In Peja (AAK) und Prishtina (LDK) ist die Korruption am höchsten.

FOL: Korrupsioni mė i lartė nė Prishtinė dhe Pejė
Publikuar: 04.08.2012 - 20:57Priahtinė, 4 gusht - “Shtrirja mė e madhe gjeografike e korrupsionit ėshtė nė Prishtinė - me 50 akte akuzuese tė ngritura nga prokuroritė e vendit; pason Peja me 19 akte akuzuese; Gjilani me 10; Prizreni me 7; Ferizaj me 8; si dhe Gjakova me 4 akte akuzuese”. Kėshtu vlerėson raporti ‘Monitoruesi i Korrupsionit’ i nxjerrė nga Lėvizja FOL. Ky raport pėrfshin tė gjitha aktivitetet e ndėrmarra institucionale nė luftė kundėr korrupsionit pėr periudhėn gjashtė-mujore: janar-qershor 2012. Ndėrkaq, prokuroritė qė nuk kanė shėnuar rezultat nė luftė kundėr korrupsionit janė: prokuroria e qarkut dhe ajo komunale nė Mitrovicė, si dhe Prokuroria Speciale e Republikės sė Kosovės, tė cilat nė gjashtėmujorin e parė tė kėtij viti nuk kanė ngritur as edhe njė akt akuzues tė vetėm. Mė mirė sipas kėtij Raporti nuk qėndrojnė as gjykatat e rregullta komunale tė Kosovės, tė cilat gjatė kėsaj periudhe kohore kanė zgjidhur gjithsej 64 lėndė: 36 nė kuadėr tė Shpėrdorimit tė Pozitės Zyrtare, 10 nė kategorinė Marrje e Ryshfetit dhe 18 nė Dhėnie tė Ryshfetit. Ndėrkaq, nė fund tė periudhės raportuese kanė mbetur gjithsej 187 lėndė tė pazgjidhura: 126 nė kategorinė Shpėrdorim i Pozitės Zyrtare, 40 nė kategorinė Marrje e Ryshfetit dhe 21 nė Dhėnie tė Ryshfetit.

FOL: Korrupsioni mė i lartė nė Prishtinė dhe Pejė - Lajme - Koha Net