BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 4 ErsteErste 1234
Ergebnis 31 bis 35 von 35

Erste mal - Serben und Albaner demonstrieren zusammen

Erstellt von Fan Noli, 22.08.2010, 14:25 Uhr · 34 Antworten · 3.455 Aufrufe

 1. #31

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080
  Find ich super, gemeinsam ist man stärker. Die Politiker sollten die Feinde sein

  Sehr passendes Video:


 2. #32

  Registriert seit
  02.05.2009
  Beiträge
  1.898
  erste und letzte mal

 3. #33
  Fan Noli
  Kosovo-Regierung gibt 5 Millionen € für Nord Mitrovica.

  Qeveria ndan 5 milionė euro pėr veriunQeveria e Kosovės ka ndarė pesė milionė euro pėr integrimin e pjesės veriore tė Mitrovicės. Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, tha se kėto para do tė ndihmojnė integrimin e veriut tė vendit si dhe realizimin e projekteve tė Qeverisė nė atė pjesė....Postuar: 03:47:50 / 25.08.2010Ai tha se pėr integrimin e pjesės veriore do tė jetė pakoja e Presidentit Ahtisaari si dhe mbajtja e zgjedhjeve tė lira.

  Pas shumė investimeve tė bėra nga qeveria edhe nė atė pjesė tė vendit, Kryeministri Hashim Thaēi tha se edhe nė atė pjesė do tė vendoset ligjshmėria, ndėrkohė qė shtoi se kriminelėt dhe kontrabandistėt i kanė ditėt e numėruara, qofshin ata shqiptarė apo serbė.

  Ndryshe Qeveria e Kosovė nė mbledhjen e saj tė radhės, ka shqyrtuar edhe projektligjin pėr persona tė zhdukur, projektligjin pėr rezervat shtetėrore tė Mallrave dhe atė pėr ristrukturimin e Trepēės dhe pėrgatitjen e saj pėr tėrheqjen e investimeve.

  RTK

 4. #34

  Registriert seit
  02.05.2009
  Beiträge
  1.898
  Zitat Zitat von El_Aguila Beitrag anzeigen
  ich hoffe die serben im norden bringen auch ihren teil zum staat kosovo hinzu und lernen albanisch sodass keine kommunikationsprobleme herschen
  ja haha und begehen doch gleich selbstmord

  du solltest eine verwarnung bekommen da du das zu nichte machen der kultur eines volkes unterstützst.

 5. #35

  Registriert seit
  02.05.2009
  Beiträge
  1.898
  Zitat Zitat von Fan Noli Beitrag anzeigen
  Das erste mal in der Geschichte des Kosovo gehen Serben und Albaner (daneben auch Bosniaken und Goranje) gemeinsam auf die Strasse um gegen mangelnde Trinkwasserversogung in einem bestimmten Gebiet in Nord-Kosovo zu protestieren.


  Mitrovicė, shqiptarė e serbė nė protestė pėr ujin
  MITROVICĖ - Shqiptarė, serbė, boshnjakė, goranė etj, kanė protestuar bashkėrisht nė mėnyrė tė qetė, pėr shkak tė mungesės sė ujit tė pijshėm, duke i bllokuar rrugėn qė shpien nė lagjen “Kodra e Minatorėve”.

  Agjencia e lajmeve kosovare Koha.net bėn tė ditur se kjo ėshtė protesta e parė qė banorė tė saj, pa dallim etnie e feje, sė bashku kanė protestuar pėr problemet qė ata i preokupojnė. Kjo protestė ėshtė mbajtur tė premten nė orėt e pasdites.
  Mungesa e ujit tė pijes ėshtė problem i tė gjithėve nė zonė, shkak qė ka nxjerrė sė bashku nė protestė pėr tė protestuar sė bashku qetė tė gjitha etnitetet qė jetojnė nė kėtė zonė.

  Elizabeta Kelmendi tha se ėshtė duke hequr tė zitė e ullirit nė kėto ditė vape nga mungesa e ujit. “Lagjes po i vjen era pisllėk e pėr kėtė nuk e ēan kush kokėn, ndonėse ne banorėt kemi reaguar me kohė”.

  Edhe serbi Nenad Jakshic tha se ka dalė tė protestojė pėr shkak tė mungesės sė ujit dhe se banorėt e lagjes janė tė irrituar edhe mė shumė pėr faktin se askush nuk u jep asnje sqarim. “Ne kėrkojmė ujė dhe asgjė tjetėr. Nuk duam tė bėjmė politikė, sepse uji nuk ėshtė politikė, uji ėshtė ēėshtje jetike”, ka thėnė ai.
  Pėrfaqėsuesi i serbėve tė lagjes, Nenad Mariq, tha se ėshtė ky njė tubim i qetė protestues pėr shkak tė mungesės sė ujit, pėr zgjidhjen e tė cilit problem ėshtė trokitur nė ēdo derė, por pa sukses. “Ne kemi marrė vetėm premtime dhe asgjė tjetėr, e me premtime nuk mund ta shuajmė etjen. Ne lagje kemi 74 fėmijė nga 1 deri nė 3 vjec, kemi persona handikapė, kemi pleq dhe mungesa e ujit nė kėtė vapė tė tmerrshme po na vėshtirėson jetėn e tė gjithėve, e sidomos kategorive qė pėrmenda”, ka thėnė ai.

  Gjatė gjithė kohės protestuesit ishin tė rrethuar nga forca policore, tė cilėt kėrkonin tė lirohet rruga, por njė gjė e tillė nuk ndodhi. Madje nuk janė lejuar tė qarkullojnė as automjetet e KFOR-it.

  Nė ndėrkohė, nė lagje ka arritur edhe nėnkryetari i komunės paralele serbe, Sasha Dedovic, i cili i ka pyetur qytetarėt pėrse nuk kanė ardhur nė Komunė pėr tė kėrkuar zgjidhjen e problemit, duke u premtuar pastaj se problemi do tė zgjidhet menjėherė.

  Protesta ka pėrfunduar e qetė dhe pa incidente, kurse banorėt kanė vendosur qė nėse nuk zgjidhet problemi, ata sėrish do tė dalin bashkėrisht nė protestė tė cilėn do ta pėrshkallėzojnė.
  Balkanweb | Mitrovicė, shqiptarė e serbė nė protestė pėr ujin - Kosova
  lustige propaganda...

Seite 4 von 4 ErsteErste 1234

Ähnliche Themen

 1. kosovaren, serben und albaner feiern zusammen
  Von MIC SOKOLI im Forum Kosovo
  Antworten: 31
  Letzter Beitrag: 01.11.2009, 18:33
 2. Ein Film bringt Serben und Albaner zusammen
  Von Besa Besė im Forum Film
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 19.10.2009, 18:44
 3. Ein Film bringt Serben und Albaner zusammen ..
  Von HeadLiner im Forum Balkan im TV
  Antworten: 37
  Letzter Beitrag: 03.09.2009, 20:19
 4. Kosovo: Wo Albaner und Serben friedlich zusammen leben
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 28.10.2008, 19:42
 5. Albaner und die Türken feiern zusammen
  Von Popeye im Forum Sport
  Antworten: 154
  Letzter Beitrag: 23.06.2008, 16:32