BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 13

Ali Podrimja tot aufgefunden

Erstellt von Mudi, 21.07.2012, 22:42 Uhr · 12 Antworten · 1.861 Aufrufe

 1. #1
  Mudi

  Ali Podrimja tot aufgefunden

  Dichter aus dem Kosovo tot in Frankreich gefunden

  PARIS. Der aus dem Kosovo stammende Dichter Ali Podrimja (70) ist am Samstag tot in Frankreich gefunden worden. Das Außenministerium in Pristina bestätigte seinen Tod.

  Podrimja hatte am Poeten-Festival "Voix de la Mediterranee" in der südfranzösischen Stadt Lodčve teilgenommen. Nach einer Lesung am 18. Juli war er verschwunden. Auch die Festivalleitung bestätigte der Nachrichtenagentur AFP am Samstag den Tod des Dichters.

  Demnach war die Leiche Podrimjas vier Kilometer außerhalb der Stadt in einer bewaldeten Region neben einem Bach entdeckt worden. "Der Verlust (...) eines Dichters von internationalem Ruf ist nicht nur ein Verlust für seine Familie und Freunde, sondern auch für Kosovos Kultur", sagte in Pristina Außenminister Enver Hoxhaj.

  Der Künstler war unter anderem mit dem Nikolaus-Lenau-Preis der Künstlergilde Esslingen ausgezeichnet worden. Der 1942 geborene Podrimja hatte nach dem Studium der albanischen Sprache und Literatur zunächst als Journalist gearbeitet. 1957 publizierte er erste Gedichte, seit 1961 entstanden zehn Lyrikbände, erzählende Prosa und verschiedene Essays über Literatur und Kunst.

  Dichter aus dem Kosovo tot in Frankreich gefunden | Nachrichten.at

  Albanisch: Gjendet trupi i pajetė i poetit Ali Podrimja, nuk ka shenja dhune - Lajme - Koha Net  Rahmet i past shpirti. / Möge seine Seele in Frieden ruhen.


  main.jpg

 2. #2
  Mal
  Avatar von Mal

  Registriert seit
  28.07.2010
  Beiträge
  4.380
  Ali Podrimja ist einer der größten albanischen Schriftsteller, Lyriker und Persönlichkeiten. Er hatte einen Sohn, Lum, der früh verstarb. Unter anderem widmete er ihn mehrere Gedichte, darunter auch dass Gedicht 'Lum, Lumi'. Am Ende verstarb er wohl in seiner "eigenen Welt"...

  ... möge er ihn Frieden Ruhen.

  Lum Lumi

  A thua eshte dita jote e fundit ne spital
  do t'i biem deri ne fund a thua
  edhe kesaj dite te lodhur ne oren e familjes.

  Nuk te kam share as nuk te kam rene kurre
  vetem te kam thene; Ai ne hapsi atje larg jam Une.

  Ne jete, ne art vrasesit me te medhenj jane frikacaket.
  mjeshteria e tyre; gjuajtja ne gabime, dhelperia.

  Ti meso te duash vogelush. Ti meso te ecesh me kembet e tua
  mbi te keqen mbi te miren, mendo me koken tende
  kurre mos peshtyj ne dashuri, as ne pleh;
  Mallkim i fisit.
  Shkolla jote antike; te dish te celesh deren e shtepise
  ne cdo kohe,
  te dish te thuash fjalen kur duhet thene.
  Urrejtja eshte me e rende se vrasja.

  Me dite me shikon nga krevati i vjeter;spitali teper i vogel
  per dhimbjet e tua
  per shtate plaget e tua
  per ditet, per netet e tua plot klithje.

  spitali teper i vogel
  i vogel teper spitali
  nen te Danubi i thelle e i kalter.
  A thua tere jeten do te na vije era jod
  semundje , murtaje
  do peshtyjme gjak e vrer,
  a thua tere jeten t'i dezifektojme plackat, enderrat, fjalet.
  A thua edhe kete dite do ta kalojme ne spital.
  Te shikoj; ne syrin tend flaka, etja, qielli,
  ne syrin tend asnje dredhi, asnje mllef
  pastertia e syrit tend me ka perbire te terin.
  Ne fund te syrit tend
  hap fatin tim te kobshem.
  Ai nuk jam Une
  Ai nuk je ti
  Kush jam, kush je?
  Syri yt mbyllet, dhe frengjia ne Kulle.
  Poezia me e bukur ende s'eshte shkruar
  as do te shkruhet
  perderisa zhytesit ende jetojne
  Vogelushi im, thellesia mashtron, vetem largon nga e verteta
  dhe cdo fund eshte tragjik.
  Po c'ka aty poshte ne materie
  Miu i Bardhe, antimateria.

  Do te vije koha kur do te me hapesh si nje liber
  te vjeter psalmesh
  kur do te mesoj te ecesh neper pluhurin tim
  por koha ecen shpesh here ne shpine te breshkes.

  A thua na u sosen fjalet, kenget,
  na mundi enderra, udha,
  a thua edhe kjo dite po na le me shpirt nder dhembe.

  Ti je me i madh, vogelush, me i forte se ky spital
  per inat kete dite ta sosim deri ne fund.
  Lum Lumi.

 3. #3

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  R.i.p

 4. #4
  Avatar von Ilan

  Registriert seit
  25.06.2009
  Beiträge
  10.227
  Möge er in Frieden ruhen...

 5. #5
  Mudi
  BIOGRAFI

  Ali Podrimja lindi e u rrit nė Gjakovė. Studjoi gjuhė dhe letėrsi shqiptare nė Universitetin e Prishtinės, ku dhe jeton aktualisht. Periudha vendimtare pėr formimin shpķrtėror dhe intelektual tė poetit janė vitet pesėdhjetė. Mė 1957 botoi poezinė e parė nė revistėn "Jeta e Re". Ishin vitet kur shqiptarėt nė Kosovė pėrjetonin njėrin nga terroret me tė egra tė pushtuesit serb, kohėn e aksionit famėkeq pėr mbledhjen e armėve dhe tė shpėrnguljeve mė drįmatike tė pėrmasave tragjike pėr Kosovėn dhe shqiptarėt (rreth treqindmijė tė shpėrngulur dhunshėm nė Turqi). Poeti rritej dhe piqej nė kėto kushte, nė kėtė atmosfere agonie, qė e kishte mbėrthyer Kosovėn. Qyteti i Gjakovės, ku kishte lindur dhe shkollohej, qytet me traditė tė pasur patriotike, ishte mė i godituri nga kjo vėrshimė policore e UDB-sė serbe.

  Poeti i pėrfshirė nė kėtė pėrditshmėri ndjeu nevojė tė rezistojė, tė kundėrvihet dhe ta stigmatizojė tėrthorazi synimin e pushtuesit:
  Qaj rrafshi im i dashur, qaj! (fjala ėshtė pėr rrafshin e Dukagjinit,)
  Diellin tėnd verbuar e kanė tytat
  E vatrat shkimbur deri mė njė...

  Vargjet janė shkėputur nga poemthi lirik ,Hija e tokės", tė cilin Ali Podrimja e shkruajti nė vitin 1960, kur ishte gjimnazist. Njė vit mė pas, mė 1961, Ali Podrimja botoi pėrmbledhjen e parė me vargje elegjiake Thirrje. Mė pas vijnė pėrmbledhjet Shamijat e pėrshėndetjeve (1963), Dhimbė e bukur (1967), Sampo (1969), Torzo (1971) etj., deri nė veprėn e tij mjeshtėrore Lum, lumi, (1982), qė shėnoi njė kthesė nė poezinė bashkėkohore kosovare.

  Nė vitet '80 e '90 ai do tė vazhdojė tė botojė libra poetikė si Zari, Buzėqeshje nė kafaz etj., deri te dy librat nė prozė: Burgu i hapur (1998) dhe Harakiri (1999).
  Kur pėr njė poet themi se nuk ėshtė konvencional, pra ėshtė modern, kėtė duhet ta kuptojmė kėshtu: Ali Podrimja e ēliron poezinė shqipe nga disa rregulla metrike, siē ėshtė: vargu i thurur, apo nga pėrmbajtjet si fryma apologjike, brohoritėse e poezisė sė pasluftės etj. Por, ai vendos parime tė tjera krijuese, siē ėshtė vargu i lirė, shqiptimi metaforik, gjuha e ironisė, efikase pėr tė shprehur zona mė tė errėta apo mė tė fshehta tė natyrės sė njeriut. Synimi i poetit pėr t'u fshehur pėrmes reflekseve ezopike dhe pėr t'i pėrcjellė ato, duke shmangur ndalesat e jashtme, e nxjerrin nė plan tė parė mesazhin dhe nė plan tė dytė atė pjesė tė vlerės artistike qė arrihet pėrmes ritmit dhe euforisė.

  Me rėndėsi ėshtė tė kuptohet, nėse kėto parime poetike tė Ali Podrimjes, janė parime tė njė brezi dhe tė njė kohe dhe duhet tė njihen si pėrvojė. Pa to nuk mund tė kuptohet dhe tė zbulohet arti poetik nėpėr kohė, sidomos pėr krijuesit e rinj, poetėt e mėdhenj janė shkollė, nga e cila mund tė mėsojnė; janė pėrvojat, nga tė cilat do tė nisin ata tė krijojnė parimet e tyre poetike. Poezia e Ali Podrimjes, e pėrkthyer nė shumė gjuhė tė huaja, ėshtė pranuar e vlerėsuar pikėrisht pėr arsye se nė thesarin universal tė vlerave, hyn bindshėm pėrmes koloritit tė veēantė, pėrmes botės shpirtėrore me individualitetin e vet tė formuar, tė ndryshėm nga tė tjerėt.

  Ein Paar seiner Gedichte

  ANKTHI

  Toka ime digjet, toka ime e dashur,
  balli im i ngrysur,
  pishė...

  Caqet e tua herėt t'i kam pėrbirė me hijet e mia,
  Kosovė, pėrrallė e lashtė!
  Herėt m'i ke lidhur kėmbė e duart me skamje,
  vuajtje e vdekje...

  Medet, kė mė parė tė shpėtoj: veten apo zogjtė

  e ngrirė n'ajėr?
  Nipave ē'tu them pėr kėngėn time tė vdekjes?
  - Heu, edhe kryet po tė ma hiqni, tjetra do t'mė
  kish mbirė!

  Toka ime digjet
  nė ēdo pėllėmbė tė trupit tim - toka e mallkuar...


  EPIKA


  Me shekuj kam shitur gjakun
  e rritur jam me gjakun e shitur
  Me shekuj kam hėngėr me veten
  e ditur s'kam tė qesh me veten c tepruar...
  Miq,

  Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet!


  PERTEJ DHIMBJES


  Ka rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd tė
  shitur. Kosovė.

  Konaqet e tua deri nė themel po rrėnohen,
  e pėrtej dhimbjes do britje shemben me ballin tim,
  me krahėt e zogut tim tė vrarė me dashurinė e
  njerėzve tė mi tė kallur etjeje.

  Rreth trupit tėnd si gjarpėr mbėshtjellė jam,
  vatrat e shkimbura pėr t'i pėrflakur,
  duar e kėmbė t'i lidh me lėmshin e pėrrallave tė tua -
  se s'tė lėshoj gjallė me gjak, pa tė larė pėllėmbė pėr
  pėllėmbė, eshtra e jetė nė ty pa i lėnė
  konak e mė konak pa tė ndezur flakė...
  10 Kam rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd tė
  shitur prej pushkės kobzezė, prej pushkės
  sė padukshme...
  Cila do tė jetė kėnga ime e mbramė dhe fjala e fisit tim^

  Plepi i shtėpisė sime u dogj, ku t'i preh sytė,
  ku ta shuaj flakėn e ujės pėr ty, Kosovė?


  PARISI, VENDLINDJA

  Do tė hyjmė nė Paris
  gurin tonė aty do ta ngulim,
  nuk do tė na presė Teuta, Genti,
  nuk do tė na presė hordhi e egėr romake,
  nuk do tė na presė njeri i gjallė.

  Nė Paris do tė hyjmė;
  ėndėrrat do t'i varim nė krahė tė lejlekėve
  te njė krua do t'i lajmė sytė, duart lythore,
  do t'i lėmė netėt ballkanike pas shpine
  vallet, kėngėt, baladat, pėrrallat,
  vetėm fyellin do ta marrim
  t'i biem kur tė na rrokė malli,
  kur humbim nė grumbullin e klosharėve,
  tė hijeve,
  tė minjve,
  deri vonė rrugėve tė Parisit nė metro marramenthi:
  do t'i marrim erė ftoit tė vendlindjes
  pėr kohėt pis do tė flasim me gishta,
  nuk do tė shkelim asnjė mizė,
  nuk do tė trembim asnjė zog,
  nuk do tė derdhim zjarr, vrer,
  mbi kokė tė njeriut,
  Evropės sė pėrgjumur s'do t'i pėrulemi
  as perėndive tė krisura.
  Ma jep besėn, Lum Lumi,
  se nuk do tė harrojmė vendlindjen.

  Paris, maj 1981

 6. #6
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  8.124
  Zoti ne Xhenet me Lule.

 7. #7
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.742
  R.I.P.

  Ist mitlerweile bekannt, wie er verstarb oder gibt es einen Verdacht?

 8. #8
  Bendzavid
  Zoti n'xhenet.

 9. #9
  Sonny
  Zitat Zitat von Bendzavid Beitrag anzeigen
  Zoti n'xhenet.
  Zoti n xhennet.

 10. #10
  Avatar von BIG-Eagle

  Registriert seit
  09.09.2009
  Beiträge
  2.041
  Ich habs zwar nicht so mit Dichtern und Literatur aber dennoch.

  R.I.P.

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Bombe aus dem 2 Weltkrieg aufgefunden
  Von PravoslavacRS im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 48
  Letzter Beitrag: 04.02.2012, 15:33
 2. Amy Winehouse tot aufgefunden
  Von Sidnei im Forum Peoples - Stars & Stories
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 23.07.2011, 18:38
 3. Zwei Mädchen ermordet aufgefunden
  Von McChevap im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 24
  Letzter Beitrag: 26.03.2011, 22:43
 4. Bosnierin Adisa Alic tot aufgefunden
  Von alba_24 im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 27.04.2008, 20:55
 5. Krebspatientin in Frankreich tot aufgefunden
  Von Popeye im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 20.03.2008, 17:22