AKEA e do tėrė Kosovėn

f1_21akea.jpg

Prishtinė, 21 gusht – Pas mė shumė se 20 vjetėve, Husamedin Abazi, qė sipas bashkėpunėtorėve tė tij e ka menduar kėtė gjė, e udhėheq njė prej organizatave mė tė fuqishme joqeveritare nė Kosovė, mė saktė Asociacionin pėr Kulturė, Edukim dhe Arsimim (AKEA) e regjistruar mė 2004. Organizata ka nisur punėn mu nė kohėn kur shefi i Qeverisė sė Kosovės, (2003- 2004), Bajram Rexhepi, thotė se nuk e kanė lejuar qė tė dėrgojė nė Kuvend njė projektligj i cili do ndalonte veprimtarinė e organizatave tė dyshimta.

Zyrtarisht Abazi thotė se kjo organizatė ishte ideja e njė grupi tė studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, prej tė cilėve pėrmend Behar Avdiun, Nhari Toskėn, Bashkim Mehani, Ilir Xhoxhaj, Ilir Gashi. Sipas tė dhėnave tė QKGH me 700 veprimtarė dhe mbi 80 anėtarė me tė drejta tė plota, logoja e AKEA-s, kėtyre ditėve shihet pothuajse ēdokund, nė aktivitete kulturore, aktivitete tė pėrbashkėta me ministri tė Qeverisė sė Kosovės etj… Ata qė e njohin, dhe tė tjerėt (agjentė tė shtetit) qė e kanė pėrcjellė, janė tė bindur se Abazi ėshtė lidhja kryesore e “Vėllazėrisė Myslimane” nė Kosovė.

“Vėllazėria Myslimane” ka si synim krijimin e Halifatit Islam nė Botė, njė ide e ngjashme kjo me ‘rendin e ri botėror”, ku bota do tė kontrollohej nga njė qendėr tė cilėn e drejton shefi i “Vėllazėrisė Myslimane”.