BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

EULEX-i ka hapur rast tjetėr hetimi ndaj Limjat

Erstellt von Haxhi Vitia, 20.03.2013, 18:59 Uhr · 1 Antwort · 385 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  20.03.2013
  Beiträge
  13

  Beitrag EULEX-i ka hapur rast tjetėr hetimi ndaj Limjat

  Prokuroria e EULEX-it ka hapur edhe njė rast tjetėr hetimi pėr korrupsion ndaj Fatmir Limajt .Zėdhėnėsja e EULEX-it, Bardha Azari, i ka thėnė Radio Kosovės se ky ėshtė njė rast i ri dhe se kėsaj herė bėhet fjalė pėr dyshimin e keqpėrdorimit tė tre tenderėve nė Ministrinė e Transportit nė kohėn sa Limaj ishte ministėr.
  Deputeti i Partisė Demokratike tė Kosovės do tė pėrballet edhe me njė tjetėr proces hetimor pėr korrupsion. Janė tre tenderė nė Ministrinė e Transporteve, tė vitit 2008, pėr tė cilat njė prokuror i misionit tė Bashkimit Evropian ka nisur hetimet.
  Zėdhėnėsja e EULEX-it, Bardha Azari, ka konfirmuar se pikėrisht pėr kėtė ēėshtje Limaj ėshtė thirrur pėr t’u marrė nė pyetje nga njė prokuror ndėrkombėtar.
  "Fjala ėshtė pėr njė rast tė ri, i dyti me radhė ku Fatmir Limaj ėshtė i dyshuari kryesor. Rasti ka tė bėjė me tre tenderė pėr rrugė nė komunėn e Ferizajt. Ky ėshtė rast i ri qė ka filluar tė hetohet nė vitin 2011 dhe nuk ka tė bėjė asgjė me aktakuzėn e parė. Mund tė konfirmoj se i dyshuari tjetėr ėshtė Shpėtim Telaku, por nuk mund tė jap detaje tjera.", i ka thėnė Azari, Radio Kosovės.
  Thirrjen pėr marrjen nė pyetje nėn dyshimin pėr korrupsion , tė dytin me radhė e ka konfirmuar edhe avokati i Limajt, Tomė Gashi.


  "Ka pasur njė tentim pėr t’u marrė nė pyetje nga njė prokuror i EULEX-it , por z. Limaj ka refuzuar duke e konsideruar kėtė si shkelje tė tė drejtave tė njeriut pasi qė ėshtė vėrtetuar se ėshtė rasti i njėjtė pėr tė cilėn ka aktakuzė e qė procesi gjyqėsor fillon me 8 prill ", i ka thėnė Gashi, Radio Kosovės.


  I dyshuari tjetėr mėsohet tė jetė shefi i prokurimit Nexhat Krasniqi si dhe njė biznesmen, identiteti i tė cilit nuk ėshtė bėrė i ditur.
  Deputeti i PDK-sė, Fatmir Limaj, po pėrballet aktualisht me dy procese gjyqėsore. Aktakuza e parė ėshtė pėr krime lufte nė tė ashtuquajturin ‘Rasti Kleēka’. Ndėrsa, aktakuza tjetėr ėshtė pėr korrupsion, gjithashtu, nė Ministrinė e Transporteve.

 2. #2
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  71.891
  kaj?

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.05.2012, 15:15
 2. Antworten: 82
  Letzter Beitrag: 22.04.2012, 05:15
 3. Skandal in der EULEX
  Von Ohrid-Albaner im Forum Politik
  Antworten: 31
  Letzter Beitrag: 18.04.2011, 00:22
 4. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 07.02.2010, 16:00
 5. EULEX
  Von Grasdackel im Forum Politik
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 19.02.2008, 20:12