BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 31

Al Alawi: Elementė radikalė vahabistė po depėrtojnė nė Kosovė

Erstellt von Ciciripi, 08.11.2012, 11:43 Uhr · 30 Antworten · 1.609 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Al Alawi: Elementė radikalė vahabistė po depėrtojnė nė Kosovė

  Al Alawi: Elementė radikalė vahabistė po depėrtojnė nė Kosovė

  Publikuar: 08.11.2012 - 10:27Elemente radikale vehabiste po depėrtojnė nė Kosovė dhe ato mund ta prishin harmoninė ndėrfetare qė ka ekzistuar me vite atje, thotė nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė, Irfan Al-Alawi, drejtor ndėrkombėtar i Qendrės pėr Pluralizėm Islamik dhe drejtor i Fondacionit pėr Kėrkime tė Trashėgimisė Islamike.
  Pragė, 8 nėntor - Elemente radikale vehabiste po depėrtojnė nė Kosovė dhe ato mund ta prishin harmoninė ndėrfetare qė ka ekzistuar me vite atje, thotė nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė, Irfan Al-Alawi, drejtor ndėrkombėtar i Qendrės pėr Pluralizėm Islamik dhe drejtor i Fondacionit pėr Kėrkime tė Trashėgimisė Islamike.

  Radio Evropa e Lirė: Zoti Al-Alawi, nė njė publikim tė fundit, keni theksuar rrezikun nga lėshimi i rrėnjėve tė ekstremistėve islamikė nė Kosovė. A mund ta elaboroni rrezikun qė shihni?

  Irfan al – Alawi: Duhet tė kujtojmė se ekzistojnė elemente ekstremiste tė pėrfshira te shqiptarėt e Kosovės, tė cilėt krenohen pėr tė qenit myslimanė tė moderuar, sufi, sunitė.

  Por, pėr disa vite kemi parė qeverinė saudite, ose jozyrtarėt tė kenė dėrguar para nė mėnyrė indirekte nė qeveri ose tek individėt, pėr hapjen e xhamive vehabiste salafiste pėr tė promovuar ideologjinė ekstremiste, qė ėshtė mjaft e rrezikshme pėr Ballkanin dhe besoj se nėse myslimanėt nuk janė tė vetėdijshėm pėr kėtė, gradualisht ne do tė kemi klerikė ekstremistė, qė do tė mbijnė (lulėzojnė) nė Kosovė, qė do tė fillojnė ta pėrdorin sheriatin islamik dhe tė abuzojnė me tė. Kėshtu nuk do tė promovohet paqja dhe harmonia, siē kishte kėtu diversitet fetar dhe pluralizėm, por do tė nėnkuptojė se islami duhet tė jetė si fe zyrtare, dhe tė mos respektohen fetė tjera nė vend.

  REL: Ju keni thėnė se myslimanėt e Kosovės janė tė njohur pėr respektin qė kanė pėr njerėzit qė besojnė nė fe tė tjera. Cilėt janė faktorėt potencialė, qė mund ta prishin kėtė tolerancė?

  Al - Alavi: Nėse paratė, ose jotoleranca vehabiste saudite injorohet. Mendoj se ajo qė do ndodhė ėshtė se myslimanėt qė respektojnė traditėn e vjetėr myslimane, lehtė mund tė ēorientohen dhe tė rrėmbehen nga ky lloj islami, qė nuk pranon krishterimin, hebraizmin, apo ndonjė religjion tjetėr. Prandaj do tė nxisin urrejtje mes feve dhe do tė promovojnė tė tilla ēėshtje se si gratė duhet tė kenė perēe apo ta mbulojnė fytyrėn, qė ėshtė zbatim i vehabizmit islamik, dhe nuk buron nga sheriati islamik sepse sheriati mund tė zbatohet vetėm nė shtetet islamike.

  Madje vetė Mbretėria Saudite nuk ėshtė shtet islamik, por zbaton praktikėn e mbulimit tė fytyrės sė grave. Nėse kjo injorohet nė shtete tė caktuara si nė Kosovė, rreziku ėshtė se situatėn do ta marrin nė duar njerėz tė gabuar dhe do tė kemi klerikė radikalė ekstremistė, qė do tė marrin kontrollin ndaj shkollave dhe institucioneve fetare dhe do tė mund tė paraqesin kėrcėnim pėr jomyslimanėt.

  REL: Mendoni se ky problem po injorohet?

  Al – Alawi: Nuk ėshtė shumė ēėshtje injorimi. Mendoj se qeveria duhet tė jetė e kujdesshme. Myftinjtė, apo klerikėt janė atje dhe duhet tė jenė nė dijeni pėr kėtė, dhe edhe pse ndoshta nuk duan tė flasin nė kėtė faze. Disa nga ta mund tė frikėsohen apo tė ndikohen nga petrodollarėt, qė vijnė nga Arabia Saudite.

  Mendoj se ėshtė njė ēėshtje qė nuk duhet tė injorohet, duhet tė vėzhgohet me shumė kujdes, para se tė bėhet shumė vonė. Sepse, kur njėherė tė fillojnė t’i derdhin paratė, arabėt sauditė do tė sjellin dijetarėt e tyre, do tė emėrojnė imamėt nė xhami, siē ka qenė dhe ėshtė rregull e Arabisė Saudite. Nėse ndėrtojnė ndonjė xhami, kudo, ata preferojnė t’i kenė imamėt e vet, ose tė paktėn imamėt qė ndjekin shkollėn e tyre tė mendimit.

  REL:
  Zoti Al Alawi, ju keni shprehur shqetėsimin se forma tradicionale e islamit nė Kosovė mund tė devijojė si pasojė e njė “propagande” tė caktuar. Nė kėtė kuadėr e keni pėrmendur njė televizion nė Kosovė, Peace TV, qė transmeton predikime islamike. Pse duhet tė kenė kujdes nga ai kosovarėt?

  Al-Alavi:
  Mendoj se Peace TV ėshtė njė kėrcėnim i caktuar pėr myslimanėt e zakonshėm sunitė, sepse njerėzit si Zakir Naik (themelues i Peace TV, v.j.) janė tė njohur pėr nxitjen e urrejtjes ndaj feve tė tjera. Ai sigurisht se nuk ėshtė debatues i fesė, siē ka qenė i ashtuquajturi mėsuesi i tij, Ahmed Deedat. Ky person qartazi i ofendon fetė e tjera dhe ai ėshtė njė vehabist salafist, qė ka ndjekur shkollėn nė Arabinė Saudite. Ai mendon se fetė tjera nuk duhet tė lejohen tė ushtrohen lirshėm, beson, se femrat duhet ta mbulojnė plotėsisht fytyrėn e tyre, se ato nuk duhet tė punojnė...

  Ky kanal ėshtė diēka qė nuk do tė duhej quhej Peace Tv, sepse nuk besoj se ai beson nė paqe. Kur ofendoni fetė tjera nuk ka mė aty paqe. Duhet tė ketė diversitet dhe respekt. Njė pjesė e fondeve pėr kėtė kanal vijnė nga zyrtarėt dhe jozyrtarėt sauditė, prandaj nėse propagandon anėn negative tė islamit, ata njerėz qė nuk janė myslimanė nė Kosovė, do ta shohin se islami ėshtė njė kėrcėnim pėr ta, e qė nuk ėshtė.

  Megjithatė, ata njerėz qė e shikojnė, e tė cilėt janė myslimanė, kanė lindur myslimanė, ata do tė fillojnė tė ndryshojnė mendimin, se ajo qė Peace TV dhe Zakir Naik transmetojnė, ėshtė mėnyra korrekte e islamit. Dhe tė jem i sinqertė, Zakir Naik nuk ėshtė dijetar islamik edhe pse pretendon se ėshtė i tillė. Ai me profesion ėshtė mjek. Prandaj, ai duhet tė mbėrthehet pėr profesionin e vet dhe jo tė dalė jashtė tij dhe tė nisė predikimin e islamit pėr myslimanėt dhe jomyslimanėt.

  REL: Cili mendoni se ėshtė qėllimi kryesor i njerėzve tė tillė si Zakir Naik?

  Al – Alawi:
  Ai dėshiron tė propagandojė islamin, por sipas besimeve tė tij, tė besimeve vehabiste salafiste, qė janė kėrcėnim si pėr botėn myslimane ashtu edhe atė jomyslimane. Ai nxit urrejtje ndaj myslimanėve tė moderuar sufi, qė besojnė nė vendet e shenjta, dhe nė Kosovė ka sufi, traditė qė daton nga koha e profetit Muhamed.

  Zakir Naik nxit urrejtje kundėr sufive, ai shkurajon njerėzit qė tė kenė vende tė shenjta dhe nėse ai nuk inkurajon vizitat nė vendet e shenjta, si do tė lejojė ai qė njerėzit tė kenė kisha, ose sinagoga ose ēkado tjetėr qė i takon besimeve tjera. Kjo ėshtė njė ēėshtje pėr tė cilėn mendoj se kosovarėt duhet tė kenė kujdes, si myslimanėt ashtu edhe jomyslimanėt.

  Islami nuk ėshtė njė fe qė ėshtė pėrhapur me shpatė, islami ėshtė pėrhapur me dashuri. Zakir Naik po e pėrhap punėn e tij misionare duke nxitur urrejte pėrmes fjalėve dhe madje me fjalėt e tij nxitėse, ai mund t’i ndalojė edhe ata qė duan tė bėhen myslimanė, duke i shtyrė tė thonė se ‘ky nuk ėshtė njė religjion pėr mua’.

  REL:
  “Arabėt, agjentėt iranianė dhe fundamentalistėt turq kanė bėrė pėrpjekje pėr njė invadim tė dukshėm nė komunitetin mysliman tė Kosovės”- ėshtė ky njė tjetėr citim nga publikimi juaj. Keni thėnė se mundėsia e devijimit tė komunitetit mysliman tė Kosovės, meriton vėshtrim hetues dhe pėrkushtim ndaj besimtarėve tė moderuar. Kush mendoni se ėshtė pėrgjegjės pėr tė mbikėqyrur kėtė?

  Al-Alawi: Mendoj, se pikė sė pari liderėt e komunitetit, duhet tė jenė pėrgjegjės. Mendoj se kosovarėt dhe shtetet pėrreth duhet tė mbėshtesin myftinjtė, klerikėt qė janė pėrgjegjės pėr komunitetin mysliman. Natyrisht se atje ka myftinj dhe kėta njerėz, duhet tė edukohen nė nivele tė caktuara pėr tė kuptuar se ēka po ndodh brenda dhe pėrreth Kosovės, duhet ta kuptojnė se atje ka elemente ekstremiste, sepse elementet ekstremiste shumė shpejtė mund tė infiltrohen nga ēdo vend nė botė dhe Kosova nuk ėshtė shtet i madh. Megjithatė, rreziku ėshtė se kushdo qė ėshtė mysliman, mund ta hapė njė xhami, pa e testuar apo monitoruar pėr tė kuptuar se ēka po predikojnė, mund tė jenė kėto shkolla myslimane, mund tė jenė institute myslimane dhe kjo ėshtė njė nga gjėrat, qė i frikėsohemi .. ky ėshtė rrezik jo vetėm pėr Kosovėn por edhe (pėr vendet) pėrreth nė atė pjesė tė botės. Megjithatė, mendoj se (ėshtė e rrezikshme)nėse qeveria nuk ėshtė e kujdesshme tė monitorojė dhe tė kuptojė, se cilėt dijetarė i ka nė vend, cilėt dijetarė vijnė nga jashtė.

  Pėr shembull, Zakir Naik ėshtė ndaluar tė hyjė nė Britaninė e Madhe thjesht sepse nxit urrejtje, imami i Xhamisė sė Madhe nė Mekė e ka tė ndaluar tė hyjė nė SHBA dhe nė Britaninė e Madhe sepse nxit urrejtje pėrmes predikimeve nė xhami. Prandaj mendoj se Kosova, qeveria duhet ta kuptojė se kurdo qė njė dijetar apo klerik mysliman e viziton vendin, qoftė si vizitues ose si ligjėrues, ai duhet tė kontrollohet ku ka studiuar, ku ėshtė arsimuar dhe ēfarė lloj islami po e predikon te myslimanėt dhe jomyslimanėt. Duhet ta kuptojmė kėtė pjesė tė botės, e cila do tė duhej tė ishte porta e artė pėr shkollėn e mendimit hanefi, njė portė e hekurt. Natyrisht, me vite, porta ėshtė rrėzuar dhe i ka hapur rrugė radikalėve islamikė, qė kanė nisur tė depėrtojnė nė Kosovė.

  REL: Ēfarė rreziku paraqet pėr botėn sot, ajo qė e keni quajtur si njė “rilindje islamike”?

  Al_Alawi: Mendoj se duhet ta bėjmė tė qartė se islami ėshtė njė religjion i paqes, ne nuk nxisim urrejtje, ne nuk kryjmė vrasje pėr nder apo tė pėrhapim fjalėn pėrmes shpatės. Megjithatė, ka disa elemente ekstremiste nė disa pjesė tė islamit. Por, ekstremizėm kemi nė secilėn fe, ju keni tė tillė nė fenė hebraike, dhe tė tė tjerat.

  Megjithatė, duhet tė themi dhe ta bėjmė tė qartė se derisa ka elemente ekstremiste nė islam, apo mediet perėndimore kapen pas tyre, apo sulmojnė islamin, duhet tė theksojmė se bėhet fjalė pėr vehabizmin islamik, ose xhematin teblig, ose islamin deobandi (lėvizje rilindėse nė islamin sunit), qė natyrisht janė degė tė islamit tė Arabisė Saudite.

  Duhet tė kuptojmė se ky lloj islami ėshtė lėvizje misionare dhe ka pėr qėllim kryerjen e punės misionare, siē bėn Kryqi i Kuq nė disa pjesė tė Afrikės duke ndėrtuar kisha, duke ofruar ushqim.

  Gjėra tė tilla bėjnė edhe kėto degė tė islamit. Por, ne duhet ta bėjmė tė qartė dhe tė lehtėkuptueshme pėr jomyslimanėt se kėrcėnimi nuk ėshtė islami, kėrcėnimi ėshtė vehabizmi, salafizmi i fuqishėm, xhemati teblig ose islami deobandi. Duhet tė jemi shumė tė qartė pėr kėtė.

  Al Alawi: Elementė radikalė vahabistė po depėrtojnė nė Kosovė - Intervista - Koha Net


  - - - Aktualisiert - - -

  Naja wenn man irgendwelche Sufis nach den Islam fragt , kommt sowas bei raus :

  Lustig ist nur das er zu erst die Salafisten aus Saudi Arabien nennt , das sie ihre extremen Lehren im Kosovo verbreiten und dann die Iraner hahaha . Was für ein Widerspruch , die einen sind Sunniten und die anderen Shiiten . Das passt ja mal gar nicht ...

 2. #2

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  daran ist alleine die regierung schuld, man hätte früher agieren müssen. raus mit den baertigen hunde

 3. #3
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Karl der Kuehne Beitrag anzeigen
  daran ist alleine die regierung schuld, man hätte früher agieren müssen. raus mit den baertigen hunde
  Soll sie halt mal versuchen

 4. #4

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Soll sie halt mal versuchen
  thaci ist ein feigling^^, das wir er nie machen

 5. #5
  Avatar von Johnny Cash

  Registriert seit
  22.02.2010
  Beiträge
  10.851
  um was gehts da muha...

 6. #6
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Passt schon, wenn Leute einen sicheren Arbeitsplatz haben und ein einigermassen anständiges Leben, dann suchen sie weniger halt in der Religion um zu hoffen, dass je "religiöser" sie sind, desto mehr werden belohnt und sich radikalisieren lassen. Ok, viele werden auch im Internet wie zum Beispiel hier im Forum oder vorallem auf Facebook radikalisiert und "umworben". Bei den Katholiken gibt es das gleich Phänomen wo manche Hassgruppen vorallem gegen radikale Muslime hetzen und nach "Frischfleisch" ausschau halten.

 7. #7
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von InsiderNP Beitrag anzeigen
  um was gehts da muha...
  So ein Herr Al Alawi ( ein Sufist ) klagt über die Salafisten im Kosovo das sie den falschen Islam predigen . Er ist bestimmt so verärgert weil die Hoxhas dazu aufrufen keine Tyrben anzubeten und keine Hajmali schreiben , was für den Sufi natürlich nicht zu hinnehmen ist :

 8. #8
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Ist das Grab von Sultan Murat in Prishtina ein beliebter "Ort" für albanische Muslime?

 9. #9
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Das Grab ist doch leer, früher war es mal glaub ich, während der Osmanischen Besatzung, ausserdem sind wir keine Sufis.

 10. #10
  Sonny
  Zitat Zitat von Luli Beitrag anzeigen
  Ist das Grab von Sultan Murat in Prishtina ein beliebter "Ort" für albanische Muslime?
  Sollte es eigentlich nicht sein, falls die Antwort "Ja" ist.

  Man kann eine Fatiha für die Seele des Toten machen. Mehr nicht. Alles andere geht schon in den Shirk-Modus.

Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Radikale Atheisten
  Von piran im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 28
  Letzter Beitrag: 07.09.2015, 12:37
 2. Radikale greifen Moslem an
  Von Azrak im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 157
  Letzter Beitrag: 09.04.2011, 01:21
 3. Radikale Christen
  Von dzouzef im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 23.07.2009, 17:34
 4. SRS: Hajka na radikale
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.06.2009, 16:00