BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 17 von 28 ErsteErste ... 713141516171819202127 ... LetzteLetzte
Ergebnis 161 bis 170 von 280

Auswanderung der Katholiken aus dem Kosovo?

Erstellt von ardi-, 26.06.2010, 22:58 Uhr · 279 Antworten · 15.399 Aufrufe

 1. #161
  Avatar von Arbër

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Edhe mos thuj me zor u bonem musliman , se kishte musliman ne keto troje edhe shum heret para Turqve :
  *Xhamia e fshatit Mlikë e vjetër që nga viti 1289
  Sa i perket turqeve ke ni mbi 1000 kange ne Kosove ene trojet shqiptare , qe edhe pse kem pas fen e njejte kemi luftu kunder tyre pa nderpre , ateher kur ishim mulsiman edhe ateher kur nuk ishim ..

 2. #162
  ardi-
  Zitat Zitat von Arbër Beitrag anzeigen
  Ti mer pjese ku ki qef e drejta jote esht , por me ksi thema i perqane shqiptaret , dhe nuk jemi aq naiv mos me dite se ku po gjun
  Dhe mos harro qe po mos te ishim musliman sot do ishim krejt te asimilum , sikurse shqiptaret ne Greqi dhe hiq mos e qo ma large ne Zarë ose Zadar .
  Të propozoj shko rruges Anton Qetes e Mark Krasniqit dhe lej fen ne ta gëzon secili qysh don vete , se kemi mjafte armik nga fqinjet e nuk na duhet edhe brenda vellezerve , per ate mos tento .
  kjo te tergon, se nuk ki pik lidhje me historie te popullit, ti je qasi njeri qka mendon, qe turku ka ba mir ne troje shqiptar.

  klush pot thot more, qe islami na pshtoj para asilimit? bash islami i asmilioj shqiptaret ne turqi e ne greqi, pse a feja katolike i asimiloj katoliket ne troje shqiptar apo arbereshet ne itali?!??

  ne ket pun te lus mos me fol shum mut se keto jon rrena shum te poster!

 3. #163
  ardi-
  Zitat Zitat von Arbër Beitrag anzeigen
  Edhe mos thuj me zor u bonem musliman , se kishte musliman ne keto troje edhe shum heret para Turqve :
  Sa i perket turqeve ke ni mbi 1000 kange ne Kosove ene trojet shqiptare , qe edhe pse kem pas fen e njejte kemi luftu kunder tyre pa nderpre , ateher kur ishim mulsiman edhe ateher kur nuk ishim ..
  nea t xhamie?

  biri do fakte ma te forta :icon_smile:
  pse se muslimant e kan pas zanat me i prish kaetedralet dhe kishat shqiptare e me i ba xhamia.
  qashtu e kan ba turqt ne shkoder, kur e zapun turqt shkodren...

  Prap per ket kish biri ma shum historie
  A po don mem tregu qe ka pas fise islame ne troje shqiptare?

 4. #164
  ardi-
  Zitat Zitat von Arbër Beitrag anzeigen
  Edhe mos thuj me zor u bonem musliman , se kishte musliman ne keto troje edhe shum heret para Turqve :
  Sa i perket turqeve ke ni mbi 1000 kange ne Kosove ene trojet shqiptare , qe edhe pse kem pas fen e njejte kemi luftu kunder tyre pa nderpre , ateher kur ishim mulsiman edhe ateher kur nuk ishim ..
  e per lufta te shqiptarve, ti po perzin mut me shurr, ketu ke fjala te lidhja prizrenit, e mos me i qit lufta tjera qka jon ndoshta edhe ma von se sa lidhja e prizrenit...

  historia na tregon qe luftat shqiptar kunder turqve para lidhjes te prizrenit dhe ma para jon kan ne troje te dukagjinit, malsie dhe mirditore

  per krahina tjer nuk me kujtohet qe kan dhan jet shqiptart kunder turqve si ne keto krahina

 5. #165
  Avatar von Arbër

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Zitat Zitat von ardi- Beitrag anzeigen
  kjo te tergon, se nuk ki pik lidhje me historie te popullit, ti je qasi njeri qka mendon, qe turku ka ba mir ne troje shqiptar.

  klush pot thot more, qe islami na pshtoj para asilimit? bash islami i asmilioj shqiptaret ne turqi e ne greqi, pse a feja katolike i asimiloj katoliket ne troje shqiptar apo arbereshet ne itali?!??

  ne ket pun te lus mos me fol shum mut se keto jon rrena shum te poster!
  Ti je ktu qe perqan popullin , por nuk e arit qellimin sigurisht .
  Nuk te intereon ty kombi por KRISHTI , shifet nga postimet e tuja .
  Edhe mos mi shtremo fjalet sikurse e shkrujte per turqit nalte ..

 6. #166
  ardi-
  Zitat Zitat von Arbër Beitrag anzeigen
  Ti je ktu qe perqan popullin , por nuk e arit qellimin sigurisht .
  Nuk te intereon ty kombi por KRISHTI , shifet nga postimet e tuja .
  Edhe mos mi shtremo fjalet sikurse e shkrujte per turqit nalte ..
  haha, ku e permena krishtin? a jed budall ah? haha

  postimet jon nga fakte te historeis!
  islami nuk na ka pshtu prej asimilimit, por na ka ba dam! tash pse e ki islamin nuk po tham gje, por ne hsitorie islami nuk ka pshtu popull shqiptar por ka myt, a don me e kuptu apo s'din qysh me e pranu te verteten?

  e tjetra, ti e perqan popullin me budallakin islame qe e ki ne trru,po kush te thot more gjan, qe islami i ka pshtu shqiptaret para asimilimit, kur osht kan rreziki per asimilim i shqiptarve?

  te tregove, kqyri shqitparet ne turqi e shqiptaret ne itali

 7. #167
  Avatar von Arbër

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Zitat Zitat von ardi- Beitrag anzeigen
  e per lufta te shqiptarve, ti po perzin mut me shurr, ketu ke fjala te lidhja prizrenit, e mos me i qit lufta tjera qka jon ndoshta edhe ma von se sa lidhja e prizrenit...

  historia na tregon qe luftat shqiptar kunder turqve para lidhjes te prizrenit dhe ma para jon kan ne troje te dukagjinit, malsie dhe mirditore

  per krahina tjer nuk me kujtohet qe kan dhan jet shqiptart kunder turqve si ne keto krahina
  Turqit ishin te gatshem te bejne masakra ndaj popullit shqiptare sipas ktij dokumenti hiq ,e large se para 90-100 vitesh ,


  "The murderous tyranny of the Turks," (1917)  Author: Toynbee, Arnold Joseph, 1889-1975
  Subject: Eastern question; Turkey -- Politics and government
  Publisher: London, New York : Hodder & Stoughton

  E dyta pastroje fjalorin se me shqiptare skom qef mu hanger .
  E treta , ty je ketu per mi perqa shqiptaret .

 8. #168
  ardi-
  Zitat Zitat von Arbër Beitrag anzeigen
  Turqit ishin te gatshem te bejne masakra ndaj popullit shqiptare sipas ktij dokumenti hiq ,e large se para 90-100 vitesh ,


  "The murderous tyranny of the Turks," (1917)  Author: Toynbee, Arnold Joseph, 1889-1975
  Subject: Eastern question; Turkey -- Politics and government
  Publisher: London, New York : Hodder & Stoughton

  E dyta pastroje fjalorin se me shqiptare skom qef mu hanger .
  E treta , ty je ketu per mi perqa shqiptaret .
  po, jon kan te gjatdhem, por ti po del ne kret theme tjera

  ne lidhe te prizrenti muslimanet nuk kan dasht me luftu kunder sultani, PRANO TE VERTETEN (normal jo tan, por osht fjala per shumic) edhe pse frasherin jon kan tu e myt, njeke rrugen e frasherit e kurr s'ki me pas problem me mu

  tjetra, prano te verteten se islami ka myt kry shqiptar e jo ka pshtu

  e treta prano qe islami s'na ka pshtu prej asimilimit, kur osht kan rreziki per asimilim??? edh eme u pa kan, ti duhesh me dit se kush jon kan shqiptaret, kqyre gjergj kastriotin a u asimiloj ner turqi?

  Pranoj keto fakte te histories!!

  nuk osht fjala nga feja, se kurt lutesh ti te allahu un nuk te kqyyri se as qka ban, por keto jon fakte nga historie, e ne keto fakte perqamja e popullit osht hazer se njerz si TI nuk e pranojn t'verteten, pse na me i pranu rrenat?

 9. #169
  Avatar von DoraD'Istria

  Registriert seit
  14.05.2010
  Beiträge
  305
  Erschreckend lesen zu müssen, dass man hier versucht die Geschichte zu verfälschen und Behauptungen von sich gibt, wie die Osmanen hätten uns nicht gezwungen. Wie sehr muss man brainwashed sein.

 10. #170
  ardi-
  Zitat Zitat von DoraD'Istria Beitrag anzeigen
  Erschreckend lesen zu müssen, dass man hier versucht die Geschichte zu verfälschen und Behauptungen von sich gibt, wie die Osmanen hätten uns nicht gezwungen. Wie sehr muss man brainwashed sein.
  Die Osmanen waren 500 Jahre auf dem Balkan, was hast du anderes erwartet?

Ähnliche Themen

 1. einen stern für die katholiken???
  Von GOJIM im Forum Kosovo
  Antworten: 42
  Letzter Beitrag: 18.10.2010, 10:28
 2. Konjic - stille Auswanderung der Kroaten
  Von mannheimer im Forum Politik
  Antworten: 184
  Letzter Beitrag: 02.06.2009, 22:48
 3. Ostern im Kosovo: Naim Ternava(Hoxha)gratuliert den Katholiken.
  Von pejoni_ch im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 13.04.2009, 21:10
 4. 2007 mehr Moslems als Katholiken
  Von Rehana im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 122
  Letzter Beitrag: 24.05.2007, 18:13
 5. Neue Schulen für Katholiken in Kosovo
  Von Albanesi2 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 09.11.2005, 15:03