BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 9 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 86

Emrat shqiptarė nė modė, Arbėr dhe Dea, mė tė preferuarit

Erstellt von Ciciripi, 25.04.2012, 17:04 Uhr · 85 Antworten · 15.820 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Emrat shqiptarė nė modė, Arbėr dhe Dea, mė tė preferuarit

  Emrat shqiptarė nė modė, Arbėr dhe Dea, mė tė preferuarit

  Jonida Maliqi me djalin e saj
  Albina Hoxha
  “Dua emėr shqiptar pėr fėmijėn tim. Madje, tė jetė emėr qė tregon prejardhjen tonė tė lashtė”. Kjo tendencė po vihet re gjithnjė e mė shumė nė vendin tonė dhe po pėrfshin jo vetėm prindėrit e thjeshtė, por edhe personat e njohur televizivė. Kėtė e pohojnė vetė prindėrit, por edhe tė dhėnat e njėsive bashkiake dhe mjekėt e materniteteve.
  Kryetarja e njėsisė bashkiake numėr 5, Jeta Setaj, pohon se gjatė kėtij viti emrat Arbėr dhe Dea janė mė tė preferuarit, pasi kėto emra janė regjistruar mė shumė. Megjithatė, vihet re se edhe aktorėt dhe kėngėtarėt po i preferojnė emrat shqiptarė. Jonida Maliqi pohon se ia ka vendosur emrin djalit Dani dhe se ky emėr ėshtė emėr i vjetėr shqiptar. “Nė fakt, emrin ia ka vendosur babai i bashkėshortit tim, djalit. Edhe ne ishim shumė dakord, sepse na pėlqeu dhe donim njė emėr shqiptar. Menduam se ky emėr shkon edhe me mbiemrin Prizreni”, pohon Jonida Maliqi. Nė lidhje me kėtė emėr, profesor Shezai Rrokaj, dekan i Fakultetit tė Histori-Filologjisė, pohon se ky emėr ėshtė shqiptar, pasi mund tė jetė shkurtim i emrit Dardan, i cili ėshtė emėr i vjetėr shqiptar.
  Ndėrsa aktorja Eni Jani ka vendosur qė vajza e saj tė quhet Stina, njė emėr shumė origjinal dhe shqiptar. “E synonim njė emėr shqiptar, por qė tė ishte edhe origjinal. Stina ėshtė emėr i tillė. Ėshtė emėr i veēantė dhe mesa di unė nuk ėshtė se mund tė ketė shumė emra tė tillė nė vendin tonė. Kam dėgjuar se pas vendosjes sė emrit tė vajzės tonė, edhe njė ēift tjetėr ka vendosur emrin Stina. Nuk e di nėse ėshtė ndikuar nga emri i vajzės, por gjithsesi na erdhi mirė qė ia ka vendosur emrin Stina”, pohon Eni Jani.
  Ndėrkohė, ne bėmė edhe njė vėzhgim nė maternitet dhe vumė re se shumė prindėr ia kanė vendosur foshnjave emrat shqiptarė. Belinda ėshtė nėnė e dy fėmijėve; Deas dhe Tedit. Thotė se emrin e vajzės e ka zgjedhur emėr shqiptarė dhe pėr tė ėshtė emri mė i bukur. Ndėrsa djalit ia ka vėnė emrin Ted, nisur nga domethėnia qė ka ky emėr, qė nė greqisht do tė thotė: ‘dhuratė e Zotit’.
  Ndėrkohė, kryetarja e njėsisė 5, Jeta Setaj, pohon se vite mė parė kishte tendenca pėr emra kryesisht tė huaj, por edhe emra telenovelash. Ndėrsa tani nė qendėr tė vėmendjes janė rikthyer emrat shqiptarė, tė cilėt ishin lėnė nė harresė. Ndėrsa bashkimet e emrave tė prindėrve ndodhin mė rrallė. Shkurtimet e emrave tė prindėrve janė njė tjetėr risi e kėtij viti.
  Ndėrkohė historianėt pohojnė se emrat shqiptarė janė sidomos ata qė lidhen me figura tė shquara tė historisė sė kombit, duke filluar me Lekėn, pastaj me Pirron, Gjergjin, Kastriotin, Donikėn, Gjinin, Vojsavėn, Gjonin, Aranitin, Mamicėn etj. Sipas tyre, janė pėrdorur emra shqiptarė qė lidhen edhe me gjeografinė e vendit si emra si Korab, Shkėlzen, Drin, Sazan, Rozafė, Tomor etj.
  Kėta emra ishin tė preferuarit e shqiptarėve, ndėrsa tani vetėm disa kanė arritur t’i rezistojnė kohės dhe tė jenė sėrish tė pėlqyer. I tillė ėshtė emri Arbėr. Pas tyre emrat ilirė, tė cilėt vijnė nga lashtėsia ose nga tekstet klasike si: Bardhyl, Agron, Genci dhe Tefta sot hasen rrallė.

  Frederik Ndoci: “Emra 100% shqiptarė”
  Kėngėtari Frederik Ndoci shumė shpejt po pret fėmijėn e dytė me gruan e tretė. Ai thekson se ende nuk e di se nėse do tė jetė vajzė apo djalė, por pėr ne zbulon se do t’i vendosė emėr 100% shqiptar. “I duam emrat tanė dhe kur them tė jenė shqiptarė, nuk do tė doja tė ishte huazim. Nė fakt, edhe emri i vajzės sonė, Marilu ėshtė bashkim i emrit Maria, – siē ka emrin nėna ime dhe ėshtė emėr biblik, qė ėshtė pėrdorur gjerė nga katolikėt shqiptarė, – dhe Luiza, i cili edhe ky ėshtė emėr biblik”, pohon Frederik Ndoci.
  Dr. Mirela Rista: Emrat e fėmijėve vendosen para se tė lindin
  Mirela Rista, gjinekologe pranė maternitetit tė ri “Koēo Gliozheni” nė kryeqytet, tregon pėr “Shekulli”-n, se gjatė punės sė saj nė kėtė maternitet ka vėnė re se prindėrit janė tė prirur tė vendosin emra shqiptarė fėmijėve tė tyre. Gjithashtu, thekson se edhe emrat me domethėnie janė pėrzgjedhje e prindėrve. Tek emri ata gjejnė kuptimin pėr tė ardhmen e fėmijės. Sipas saj, prindėrit janė tė pėrgatitur, ata e dinė edhe seksin e fėmijės dhe e zgjedhin gjatė muajve tė shtatzėnisė pėrpara se nėna e ardhshme tė shtrohet nė spital pėr tė lindur. “Edhe fėmija,. qė nė momentin qė lind, fillon tė thirret nė emėr dhe kjo e bėn tė fitojė personalitet”, – thotė ajo, duke shtuar se nuk pėrjashtohen edhe rastet qė prindėrit zgjedhin pėr fėmijėn e tyre njė emėr, qė duan ta trashėgojnė brez pas brezi. “Vihen re edhe emra tė pavdekshėm, tė cilėt janė kryesisht simbole fetare, me anėn e tė cilėve prindėrit shprehin dėshirėn qė fėmijėt e tyre tė jenė tė pavdekshėm”, – pohon gjinekologia Mirela Rista. Sipas doktoreshės dominojnė emrat shqiptarė: “Prindėrit janė intelektualė dhe e dinė se ēfarė duan. Prandaj i janė rikthyer emrave shqiptarė. Nuk mund tė them se cili ėshtė emri mė i bukur qė kam dėgjuar, pasi tė gjithė janė tė bukur, por mund tė them me bindje se emrat shqiptarė janė tė preferuar nga shqiptarėt”, – shprehet ajo. Sipas saj, ēdo emėr tregon diēka; origjinėn, ndonjė familjarė tė dashur apo dėshirėn e prindėrve pėr tė ardhmen e fėmijės.
  Emrat e ndaluar me ligj
  Nė vitin 2008 doli njė listė emrash tė ndaluar, emra tė cilėt nuk regjistroheshin nė gjendjen civile. Kėto emra janė cilėsuar se shprehin cilėsi negative dhe shprehen rėndom nė jetėn e pėrditshme. Kjo i bėn ata tė papėrshtatshėm pėr pėrdorimin e zakonshėm. Nė kėtė listė bėjnė pjesė kėta emra: Ankim, Aranēata, Avash, Bretk, Berr, Burgim, Ballokume, Car, Cub, Curranė, Currelė, Careva, Carina, Ēbane, Dert, Derman, Dovlet, Durak, Ekran, Eros, Ferman, Federatė, Fodulle, Gazep, Gallata, Garip, Gabime, Groshe, Gjezap, Hyzmet, Hiēe, Hafije, Helme, Ironi, Jermėsinė, Keqan, Keqe, Kralicė, Lėvere, Meze, Mėshirė, Mjafte, Mjaftime, Mjaftoni, Mbarime, Mbete, Mbylle, Marrėzi, Ndalime, Pikėllime, Pafate, Pseerdhe, Rikė, Rakita, Spece, Sose, Stenatė, Sulltane, Sherre, Shkurte, Shkurtime, Vajtime, Xhenaze, Zehere.


  Emrat shqiptarė nė modė, Arbėr dhe Dea, mė tė preferuarit


  Lustig ist nur das Dea ein italienischer Name ist und kein albanischer ^^

  Genau so wie Maria und Luiza seid wann sind das bitte 100 % albanische Namen ? Oder Frederik ?

 2. #2
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Gjin, bester Name im albanischen Sprachraum

 3. #3
  Strassenapotheker
  Warum haben wir Albaner eigentlich immer so Namen von Sachen usw.. wie z.b Flutra oder so?

 4. #4
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Rahovec Beitrag anzeigen
  Warum haben wir Albaner eigentlich immer so Namen von Sachen usw.. wie z.b Flutra oder so?
  Ich weiß es nicht , finde ich auch lächerlich ....
  Passt einfach nicht z.B hab ich Freunde und Bekannte die mit Vornamen Genta , Blerta , Suzana , Egzon heißen aber mit Nachnamen Tahiri , Avdyli , Abdullahu hahahaha passt einfach nicht

 5. #5
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Zitat Zitat von Rahovec Beitrag anzeigen
  Warum haben wir Albaner eigentlich immer so Namen von Sachen usw.. wie z.b Flutra oder so?
  Das kommt dir nur so vor. Jeder Name hat einen Sinn oder Übersetzung in der originalen Sprache. So wie Amadeus einfach latein für "jemand der gott liebt" steht, Lorenz für "Mann aus Laurentium", Peter übersetzt Fels heisst oder Georg auf griechisch Bauer sowie Emanuel auf hebräisch für Gott sei mit uns. Es ist nur eine Sache der Gewohnheit.

 6. #6
  Strassenapotheker
  Habt ihr den Namen " Alemsha " in Kosovo schon mal gehört?

 7. #7
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Rahovec Beitrag anzeigen
  Habt ihr den Namen " Alemsha " in Kosovo schon mal gehört?
  Ja ^^
  Was es für Namen nicht bei uns gibt . In Albanien gibt es sogar Rambo , Klodian , Xhuliano hahahaha aber Nachname Mustafaj . Sogar Chuck Norris gibt es bei denen

 8. #8
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  (Leider) Purer Blödsinn. Da wirst du eher auf eine Klaudia, Franceska, Tatiana oder Emilio, Renato oder auch Jurgen () treffen als auf einen Arbėr. So siehts halt in Albanien aus...

 9. #9
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  (Leider) Purer Blödsinn. Da wirst du eher auf eine Klaudia, Franceska, Tatiana oder Emilio, Renato oder auch Jurgen () treffen als auf einen Arbėr. So siehts halt in Albanien aus...
  Also ich finde man soll seinen Kinder entweder albanische Namen oder halt religiöse Namen geben . Aber kein Renato man das hat nix mit uns zu tun .
  Wenn ich mein Kind einen albanischen Namen geben will , dann gib ich ihm halt den Namen Shpend , Uke , Besnik oder so aber Emilo ist schon ziemlich peinlich lustiger wird es halt noch wenn er mit Nachnamen Mehmeti oder so heißt

 10. #10
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Ich weiß es nicht , finde ich auch lächerlich ....
  Passt einfach nicht z.B hab ich Freunde und Bekannte die mit Vornamen Genta , Blerta , Suzana , Egzon heißen aber mit Nachnamen Tahiri , Avdyli , Abdullahu hahahaha passt einfach nicht
  Hajt lum daja se veq sa te vjen ne pushtet Shefqet Muti se tanve kena me jau nderru emrat e mbiemrat.
  Ska me guxu kush ma emer shqiptare me ja jep fmijve,veq tan harap ose turq.

Seite 1 von 9 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Principality of Arber
  Von MIC SOKOLI im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 12.08.2009, 22:07