BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 46

Aleanca Kuqezi paralajmėron referendum pėr bashkimin

Erstellt von Mudi, 27.11.2012, 05:58 Uhr · 45 Antworten · 3.280 Aufrufe

 1. #1
  Mudi

  Daumen hoch Aleanca Kuqezi paralajmėron referendum pėr bashkimin


  Aleanca Kuqezi paralajmėron referendum pėr bashkimin

  Aleanca Kuqezi paralajmėron mbajtjen e referendumit popullor pėr bashkimin e Shqipėrisė me Kosovėn. Lideri i kuqezinjeve Kreshnik Spahiu, nė njė konferencė tė mbajtur nė Prishtinė, ftoi shqiptarėt qė tė bashkohen mė 28 nėntor nė pikėn e kalimit kufitar nė Morinė.


  Ai tha se mė 28 nėntor Aeanca Kuqezi do tė fillojė mbledhjen e nėnshkrimeve, fillimisht pėrmes njė peticioni qė do t’i dorėzohet komisioneve zgjedhore nė Prishtinė dhe Tiranė.

  Teksa paralajmėroi idenė e referendumit, Spahiu shmangu tėrėsisht emrin “Kosovė”, duke e quajtur territorin e saj “Shqipėria veriore”.

  “Peticioni do tė nisė tė nėnshkruhet me 28 Nėntor, nė kufirin Shqipėri-Shqipėri. Aty ku para 100 vitesh shqiptarėt u ndanė, aty do tė nisė bashkimi pėr 28 Nėntori nė Morinė do tė mbledhė shqiptarė nga tė gjitha trevat dhe trojet etnike pėr t’i treguar faktorin politik tė dy shteteve shqiptare se aspirata shekullore e shqiptarėve pėr bashkim kombėtar duhet tė nisė realizimin e aspiratės shekullore tė kombit shqiptar pėr bashkim”, ka deklaruar Spahiu.

  Karvani i kuqezinjve nga Morina do tė ndalet nė Vlorė nė orėn 16:00, ku do tė fillojė po kėshtu mbledhja e nėnshkrimeve pėr bashkim kombėtar, pėr tė vazhduar kėshtu nė tė gjitha qytetet nė Shqipėri e Kosovė.

  Pyetja e peticionit ėshtė: “A jeni dakord pėr bashkimin e Shqipėrisė Veriore me Shqipėrinė Jugore? Po ose jo”.

  Kushtetuta e Republikės sė Kosovės e ndalon bashkimin e Kosovės me ndonjė shtet tjetėr, madje kosovarėt ende nuk e kanė tė rregulluar me ligj ēėshtjen e referendumit.

  I pyetur pėr kėtė ēėshtje Spahiu tha se e drejta ndėrkombetare pėr vetėvendosje ėshtė mbi legjislacionin e shtetit. Nga ana tjetėr, ai rikujtoi qė Kushtetua e Republikės sė Shqipėrisė e detyron qeverinė shqiptare qė tė realizojė aspiratėn pėr bashkim kombėtar.

  “AK kėrkon heqjen e pikave kufitare dhe doganore dhe kjo ka qenė, ėshtė dhe do tė mbetet shtylla kryesore e programit tė kuqezinjve. Prandaj 28 Nėntori nė Morinė do tė mbledhė shqiptarė nga tė gjitha trevat dhe trojet etnike pėr t’i treguar faktorin politik tė dy shteteve shqiptare se aspirata shekullore e shqiptarėve pėr bashkim kombėtar duhet tė nisė”, ka thėnė Spahiu.

  Lidhur me reagimin e ndėrkombėtarėve, kryetari i Aleancės Kuqezi tha se historia ndėrkombėtare nuk ka njohur kundėrshtimin e bashkimit tė dy shteteve kur atė e kėrkon populli.


  http://www.kohaditore.com/?page=1,13,124917

  Übersetzung: Die Aleanca Kuqezi kündigt ein Referendum für die Vereinigung von Albanien und Kosovo an.

  Bin mal gespannt, was da rauskommt. Ich bin klar dafür.

 2. #2
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  8.123
  Vorteile ... Nachteile ??

 3. #3

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Es gibt nur Vorteile. Thaci würde abgewählt werden, Al ist ein UNO-Mitglied...

 4. #4
  Mudi

 5. #5
  Avatar von Kyrie Eleison

  Registriert seit
  22.02.2010
  Beiträge
  10.994
  Famegeil...

 6. #6
  Mudi
  Zitat Zitat von InsiderNP Beitrag anzeigen
  Famegeil...
  Was bist du noch mal?

 7. #7
  Avatar von Kyrie Eleison

  Registriert seit
  22.02.2010
  Beiträge
  10.994
  Zitat Zitat von Azzlack Beitrag anzeigen
  Was bist du noch mal?
  Ich bin das Alpha und das Omega, der Erste und der Letzte, der Anfang und das Ende.

 8. #8
  Mudi
  Zitat Zitat von InsiderNP Beitrag anzeigen
  Ich bin das Alpha und das Omega, der Erste und der Letzte, der Anfang und das Ende.
  Scheinst Atheist zu sein, naja.. spam nicht weiter, danke.

 9. #9
  Avatar von Kyrie Eleison

  Registriert seit
  22.02.2010
  Beiträge
  10.994
  Zitat Zitat von Azzlack Beitrag anzeigen
  Scheinst Atheist zu sein, naja.. spam nicht weiter, danke.
  wer spamt ? du hast mich doch gefragt ?

  Mein Kommentar galt der Schwarz/Roten Allianz ... also bleib du beim Thema und spame nicht

 10. #10
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.685

Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Aleanca Kuq e Zi !!
  Von @rdi im Forum Kosovo
  Antworten: 76
  Letzter Beitrag: 27.02.2012, 18:26
 2. Aleanca Kuq e Zi
  Von Ban187 im Forum Politik
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 22.01.2012, 21:28
 3. Antworten: 12
  Letzter Beitrag: 02.06.2011, 14:28
 4. Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 20.04.2011, 00:49