, Todor Ippen, shkruan se ne malet e Shqiperise se Veriut dikur shiheshin portrete shenjtoresh te kohes se paleokrishterimit. Kjo nuk eshte provuar dhe as mohuar nga ndonje studiues i mevonshem. Por ne nje permendore tjeter te kultures tradizionale, ne te drejten etnozakonore shqiptare, thuhet rrepte se “shtepia e shqiptarit eshte e Zotit, e mikut dhe e shtegtarit”, shprehje kjo e mirenjohur per te gjithe, por, per fat te keq pa shtojcen: “Kujdes, sepse nuk dihet kush troket: shenjti a perderësi”.

 6. #86
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Es gibt ein uraltes Dorf in Montenegro bei Ulqin, das Shast heisst. Dort soll es antike Überreste haben. Die Jugoslawen versuchten alles den Ort zu slawisieren nur dumm dass dort nur katholische ALbaner lebten und Shast sich von Shen Asti/Asht ableiten liess. ^^

 7. #87

  Registriert seit
  22.01.2010
  Beiträge
  1.703
  Was hat der Abdulhamid über die Zana gesagt? Macht doch einen neuen Thread auf und diskutiert darüber^^

 8. #88
  Avatar von dardani-85

  Registriert seit
  08.04.2012
  Beiträge
  141
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  Ich habe mir überlegt ein paar serbische oder mazedonische Beiträge auf Wiki umzuändern, dass sie von den Albanern abstammen, und wenn die nächste Diskussion drüber kommt, das dann zitieren. Das Forum würde brennen
  mhuauhauhauhaahuhauahu

 9. #89
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Ja , hast iwi recht rumi^^

 10. #90
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  @Pjeter, zu deinem Beitrag: Steht ja wegen von einem angeblichen Bruchstück des Kreuzes, dass Justinian (ein Illyrer) der Kirche schenkte. Es soll bis ins Jahr 1990, selbst während dem Komunismus in der Kirche gewesen sein. Aber dannach brachen paar gottlose Rebellen ein und stahlen teure und goldbemalene Ikonen. Da das Holzstück ja nicht glänzte, sollen die es in einen Fluss veworfen haben

Seite 9 von 9 ErsteErste ... 56789

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 396
  Letzter Beitrag: 23.07.2014, 01:05
 2. Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 07.05.2012, 19:22
 3. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 28.04.2012, 12:32
 4. Syrische Opposition erbeutet einen Panzer
  Von Balkanstyle im Forum Arabische Revolution
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 08.02.2012, 20:16