BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 7 von 7

Albin Kurti: Diaspora Schlüsselfigur bei der ethnischen Vereinigung

Erstellt von @rdi, 30.04.2011, 14:46 Uhr · 6 Antworten · 1.165 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

  Albin Kurti: Diaspora Schlüsselfigur bei der ethnischen Vereinigung


  Prishtinė, 29 prill, NOA– Asllan Dibrani

  Gradualisht figura e tij po ngrihet nė skenėn e figurave mė me peshė tė kombit shqiptar. Ishte njė student i rezistencės sė ngjarjeve tė mė hershme, me njė vizion, largpamėsi nė sferėn politike. Ishte njė njeri i sakrificės, i burgosjes sė disahershme dhe qėndrushėmerisė stoike dhe besnikėrisė ndaj idealeve kombėtare. Edhe pse tashmė pjesė e politikės, Albin Kurti nuk ka ndryshuar. Vazhdon tė flas me tė njėjtin pasion si atėherė kush ishte vetėm drejtues i njė organizate jo qeveritare. Sot me deputetėt e Lėvizjes Vetėvendosja i ka edhe mė tė qarta idetė pėr tė pėrunuar pėr popullin. Nė njė intervistė tė zhvilluar nė ambientet e reja tė Lėvizjes Vetėvendosje nė Prishtinė, e pyetėm Kurtin pėr tė zhvillimet mė tė fundit politike dhe pėr qėndrimin qė kjo Lėvizje do tė mbajė nė tė ardhmen.


  Zoti Kurti ne jemi nė Prishtinė nga Gjermania dhe pikėrisht do tė kemi njė temė me gjendjen aktuale nė Kosovė, njėkohėsisht edhe me Diasporėn Shqiptare. A mund tė na flisni nė aspektin politik ,ku qėndroni pasi qė hytė nė Parlamentin e Kosovės si lėvizje kombėtare etj.

  Ne jemi njė lėvizje politike e cila mbetet deri tani shumė aktive me veprimet siē janė protestat, demonstratat, aksionet simbolike,tubimet publike anekėnd Kosovės duke na pėrjashtuar edhe mjetet institucionale. Po pėrjashtojnė zėrin tonė nė Parlament i cili ėshtė zė brenda konceptit tė njėjtė pėr qėllimin tonė, qė ta bėjmė Kosovėn sovrane nė mėnyrė qė pavarėsia tė mos mbetėt formale dhe ta bėjmė Kosovėn me zhvillim ekonomik i cili bazohet nė prodhim, nė mėnyrė qė Kosova mos te mbetet njė vend i pa jetueshėm, nė aspektin social me kėtė kuptim e sovranitetin qė Kosova ta ketė ushtrinė e vet, tė ketė tė drejtėn qė Kosova tė bashkohet me Shqipėrinė. Po ashtu e shohim si tė drejt qė Kosova tė kontrolloj resurset natyrore, por edhe kapacitet zhvillimore nė fusha tė ndryshme.

  Kohėt e fundit ėshtė ndėrlikuar ēėshtja nė institucionet e Kosovės pasi qe jeni fut ju aty ka pėrplasje edhe ma tepėr. A dėgjohet zėri i juaj dhe me qė pėrputhen me zėrin e popullit,zėri i juaj ėshtė zė i sinjalizuar me tonin e popullit dhe interesat kombėtare historike. Ne kėto rrethana dramatike ekonomike,politike, kulturore etj. Ku qėndrojnė institucionet te Kosovės dhe ju karshi gjėrave te lartpėrmendura?

  Ne sot operojmė me 14 deputetėt e Vetėvendosjes nė Kuvendin e Kosovės. Ka filluar tė ndryshoj edhe kultura politike brenda kėtyre institucioneve sepse fuqishėm dėgjohet zėri qytetarėve tė pa kėnaqur dhe i interesit tė pėrgjithshėm njėkohėsisht i kemi bindur te gjithė dhe ėshtė e mundur qe tė ndikojmė edhe nė ish “institucione” aktuale .
  Ti mbash po ato qėndrime qe i ke premtua kur kemi qenė jashtė institucioneve ėshtė inkurajuese. Qytetarėt kanė mundur tė jenė edhe skeptik ma herėt…se ndoshta kanė mbajtur njė rezervė ndaj nesh, duke menduar qė do tė bėhemi si tė tjerėt, me mashtrime kolltukėsh, por jo tė ne qėndron ajo kėrkesa e popullit , jemi tė pa lėkundur me qėndrimet tona. Prezenca e jonė do ti gjunjėzojmė tė gjithė ata qė synim e kanė korrupsionin, hajninė, dhe pa aftėsinė e tyre, qė nė atė formė apo tjetrėn janė gjetur si bajraktar tė kėtij populli. I kemi bindur tė gjithė se “Lėvizja Vetėvendosja” ėshtė po ajo qė ka qenė gjithmonė, pra lėvizje e cila pasqyrohet me vullnetin e popullin pėr liri, pėr pavarėsi e pėr drejtėsi. Gjendja ekonomik ėshtė vėrtet jo nė gjendje tė mirė, kėtu asgjė s’mbet nga qeveritarėt kosovar, gjė qė ėshtė njė pasuri e popullit e qe konsiderojmė zhvillimin e procedurave tė ma vonshme. Nė Kosovė dhe gjatė viteve tė pas luftės kemi pasur njė privatizim tė egėr kur prona shoqėrore, sė pari dhe ajo publike po shiten me shpejtėsi dhe shumė lirė, kjo po bėhet mbrapa shpinės sė popullit tė Kosovės dhe po bėhet nga politikanėt aktual, dhe po ashtu po fitojnė nga ky proces i privatizimit me qė zhvendosin ndihmėn e zhvillimit ekonomik prej privatizimit nė prodhimin vendor, natyrisht nuk kemi shtet tė na dirigjoj nė zhvillimin ekonomik mirėpo duam qe shteti tė ketė njė rrol aktiv nė aspektin indikativ dhe ndėrtues tė politikave zhvillimore sepse nėse vazhdojmė me ketė privatizim atėherė Kosova dot i pėrngjaj jo ma Evropės sė shekullit 21 por Amerikės latine tė viteve 80 tė shekullit kaluar.

  Ēka mendoni nė menaxhmentin ekonomik kohė e fundit ėshtė dėgjuar se mbi 2000 firma falimentuan nė
  kėtė lloj menaxhimi ēka mendoni kah do tė shkoj kjo ekonomi dhe kjo gjendje shumė dramatike aktuale?


  Firmat tė cilat janė bėrė ma tė qėndrueshme nė Kosovė janė vetėm firmat e tregtisė, tė cilat kontribuojnė nė rritjen e importit nė Kosovė dhe nuk janė firmat e prodhimit. Ne kemi nevojė pėr ndėrmarrje prodhuese dhe kush do qe ka investuar njė biznes shumė shpesh ėshtė shkelur prej kėtyre korporatave tė ulta tė cilat nxjerrin jashtė vendit parat qė diaspora i sjell tek ne pėr shembull diku gjysmė miliardi euro nė vit sjell diaspora. Mėrgata jonė nė Kosovė dhe po aq ėshtė vlera e importit e mallrave nga Serbia qė e bėn vendin tonė njė vend deficit tė tmerrshėm tregtar.

  Mirė me qė pėrmendet ju diasporėn shqiptare, konkretisht edhe vet jetoj jashtė. Ne kemi njė popull gati dy milionėshe shqiptar aktualisht qe jetojnė nė shtetet e jashtme tė perėndimit.
  Opinioni i juaj pėr vlerat dhe kontributet e sajė?


  Diaspora shqiptare e ka ndihmua luftėn ēlirimtare. Pėr diasporėn shqiptare, pėr mjetet qe i ka mbledhur nė interesin e ēlirimit tė Kosovės, kam respekt pėr njerėzit tė cilėt i kanė lėnė vendet e punės dhe familjen e tyre nė diasporė. Ata erdhėn nė luftė dhe shumė prej tyre janė ranė dėshmor, pa kėta nuk dot ishte e mundur zhvillimi i luftės ēlirimtare, ndėrsa sot diaspora jonė ėshtė kushti i parė qė e zbut ēėshtjen sociale nė Kosovė. Fatkeqėsisht shteti i Kosovės ėshtė uzurpuar nga ky pushtet qė kemi aktualisht nė vend qė tė jetė mirėnjohėse pėr diasporėn tonė, vetėm sa i shkakton probleme dhe i ngrit pengesa asaj pėr ta bėrė ndihmėn e sajė nė Kosovė qoftė nė financė prodhim apo nė ndonjė lami tjetėr. Kanė ardhur edhe faktor tė ndryshėm ndėrkombėtar qė kanė sjell ndihma, po ndihma qe kanė pas gjithmonė ndikim tė drejtė pėr drejt dhe te pa diskutueshėm, pikėrisht janė ndihmat qe kanė ardhur nga ndėrkombėtaret shpesh edhe janė kthyer ne vendet e ndryshme te botės prej nga kanė ardhur ose janė tret rrugės!… Ndihmat e diasporės janė te drejt pėr drejta edhe efikase, me njėherė po hasin nė vėshtirėsi se ato dedikohen pėr popull e jo pėr qeveritarėt.


  A ka ndonjė investitor i cili ka investuar nga diaspora qė ėshtė i kėnaqur, a ju kujtohet ndonjė firmė. Kamė kontaktuar me shqiptaret nė diasporė qe kanė investuar nė Kosovė, kanė falimentua ose ėshtė i zhgėnjyer dhe gjendet nė fazėn pėrfundimtare tė falimentimit dhe nė pėrgatitje pėr ikje nga Kosova mendimi i juaj zotėri Albin?


  Po kjo ėshtė mėse e vėrtet kėshtu qė politikanet janė njerėzit ma tė pasur nė Kosovė! Pelikanėt janė biznesmenėt ma tė suksesshėm nė Kosovė, duke qenė se janė pasuruar nėpėr mjet kontrabandės ose keq pėrdorimeve me tender dhe kėta e kanė bė llogari me biznesin vendor. Kanė kontribuar njerėzit nga diaspora janė po siē thatė edhe ju nuk kanė pasur sukses pėr shkak se nė Kosovė ne vend se do tė kemi njė pushtet tė shtetit,tė na mbretron njė zuzar i cili i shfrytėzon mekanizmat shtetėrore pėr interesat tė vetės sė tij, pra partia e merr pushtetin e pushteti e merr shtetin dhe gjithė kjo bėhet pėr njė kryetarit tė partisė ose nga njė kryetar partie.

  Po kėto ditė ėshtė regjistrimi aktual nė Kosovė njė regjistrim i popullatės ėshtė duke u bėrė po pa “diasporėn shqiptare” a ėshtė keq pėrdore rregullisht diaspora shqiptare nga qeveritė e ma hershme po edhe kjo aktuale e Thaēi ,mendimi i juaj ju lutem?


  Ky ėshtė njė diskriminim i tmerrshėm qė po ju bėhet shqiptarėve nė tėrėsi, posaēėrisht shqiptarėve nė diasporė?Ne e kemi ngrit zėrin pėr kėtė ēėshtje edhe si lėvizje politike, por edhe si grup parlamentar, nė Kuvendin e Kosovės. Nė njėrėn anė privilegjonin serbėt tė cilėt ta bėjnė regjistrimin ndaras dhe pėr veē saj atyre u epet rasti tė dirigjojnė me numrat duke qenė se ajo ta bėj regjistrimin ma vonė !?…Manipulimet mund tė jenė aktive ne ketė rast tė regjistrimit tė serbėve, dhe ne anėn tjetėr ėshtė shumė problematike se diaspora jonė ėshtė pėrjashtuar, thuajse ajo ka shuk pėr dėfrim nė vendet perėndimore kur dihet qė diaspora jonė pikėrisht ėshtė ik nga dhuna ,trysnia politike nga faktori ekonomik pa siguria dhe ajo po e mbanė Kosovėn gjallė. Sot kjo ėshtė shumė e pa drejt gjithashtu duke qenė e pa drejt, dhe dot jetė shumė e dėmshme pėr Kosovėn dhe kombin shqiptar.


  Qytetarėt shqiptarė tė diasporės familjen e kanė kėtu, ata vet jetojnė qė 20 -30 vjet atje. A kanė te drejtė regjistrimi kėtu, kur mendoj se pushtuesi serb ka manipulua me numrin e saktė tė kėtij populli gjithmonė , ne kemi sot nevojė ta ruajmė numrin e popullit kur ėshtė nevoja ti ndėrtojmė edhe nga balta dhe gurėt e lėre ma ti humbim edhe kėta qė me sakrificė i rriti Kosova?


  Ata nuk dot tė regjistrohen si banor atėherė mund ta humbin edhe nėnshtetėsinė, mendojmė qe kjo ėshtė shumė e pa drejtė pėr shkak se ata duhej tė kishin te drejt kėtu por tendenca e qeveritarėve pa “shtet” ėshtė qė ta zvogėlojnė numrin e popullsisė shqiptare, ta rrisin numrin e serbėve dhe pakicave tjera ne mėnyrė qe ta forcojnė konceptin multietnik. Manipulohet me numrin shumicė tė popullit shqiptar qė janė 93-95% ku ai 5% dominon nė shumė pozicione strategjike tė Kosovės me pa mundėsinė e funksionimit tė shtetit siē jemi zotuar qe e kemi njė “shtet te pavarur”, unė nuk po e shoh as qe po e shijojnė qytetaret e Kosovės .

  Ēdo ditė, ēdo shqiptar qe e kontaktoj kėqyr me ik nga Kosova, kjo ėshtė njė ritėm i vazhdueshėm nė ikjen dhe nė zbrazjen te Kosovės duke filluar nga deputetet e kuvendit te Kosovės, intelektual,shkrimtar,sportist deri te qytetari i thjesht. Dikur kishim terror nga pushtuesi po sot nga kush po ik populli?

  Po pikėrisht nga njė polikė e gabuar,nga zhgėnjimi i madh i popullsisė, nga traumat e luftės tė cilat nuk janė adresuar asnjė “institucion shtetėror i Kosovės ” nė hallet e popullit , ku e ka mbulua skamja,varfėria ,mjerimi dhe pa siguria , ndėrsa qeveritaret dhe rrethi i tyre nuk e dinė pasurinė as ku ta lėne ma!… Nė Kosovė dhe tani kanė filluar qe kapitalin e vet ta orientojnė nė shtete tjera nė formė tė pa ligjshme , as njė vend pune nuk kane vizion ta hapin pėr ketė popull te shkėlqyeshėm,tė shėndetshėm por edhe tė mjere nga krye-paria e tyre.


  Fenomeni i vetėvrasje eshtre shtuar nė Kosovė pėrse dhe shkaqet ?


  Shkaqet dihen papunėsia,pasiguria,presionet nga qarqe politike siē ėshtė rasti i policit nga Loxha e Pejės ne mėnyre qe ti humben gjurmėt krimit te organizuar qeveritar,ato nuk i bėnė njė qytetar qė nuk ka bukė pėr nesėr po i bėjnė mafiozet te privilegjuar nga Euleksi me shqiptarėt e dėgjueshėm nga pushtetarėt shqiptar etj.

  Edhe njė pyetje e parafundit kazinat nė Kosovė i pamė se janė aktuale kush i mban kush luan qe kėto zhvillohen ne shtetet me njė ekonomi te lartė e jo ne varfėri siē mbretėron nė Kosovė kush pėrfiton kėtu?


  Po ėshtė ve vėrtetė qė nė Kosovė ka shumė aktivitete tė ndryshme, tė cilat janė dėm pėr shoqėrinė tonė dhe nga te cilat pėrfitojnė njė shtresė e cila ėshtė e lidhur me pushtetin. Popullata nė kėtė gjendje tė pa perspektive dhe nė qorr-udhė, tė pa punėsisė humbin edhe atė kapital qė posedojnė duke shpresuar nė mėnyrė iluzore ,se nė bazė te lojėrave tė fatit mund tė fitonin diēka kurse kjo dihet,se kush fiton me programimin e aparaturės elektronike me mashtruesit e kėtyre lojėrave qe janė rrezik potencial i shkatėrrimit tė familjes dhe shoqėrisė kosovare!?.

  Zoti Albin shumė faleminderit dhe pėr pyetjen e fundit a keni ndonjė mesazh pėr popullin dhe diasporėn shqiptare?


  Kėtu e thėrras popullin qė tė jetė i mobilizuar pėr sfida te reja deri nė synimet tona pėr pavarėsinė e shtetit tonė tė shenjt. Tė organizohen sa ma e shumė nė sferėn politike. Kėto organizime tė bėhen jo vetėm nė trevat shqiptare por edhe nė vend atje ku janė shqiptaret tė emigruar, nė shtete tė ndryshme, me qėllim tė pėrforcimit tė unitetit tonė qė pėr njė kohė tė shkurtė ta realizojmė “Bashkimin Kombėtar Shqiptar” nė njė shtet. Ta kemi njė qėllim qė ti pėrmirėsojmė gabimet historike, qė na u seruan nga tė huajt dhe shqiptarėt bashkėpunėtor tė tyre qe brezit tone po i kushton .
  NOA

 2. #2

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612
  Shqipėri Etnike!!!!!

 3. #3
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  artikull shume interesant lexoni, albini flet per kontributin e diaspores edhe realitete tjera aktuale ne kosove.

 4. #4

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  wie wichtig und angesagt er ist, hat die letzte Wahl gezeigt. Vonwegen "er mag Diaspora-blla-blla" ist nichts anders als "fishing for Vote" Thaci will sogar ein "Diaspora-Ministerium" gründen, keiner bist jetzt hat gesagt dass "Diaspora ist Scheise und wir sind gar nicht dankbar dafür" und das weiß auch jeder.

  was man von Diaspora sieht ist die Teilung der Diasporanten in Parteiischen Gruppierungen und völlig unorganisiert, was völlig blöd ist. Diaspora-Albaner können nur zusammen eventuell die Interessen der in Diaspora lebenden Albaner vertreten und nicht für irgendwelche Partei-Interessen von Kurti oder Thaci kämpfen.

 5. #5

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  76.320
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  wie wichtig und angesagt er ist, hat die letzte Wahl gezeigt. Vonwegen "er mag Diaspora-blla-blla" ist nichts anders als "fishing for Vote" Thaci will sogar ein "Diaspora-Ministerium" gründen, keiner bist jetzt hat gesagt dass "Diaspora ist Scheise und wir sind gar nicht dankbar dafür" und das weiß auch jeder.
  glaube das ist bei uns allen so, in Wahrheit ist ihnen die Diaspora egal oder geht ihnen auf den Sack, nur nicht wenn es um die Stimmen geht

 6. #6
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  wie wichtig und angesagt er ist, hat die letzte Wahl gezeigt. Vonwegen "er mag Diaspora-blla-blla" ist nichts anders als "fishing for Vote" Thaci will sogar ein "Diaspora-Ministerium" gründen, keiner bist jetzt hat gesagt dass "Diaspora ist Scheise und wir sind gar nicht dankbar dafür" und das weiß auch jeder.

  was man von Diaspora sieht ist die Teilung der Diasporanten in Parteiischen Gruppierungen und völlig unorganisiert, was völlig blöd ist. Diaspora-Albaner können nur zusammen eventuell die Interessen der in Diaspora lebenden Albaner vertreten und nicht für irgendwelche Partei-Interessen von Kurti oder Thaci kämpfen.
  von dir hab ich nichts anderes erwartet bist ja eh immer anti vetvendosje.

  ich wette du hast diesen artikel überflogen oder gar nicht gelesen.

 7. #7

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  wie wichtig und angesagt er ist, hat die letzte Wahl gezeigt. Vonwegen "er mag Diaspora-blla-blla" ist nichts anders als "fishing for Vote" Thaci will sogar ein "Diaspora-Ministerium" gründen, keiner bist jetzt hat gesagt dass "Diaspora ist Scheise und wir sind gar nicht dankbar dafür" und das weiß auch jeder.

  was man von Diaspora sieht ist die Teilung der Diasporanten in Parteiischen Gruppierungen und völlig unorganisiert, was völlig blöd ist. Diaspora-Albaner können nur zusammen eventuell die Interessen der in Diaspora lebenden Albaner vertreten und nicht für irgendwelche Partei-Interessen von Kurti oder Thaci kämpfen.

  thaqi kann gründen was er will die meisten diaspora albaner hassen ihn sowieso also who cares

Ähnliche Themen

 1. Albin Kurti in Aktion
  Von Ciciripi im Forum Kosovo
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 06.07.2012, 15:44
 2. Albin Kurti in Deutschland !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Politik
  Antworten: 79
  Letzter Beitrag: 05.02.2012, 13:49
 3. Albin Kurti..
  Von Fan Noli im Forum Kosovo
  Antworten: 69
  Letzter Beitrag: 15.03.2011, 16:38
 4. Interview mit Albin Kurti
  Von Pjetėr Balsha im Forum Kosovo
  Antworten: 105
  Letzter Beitrag: 29.11.2010, 20:50
 5. Albin Kurti
  Von MIC SOKOLI im Forum Kosovo
  Antworten: 118
  Letzter Beitrag: 12.02.2009, 15:39