BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

Clinton-Berishės: Do vij nė Tiranė pėr 100-vjetorin e pavarėsisė

Erstellt von Albani100, 26.04.2012, 17:48 Uhr · 1 Antwort · 382 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Albani100

  Registriert seit
  27.12.2011
  Beiträge
  873

  Clinton-Berishės: Do vij nė Tiranė pėr 100-vjetorin e pavarėsisė

  Clinton-Berishės: Do vij nė Tiranė pėr 100-vjetorin e pavarėsisė


  Kryeministri Berisha u takua dje, nė orėn 14.00 (ora lokale), nė Departamentin e Shtetit, Washingtion DC, me Sekretaren e Shtetit Hillary Clinton. Sekretarja Clinton dhe Kryeministri Berisha, me delegacionet qė i shoqėronin zhvilluan nje takim zyrtar, i cili zgjati mbi 40 minuta.
  Sipas zyrės pėr shtyp tė kryeministrisė, Sekretarja Clinton i rikonfirmoi Kryeministrit se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė shumė tė interesuara ta shikojnė Shqipėrinė sa mė parė vend anėtar tė Bashkimit Europian dhe se do tė vijojnė tė mbėshtesin fuqishėm nė kėtė rrugėtim drejt BE-sė, por edhe nė tė gjitha fushat e tjera tė bashkėpunimit dypalėsh.
  Kryeministri Berisha e falenderoi Sekretaren Clinton pėr pritjen e pėrzemėrt. Ai i shprehu asaj mirėnjohjen mė tė thelle pėr tė personalisht, pėr Presidentin Obama, qeverinė e SHBA-sė dhe taksapaguesit amerikanė pėr mbėshtetjen e ēmuar dhe ndihmėn bujare qė ata i kanė dhėnė dhe i japin Shqipėrisė, gjatė gjithė kėsaj periudhe, nė pėrpjekjet e saj pėr kapėrcimin e vėshtirėsive, ndėrtimin e lirisė dhe vlerave tė saj, konsolidimin e demokracisė funksionale tė bazuar mbi ekonominė e tregut tė lirė.
  Gjatė bisedės, e cila u zhvillua nė njė atmosfere shumė tė ngrohte e miqėsore, u rikonfirmuan marrėdhėniet e shkėlqyera, tė ngushta e miqėsore midis tė dy vendeve, si dhe u diskutua gjerėsisht mbi zgjerimin dhe thellimin e bashkėpunimit frytdhėnės nė tė gjitha fushat.
  Mė tej, Kryeministri Berisha shfrytėzoi rastin pėr t’i rishprehur Sekretares Clinton dėshirėn e tij, tė qeverisė shqiptare dhe tė tė gjithė shqiptarėve pėr tė pritur znj. Clinton sė shpejti nė Shqipėri, si mike e madhe dhe e shquar e Shqipėrisė dhe e kombit shqiptar. Sekretarja Clinton ju pėrgjigj kėsaj ftese tė Kryeministrit me premtimin se do tė vijė nė Tiranė, pėr tė festuar se bashku 100 vjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė.
  Pak para takimit 40 minutėsh, Sekretarja e Shtetit Clinton e ftoi Kryeministrin dhe sė bashku dhanė njė prononcim pėr shtyp.
  Konferenca pėr shtyp
  Sekretarja Clinton: Ėshtė njė nder tė mirėpres Kryeministrin e Shqipėrisė, kėtu, nė Departamentin e Shtetit. Kryeministri dhe vendi i tij kanė qenė partnerė tė fortė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė NATO, si pjesė e misionit tonė nė Afganistan dhe ne kemi njė marrėdhėnie tė gjerė e tė thelle qė e vlerėsojmė lart. Mezi pres tė diskutoj me Kryeministrin Berisha pėr shumė ēėshtje, pėr tė cilat ne po punojmė si nė aspektin dypalėsh, rajonal dhe atė global. Zoti Kryeministėr mirėserdhėt!

  Kryeministri Berisha: Jam shumė i lumtur dhe mirėnjohės qė ndodhem kėtu, tė takoj Sekretaren Clinton. Ajo ėshtė njė mike e madhe e vendit dhe e kombit tim. Po ju rrėfej se njė prej qėllimeve tė kėtij takimi ėshtė qė t’i kėrkoj tė vijė nė Shqipėri nė 100 vjetorin e pavarėsisė. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė luajtur njė rol themelor nė tė gjitha momentet mė tė vėshtira tė historisė tonė. Kėshtu qė ēdo shqiptar do tė jetė krenar dhe i lumtur pėr kėtė vizitė.
  Gjithashtu, ne do tė diskutojmė pėr shumė ēėshtje tė interesit tonė dypalėsh. Shqipėria ka pasur privilegjin e jashtėzakonshėm tė mbėshtetet nga ky vend i madh, nga administrata e Presidentit Obama, nga Sekretarja Clinton, nė tė gjitha pėrpjekjet e saj pėr tė ndėrtuar njė demokraci tė bazuar nė lirinė e tregut. Faleminderit shumė.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  Hillary Clinton: Ich werde in Tirana sein
  Der Premierminister von Albanien Sali Berisha traf sich am 25. April 2012 mit der US-Außenministerin Hillary Clinton. Während des Treffens sicherte Hillary Clinton dem albanischen Premier zu, dass sie am 28. November 2012 bei der Feier zum einhundertsten Unabhängigkeitstag Albaniens in Tirana sein werde.
  Hillary Clinton versprach dem albanischen Premier, dass die USA Albaniens Mitgliedschaft in die Europäische Union unterstützen werde. Sie lobte die Zusammenarbeit beider Länder in der NATO und bedankte sich bei Sali Berisha für das Engagement Albaniens in den Afghanistaneinsatz.

 2. #2
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  AlBaNiAn-AmErIiiIcAnBrOoOtHaHoOoD

Ähnliche Themen

 1. Tiranė, zbarkojnė kompanitė arabe
  Von Ciciripi im Forum Politik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 09.06.2012, 08:41
 2. Protesta ne Tirane !
  Von Ciciripi im Forum Kosovo
  Antworten: 127
  Letzter Beitrag: 07.05.2012, 21:47
 3. Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 27.03.2012, 21:52
 4. Shqipėria feston 97 vjetorin e Pavarėsisė
  Von graue eminenz im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 59
  Letzter Beitrag: 09.12.2009, 13:51
 5. Nikoli? iz Tirane u OFK Beograd
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.07.2009, 15:00