BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 26 ErsteErste 123456713 ... LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 252

Albanian Muslim Flag

Erstellt von Ciciripi, 11.05.2012, 06:17 Uhr · 251 Antworten · 12.958 Aufrufe

 1. #21
  Avatar von Ilir B

  Registriert seit
  15.03.2011
  Beiträge
  1.753
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Ja , guck wann der Adler zum ersten mal Nationalfahne war

  Anhang 12403

  Flag_of_Albanian_Provisional_Government_1912-1914.gif

  Willst du uns verarschen?
  SKENDERBEG hat als erstes den Adler benutzt, und zwar im 14. JHd. !
  Junge dir haben die Vahabiten echt ins kopf geschiessen, tut mir leid, wenn du jetzt schon versuchst deine eigene geschichte zu verleugnen

 2. #22
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Bleje kete Liber lexoje mire e tani flasim


  Ne , brauch ich nicht ich weis auch so das der Adler das Familienwappen der Kastriotis war und ihn Ismail Bej Vlora 1912 zur Nationalfahne machte , mehr gibt es da nicht zu wissen .

 3. #23
  Avatar von Ilir B

  Registriert seit
  15.03.2011
  Beiträge
  1.753

 4. #24
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Ilir B Beitrag anzeigen
  Willst du uns verarschen?
  SKENDERBEG hat als erstes den Adler benutzt, und zwar im 14. JHd. !
  Junge dir haben die Vahabiten echt ins kopf geschiessen, tut mir leid, wenn du jetzt schon versuchst deine eigene geschichte zu verleugnen
  Wer behauptet was anderes du Spast ?
  Fakt ist aber das er erst 1912 zu Nationalfahne wurde ! Ob in die Kastriotis schon früher verwendet haben , ist hier nicht das Thema !
  Und es war ein Familienwappen und keine Staatsflagge !

 5. #25
  Avatar von Ilir B

  Registriert seit
  15.03.2011
  Beiträge
  1.753
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Wer behauptet was anderes du Spast ?
  Fakt ist aber das er erst 1912 zu Nationalfahne wurde ! Ob in die Kastriotis schon früher verwendet haben , ist hier nicht das Thema !
  Und es war ein Familienwappen und keine Staatsflagge !

  Achja und dieser Halbmond war Staatsflagge oder was?
  Mach dich nicht lächerlich, damals gabe keine "Staatsflaggen" von heute.

  der Adler hat die Liga von Lezhe verwendet und du brauchst hier nicht erzählen, dass es den adler ab 1912 gibt.

  den gibt es sogar viel früher
  Flag_of_the_Principality_of_Arber.JPG


  Flag of the Principality of Arbėr (1190–1255)  ups sorry das ist kein staatsflagge...........wer war präsident damals? inneminister weiß ich auch nicht mehr...

 6. #26
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Ilir B Beitrag anzeigen
  Achja und dieser Halbmond war Staatsflagge oder was?
  Mach dich nicht lächerlich, damals gabe keine "Staatsflaggen" von heute.

  der Adler hat die Liga von Lezhe verwendet und du brauchst hier nicht erzählen, dass es den adler ab 1912 gibt.

  den gibt es sogar viel früher
  Flag_of_the_Principality_of_Arber.JPG


  Flag of the Principality of Arbėr (1190–1255)  ups sorry das ist kein staatsflagge...........wer war präsident damals? inneminister weiß ich auch nicht mehr...

  Du verstehst hier etwas nicht wie es ausschaut ?
  Also nochmal für dich , der Doppelkopfadler war das Familienwappen der Kastriotis zu dieser Zeit hatten alle adligen ihr eigenes Wappen , der Doppelkopfadler war der der Kastriotis und nicht von allen Albaner zu dieser Zeit . So wie auch die Arbreshen ihr eigenes Wappen hatten oder die Arvaniten dann auch später ! 1912 wo Ismail Bej Vlora die Unabhängigkeit ausgerufen hat , hat er zu ehren Skanderbegs sein Familienwappen zur Staatsfahne gemacht .

 7. #27

  Registriert seit
  04.04.2012
  Beiträge
  3.107
  Solche Farbkombinationen konnte auch echt nur ein farbenblinder zusammenstellen

 8. #28
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Du verstehst hier etwas nicht wie es ausschaut ?
  Also nochmal für dich , der Doppelkopfadler war das Familienwappen der Kastriotis zu dieser Zeit hatten alle adligen ihr eigenes Wappen , der Doppelkopfadler war der der Kastriotis und nicht von allen Albaner zu dieser Zeit . So wie auch die Arbreshen ihr eigenes Wappen hatten oder die Arvaniten dann auch später ! 1912 wo Ismail Bej Vlora die Unabhängigkeit ausgerufen hat , hat er zu ehren Skanderbegs sein Familienwappen zur Staatsfahne gemacht .
  Lexo pak ma shume e shtine pak ate trurin tand ne perdorim  Shqiponja njė dhe dykrenore trashėgim nga ilirėt
  Shqiponja dykrenore ėshtė e dokumentuar qartėsisht tek paraardhėsit tanė, qė nga shek.VI para e re. Por, sipas studiuesit Braho, gjurma mė e vjetėr qė ka mbetur e shqiponjės dykrenore, ėshtė nė trojet e perandorisė Hetite, shek 12 para e re. Shqiponja dykrenore hetite mban nė dy kthetra njė lepur, lepurin hėnor, ..’edhe nė Shqipėri, sipas dėshmive tė albanologut De Grand, ruhej njė basoreliev, qė nė fundin e shek. XIX ishte nė kishėn e Trushit (Shkodėr), ku ishte gdhendur njė shqiponjė krahėhapur me kthetra mbi njė lepur’.

  Ndėrsa, gjurmė tė simbolit tė shqiponjės njė krenore, pothuajse tė njėkohshme apo pak mė vonė se ajo hetite ėshtė tek popujt e Mesopotamisė sė Lashtė, ndėrsa nė rajone tė Iranit tė sotėm ėshtė dy krenore. ‘Shqiponjėn kult e kanė edhe popuj tė tjerė, si p.sh. edhe astekėt e Amerikės, por me dy kokė vetėm Hititėt, popullsia e vjetėr e Iranit dhe Ilirėt e njihnin dhe e praktikonin’. Por, vazhdimėsia e saj nuk ėshtė ruajtur as nga hititėt e as nga iranianėt.

  Dokumenti mė i vjetėr ilir ėshtė i shek VI para erės sė re, nga njė gdhendje nė njė urnė guri, e dy luftėtarėve ilir, qė paraqet njė ritual, ku nė mburojėn e njėrit shihet skalitja e shqiponjės dykrenore, e gjetur nė Ribic tė Kroacisė, territor ku jetonte fisi ilir i Japodėve. Paraqitja kultike nė tri pllaka tė ndryshme e shqiponjės dykrenore dhe ‘lisin e jetės’ bashkė me diellin, e shek.VI para e re, e zbuluar nė Gostil nė Mal tė Zi.

  Pėrveē kėtyre dokumenteve, thuaja tė po asaj kohe janė edhe njė tokėz ilire me motivin e shpendit me dy kokė e shek V para e re, e zbuluar nė Tumat e Matit. Nė hajmeli ilire tė shekujve VI-V para erės sė re, ku dallohen dy kokat e shqiponjės me drejtime tė kundėrta. Ndėrsa, shqiponja njė krenare ėshtė gjetur nė njė pllakė guri gėlqere e shekujve tė parė tė erės sė re nė kishėn e Mesopotamit nė Sarandė.

  “Sipas autorėve grek, pellazgėt apo parailirėt njoftojnė se besonin se kishin lindur nga dheu, nė njė maje mali, aty ku ata kishin vend kultin e diellit, prandaj ishin gjysmėhyjnor, sepse kishin krijuar rrezet e diellit dhe tokėn.... e rėndėsishme ėshtė se ky mit ėshtė ruajtur edhe brenda strukturės sė ndėrgjegjes e pasurisė kulturore tė popullit tonė.”

  Kulti pėr shqiponjėn
  “Nė lashtėsi dhe nė vazhdim shqiponja dykrenore pėrfaqėson fuqinė diellore nė kėtė e atė botė, botėn tokėsore dhe botėn e pėrtejme, ditėn dhe natėn, si njė trup i vetėm, qė ekziston i shfaqur vetėm me njėsinė brenda unitetit tė dyzuar”, ėshtė shpjegimi qė jep Braho nė librin e pėrmendur. Po sipas kėtij autori, ‘Shqiponja udhėtonte sipas besimeve tė lashta, deri tek dielli, kjo ėshtė dėshmuar nė mitet e besimit tė Dodonės Pellazgjike, me shqiponjėn me simbolin e rrufesė ndėr kthetra qė ia sillte Zeusit’.

  Ky ėshtė autori mė bindės dhe qė hedh poshtė dyshimet se nėse shqiptarėt e kishin pėrvetėsuar kėtė simbol nga bizantinėt. Sipas tij arianitėt qė dokumentohen qė nė shek e XI e kishin shqiponjėn dykrenore, ndėrsa nuk dihet kush e patėn mė parė, paleologėt bizantinė, tė cilėt e fiksuan nė stemė nė shek e XIII, ndėrsa tek shqiptarėt gjendet nė po atė kohė tek Dera e Gropajve, ndėrsa Dera e Kastriotėve e paraardhėsve tė Skėnderbeut e kishte para shek XV.

  Po ashtu sipas Brahos, ‘Shqiponjėn nė Ballkan e kishin tė parėt iliro-arbrit, dhe si rrjedhojė ata ua dhanė tė tjerėve. Po ashtu edhe shqiponja njė krenare nė Ballkan dhe Evropė, nė stemat dhe heraldikat familjare gjendet tek Arbėrit, gjurmėt mė tė hershme tė evidentohen nė Principatėn e Arbrit, e cila e pėrdori nė flamurin e saj shtetėror.

  Shqiponja dykrenore qė ėshtė e tė njėjtės kohė me atė bizantine, ėshtė shumė mė e hershme se e tė gjitha vendeve nė gjithė Evropėn, pėrpara serbėve, rusėve, habsburgėve tė Austrisė, Perandorisė Shenjtė Romake. Rusėt e kishin marrė tek nga martesa e Sofia Paleologut me tė birin e Carit tė Rusisė, pas vitit 1472. Shumė vjet pasi tashmė Skėnderbeu e kishte shpallur flamurin e Kastriotėve Flamur Kombėtar mė 1444 nė Lezhė.
  Jaho Braho, nė librin e tij monumental rendit edhe shumė fakte tė tjera tė mesjetės sė vonė e kėndej, si Shqiponja nė kishėn e Rodonit e shek XV, ku Skėnderbeu e kishte ndėrtuar edhe kėshtjellėn dhe atje kalonte pushimet. Ndėrsa, vula e Skėnderbeut daton mė sė voni nga shekulli XV nga njė pikturė e vitit 1459, shqiponja e gdhendur nė gur nė portėn e kishės sė kėshtjellės sė Himarės, fundi i shek.XV.

  Shqiponja e emblemės sė familjes fisnike Kastriota-Tribalda e gdhendur nė kishėn Santa Maria della Misericodia, Mesagne, Itali, mesi i shek. XVI, nė monumentin mbi varror tė Konstandin Kastriotit, tė porositur nga Donika Kastrioti gruaja e Skėnderbeut. Vula e Pleqėsisė sė Arbrit, fundi i shek. XVI. Dėshmia e Frang Bardhit pėr shenjat dhe stemėn e Skėnderbeut, pėrshkrimi i anglezit V.Spencer, 1835, pastaj i M. Puzhad mė 1867, qė thotė se mirditorėt shėrbejnė nė ushtrinė osmane tė komanduar nga krerėt e tyre natyral dhe nėn flamurin e tyre sikur tė Skėnderbeut. Vula e Shoqėrisė “Bashkimi”, Durrės, shek XX 1906, Flamuri i ngritur nė Vlorė nga Ismail Qemali, Vula e administratės sė qeverisė sė Vlorės, 1913.

  Pra, shqiptarėt dhe paraardhėsit tanė e pėrdorėn simbolin e shqiponjės nė luftėra, ceremoni e kremte krahinore e familjare, nė artė dhe nė punime nga mė tė ndryshmet. Ajo ėshtė simbol i preferuar nė ikonostase tė Kishės ortodokse, nė kisha katolike, nė sixhade, nė furkė, nė lugė druri, nė djep, nė karrige druri, nė arka, nė piktura, kuti kafe sheqeri qė bashkė formojnė shqiponjėn dykrenore, nė vulė (blatė) druri, nė qėndisma tė ndryshme, nė mbulesė tavoline, nė flamuj tė punuar nė avlėmend, nė gurė, nė perlė guacke, gdhendje nė dru, nė paranik (pėshtjellak), nė brez, nė ēanta, nė veshje qytetare nė Berat etj, nė tokėz, nė xhubletė, nė jelek ari, nė veshjet e arbėreshėve tė Italisė, nė afreskat e kishave, nė monumente mbivarrore, si ajo e nipit tė Skėnderbeut, Nė vallet si ajo e shqipeve, vallja e vdekjes sė shqipes dhe ringjalljes.

  Sipas Brahos, Hasan Cekės e autorėve tė tjerė tė shumtė, simboli i shqiponjės nuk ėshtė i trashėguar nga Mesjeta, por ai nė dy format e tij, si njė krenore dhe dykrenore ėshtė trashėguar dhe kultivuar pashkėputshėm qė nga para historia, nė forma tė ndryshme dhe se ėshtė dominuar si referencė kulti, qoftė edhe si bashkėdyzim nė modelin e kultivuar kishtar, si pėrngjasim i kryqit, por qė edhe ky simbol ėshtė parakristian tek ilirėt.
  Shqiponja ėshtė e pranishme nė kulturėn e varreza mesjetare tė Krujės tė shek IX, nė Koman nė po atė kohė, nė Kosovėn Lindore, nė Pėrmet, gjendet e gdhendur nė gur tek arbrit para se tė vinin sllavėt nė Ballkan, nė themelet e njė kishe nė Maqedoninė e sotme nė shek VI-VII, nė kishėn e Shėn Kollit nė Ohėr nė shek XI. “Bizanti nuk e krijoi as nė art, as nė religjion, as nė simbolikė shqiponjėn”, thotė studiuesi Braho.


  Pėrdorimi i Flamurit shtetėror tė Skėnderbeut
  Sipas studiuesit Braho, Flamuri nė gjendjen e trashėguar sot, qė ėshtė flamuri mė i vjetėr nė Evropė, i pandryshuar, dokumentohet se ishte pėrdorur edhe nė krahinėn e Matit mė 1702 e ’03, por ‘gjithsesi besohet qė edhe mė parė nė Kuvendin e Dukagjinit tė Matit 1601-’02’. Ndėrsa, mė pas po ai flamur, qė ndonjėherė riprodhohej jo me saktėsi, ishin flamujt e ngritur pas revolucionit Xhon Turq mė 1908, mė pas mė 1910, 1911, 1912, Kuvendi i Junikut, i Vlorės. Flamujt nga 1899 nga Konica e mė pas deri mė 1907. Nė kuvendin e Dibrės etj.

 9. #29
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Sorry Bardhyl aber dein kopierter Text von irgendeinen Möchtegern Historiker erklärt viel eher den Ursprungs des Doppelkopfadler was hier nix mit dem Thema zu tuen hat . Und selber in diesem Text wird viel eher spekuliert , es werden keine Fakten angegeben . Wie auch immer der Text hat nix mit dem Thema zu tun , dazu kannst du wenn du willst einen Thread eröffnen , über den Ursprung des Doppelkopfadler , da könnten die Griechen bestimmt auch viel historische Fakten bringen .

 10. #30
  Avatar von Ilir B

  Registriert seit
  15.03.2011
  Beiträge
  1.753
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Du verstehst hier etwas nicht wie es ausschaut ?
  Also nochmal für dich , der Doppelkopfadler war das Familienwappen der Kastriotis zu dieser Zeit hatten alle adligen ihr eigenes Wappen , der Doppelkopfadler war der der Kastriotis und nicht von allen Albaner zu dieser Zeit . So wie auch die Arbreshen ihr eigenes Wappen hatten oder die Arvaniten dann auch später ! 1912 wo Ismail Bej Vlora die Unabhängigkeit ausgerufen hat , hat er zu ehren Skanderbegs sein Familienwappen zur Staatsfahne gemacht .
  Achja nicht für alle Albaner zu dieser Zeit?

  Kennst du die Liga von Lezhe? Man kann sagen das war der erste richtige Staat Albanien mit dem Adler als Flagge.

Seite 3 von 26 ErsteErste 123456713 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Kosovo fans burned Macedonian flag
  Von Zoran im Forum Politik
  Antworten: 112
  Letzter Beitrag: 26.11.2011, 06:31
 2. Flag of Aceh
  Von Koēa Engin im Forum Rakija
  Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 09.10.2011, 11:36
 3. Kosova Flag Around the World
  Von Kusho06 im Forum Kosovo
  Antworten: 54
  Letzter Beitrag: 05.12.2008, 06:40
 4. Muslim Massacre
  Von Vasile im Forum PC, Internet, Games
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.09.2008, 22:23
 5. Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 25.02.2008, 23:55