BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 8 ErsteErste 12345678 LetzteLetzte
Ergebnis 41 bis 50 von 77

Aleanca Kuq e Zi !!

Erstellt von @rdi, 14.06.2011, 20:46 Uhr · 76 Antworten · 8.824 Aufrufe

 1. #41
  Avatar von Ilir B

  Registriert seit
  15.03.2011
  Beiträge
  1.753
  Zitat Zitat von Ardian Beitrag anzeigen
  hast du nicht gesagt das die religion für dich an erster Stelle steht?
  und jetzt kommst du mit "Shqiperia mbi te gjith!"

  schon mal ein Punkt wo du bei der Alianz nicht reinpasst..

 2. #42

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Weiter so!

  Ich erwarte auch eine Zusammenarbeit zwischen Rrosh und der Aleanca.

 3. #43
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756


 4. #44
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Zitat Zitat von Ilir B Beitrag anzeigen
  hast du nicht gesagt das die religion für dich an erster Stelle steht?
  und jetzt kommst du mit "Shqiperia mbi te gjith!"

  schon mal ein Punkt wo du bei der Alianz nicht reinpasst..
  aleanca perfshin te gjithe pa dallim feje dhe regjioni!!

 5. #45
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Kreshnik Spahiu flet “Kuq e Zi” me studentet Grek,Serb, Kroat, Italian Slloven “Ne Bashkimin Europian na bashkojne standardet, jo entia dhe feja”.Me keto fjale u eshte drejtuar nenkryetari i Keshillit te Larte te Drejtesise, Kreshnik Spahiu dhjetra studenteve te huaj, gjate nje bashkebisedimi ne fushaten per zgjerimin e BE ne nje takimi te zhvilluar me ta ne ambientet e Keshillit te Larte te Drejtesise.
  “Para 15 vjetėsh disa vende ishin nė luftė ndėrsa, por pas po kaq vitesh ne do tė jemi njė familje. Ne do tė jemi nė BE pėrmes shteteve juridike, pasi na bashkojnė standartet dhe jo etnia dhe feja tha ai. 6. #46
  Avatar von Ilir B

  Registriert seit
  15.03.2011
  Beiträge
  1.753
  Zitat Zitat von Ardian Beitrag anzeigen
  aleanca perfshin te gjithe pa dallim feje dhe regjioni!!
  ja ich weiß..
  por ti vet the qe feja per ty eshte ne vend te pare! a nuk ke thon kshtu?

 7. #47
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Sot nė 133-vjetorin e Lidhjes sė Prizrenit ka qenė e pranishme edhe Aleanca Kuq e Zi. Nė kėtė ditė tė shėnuar pėr kombin shqiptar anėtarėt e kėsaj lėvizje organizuan njė forum me intelektualė, akademikė, historianė, sportistė dhe figura tė tjera tė njohura shqiptare.
  Nė fjalėn e tij nėnkryetari i KLD-sė Kreshnik Spahiu sqaroi se pikėrisht kjo lidhje bėri tė ndjehet fort zėri i shqiptarėve dhe dėshira e tyre pėr tė krijuar njė shtet tė pavarur, ndėrsa kėrkoi qė autoritetet shqiptare dhe kosovare tė hartojnė sė bashku strategji pėr tė ardhmen e cėshtjes kombėtare.
  “Lidhja e Prizrenit nuk paraqet pėr shqiptarėt vetėm vlera historike, por flet qartė dhe pastėr pėr vlerat politike dhe juridike qė ka njė organizim i tillė”, tha Spahiu nė nisje.

  Duke e vėnė theksin tek mungesa e njė platforme tė pėrbashkėt mes Kosovės e Shqipėrisė pėr cėshtjen kombėtare, Spahiu nėnvizoi se, ėshtė nevojė urgjente pėr kombin shqiptar dhe pėr dy shtetet shqiptare qė tė kėtė njė program tė qartė dhe paraprak pėr cėshtjen kombėtare, njė program gjithėpėrfshirės, i cili tė konsultohet dhe tė pėrfshijė tė gjithė opinionin publik shqiptar dhe qė tė pėrmbajė njė platformė pėr tė ardhmen e pėrbashkėt”, nėnvizoi Spahiu.
  Sic deklaroi Spahiu, kjo ėshtė njė cėshtje qė duhet zgjidhur tani, nuk pret dhe nuk mund tė shtyhet.
  “Mė nė fund ka ardhur koha qė politika shqiptare, por nė cdo rast shoqėria shqiptare tė konkludojė nė njė platformė pėr tė ardhmen e kombit dhe interesave kombėtare brenda dhe jashtė shteteve shqiptare dhe kjo cėshtje nuk mund tė presė dhe nuk mund tė shtyhet”, shtoi nėnkryetari i KLD-sė.
  Duke u ndalur tek Kosova, Spahiu theksoi se “Sovraniteti i njė shteti tė ardhshėm duhet tė kalojė nėpėrmjet vullnetit dhe vendimmarrjes sė shtetit shqiptar dhe jo nėpėrmjet Beogradit e Athinės, tė cilat kanė qėnė gjithmonė pak dhe aspak dashamirėse, nė interesat e tyre kundrejt kombit shqiptar”.
  Dita e sotme, sipas Spahiut duhet t’i kujtojė cdo shqiptari nevojėn imediate pėr tė punuar dhe pėr tė pasur mendime tė pėrbashkėta pėr cėshtjen kombėtare. Kombi shqiptar sipas tij, me njė histori tė pėrbashkėt, gjuhė e kulturė tė pėrbashkėt sė fundmi duhet tė synojė njė tė ardhme tė pėrbashkėt: Europėn.
  “Kjo ditė sot mė 10 qershor dhe ky vend, Prizreni, na kujton dhe rifreskon se si cėshtjet dhe interesat kombėtare janė sot pas mė shumė se 130 vjetėsh, tėrėsisht aktuale ashtu sic kanė qėnė edhe dje. Kjo ditė na frymėzon dhe mbush me shpresė se kombi shqiptar ėshtė i aftė, por edhe ka nxjerrė nga gjiri i vetė, njerėz tė cilėt janė nė gjendje tė mendojnė dhe punojnė pėr interesat kombėtare dhe pėr tė ardhmen e pėrbashkėt europiane”, nėnvizoi Spahiu./B.W /

 8. #48
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Zitat Zitat von Ilir B Beitrag anzeigen
  ja ich weiß..
  por ti vet the qe feja per ty eshte ne vend te pare! a nuk ke thon kshtu?
  feja esht e kombi esht komb, nuk perziehn kto te dyja!!
  secila e ka vendin edhe respektin e vet !!

 9. #49
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

 10. #50
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Werde auch du offiziell Teil der Alianz (nicht in balanforum)

  Aleancakuqezi.Org PERFSHIHU!

Ähnliche Themen

 1. Aleanca Kuq e Zi parti Turke
  Von Ciciripi im Forum Kosovo
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 30.03.2012, 20:11
 2. Partei Aleanca Kuq e zi
  Von Hamėz Jashari im Forum Politik
  Antworten: 76
  Letzter Beitrag: 26.02.2012, 21:43
 3. Aleanca Kuq e Zi
  Von Ban187 im Forum Politik
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 22.01.2012, 21:28
 4. Aleanca Kuq e Zi in New York
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Politik
  Antworten: 79
  Letzter Beitrag: 21.01.2012, 23:47
 5. Aleanca Kuq e Zi
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 28.10.2011, 22:40