BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 6 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 53

Autostrada/Rruga e Kombit 38km freigegeben

Erstellt von Albanese, 12.11.2011, 13:56 Uhr · 52 Antworten · 11.036 Aufrufe

 1. #1
  Albanese

  Autostrada/Rruga e Kombit 38km freigegeben

  Heute wurden 38 km der Autobahnstrecke Vermice- Merdare (Rruga e Kombit/die Straße der Nation) auf kosovarischer Seite freigeben. Die Eröffnungszeremonie fand in Vermice statt. Anwesend waren Albaniens Ministerpräsident Sali Berisha, Kosovos Präsidentin Atifete Jahjaga und Premierminister Hashim Thaci.
  Die albanische Wiedervereinigung ist damit ein weiteres Stück näher gerückt.  Kosovė, pėrurohet Rruga e Kombit, Berisha-Thaēi: Shqiptarėt mė tė bashkuar
  TIRANE - Nė Vermicė u zhvillua ceremonia e pėrurimit tė 38 kilometrave tė para tė autostradės, Vermicė-Merdarė, me pjesėmarrjen e presidentes Jahjaga, kryeministrit Thaēi, shefit tė qeverisė shqiptare Berisha, kongresmenit amerikan, Eliot Engel dhe ambasadorit amerikan Dell.


  THAĒI: RRUGA THYEN BARRIERAT E SĖ KALUARĖS
  Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi deklaroi se ndėrtimi i autostradės ėshtė njė investim strategjik pėr zhvillimin e Kosovės.

  Thaēi theksoi se “projekti pėr ndėrtimin e autostradės ndan epokat, ėshtė projekti i shekullit tė ri, tė lirisė, pavarėsisė dhe integrimit. Ky projekt hap kufijtė dhe i demokratizon ata".

  Thaēi e cilėsoi autostradėn “Ibrahim Rugova” si projektin mė tė madh dhe mė modern nė historinė e vendit. Sipas tij, Rruga e Kombit ėshtė civilizim dhe emancipim qė ndan botėn e re nga e vjetra.

  "Ka kaluar njė dekadė qė kur kemi kaluar mbi tela me gjemba e kufij tė ndarė dhe pėr kėtė ditė qė shohim sot ėshtė bėrė luftė e gjatė, por sot ėndrra po bėhet realitet. Kjo ėshtė autostrada e jetės sė re dhe e qytetarėve qė hap kufijtė dhe thyhen barrierat e sė shkuarės, duke hapur njė horizont mė shumė pėr qytetarėt”, u shpreh Thaēi.

  BERISHA: RRUGA, NJĖ AGIM I RI PĖR KOSOVĖN
  Kryeministri Berisha e cilėsoi “Rrugėn e Kombit” si njė agim tė ri politik, ekonomik dhe social pėr Kosovėn. Gjatė fjalės sė tij pėrshėndetėse nė ceremoninė e pėrurimit tė autostradės, Berisha theksoi se rruga mundėson bashkimin e shqiptarėve mė shumė se kurrė.

  “Kosova nė mė pak se 3 vjet i dhuron qytetarėve te saj, kombit, rajonit dhe Europės njė kryevepėr tė punėve publike. Kjo ėshtė njė rrugė me domethėnie tė madhe pėr shqiptarėt. Pėrmes kėsaj rrugė, Kosova kontribuon pėr paqen stabilitetin dhe integritetin rajonal”, u shpreh Berisha.

  Duke e quajtur autostradėn si njė dhomė tė sė ardhmes sė Kosovės, Kryeministri Berisha u shpreh se, "Kjo ėshtė rruga me tė cilėn Kosova kontribuon investon pėr tė ardhmen e shkėlqyer europiane tė qytetarėve tė saj. Ėshtė rruga e zhvillimit tė shpejtė, e fluskit tė pashtershėm tė energjisė sė tregut tė saj drej perėndimit. Ėshtė rruga e sigurisė mė tė madhe tė udhėtimit tė qytetarėve tė saj".

  JAHJAGA: NJĖ ĖNDĖRR, REALITET
  Presidentja kosovare Atifete Jahjaga deklaroi se “rruga e kombit” ėshtė njė ėndėrr qė bėhet realitet. Sipas Jahjagės, Kosova dhe Shqipėria po shkurtojnė distancat.

  “Kjo rrugė ėshtė nė funksion tė ndėrlidhjes sė popujve dhe shteteve. Ėshtė lidhja jonė me korridoret e rėndėsishme europiane. Politikat e koordinuara do tė na bėjnė anėtarė tė lrie e tė barabartė tė Bashkimit Europian”,- theksoi Jahjaga.

  Presidentja kosovare nenvizoi se “Rruga e Kombit” po realizohet me mjetet e buxhetit, ēka dėshmon pėrkushtimin e institucioneve nė funksion tė stabilitetit dhe zhvillimit.

  “RRUGA E KOMBIT”, BERISHA NĖ PĖRURIMIN E AUTOSTRADĖS KOSOVARE
  Ora: 09:59- Kryeministri Berisha ėshtė ftuar nga homologu kosovar Hashim Thaēi pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e pėrurimit tė 38 kilometrave tė para tė autostradės Vėrmicė- Merdar.

  Ceremonia e inagurimit tė autostradės kosovare, qė ėshtė vazhdimi i "Rrugės sė Kombit" tė ndėrtuar nė Shqipėri, do tė zhvillohet mesditėn e sotme nė afėrsi tė kufirit, nė Vėrmicė, aty ku nisi puna mė 25 prill tė vitit tė kaluar.
  Nė pėrurimin e rrugės pritet tė marrin pjesė edhe presidentja kosovare Atifete Jahjaga dhe kongresmeni amerikan, Eliot Engel.

  Autostrada kosovare, e cila me propozimin e qeverisė ka marrė emrin e ish-presidentit “Ibrahim Rugova”, sipas projektit do kalojė gjithė vendin, nga Vėrmica nė kufirin me Shqipėrinė nė Merdar – kufiri me Serbinė, nė vazhdimin e Rrugės sė Kombit nga Durrėsi nė Morinė.

  Ndėrtimi i 38 kilometrave tė parė tė autostradės Morinė-Merdar ka kushtuar 330 milionė euro. Ndėrkohė nė buxhetin e Kosovės pėr vitin 2012 janė paraparė rreth 300 milionė euro, pėr ndėrtimin e autostradės.
  Kjo pjesė e autostradės fillimisht do tė jetė pa pagesė, por pas ndėrtimit komplet tė saj, do tė vendosen edhe tarifat, nė pėrputhje me pėrvojat e vendeve tjera.

  (er.nu/Balkanweb)

  Balkanweb | Kosovė, pėrurohet Rruga e Kombit, Berisha-Thaēi: Shqiptarėt mė tė bashkuar - Kosova

 2. #2
  Posavac
  38km oha

 3. #3
  Albanese
  Zitat Zitat von Posavac Beitrag anzeigen
  38km oha
  Die Strecke in Albanien bereits fertig


 4. #4

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141

 5. #5
  Avatar von albaner

  Registriert seit
  05.05.2006
  Beiträge
  3.871
  albaniens autobahn ist die kurvigste die ich je gesehen habe. ich würde nicht all zu viel aufs gas treten, weil es sein kann das aufeinmal kühe auf der autobahn auftauchen oder fussgänger. man habe ich einen schock bekommen als ich aufeinmal da kühe sah, zum glück war ich nicht so schnell am fahren.

 6. #6
  Albanese
  shum mire je ka shkrun ja knaqe zemren atyne qe nuk na e dojn te miren.

 7. #7
  Avatar von Albanian_King

  Registriert seit
  02.06.2008
  Beiträge
  1.791
  Zitat Zitat von albaner Beitrag anzeigen
  albaniens autobahn ist die kurvigste die ich je gesehen habe. ich würde nicht all zu viel aufs gas treten, weil es sein kann das aufeinmal kühe auf der autobahn auftauchen oder fussgänger. man habe ich einen schock bekommen als ich aufeinmal da kühe sah, zum glück war ich nicht so schnell am fahren.
  mdoket po fol ti per fillimin e Autpstrades ne Kukes, apo?

  Se ne tjeter kun nuk um ka ndodh qisi rasti^^


  @ Albenese, ma mir me fol realitetin se me fol enderra si shkijet ktu

 8. #8
  Avatar von BIG-Eagle

  Registriert seit
  09.09.2009
  Beiträge
  2.041
  Po mir.

  Knaq e kan.

  E kan knaq tu vidh e e shprazen buxhetin.

  Ishalla kryhet derin ne Merdar sa ma shpejt , tani skan qka vidhin shume.

 9. #9
  Sonny Black
  eiskalte 38 km

 10. #10
  Sonny Black
  hauptsache türkische flaggen wehen


Seite 1 von 6 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Autostrada Vėrmicė-Merdar
  Von Arbanasi im Forum Kosovo
  Antworten: 12
  Letzter Beitrag: 10.11.2011, 17:24
 2. Ri-vendosen flamujt te kombit
  Von ALB-EAGLE im Forum Kosovo
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 16.10.2010, 22:46
 3. Kosovarische Autobahn/ Autostrada Kosovare
  Von Minatori im Forum Bauprojekte
  Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 18.07.2009, 21:22
 4. UN Berichte freigegeben
  Von Grobar im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 29.02.2008, 01:05
 5. Zum Abschuss freigegeben? Walfangverbot steht auf der Kippe
  Von Krajisnik im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 20.06.2005, 15:44