BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 19

Filmi "10 Shkurti"

Erstellt von Shpresa, 10.02.2009, 23:56 Uhr · 18 Antworten · 1.594 Aufrufe

 1. #1
  Shpresa

  Filmi "10 Shkurti"


 2. #2
  Shpresa
  Jeta e zhveshur, ose pse vrasja nuk ėshtė krim

  Problemi i teoreticientėve dhe librave tė njohur (si Agamben, Zizek, pastaj librat si Empire, Homo Sacer, Orientalism...) ėshtė se ata mė shumė citohen dhe pėrmenden se sa qė lexohen. Kjo ėshtė faza mė e lartė e eksploatimit tė teorisė dhe mendimit nė tėrėsi. Madje mė e rrezikshmė se sa keqinterpretimi i qėllimshėm ose leximi i pjesėrishėm i teksteve teorike. Kohėve tė fundit, ėshtė bėrė e modės tė shohim “konstruktime tė diskurseve” tė cilat janė rezultat i mosleximit por i citimit, ose i leximit tė pjesėrishėm por keqinterpretimit tė (pa)qėllimshėm. Dhe ēka fitojmė si rezultat ėshtė: eksploatimi i teorive emancipuese pėr tė racionalizuar tė tanishmen.

  Ēėshtja ėshtė se cila ėshtė e tanishmja jonė politike, ekonomike e kulturore? Nė realitetin tonė politik, shumė shpesh, gjėrat shfaqen nė tė kundėrtėn e tyre: eksploatimi si barazi, dominimi si demokraci, etj. Kur flitet pėr Agambenin dhe konceptin e tij pėr “jetėn e zhveshur” – kjo nuk shkėputet nga koncepti i gjendjes sė jashtėzakonshme. Ose, kur shkruhet pėr Zizekun, tė gjithė e kritikojnė atė (mes tjerash) pėr thirrjen e tij pėr dhunė, edhe pse siē shihet nga interpretimi, askush nuk e ka lexuar librin e tij tė fundit “Violence”(Dhuna).
  Andaj, tė provojmė qė nėpėrmjet Agamben ta lexojmė realitetin shoqėroro–politik tė Kosovės. Libri i tij, besoj mė i njohuri, “Homo Sacer: Fuqia Sovrane dhe Jeta e Zhveshur” (1998) fillon me analizėn e sovranitetit. Paradoksi i sovranitetit, thotė Agamben konsiston nė pozitėn e dyfishtė tė sovranit pėrbrenda dhe jashtė rendit juridik. Agamben niset nga teoria e Carl Schmitt se sovrani ėshtė ai i cili vendosė pėr gjendjen e jashtėzakonshme (Political Theology, 2005). Sipas Schmitt, kjo do tė thotė se sovrani ėshtė ai tė cilit rendi juridik ia garanton fuqinė e shpalljes sė gjendjes sė jashtėzakonshme, dhe rrjedhimisht suspendimin e validitetit tė vet rendit. Kjo do tė thotė qė, sovrani qėndron jashtė rendit juridik sepse e deklaron gjendjen e jashtėzakonshme, sidoqoftė ai ėshtė po ai rend, sepse varet prej tij nėse do ta suspendon kushtetutėn apo jo. Sipas Agamben, ky paradoks formulohet kėshtu: “ligji ėshtė jashtė vetvetes”, ose “Unė, sovrani, qė qėndroj jashtė ligjit, deklaroj se jashtė ligjit nuk ekziston asgjė”. Fjalinė e fundit e dėgjojmė pėr ēdo ditė nga fuqia sovrane nė Kosovė pra, nga administrata ndėrkombėtare, qė nga viti 1999 e tutje. Po kėtė fjali e dėgjuam edhe me 10 shkurt 2007. Sovrani vrau dy dhe plagosi mbi 80 vetė. Pastaj, na thanė se ėshtė zbatuar ligji. Siē thotė Schmitt, sovrani e prodhon dhe e garanton situatėn nė totalitetin e vet.

  Nė Republikėn e Kosovės fuqia sovrane padyshim se nuk janė qytetarėt e Kosovės. Si qėndrojmė ne karshi fuqisė sovrane? Ne nuk jemi subjekti i sovranit – qytetarėt e Kosovės gėzojnė statusin e objektit nė raport me fuqinė sovrane, e cila tani na shfaqet nė formėn e njė dokumenti politiko–juridik tė quajtur Plani i Ahtisaarit. Pozita e kėtij Plani ėshtė e dyfishtė: ai ekziston si burim i sė drejtės sė Republikės sė Kosovės, dhe nė te njejtėn kohė ai materializohet nė rendin juridik, duke u bėrė vet rendi juridik. Plani i Ahtisaarit, si ligji suprem i Kosovės, qėndron jashtė rendit juridik tė vendit, dhe deklaron se jashtė ligjit nuk ekziston asgjė. Garanti i implementimit tė tij nė rendin juridik ėshtė vet Plani, nėpėrmjet agjentėve politik si ICO dhe aparateve represive si KFOR dhe EULEX. Nė analizėn e tij pėr fetishizmin e mallit, Marksi thotė se nė vėshtrimin e parė, malli duket si njė gjė shumė e thjeshtė dhe banale. Por, analiza e tij tregon se “ai ėshtė njė gjė tepėr e ngatėrruar, plot kleēka metafizike dhe dredhira teologjike”. Kjo vlenė edhe pėr KFOR-in? Nė vėshtrimin e parė, gjithēka duket nė rregull me KFOR-in: thonė se ėshtė kėtu pėr ne, pėr tė garantuar siguri dhe paqe pėr tė gjithė banorėt e Kosovės. Dhe pikėrisht kėtu ėshtė problemi. Nė emėr tė sigurisė, KFOR-i kryen aksione policore nėpėr Kosovė – kėto aksione kanė status mbi–ligjor. Pjesė e aktivitetit tė KFOR-it janė arrestimet, bastisjet, pikat e kontrollit nėpėr rrugė, etj, por ai nuk i pėrgjigjet asnjė autoriteti. Prandaj, misioni i tij nuk e pėrfshinė “mbrojtjen” (qė ėshtė roli primar i njė ushtrie) por “sigurinė”, qė dmth i ka duart e lira pėr tė kryer ēfarėdo veprimi, qė e sheh si tė nevojshėm pėr “ruajtjen e sigurisė” nė Kosovė. Rrjedhimisht, KFOR-i ėshtė elementi qenėsor i gjendjes sė pėrhershme tė jashtėzakonshme qė ekziston nė Kosovė.

  Ēka do tė thotė kjo? Tė kthehem pėrsėri tek vrasjet nė demonstratėn e 10 shkurtit tė vitit 2007. Qytetari i Kosovės e gėzon statusin e Homo Sacer. Agamben e merrė termin Homo Sacer nga traktati Mbi rėndėsinė e Fjalėve tė Festus-it. Sipas interpretimit nė tė drejtėn Romake, Homo Sacer ishte njeriu i gjykuar pėr njė krim – nuk ėshtė e lejuar tė sakrifikohet ky njeri, por ai qė e vret, nuk do tė akuzohet pėr vrasje. Kjo konsiderohet tė jetė forma mė e vjetėr e dėnimit nė tė drejtėn Romake. Por, ēka ėshtė jeta e zhveshur sipas Agambenit? Kujtojeni vrasjen e dy demonstruesve dhe plagosjen e mbi 80 tė tjerėve. Kėto vrasje nuk pėrbėnin krim. Homo Sacer ėshtė njeriu i cili ėshtė i zhveshur nga ēfarėdo subjektiviteti, vrasja e tė cilit nuk pėrbėn krim. Kjo vrasje, sipas Agambenit, nuk kualifikohet si sakrificė, as si ekzekutim, sakrilegj, apo dėnim me vdekje. Pra, njeriu ėshtė i pėrjashtuar si nga ligji njerėzor ashtu edhe nga ai i shenjtė. Dhe kėtu ėshtė thelbi i Agambenit: limiti i sferės sė veprimit njerėzor ruhet vetėm nė raport me pėrjashtimin. Kjo ėshtė sfera e vendimit sovran, qė e suspendon ligjin nė gjendjen e jashtėzakonshme dhe kėshtu e implikon jetėn e zhveshur pėrbrenda saj.

  Rrjedhimisht, kur shkruhet dhe flitet pėr jetėn e zhveshur, ajo nuk mund tė shkėputet nga gjendja e jashtėzakonshme. Por, nė ēfarė konteksti shfaqet gjendja e jashtėzakonshme nė Kosovė?

  Zyrtarisht, Republika e Kosovės ėshtė shtet i pavarur dhe sovran nėn mbikqyrjen ndėrkombėtare. Praktikisht, Republika e Kosovės ėshtė njė vend qė e ka shpallur pavarėsinė por nuk ka sovranitet, nuk ka ushtri, nuk e ushtron pushtetin shtetėror nė tėrė territorin shtetėror – thėnė me njė fjalė, Republika e Kosovės nuk funksionin dhe nuk sillet si shtet i pavarur dhe sovran. Dhe kėtu hyn nė punė Zizeku. Raporti formė – pėrmbajtje ėshtė i rėndėsisė primare nė Kosovė. Nė nivelin formal ndoshta edhe dukemi si shtet. Por, nė analizė mė tė thellė, gjėrat nuk duken mirė. Pavarėsia e Kosovės e solli pėrmbajtjen e njejtė (tė UNMIK-ut) nė njė formė tė re. Ky ėshtė problemi i NewBorn Ideologjisė. Fenomenet tė cilat pėrceptohen si te reja, nė fakt ishin nė Kosovė pėrgjatė gjithė kohės (qė nga 1999): ndryshimi ėshtė vetėm nė formėn e tyre shoqėrore tė shfaqjes ose manifestimit. Kjo gjendje e ka njė emėr dhe ajo quhet kolonizim. Nė Tė Mallkuarit e Botės, Frantz Fanon thotė se “dekolonizimi nėnkupton krijimin e njeriut tė ri”. Nė Kosovė ėshtė krijuar njeriu i ri, por Kosova nuk ėshtė dekolonizuar. Pėrkundrazi, me shpalljen e pavarėsisė, nė vend se tė ēlirohemi nga tė gjitha strukturat ekzekutive e ushtarake/policore ndėrkombėtare, ne u ngarkuam edhe me dy struktura tė reja: ICO-nė dhe EULEX-in. Por, megjithatė njeriu i ri u krijua: NewBorn Ideologjia e krijoi njeriun e quajtur Kosovarė. Ky ėshtė subjekti i ri ideologjik par excellance. Njeri i zhveshur nga tė gjitha atributet subjektive, njė “figurė e heshtur” (siē thuhet nė psikoanalizė). NewBorn Kosovari ėshtė produkt i ideologjisė sunduese.

  Nė njė vend tė kolonizuar, gjendja e jashtėzakonshme ėshtė domosdoshmėri politike pėr ta mbajtur atė vend tė kolonizuar. Jeta e zhveshur ėshtė pasojė e natyrshme e gjendjes sė jashtėzakonshme. Demonstratat e 10 shkurtit vetėm sa na e konfirmuan kėtė. Po bėhen dy vjet nga ato demonstrata. Si mund tė arsyetohet ndryshe mosndėshkimi i vrasėsve pėrveē se nėpėrmjet gjendjes sė jastėzakonshme dhe jetės sonė tė zhveshur. Nėse Zizeku bėn thirrje pėr mė shumė dhunė, atėherė ne duhet ta lexojmė kėtė thirrje si mėnyrėn e vetme pėr tė dalur nga gjendja e tė qenurit tė kolonizuar. Toleranca megjithatė nuk po na ēliron.

 3. #3
  Avatar von Lorik

  Registriert seit
  27.02.2008
  Beiträge
  11.995
  Uhhh me vjen keq por nuk muj me shiku ket filum sepse sot esht 11 shkurti...^^

 4. #4
  Feuerengel
  JO NEGOCJATA
  VETEVENDOSJE!!!

 5. #5

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Lavdi Deshmoreve te kombit ton krenar per luften drejt bashkimit kombetar.

 6. #6
  Gast829627
  sehr schöne unterhaltung....super film.....wie wärs wenn ihr für die anderen dies übersetzt oder soll ich das für euch tun....die sprache der orks fällt mir zwar schwer aber ich kanns versuchen wenn ihr möchtet!

 7. #7

  Registriert seit
  11.02.2009
  Beiträge
  1.262
  Zitat Zitat von Legija Beitrag anzeigen
  sehr schöne unterhaltung....super film.....wie wärs wenn ihr für die anderen dies übersetzt oder soll ich das für euch tun....die sprache der orks fällt mir zwar schwer aber ich kanns versuchen wenn ihr möchtet!

  Am 10 Februar2007 wurden bei Demonstrationen 2 junge Studenten ermordet, einer erblindete völlig und es gab dutzenden Verletzte.

  Die Rumänische Polizei verwendete bei ihrer Aktion Gumigeschossen die mit einem Metallmantel umhüllt waren, die in ganz Europa und durch die Menschenrechten der UN-Charte weltweit verboten sind.

  Daraufhin reisten albanische Journalisten nach Rumänien,und natürlich, waren die Geschossen auch dort Verboten.

  Die Rumänischen Polizisten konnten aufgrund der politischen amnestie ungestraft aus Kosova ausreisen, die rumänische Einheit worin diesen 2 angehörten wurden in Rumänien mit einem Staatsverdienskreuz geehrt.

  In Rumänien hat man eben einen anderes Verständnis von Recht.

  Zwei Junge unschuldige Studenten sind tot, und einer erblindet, die Verantwortlichen laufen in Rumänien frei herum, und können ihre Aufgaben als Staatsangestellte Polizisten die für Sicherheit und Recht sorgen weiterhin nachgehen.

 8. #8

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Vetvendosja-Propaganda......

 9. #9

  Registriert seit
  11.02.2009
  Beiträge
  1.262
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  Vetvendosja-Propaganda......
  Das heist Vetevendosje

  Was soll daran Propaganda sein? Verbotene Gummigeschosse mit Metallummantelung sind verbotene Gummigeschosse.

  Und dass 2 Studenten dabei umkamen, sind die Folgen solcher Geschosse, und deswegen sind diese Geschosse auch verboten.

  was verstehst du daran nicht?

  Sorry, aber du bist doch nicht ganz dicht das als Propaganda abzustempeln.

 10. #10
  Shpresa
  Zitat Zitat von Lorik Beitrag anzeigen
  Uhhh me vjen keq por nuk muj me shiku ket filum sepse sot esht 11 shkurti...^^

  hajt se kurre nuk esht von...

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 357
  Letzter Beitrag: 31.01.2012, 00:27
 2. Antworten: 327
  Letzter Beitrag: 02.11.2011, 20:13
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 30.08.2010, 08:30
 4. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 02.07.2010, 09:00
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 08.02.2010, 16:30