BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 16 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 159

Armee der Republik Kosovo ab 2013

Erstellt von Mbreti Bardhyl, 11.04.2011, 14:37 Uhr · 158 Antworten · 9.793 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572

  Armee der Republik Kosovo ab 2013

  FSK-sė mė 2013 i hapet rruga pėr ushtri
  Armee der Republik Kosovo ab 2013


  Publikuar: Sot, mė 11 prill 2011
  Prishtinė, 11 prill – Avancimi i FSK-sė drejt transformimit nė ushtri ėshtė ēėshtje mė shumė politike dhe problem politik. Edhe Ahtisaari e ka dhėnė mundėsinė qe pesė vjet pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės tė rishqyrtohen kufizimet qė i ka dhėnė ai nė Pakon e tij, ka thėnė ministri i FSK-sė, Agim Ēeku. Dhe gjithashtu, sipas tij, nė vitin 2013, FSK-sė edhe de jure i hapet rruga qė si forcė e Kosovės tė ketė pronėsi mbi proceset ushtarake qė ato tė ndėrtohen sipas nevojave tė vendit, SHKRUAN SOT “Koha Ditore”.
  “Duhet pasur tė qartė se ajo qė e kemi sot nuk ėshtė se i pėrmbush kėrkesat dhe nevojat e Kosovės pėr siguri. Dhe padyshim qė ndėrkohė do tė paraqitet nevoja qė t’i ndėrtojmė kapacitet e plota ushtarake ēfarė i nevojiten Kosovės”, ka thėnė ministri Ēeku.
  Gjithashtu, realiteti i krijuar nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės do t’i ndryshojė edhe ligjet dhe FSK-ja do tė krijojė njė realitet tė atillė qė t’i imponojė ndryshimet nė Ligjin pėr FSK-sė, qė po shfaqet si pengesė pėr kėtė forcė, pėr t’u pajisur me armatim tė rėndė, si dhe pėr tė marrė detyra e misione tė reja, ėshtė shprehur ministri Ēeku.
  Ligji pėr FSK-nė, e mė konkretisht neni 10.2 i kėtij ligji, qė ka hyrė nė fuqi mė 2008, derivon nga Pakoja e Ahtisaarit, e qė prej kėsaj Pakoje ėshtė futur nė Kushtetutėn e Kosovės, ėshtė ai qė e specifikon se ēfarė armatimi duhet tė pėrdorė FSK-ja, dhe deri kur kjo forcė nuk ka tė drejtė tė bėjė ndryshime. Nė kėtė nen thuhet: Forca e Sigurisė e Kosovės ėshtė e armatosur lehtė dhe nuk do tė ketė armė tė rėnda, siē janė tanket, artileria e rėndė apo kapacitete sulmuese ajrore. Ēdo ndryshim nė armatim do tė pėrcaktohet nga prania ushtarake ndėrkombėtare, nė bashkėrendim me Pėrfaqėsuesin ndėrkombėtar civil. Njė rishikim i plotė i kėtyre kufizimeve do tė bėhet jo mė herėt se pesė vjet nga koha e hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji.
  Ndėrkaq sipas ministrit Ēeku, qėllimi i Ministrisė sė Forcave sė Sigurisė sė Kosovės ėshtė qė deri nė fund tė kėtij viti t’i arrijė kapacitetet e plota profesionale, me fjalė tė tjera t’i arrijė ato qė Ahtisaari ia ka pėrcaktuar FSK-sė.
  “Qėllimi ynė ėshtė qė ne t’i arrijmė ato standarde, tė cilat i kėrkon Pakoja e Ahtisaarit dhe qė janė futur nė Kushtetutė. Dhe pastaj do tė na hapen rrugėt pėr detyra dhe misione tė tjera”, ka thėnė i pari i MFSK-sė.
  Sipas ministrit Ēeku, ministria dhe FSK-ja do tė punojnė qė jo mė 2013-ėn tė fillojnė ta ndėrtojnė ushtrinė, por ajo, sipas tij, ėshtė njė proces qė tani ka filluar, ndėrsa mė 2013, do tė zyrtarizohet si ngjarje.
  Ndėrkaq Xhavit Haliti, nėnkryetar i Parlamentit tė Kosovės, ka deklaruar se nėse nga Qeveria e Kosovės do tė vinte njė projektpropozim pėr ndryshimin e Ligjit pėr FSK-nė, ai do tė pėrkrahej nga Kuvendi i Kosovės, por ai kėtė problem mė shumė e sheh si ēėshtje politike dhe se, sipas tij, do tė duhej zgjidhur nė koordinim me faktorėt relevantė ndėrkombėtarė.
  “Nuk ėshtė problemi tek pėrkrahja e Kuvendit tė Kosovės pėr ndryshimin e kėtij ligji, por fjala ėshtė se a do tė kishim ne fuqi ta miratonim atė. Kėtė ne duhet ta bėjmė nė marrėveshje me faktorin ndėrkombėtar e qė ėshtė fjala pėr NATO-n dhe praninė civile ndėrkombėtare. Problemi i FSK-sė ėshtė mė shumė problem politik dhe kėrkon njė zgjidhje politike”, ka theksuar Haliti.
  Obligimet qė tani pėr tani i ka FSK-ja kanė tė bėjnė vetėm me emergjenca civile ashtu siē parashihet nė mėnyrė decidive misioni i saj nė Pakon e Marti Ahtisaarit si dhe nė Kushtetutėn e Kosovės, e cila u ngrit mbi bazat e kėsaj pakoje.
  FSK-ja tani ka dy lloje tė armėve tė lehta, tė gjata dhe armė brezi. Armėt e gjata janė amerikane Heckler&Koch dhe shumė tė avancuara. Kėto janė armėt mė tė reja me standarde tė NATO-s, po qė janė krejtėsisht nė suaza tė asaj qė i lejon Kushtetuta e Kosovės dhe ligji. Sa u pėrket armėve tė lehta qė FSK-ja i zotėron, ato janė prej armėve mė tė sofistikuara tė kohės.
  Armatimi ėshtė modern dhe nė harmoni me standardet e reja tė NATO-s, i cili zyrtarisht ka filluar tė pėrdoret nga 21 janari 2011.

  Ab 2013 darf Kosova eigenen richtigen Armee aufbauen

 2. #2

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526
  ist uns egal nach der vereinigung sind wir eh eine proffessionelle NATO armee als ALBANIEN


 3. #3
  Avatar von El Greco

  Registriert seit
  08.01.2011
  Beiträge
  1.746
  Zitat Zitat von ALB-EAGLE Beitrag anzeigen
  ist uns scheiß egal nach der vereinigung sind wir eh eine proffessionelle NATO armee
  @topic Nice News

  @eagle

 4. #4
  Avatar von Sh1pt4r

  Registriert seit
  27.03.2011
  Beiträge
  559
  Zitat Zitat von El Greco Beitrag anzeigen
  @topic Nice News

  @eagle
  er hat recht
  albanien ist in der nato du vogel

 5. #5
  Avatar von El Greco

  Registriert seit
  08.01.2011
  Beiträge
  1.746
  Zitat Zitat von Sh1pt4r Beitrag anzeigen
  er hat recht
  albanien ist in der nato du vogel
  Ach ne echt? ...

  Dummkopf ...

 6. #6
  Avatar von Sh1pt4r

  Registriert seit
  27.03.2011
  Beiträge
  559
  Zitat Zitat von El Greco Beitrag anzeigen
  Ach ne echt? ...

  Dummkopf ...
  du bist hier der dummkopf

  wenn du es wusstest was soll dann der dumme kommentar

 7. #7
  Avatar von El Greco

  Registriert seit
  08.01.2011
  Beiträge
  1.746
  Zitat Zitat von Sh1pt4r Beitrag anzeigen
  du bist hier der dummkopf

  wenn du es wusstest was soll dann der dumme kommentar
  ALter ich meinte den Wiedervereinigungs scheiß

  natürlich ist Alb in der NATO ...

 8. #8
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Sh1pt4r Beitrag anzeigen
  er hat recht
  albanien ist in der nato du vogel
  Zitat Zitat von Sh1pt4r Beitrag anzeigen
  du bist hier der dummkopf

  wenn du es wusstest was soll dann der dumme kommentar
  Unterlass diese dummen Beleidigungen, er hat ihm und dir nichts getan.

 9. #9

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526
  Zitat Zitat von El Greco Beitrag anzeigen
  ALter ich meinte den Wiedervereinigungs scheiß

  natürlich ist Alb in der NATO ...
  was für ein wiedervereinigungscheiß ?

  es ist sicher dass wir uns vereinen bloß eine frage der zeit

 10. #10
  Avatar von El Greco

  Registriert seit
  08.01.2011
  Beiträge
  1.746
  Zitat Zitat von ALB-EAGLE Beitrag anzeigen
  was für ein wiedervereinigungscheiß ?

  es ist sicher dass wir uns vereinen bloß eine frage der zeit
  Natürlich

Seite 1 von 16 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Republik Kosovo - Fotogalerie
  Von Dukagjin im Forum Kosovo
  Antworten: 324
  Letzter Beitrag: 24.03.2018, 00:59
 2. 2013 bekommt Kosova eine Armee
  Von Hamėz Jashari im Forum Kosovo
  Antworten: 66
  Letzter Beitrag: 08.11.2013, 16:51
 3. Ferizaj (Republik Kosovo)
  Von CrazyDardanian im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 146
  Letzter Beitrag: 15.07.2013, 14:41
 4. Republik Kosovo - Fotogalerie
  Von Dukagjin im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 128
  Letzter Beitrag: 04.03.2010, 21:11
 5. Republik Kosovo
  Von Albanesi2 im Forum Sport
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 24.09.2005, 11:13