BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 16 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 151

Danke NATO - Faleminderit NATO

Erstellt von Mirditor, 24.03.2013, 23:02 Uhr · 150 Antworten · 7.786 Aufrufe

 1. #1
  Mirditor

  Danke NATO - Faleminderit NATO

  FALEMINDERIT NATO
  (E plotėsuar)24 marsin e vitit 1999, fillimin e bombardimeve tė NATO-s fushatėn e bombardimeve mbi caqet ushtarake e policore serbe nė Kosovė, sot pas 14 vjetėsh, qytetarėt e Kosovės e cilėsojnė si njė ngjarje tė rėndėsishme historike dhe hap i madh drejt lirisė sė Kosovės, njė shpėtim tė shqiptarėve dhe si njė hap i qėlluar nė kohėn e duhur.Sot nė 14 vjetorin e intervenimit tė NATO-s, falėnderojnė NATO-n, SHBA-nė dhe UĒK-nė tė cilėt shpėtuan popullin shqiptar nga gjenocidi serb.Osman Vitia njė qytetar i Kosovės, ngjarjen e 24 e vlerėson si njė ngjarje tė rėndėsishme pėr popullin shqiptar. Atė natė ai e kujton si njė shpresė pėr lirinė e vendit.“Ėshtė njė ngjarje shumė e rėndėsishme sidomos pėr popullin shqiptar, ishte njė histori nė vete sepse ishte koha kur okupatori serb bėnte gjenocid ndaj popullit shqiptar, ishte koha kur shqiptarėt dėboheshin nga vendi i tyre dhe nga shtėpitė e tyre, ishte koha kur ofensiva serbe me ushtri dhe me forca paramilitare donin qė Kosovėn ta shihnin etnikisht tė pastėr, dmth pa shqiptar dhe e vetmja shpresė e popullit ishte intervenimi i NATO-s. Dhe ajo ndodhi falė politikės sė drejtė dhe ndėrrimit tė politikės qė e kishte zhvilluar Serbia ndaj popullit shqiptar dhe Kosovės dhe bėri intervenimin e NATO-s . Ishte kjo njė ngjarje qė shėnohet edhe nė pesėdhjetėvjetorin e NATO-s dhe ashtu edhe ndodhi”, ka thėnė Vitia.Ai ka shtuar se me intervenimin e saj nė Kosovė, NATO-ja tregoi forcėn e vet tė drejtė dhe bėri qė populli shqiptar tė mos e harroj kurrė atė ditė dhe tu jetė falėnderues pėr gjithmonė.Pėr Enver Pulėn nga Gjakova, edhe pse ai jetonte jashtė nė atė kohė, shprehet se e pėrjetonte rėnd luftėn nė Kosovė dhe intervenimi i NATOS-s pėr tė ishte njė gėzim dhe njė shpresė e madhe pėr tė ardhmen.“Nė atė kohė shifshim gjana tragjike, gjana shumė ta rana e ne qė ishim jashtė pėrkundėr asaj qė kemi pas gjithmonė me ndihmu nė pamundėsi mė ndihmu ajo ishte edhe ma e rėnd. Mirėpo nga ana tjetėr meqenėse e dishim se ēka do tė sjellė ardhmėria prapė ajo na lehtėsonte gjendjen, kėshtu qė edhe kishim kėnaqėsi nė tė njėjtė, mirėpo edhe kishim dhimbje tė madhe. Intervenimi i NATO-s ishte jo vetėm shpresė po ishte edhe njė zgjidhje e cila e pamundėsoi atė krim tė regjimit serb edhe e ktheu botėn nė njė situatė krejt tjetėr pėr tė mirėn e Kosovės”, ka thėnė Pula.Ndėrsa Ilmi Koqinaj, njė qytetar nga Prizreni shprehet se e ka prit me padurim bombardimet e NATO-s, ndaj ushtrisė dhe policisė serbe, ngase sipas tij ishte koha qė tė largohej nga Kosova pushtuesi serb.“Kam qenė nė Prizren e kam prit si me than me padurim ndoshta pėr arsye armiku qė na ka ba dam tan Kosovės, prandaj ajo mė ka mbet nė mendje qė nuk mund ta harroj”, ka thėnė Koqinaj.Kurse, Xhemajl Curri thotė se i ka mbushur 63 vjet dhe gėzim mė tė madh asnjėherė nuk ka pas nė jetėn e tij se sa nė kohėn e Bombardimeve tė NATOS-s. Ai shprehet se kėtyre bombardimeve iu ka parapri lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.“Gėzim ma tė madh nė jetėn time nuk kom pas, kur e mendoj atė ditė shumė emocionohem shumė u kanė njė gėzim i hatashėm, megjithėse ka pas edhe frikė ama gėzimi ka dominu mbi tė gjitha “,ka thėnė Koqinaj.NATO-ja filloi intervenimin e saj mbi Ushtrinė dhe Policinė serbe mė 24 masr tė vitit 1999.Fushata 78 ditore e NATO-s arriti rezultate tė shumta politike, diplomatike dhe ushtarake. Ajo rezultoi me ndėrprerjen e katastrofės humanitare dhe kapitulimin e forcave tė Millosheviqit, nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Kumanovės, miratimin e Rezolutės 1244 tė KS tė OKB, tėrheqjen e trupave serbe nga Kosova dhe futjen e trupave tė KFOR-it.24 marsi i vitit 1999 shėnon njė fillim te ri tė historisė sė Kosovės, qė i hapi rrugėn ēlirimit dhe pavarėsimit tė saj. Kosova, nė partneritet me bashkėsinė ndėrkombėtare, mė mbėshtetjen e fuqishme tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (SHBA) ndėrtoi institucionet e saj, tė cilat mė 17 shkurt tė vitit 2008, shpallėn pavarėsinė e Kosovės. Kėtė vit mė 17 shkurt, Kosova ka shėnuar 5-vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė dhe ėshtė njohur nga 99 shtete tė botės. /Kosovparess/


  Lufta e UĒK'sė, luftė e drejtė
  14 vjet pas intervenimit tė NATO-s nė Kosovė, kryeministri Thaēi ka uruar qytetarėt e Kosovės duke shtuar se ky intervenim i Aleancės veriatlantike tė NATO-s ishte “kundėr pranisė sė dhunshme tė aparatit shtetėror serb nė Kosovė”.“Intervenimi i NATO-s nė Kosovė ka qenė zgjidhja e vetme, e drejtė, humane, nė mbėshtetje tė lirisė sė popullit tė Kosovės dhe pėrpjekjeve tona pėr liri dhe pavarėsi”, thuhet nė urimin e kryeministrit Thaēi.Sipas tij, Aleanca e perėndimit pėr lirinė e Kosovės ishte rikonfirmim i fuqishėm se lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ishte njė luftė e drejtė, njė luftė nė mbrojtje tė vlerave mė kulmore tė qytetėrimit botėror.“Nė kėtė ditė tė shėnimit tė kėtij pėrvjetori tė madh, kujtojmė me nderimin dhe respektin mė tė lartė institucional sakrificėn e dėshmorėve dhe martirėve tė Kosovės, qė dhanė jetėn pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Ata janė themelet e shtetit tė pavarur dhe demokratik tė Kosovės. Njė dekadė e gjysmė mė vonė, Republika e Kosovės ėshtė shtet i konsoliduar demokratik, nė rrugė tė sigurtė drejt integrimit nė BE dhe nė NATO, njė shtet i tolerancės etnike, qytetare, politike, me njė angazhim institucional pėr forcimin e bashkėpunimit rajonal”.Tutje, Thaēi ka pėrmendur angazhimin e institucioneve tė Kosovės pėr dialogun qė siē ka thėnė ai ėshtė pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrshtetėrore mes Kosovės dhe Serbisė, ė njė dėshmi e qartė e frymės evropiane tė Qeverisė sė Kosovės, duke mos harruar nė asnjė mėnyrė tė kaluarėn, por duke ndėrtuar tė ardhmen prosperuese pėr Kosovėn dhe pėr rajonin.“Ne jemi tė sigurt qė nė tė ardhmen tė afėrt do tė ndodhė njohja reciproke mes Kosovės dhe Serbisė, pėr t’i pėrmbyllur njėherė e pėrgjithmonė konfliktet njėshekullore, qė kanė ndodhur nė rajonin tonė, duke i hapur rrugė integrimit tė dy vendeve nė BE dhe nė NATO. Jam i lumtur tė them se 14 vjet pas bombardimeve tė NATO-s, Kosova ėshtė e gatshme tė jetė pjesė e aleancės veri-atlantike, nė mėnyrė qė tė japė kontributin e saj nė pėrpjekjet e popujve tjerė pėr liri, pėr rend demokratik, pėr sundim tė ligjit dhe pėr tė drejtat e njeriut. Qytetarėt dhe institucionet e Kosovės pėrherė me krenari dhe me mirėnjohje tė thellė do tė kujtojnė mbėshtetjen e gjithanshme dhe strategjike tė perėndimit pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Pėrmbyllja e bombardimeve tė NATO-s me lirinė e Kosovės dhe me largimin e ushtrisė, policisė dhe administratės sė dhunshme serbe nga Kosovės, hapi njė kapitull tė ri dhe vendimtar nė procesin e shtetndėrtimit tė Kosovės”, thuhet nė fund tė urimit tė Kryeministrit Hashim Thaēi dėrguar medieve tė Kosovės.

  UĒK-ja zgjoi ndėrgjegjen e botės
  Me rastin e 24 marsit, 14 - vjetorit tė fillimit tė bombardimeve tė NATO-s kundėr caqeve serbe, Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga ka deklaruar se NATO veproi kundėr strukturave tė dhunshme pushtetore tė njė shteti pėr tė mbrojtur parimin themelor tė njerėzimit. Kurse, sot Kosova, sipas saj ėshtė faktor paqeje dhe stabiliteti nė rajon, me perspektivė tė qartė tė anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO.Nė vazhdim mund ta lexoni deklaratėn e plotė tė presidentes Jahjaga:Sot ėshtė njė nga ditėt mė tė rėndėsishme tė historisė sonė. Ėshtė njė nga ditėt mė domethėnėse dhe mė kuptimplotė pėr lirinė dhe pėr pavarėsinė e vendit tonė. Pikėrisht sot para katėrmbėdhjetė vitesh Alenaca Veriatlantike i nisi sulmet ajrore mbi caqet e caktuara nė ish Jugosllavi qė rezultuan me kapitullimin e forcave tė armatosura dhe me largimin pėrfundimtar tė pushtetit tė Serbisė nga Kosova.Pėr tė parėn herė nė histori NATO veproi kundėr strukturave tė dhunshme pushtetore tė njė shteti pėr tė mbrojtur parimin themelor tė njerėzimit, qė secili popull e ka tė drejtėn qė tė jetoj i lirė nė tokėn e vet, i barabartė dhe i dinjitetshėm.Lufta e lavdishme e Ushtrisė Ēlirimtare te Kosovės si sublimim i pėrpjekjeve tona shekullore pėr liri, pavarėsi e demokraci, i angazhimit dhe i sakrificės sė shumė brezave, i flijimit nė altarin e lirisė tė bijėve dhe bijave mė tė mira tė popullit, zgjoi ndėrgjegjen e botės dhe nxiti vendimin e intervenimit humanitar tė NATO-s.Ne sot jemi krenarė dhe ndiejmė falėnderimin mė tė thellė pėr tė gjithė ata burra dhe gra, ushtarė dhe oficerė tė vendeve anėtare tė NATO-s qė dhanė kontributin e tyre tė pakursyer qė tė ndalet gjenocidi mbi njė popull dhe qė nė kėtė pjesė tė Evropės pėrfundimisht tė mbretėrojė paqja, qė popujt dhe vendet tė jetojnė nė bashkėpunim dhe nė mirėkuptim ndėrmjet veti.Republika e Kosovės, njė sukses i yni i pėrbashkėt, sot ėshtė faktor paqeje dhe stabiliteti nė rajon, ėshtė shtet sovran dhe i pavarur, i ndėrtuar nė parimin qytetar dhe me shoqėri demokratike nė tė cilėn tė gjithė njerėzit i gėzojnė tė drejtat dhe liritė e barabarta, pa asnjė dallim.Vendi ynė sot falė angazhimit tė tė gjithė qytetarėve, pėrkushtimit tė tė gjithė shoqėrisė, po ndėrton njė shoqėri tė drejtė, tė mundėsive tė barabarta, njė shtet me rend dhe sundim tė ligjit dhe me perspektivė tė qartė tė anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrjetshme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. /Kosovapress/


  14 vjet nga fillimi i ri i historisė sė Kosovės
  Katėrmbėdhjetė vjet mė parė, pikėrisht mė 24 mars 1999, NATO-ja filloi fushatėn e bombardimeve mbi caqet ushtarake e policore serbe nė Kosovė, e cila i dha fund luftės gati dyvjeēare nė Kosovė. Fushata e bombardimeve nga ajri qė zgjati 78 ditė, nė tokė u shfrytėzua nga forcat serbe pėr sulme hakmarrėse kundėr shqiptarėve.Fushata 78 ditore e NATO-s arriti rezultate tė shumta politike, diplomatike dhe ushtarake. Ajo rezultoi me ndėrprerjen e katastrofės humanitare dhe kapitulimin e forcave tė Millosheviqit, nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Kumanovės, miratimin e Rezolutės 1244 tė KS tė OKB, tėrheqjen e trupave serbe nga Kosova dhe futjen e trupave tė KFOR-it.24 marsi i vitit 1999 shėnon njė fillim te ri tė historisė sė Kosovės, qė i hapi rrugėn ēlirimit dhe pavarėsimit tė saj. Kosova, nė partneritet me bashkėsinė ndėrkombėtare, mė mbėshtetjen e fuqishme tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (SHBA) ndėrtoi institucionet e saj, tė cilat mė 17 shkurt tė vitit 2008, shpallėn pavarėsinė e Kosovės. Kėtė vit mė 17 shkurt, Kosova ka shėnuar 5-vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė dhe ėshtė njohur nga 99 shtete tė botės. /Kosovparess/

  Faleminderit NATO - Nacionale - Gazeta Express

  --------------------------------

  Heute jährte sich der Beginn der Bombardements der NATO gegen militärische/strategische Ziele der serbischen Polizei/Armee in Kosova und Serbien- Sie führten letztendlich zur Beendingung des Krieges und zum Abzug der serbischen Truppen aus dem Kosova. Danke NATO

 2. #2

  Registriert seit
  04.08.2010
  Beiträge
  3.777  Yeah, thanks...

 3. #3
  Avatar von Mr.Belpit

  Registriert seit
  23.03.2013
  Beiträge
  883  Danke Adolf

 4. #4
  Avatar von Krosovar

  Registriert seit
  20.09.2008
  Beiträge
  9.233
  Wie viele albanische Flüchtlinge wurden nochmal durch die Angriffe getöet ??
  Wie viele unschuldige Zivilisten ( Egal welcher Ethnie? )

  Kollateralschäden.

  Fuck u Nato

 5. #5
  Avatar von DarkoRatic

  Registriert seit
  05.01.2013
  Beiträge
  7.473
  Soll dieser Beitrag eine Provokation sein ich sage nichts dazu ausser das die NATO sich Dumm und Böse verhält....

 6. #6

  Registriert seit
  04.08.2010
  Beiträge
  3.777
  Zitat Zitat von Krosovar Beitrag anzeigen
  Wie viele albanische Flüchtlinge wurden nochmal durch die Angriffe getöet ??
  Wie viele unschuldige Zivilisten ( Egal welcher Ethnie? )

  Kollateralschäden.

  Fuck u Nato
  Außerdem stimmt das nicht, dass am 24.03.1999 die erste Bombe fielen, es war der 23.03.1999 im Kosovo!
  Du hast vollkommen recht im Bezug auf die Opfer. Guter Post!

 7. #7
  Avatar von Komandant Mark

  Registriert seit
  30.05.2010
  Beiträge
  7.632
  Nato schaut sehr oft eigene interessen ,denen geht es weniger um die Gerechtigkeit .

 8. #8

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Ein besonderer und glücklicher Tag für alle Albaner

 9. #9
  Avatar von DarkoRatic

  Registriert seit
  05.01.2013
  Beiträge
  7.473
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Ein besonderer und glücklicher Tag für alle Albaner
  Und ein beschissner Tag für all die ermordeten Serben und Menschen mit andere Staats-Angehörigkeit die ihr leben lassen mussten

 10. #10
  Avatar von Viljuška

  Registriert seit
  14.04.2010
  Beiträge
  5.284

Seite 1 von 16 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. NATO skup u Beogradu - NATO Konferenz in Belgrad
  Von Mastakilla im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 13.06.2011, 21:38
 2. DANKE USA DANKE NATO
  Von rockafellA im Forum Kosovo
  Antworten: 123
  Letzter Beitrag: 05.05.2009, 06:56
 3. „Balkan in die Nato statt Nato auf den Balkan“
  Von Mr.Mackey im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 28.03.2008, 20:35