BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

Aprovohet vendimi pėr ndėrtimin e shtėpive tė komunitetit ashkali

Erstellt von Ciciripi, 25.04.2012, 22:21 Uhr · 1 Antwort · 531 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Aprovohet vendimi pėr ndėrtimin e shtėpive tė komunitetit ashkali

  Nėn drejtimin e Kryeministrit Hashim Thaēi, Qeveria e Republikė sė Kosovės, ka zhvilluar mbledhjen e saj tė rregullt, nė tė cilėn ka miratuar dy projektligje, njė rregullore dhe tri raporte tė punės sė dikastereve qeveritare.
  Nė mbledhjen e sotme Kabineti qeveritar ka aprovuar Projektligjin pėr plotėsimin dhe ndryshimin e Ligjit pėr Grevat dhe Projektligjin pėr plotėsimin dhe ndryshimin e Ligjit pėr Procedurat Kontestimore.
  Rregullorja pėr standardet e organizimit tė brendshėm dhe sistematizimin e vendeve tė punės nė administratėn shtetėrore, qė ėshtė miratuar sot nga Qeveria e Kosovės, do tė standardizojė dhe unifikojė formėn organizative tė administratės shtetėrore nė Kosovė.
  Qeveria e Republikės sė Kosovės nė mbledhjen e sotme ka shqyrtuar dhe aprovuar Kornizėn Afatmesme tė Shpenzimeve pėr vitin 2013-2015, si dhe raportet e Ministrisė sė Financave pėr shpenzimin e Buxhetit nė tremujorin e parė tė kėtij viti, Raportin Vjetor pėr Funksionimin e Auditimit tė Brendshėm nė Sektorin Publik pėr vitin 2011 dhe Raportin Vjetor pėr Menaxhimin Financiar dhe tė Kontrollit pėr vitin 2011.
  Qeveria ka emėruar z.Bedri Dragusha, kryeshef ekzekutiv tė Agjencisė pėr Efiēencė tė Energjisė dhe z.Nuredin Bislimi, kryeinspektor tė Inspektoratit tė Minierave.
  Qeveria e Republikės sė Kosovės ka aprovuar njė vendim pėr ndarjen e mjeteve financiare nė vlerė prej 970,00.00 euro pėr rindėrtimin e shtėpive dhe investime kapitale. Mjetet do te ndahen pėr komunėn e Mitrovicės 500,000.00 euro dhe komunėn e Gjilanit 470,000.00 pėr investime kapitale.
  Kabineti qeveritar ka aprovuar edhe vendimin pėr themelimin e Komisionit Disiplinor pėr Sekretarin e Ministrisė sė Infrastrukturės.
  Ėshtė aprovuar edhe ndryshimi i vendimit pėrfundimtar Nr.09/29 tė datės 03.08.2011, miratuar nga Qeveria. Vendimi ka tė bėj me shpronėsimet nė zonėn e ndėrtimit tė Rrugės N2, Prishtinė-Mitrovicė, segmenti Prishtinė Milloshevė, zona kadastrale Mazgit.
  Qeveria ka aprovuar vendimin pėr fillimin e implementimit tė projektit tė Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale, pėr ndėrtimin e shtėpive tė banimit pėr pjesėtarė tė komunitetit ashkali nė fshatin Dubravė tė komunės sė Ferizajt.


  Bota Sot » Aprovohet vendimi pr ndrtimin e shtpive t komunitetit ashkali


  Es werden neue Häuser in Kosovo für die Ashkali ( Kosovo - Ägypter ) gebaut .
  500.000 Euro werden in Mitrovica für die Häuser investiert und 470.000 Euro in Gjilan .
  Finde ich sehr gut !

 2. #2

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.720
  In Mitrovica leben sie wirklich beschissen so ein Leben verdient niemand

Ähnliche Themen

 1. Ashkali: Gefangen in einer fremden Heimat
  Von John Wayne im Forum Kosovo
  Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 15.11.2009, 20:25
 2. Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 12.04.2009, 16:09
 3. Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 12.03.2009, 16:18