BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.

Umfrageergebnis anzeigen: Wo sollte Isa Boletini bestattet werden

Teilnehmer
17. Du darfst bei dieser Umfrage nicht abstimmen
 • Boletin

  9 52,94%
 • Prishtina

  2 11,76%
 • Vlora

  5 29,41%
 • mir egal

  1 5,88%
Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 33

Die Bestattung des Nationalhelden Isa Boletini

Erstellt von Aligatori, 26.05.2015, 18:31 Uhr · 32 Antworten · 3.549 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Aligatori

  Registriert seit
  02.11.2014
  Beiträge
  1.963

  Die Bestattung des Nationalhelden Isa Boletini

  Einige Politiker wollen Isa Boletini in Albanien (Vlora) bestatten, also dort wo die Unabhängigkeit Albaniens ausgerufen wurde, andere wollen ihn im Dorf Boletin (Kommune Zveēan, Nordkosovo), dort wo er geboren wurde bestatten. Familienmitglieder von Isa Boletini möchten nicht, dass er in Albanien bestattet wird und das Dorf Boletin ist ihnen zu unsicher, da es umgeben von mehrheitlich von Serben bewohnten Gebieten liegt und eine Grabschändung durch Serben somit sehr wahrscheinlich wäre.
  Prishtina die Hauptstadt Kosovos ist für sie jedoch akzeptabel, was meint ihr????

  Ich bin klar für Prishtina, Isa Boletini ist zwar der Nationalheld aller Albaner aber er kam aus dem Kosovo und unsere Hauptstadt ist Prishtina, mit Vlora haben wir kaum was am Hut und besucht wird diese Stadt auch so gut wie nie von uns.

  Familjarėt: Isa Boletini nuk e meriton tė sakrifikohet pėr sė vdekuri prapė


  26 Maj 2015 - 15:21 Nga familjarė tė Isa Boletinit i ka mbėrri njė reagim portalit tonė, Koha.net, me kėrkesėn qė tė publikohet.

  Armend Murati thekson ndėr tė tjera se tjetėrkush po merr vendime nė emėr tė familjes sė Isa Boletinit dhe se dėshirat janė njė e realiteti tjetėr.
  Ai e thotė se Isa Boletini nuk e meriton tė sakrifikohet pėr sė vdekuri. Siē shkruan ai, eshtrat e Isa Boletinit do tė ishte mė drejtė tė pushonin nė Prishtinė.
  Po e botojmė reagimin tė plotė, me fare pak ndėrhyrje gjuhėsore.
  “Kėtė reagim tė shkruar nga familjarėt e Isa Boletinit mund ta botoni nė Portalin e juaj tė ēmuar dhe tė respektuar!
  Nuk mundemi tė durohemi mė! Pasardhėsit e Isa Boletinit, tė gjithė me njė zė jemi nė hall dhe unė kam menduar qė tė kėrkoj mendime nga i tėrė kombi shqiptar, dhe tė flas ashtu siē mė kanė edukuar nė shtėpi, mė sė shumti nga e ndjera gjyshja ime , Shehide Boletini Murati, e bija e Isa Boletinit, dhe nga babai im, i ndjeri Remzi Murati, i cili i solli eshtrat e gjyshit tė tij nė Kosove nga Podgorica, pėr tė kryer premtimin ndaj nėnės dhe gjyshit.
  Si familje e Isa Boletinit, d.m.th, fėmijėt tė 3 grave tė Isa Boletinit, nipat dhe mbesat dhe fėmijėt tė tyre, plus fėmijėt e tyre, numėrojmė njė numėr tė kosiderueshėm, jemi tė shpėrndarė nė mbarė Kosovėn dhe Shqipėrinė dhe gjithashtu nė vendet perėndimore. Kur babai im solli eshtrat nė Kosovė para luftės nė Kosovė, e tėrė familja ėshtė dridhur nga mendimi se njė ditė do tė pushon gjyshi ynė i dashur nė Boletin. Mbas luftės nė Kosovė filluan planet pėr rivarrimin e Isa Boletinit nė Boletin dhe ideja e dėshiruar nga familja dukej sikur do tė realizohet. Kėtė e pėrshkruaj nė kėtė mėnyrė qė tė gjithė tė kuptojnė se ēfarė dėshiroj tė them nė rreshtat qė vijojnė.
  Si situatė e krijuar viteve pas luftės, ėshtė shtyrė vendimi pėr rivarrim pėr arsye qė tė gjithė i dimė por nuk i flasim, pėr kėtė dua unė tė flas njėherė si i takon hijes sė Isa Boletinit , se nuk jemi asgjė tjetėr pos hije e tij.
  Dėshiroj qė tė shpreh brengat e tėrė familjes dhe pyetjet tė cilat dikush duhet t’i qes nė mejdan, kėshtu qė populli tė zgjohet dhe tė kuptojė se ēka kėrkohet nga Isa Boletini dhe nga tė gjithė ne, duke filluar nga familja, qeveritė, populli dhe vetė kombi shqiptar.
  Fakti qė Boletini ėshtė nė veri tė Kosovės, dhe qė gjendet nė komunėn serbe tė Zveēanit, ėshtė njė moment qė na brengos. Si familje e Isa Boletinit besoj se kemi tė drejtė kur mund tė shprehemi se serbėve kurrė nuk mund t’i besosh, dhe fakti qė gjyshi do tė pushojė nė "gojėn e ujkut", na brengos shumė. Garancione kurrė askush nuk ka mundur tė japė, dhe fakti se sa shumė herė ėshtė shtyrė rivarrimi flet pėr vete. Brengosemi qė ndoshta kėtė herė ekzistojnė scenario tjera qė mund tė kompromitojnė Isa Boletinin, dhe nėse ekziston mundėsia prej vetėm 0,5% pėr kėtė, a nuk ėshtė obligim i gjithė kombit t’i dalė nė pri familjes dhe t’i mbėshtet nė brenga tė justifikuara?
  Nuk dua tė flas pėr situatėn e krijuar pėr rivarrimin e Isa Boletinit nė Vlorė, pasi qė ndoshta nė gjithė kėtė rrėmuje qė ėshtė krijuar, njė gjė e papėrshkruar ka rezultuar nga tėrė kjo situatė. POPULLI KA FOLĖ!! Asnjėherė nuk kemi pėrjetuar dashuri mė tė madhe ndaj Isa Boletinit nga populli se nė ato ditė.
  Ėshtė obligim i familjes sonė tė shprehim brengosje pasi qė pas situatės sė krijuar, tė gjithė tė inkudruarit nė proces tė rivarrimit na jepin asgjė tjeter pos pėrshtypjen se ēdokush e bėn pėr levėrdinė e vet personale, familja ėshtė anashkaluar dhe Isa Boletini pėrdoret pėr interese tė ndryshme, por ASNJĖ pėr interes tė Isa Boletinit. A nuk e meriton Isa, qė i dha tė gjitha nė jetė pėr kėtė komb, vetėn, familjen, dhe zemrėn e tij , qė Kombi Shqiptar, populli i Kosovės, qeveritė e dy shteteve shqiptare, Komuna e Mitrovicės dhe individ qė janė tė pėrzier nė kėtė organizim, tė ndalen dhe tė thonė "JO PĖR NEVE KĖTĖ HERĖ, KĖTĖ HERE PO MENDOJMĖ PĖR BACĖN ISĖ, SE E KA MERRITUAR ME GJAK E ME FAMILJE"
  Duam tė shprehim mendime dhe fakte qė meritojnė pėrgjigje:
  Si ėshtė e mundur qė Komuna e Mitrovicės ( Komune Shqiptare) dhe Qeveria e Kosovės tė pėrgatisė kufomėn e Heroit Kombėtar Isa Boletini dhe ta varros nė Komunėn e Zveēanit qė ėshtė Komunė Serbe? Nė gojėn e Ujkut ?!
  Qfare qasje do tė kene Shqiptaret nga tė gjitha trojet Shqiptare deri nė Boletin?
  A e meriton Isa tė mos ketė garancė pėr sigurinė e varrit tė tij, a e meriton familja e tij tė flejė gjithmonė me ndjenje tė pasigurisė se Isa pushon nė gojėn e ujkut? A nuk kemi pėrvoja tė duhura qė tė dimė qė ujkut mund t’i bie gjithēka nė mend?
  Ka pasur bile edhe signale nga Komuna e Zveēanit qė ata do tė merren me kėtė ēėshtje pasi qė ėshtė nder juridiksionin e tyre.
  Duket si Isa Boletini pritet qė tė bashkojė veriun me Kosovėn?! A nuk e ka merituar tė pushojė edhe 100 vjet pas vrasjes se tij?
  Familja e Isa Boletinit, shumica e saj, shpreh brengosje pėr kėtė. Nė njė Kosovė ideale do ta varrosnim Isa Boletinin me ushtrinė e tij, pasi qė ai ėshtė Gjenerali i Ushtrisė Shqiptare, qoftė ajo e Shqipėrisė ose e Kosovės, por realiteti na dhemb tė gjithėve. Besoni qė dhimbjet me tė mėdha janė tė familjes. Por Isa Boletini nuk e meriton qė tė sakrifikohet pėr sė vdekuri prapė, nuk e meriton tė mbytet prapė, dhe si familje e tij e kemi obligim tė mos e lejojmė kėtė tė ndodhė. Si popull duhet mbrojtur atp qė na ka ngritė si Komb.
  VLORA NUK ĖSHTĖ OPCION – DĖSHIRA E POPULLIT
  BOLETINI NUK ĖSHTĖ OPCION - FAKTET FLASIN DHE ĖSHTĖ DĖSHIRA E FAMILJES
  Shume e thjeshtė ėshtė, nuk mendojmė pėr interese personale, por mendojmė objektivisht. Dėshira ėshtė njė, realiteti ėshtė ndryshe.
  Si opsion ku mund tė bėhet rivarrimi nė mėnyrė madhėshtore, dhe nė mėnyė publike na mbetet Prishtina. Aty Isa do jetė nė epiqendėr, do tė kėtė efektin mė tė madh edukativ ndaj gjeneratave qė vijnė, pėrndryshe duhet shpjeguar fėmijėve si dėshtuam tė mbrrojmė Isa Boletinin, dhe e varrosėm nė gojėn e Ujkut!!!
  Ka menduar dikush qė nėse ndodh bashkimi i trojeve shqiptare, ekziston mundėsia qė Isa Boletini do mbetet nė anėn e gabuar tė kufijve?!?
  Dhe shumė e shumė pyetje tjera dalin qė duhet ballafaquar, por po e lėmė me kaq dhe shpresojmė se esenca ėshtė kuptuar nga ata qė e lexojnė.
  Kėto janė mendimet e Nipave, Mbesave, Stėrnipave dhe Stėrmbesave tė Isa Boletinit, qė rrjedhin nga gjaku i tij... Me kėtė shprehim mospajtimin tonė nė lidhje me mosmenaxhimin drejtuar atyre qė janė pėrgjegjės pėr tėrė kėtė proces, ku ne si pasardhės jemi anashkaluar, por zėri jonė ėshtė i pėrbashkėt dhe me kėtė shkresė nuk pajtohemi me vendimet e marrura nė emėr tė familjes. Nuk janė reale !!!
  DHE KEMI NEVOJĖ PĖR KOSOVĖN
  Tė nderuar shqiptarė,
  Tė juaj nė besė
  Pasardhėsit e Isa Boletinit”

  Familjarėt: Isa Boletini nuk e meriton tė sakrifikohet pėr sė vdekuri prapė ? KOHA

 2. #2
  Avatar von albaner

  Registriert seit
  05.05.2006
  Beiträge
  3.870
  Die politiker sollen sich mal um richtige probleme kümmern.es gibt menschen die haben kein dach übern kopf oder deren haus kracht fast ein. kranke die dringend finanzielle hilfe brauchen. Denen wird nicht geholfen, aber für denkmäler gibt es genügend kohle. Wenn man mal alle zusammenrechnen würde hätte man eine enorme summe zusammen.

 3. #3
  Eli
  Avatar von Eli

  Registriert seit
  30.11.2010
  Beiträge
  1.848
  Ich habe für Vlore gestimmt, einzig und allein weil dort die Wiege des Albanischen Staates ist, und da dieser ein Albanischer Nationalheld ist, sollte er auch neben unserem anderen Nationalhelden Begraben sein, aber ich kann euch verstehen wenn ihr sagt ihr wollt es in Prishtina.

  Und wenn die Nachkommen sagen sie wollen nicht Vlore dann ist es sozusagen ja schon beschlossen!

 4. #4
  Avatar von Indiana Jones

  Registriert seit
  03.04.2015
  Beiträge
  4.875
  Wo ist den sein jetziges Grab das man ihn irgendwo anders haben will?

 5. #5
  Avatar von Xhaka

  Registriert seit
  13.05.2015
  Beiträge
  697

 6. #6

  Registriert seit
  19.04.2013
  Beiträge
  886
  Ne Boletin. Gjethēka tjeter esht marrezi.

 7. #7

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Edhe une kam votuar per Boletin, kjo eshte edhe deshira e familjareve -

 8. #8
  Avatar von Shelby

  Registriert seit
  17.03.2014
  Beiträge
  1.190
  In Boletin. Mit 24 H Überwachung der FSK.

 9. #9
  Avatar von lotus

  Registriert seit
  01.01.2015
  Beiträge
  9.312
  Dumme Frage, dort wo er geboren oder gestorben ist oder je nach Wahl.

 10. #10

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  dumme frage, weißt du LOTUS wer Isa ist?

Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Die Knochen von Isa Boletini wurden identifiziert!
  Von Vali im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 14.11.2014, 19:04
 2. Die Opfer des Jack the Rippers
  Von JacktheRipper im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 19.08.2006, 12:00
 3. Gedenken an die Opfer des 11 September 2001
  Von Ivo2 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 28.11.2005, 18:54
 4. Verhaftet: Die Chefs des Cargo Pristina Airports
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 05.10.2004, 16:46