BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 7 von 12 ErsteErste ... 34567891011 ... LetzteLetzte
Ergebnis 61 bis 70 von 114

Blej Shqip / Kauf albanisch

Erstellt von Gentos, 04.12.2009, 15:16 Uhr · 113 Antworten · 11.697 Aufrufe

 1. #61

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Citypark Tirana
 2. #62

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 3. #63

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Numri i madh i turistėve konfirmon industrinė e re, mė shumė para se nga eksportet nė 7 muaj

  Turizmi, tė ardhura mbi 1 miliard dollarė dhe 140 mijė vende pune


  Shqipėria ka pėrjetuar njė bum tė madh turistik kėtė vit, duke e kthyer kėtė sektor nė degėn kryesore tė ekonomisė. Kėtė e ka konfirmuar Kryeministri Berisha gjatė mbledhjes sė djeshme tė qeverisė. Ai u shpreh se, tė ardhurat nga turizmi janė mė tė mėdha se eksportet nė shtatė muaj tė parė tė kėtij viti. "Turizmi ėshtė shndėrruar sot, nė degė kryesore tė ekonomisė sė vendit. Nė rast se, nė 7 muaj pati rreth 1 miliard dollarė eksporte, tė ardhurat nga turizmi janė ndjeshėm mė tė mėdha dhe ato kanė njė shpėrndarje tė shkėlqyer jo vetėm tek ata qė presin pushues, por edhe tek njė zinxhir i tėrė prodhuesish. Faktikisht, kjo bėn qė Shqipėria tė ketė dy periudha kulmore shitjesh, fundvitin dhe gushtin, ku shėnohet njė rritje e jashtėzakonshme e fuqisė blerėse tė vendit", tha kreu i ekzekutivit. Duke shtuar se, nė tėrėsi, nga vetė pushuesit dhe turistėt ka pasur njė vlerėsim shumė pozitiv. Kryeministri Berisha theksoi se, faktori kryesor nė kėtė vėrshim masiv tė turistėve drejt Shqipėrisė ėshtė infrastruktura. Shefi i ekzekutivit tha se, "investimet nė infrastrukturė janė bėrė pėrcaktuese nė kėtė zhvillim tė madh e tė shpejtė tė turizmit. Vetėm nė Qarkun e Vlorės janė ndėrtuar apo janė nė ndėrtim mbi 250 kilometra rrugė kombėtare, rurale, dytėsore tė ndryshme. Nuk them se, tė gjitha janė nė funksion tė turizmit, por 90 pėrqind e tyre u pėrkasin tėrėsisht zonave turistike tė kėtij qarku. Nė total ky qark ka marrė 670 milionė euro investime". Duke vlerėsuar tė gjitha aspektet pozitive, shefi i qeverisė falenderoi mediat, qė kanė paraqitur jo vetėm aspektin pozitiv, por edhe problematikat. Shefi i qeverisė garantoi opinionin publik se, ministritė janė marrė me seriozitetin mė tė madh me problematikat qė ka vėnė nė dukje ky sezon turistik. Kryeministri Berisha u shpreh se, "nė ultėsirėn bregdetare dhe bregun e Jonit, qytete janė Durrėsi, Vlora, Lezha, Shėngjini, Orikumi, Himara, Saranda, por edhe Velipoja e Golemi, tė cilat tė marra sėbashku janė disa kilometra, maksimumi 40 kilometra. E gjitha pjesa tjetėr e bregut ėshtė nė territor komunash dhe natyrisht, fuqia administrative e tyre nuk mund tė pretendohet tė jetė e barabartė me atė tė bashkive". Duke marrė pėrshembull plazhin e Gjirit tė Lalzit, Kreu i ekzekutivit tha se, ky plazh shtrihet nė territorin e dy komunave, kryetarėt e tė cilave kanė bėrė njė punė shumė tė mirė, pavarėsisht fluksit tė madh tė vizitorėve ku nė njė ditė tė vetme ka pasur 46 mijė automjete dhe rreth 70-80 mijė pushues. Kryeministri e cilėsoi njė zhvillim pozitiv, qė drejt Gjirit tė Lalzit shkojnė pushues jo vetėm nga Tirana, por edhe nga Durrėsi. "E theksoj se, pėrpjekjet dhe punėn qė kanė bėrė kėto komuna, por ndodhemi para njė zhvillimi shumė tė fuqishėm, qė realisht ka ardhur kėto dy vjet, qė pas ndėrtimit tė rrugės. Mė parė aty nuk shkohej, pasi tė dukej si njė udhėtim nė ferr. Njė rrugė me mijėra gropa dhe keqardhjen mė tė madhe e ndjeja teksa shihja fermerėt qė nuk shisnin dot prodhimet e tyre tė mrekullueshme. Ndėrsa sot, ata janė nė gjendje tė shesin ēdo gjė", theksoi kreu i ekzekutivit, duke shtuar se qeveria duhet t'i ndihmojė komunat. Kryeministri Berisha tha se, do tė ndihmohen edhe Bashkitė, pavarėsisht se ato i kanė mė tė mėdha kapacitetet. Shefi i qeverisė theksoi se, ekzekutivi duhet tė parashikojė njė ndihmė tė posaēme pėr komunat, pasi ato i kanė mjetet mė tė kufizuara. "Nėse rrugėt qė zbresin drejt detit po pėrfundojnė nė tė gjithė territorin, ne duhet tė merremi me rrugėt brenda fshatit, ku mund tė ketė turistė. Gjithashtu, investimet nė ujėsjellės po ecin", tha shefi i qeverisė.

  http://www.rilindjademokratike.com/R...t/politika.htm

 4. #64

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  [h2]Aeroporti i Rinasit i dyfishon udhėtarėt [/h2]
  Numri i pasagjerėve qė udhėtojnė nga aeroporti i Rinasit ėshtė dyfishuar nė pesė vitet e fundit ndėrsa njė investim prej 12 milionė euro do tė rrisė ndjeshėm kapacitetet dhe standardet e fluturimit tė sigurt nė hapėsirėn ajrore shqiptare.Prej viti 2005 ėshtė dyfishuar numri i pasagjerėve qė udhėtojnė nėpėrmjet aeroportit “Nėnė Tereza” tė Rinasit nė Shqipėri, nėpėr vendet e ndryshme tė botės deklaroi Ministri i Punėve Publike dhe Transportit Sokol Olldashi. Ai the se para pesė vjetėsh nga Rinasi udhėtonin 730 mijė pasagjerė ndėrsa tani kjo shifėr ėshtė 1 milion e 400 mijė.
  Aeroporti “Nėnė Tereza” porta e vetme ajrore e Shqipėrisė ka sot kushte krejtėsisht tė ndryshuara krahasuar me pak vite mė parė ndėrsa e ka rritur ndjeshėm kapacitetin dhe hapėsirat e tij.
  Ministri i Punėve Publike Sokol Olldashi i bėri deklaratat e tij gjatė inspektimit tė punimeve qė sapo kanė nisur pėr ndėrtimin e Agjencisė Nacionale tė Trafikut Ajror dhe kullės sė Kontrollit.
  Drejtues tė kėsaj Agjencie thonė se investimi i tyre prej 12 milionė euro bėhet nė kuadrin e projektit pėr modernizimin e hapėsirės shqiptare dhe do tė ofrojė njė shėrbim cilėsor nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare si dhe do tė rrisė edhe mė sigurimin e fluturimit nė hapėsirėn ajrore tė Shqipėrisė. /BBC/

 5. #65
  Prizren
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Die Verpackung sieht jetzt etwas anders aus, viel schweizerischer

  made with germany


  ????
  Made IN Germany oder?

 6. #66

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  um ehrlich zu sein die Eigenprodukte genießen nicht mein vertrauen, da fehlen die strengen Kontrollen, du weißt nie was du kriegst.

 7. #67

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  um ehrlich zu sein die Eigenprodukte genießen nicht mein vertrauen, da fehlen die strengen Kontrollen, du weißt nie was du kriegst.
  Wird schon kein Hodensäckchen haar dabei sein.
  Wenn ich unten bin kaufe ich nur albanisch und mir ging es nie schlecht.

 8. #68

  Registriert seit
  07.10.2008
  Beiträge
  4.087
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen


  Albaner wo auch immer ihr seid - in Albanien,Kosovo oder Mazedonien kauft albanische Produkte und stützt damit den nationalen/albanischen Markt.

  Solche Aktionen sollten weiterhin ausgebaut werden. Wie jetzt beschlossen wurde die vereinheitlichung der Schuldiplome in allen alb. Gebieten.

  BlejShqip

  ja aufjedenfall sollten sie unbedingt einen siegel rannmachen dann würde man zu 100prozent erfolg aber viele sind zu faul richtig nachzukucken wo es made ist

  deswegen sollte man diesen sigel blej shqip in diesen 3ländern anbieten und diesen klebt man rauf also an die fabriken ausliefern

 9. #69

  Registriert seit
  07.10.2008
  Beiträge
  4.087
  Zitat Zitat von Roberto Beitrag anzeigen
  Wird schon kein Hodensäckchen haar dabei sein.
  Wenn ich unten bin kaufe ich nur albanisch und mir ging es nie schlecht.

  das finde ich so geil dass in albanien alles wächst pfirsiche bananen kiwis habe ich auch gehört man brauch kein export praktisch ich

  werde irgendwann paar griechische felder im süden aufkaufen und pistazien anbauen europäische pistazien:icon_smile:

  und iran konkurrenz machen

 10. #70

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681
  Zitat Zitat von El_Aguila Beitrag anzeigen
  das finde ich so geil dass in albanien alles wächst pfirsiche bananen kiwis habe ich auch gehört man brauch kein export praktisch ich

  werde irgendwann paar griechische felder im süden aufkaufen und pistazien anbauen europäische pistazien:icon_smile:

  und iran konkurrenz machen
  viele sind so das sie extra teure ausländische sachen kaufen um ihr reichtum zu zeigen,hab auch oft leute gesehen die mit schweren scheinen gezahlt haben um anzugeben obwohl man locker mit kleineren scheinen hätte zahlen können,aber macht mehr eindruck wenn man den größten schein zieht.^^
  Wir haben alles,wir brauchen so gesehen keine produkte aus dem ausland,das dient nur dem ego.^^

Seite 7 von 12 ErsteErste ... 34567891011 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Kauf-Nix-Tag
  Von Märchenprinz im Forum Wirtschaft
  Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 04.01.2011, 09:17
 2. ORTHODOX SHQIP/Albanisch Gesang
  Von Karim-Benzema im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 16.06.2009, 22:51
 3. DAS!! kauf ich mir aufjedenfall :D
  Von Popeye im Forum Rakija
  Antworten: 30
  Letzter Beitrag: 06.04.2007, 16:06
 4. South Park (shqip/albanisch)
  Von im Forum Balkan im TV
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 20.12.2006, 11:44
 5. ebay -Kauf?
  Von VilaVelebita im Forum Rakija
  Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 18.12.2005, 20:29