BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 10 von 36 ErsteErste ... 6789101112131420 ... LetzteLetzte
Ergebnis 91 bis 100 von 356

Es geht voran in Kosova

Erstellt von Bloody, 19.11.2008, 21:48 Uhr · 355 Antworten · 32.139 Aufrufe

 1. #91
  Bloody
  Nisin punimet pėr ndėrtimin e anekseve nė dy shkolla fillore tė Prishtinės  Zyrtarė komunalė dhe ata tė USAID-it, inauguruan sot nė Prishtinė punimet nė ndėrtimin e anekseve tė shkollės fillore “Iliria” dhe “Nazim Gafurri”, nė Prishtinė, tė cilat do tė ndėrtohen sipas projektit identik, dhe do tė kushtojnė nga 137 mijė euro, mjete kėto qė i ndau komuna e Prishtinės dhe USAID-i. Kėto objekte, me nga 6 dhoma mėsimi, do tė jenė tė gatshme pėr vitin e ardhshėm shkollor. Duke falėnderuar USAID-in dhe popullin amerikan pėr ndihmesėn e vazhdueshme nė arsim, kryetari i Prishtinės Isa Mustafa tha se kėto 2 anekse do tė mundėsojnė qė tė zvogėlohen ndėrrimet nė kėto dy shkolla, qė tash pėr tash punojė me nga 3 ndėrrime.
  Kėto dy objekte janė duke u ndėrtuar si pjesė e Projektit tė USAID-it pėr infrastrukturė tė vogėl tė ndėrtimit nė partneritet nė Ministrinė e Arsimit dhe drejtoritė komunale, pėr zgjerimin e hapėsirave shkollore dhe krijimin e kushteve mė tė mira pėr nxėnės.
  RTK

 2. #92
  Bloody
  Prishtinė: Pėrurohen punimet nė rregullimin e kolektorit tė Fusha e Pajtimit


  Kryetari i Kosovės Fatmir Sejdiu dhe ai i komunės sė Prishtinės Isa Mustafa kanė bėrė inaugurimin e fillimit tė punimeve nė mbulimin e kolektorit atmosferik nė lagjen “Gallapi” tė fusha e pajtimit nė Prishtinė.Ky projekt do t’i kushtojė komunės mbi njė million euro. Sipėrfaqja e kolektorit e cila do tė mbulohet ėshtė e gjatė 800 metra duke pėrfshi edhe njė pjesė tė lumit”Prishtina”. Presidenti Sejdiu gjatė inugurimit tė punimeve tha se gjendja ka qene alarmante pėr qytetarėt e kėsaj pjese tė qytetit ndėrkaq Kryetari i Prishtinės Isa Mstafa tha se pėrveē rregullimit tė kėtij kolektori, komuna do tė bėjė edhe ndėrtimin e njė shkolle dhe ēerdhes nė kėtė lagje.
  Rregullimi i ujėsjellėsit, shtrimit tė rrugės dhe ndriēimit publik tė kėtij kolektori ėshtė paraparė qė tė pėrfundoj brenda 120 ditėsh


  RTK

 3. #93
  Bloody
  Policia ka arrestuar katėr tė dyshuar pėr plaēkitjen e BPB nė Suharekė  Nga ana tjetėr, Policia e Kosovės sot ka arrestuar katėr persona tė dyshuar pėr plaēkitje tė filialit tė Bankės Private tė Biznesit nė Suharekė. Kjo bankė ėshtė plaēkitur dy herė brenda 4 muajve nga persona tė armatosur, duke humbur kėshtu rreth 36 mijė euro. “Pas hetimeve prej disa muajsh policia e krimeve nė Prizren, zyra operative ka siguruar informacione tė rėndėsishme, mė pas janė arrestuar 4 persona tė dyshuar pėr plaēkitjen e kėtij filiali tė bankės. Pas intervistimit tė tyre, nė konsultė me prokurorin publik janė ndaluar personat: Halil Krasniqi (1983) Studenēan- Suharekė, Fisnik Makica (1985) Studenēan-Suharekė, Reshat Bytyēi (1973)- Studenqan dhe Lulėzim Krasniqi, Medvec-Prizren. Hetuesit janė nė sigurim tė provave qė mund tė lidhen me kėtė incident”, ka deklaruar pėr Radio Blue Sky zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Arbėr Beka. ka Filiala e Bankės Private pėr Biznes nė Suharekė, fillimisht ishte plaēkitur nė nėntor tė vitit tė kaluar dhe sėrish nė shkurt tė kėtij viti.
  RTK

 4. #94
  Bloody
  Ambasada e Britanisė nė Prishtinė ndihmon shkollėn fillore nė Dobratin tė Lipjanit  Ambasada e Britanisė sė Madhe nė Prishtinė ka dhėnė njė sasi ndihmash pėr shkollėn fillore tė Dobrotinit nė komunėn e Lipjanit megjithėse kjo shkollė funksionon tėrėsisht me planprogram tė Serbisė. Nxėnėsit serbė tė shkollės fillore “Knez Llazar” i janė gėzuar dhuratave tė ambasadorit britanik. Andy Sparks dėrgoi nė kėtė shkollė, kompjuter, projektor, pajisje gjimnastike dhe lodra. Nė kėtė shkollė, sipas njėrės prej mėsueseve, punohet me plane tė Serbisė.
  Ambasadori britanik kėrkoi mospolitizim tė kėsaj vizite, pasi fėmijėt duhet ndihmuar gjithmonė, me ēka u pajtua edhe ministri serb i qeverisė sė Kosovės Sasha Rashiq i cili shoqėroi ambasadorin britanik.
  Kjo shkollė 100 vjeēare (sipas pllake sė atyshme) deri vonė ka promovuar barazinė totale dhe vėllazėrim bashkimin. Mirėpo prej pėrfundimit tė luftės e tutje, historia dhe mėsimet tjera mėsohen nė bazė tė planeve tė Serbisė, e cila gjithashtu edhe e financon atė.
  Sė fundi kanė nisur diskutimet pėr hartimin e njė planprogrami kosovar pėr nxėnėsit serbė. Ambasadori britanik kujtoi se nė veēanti ministri i arsimit, Enver Hoxhaj po punon nė kėtė ēėshtje.  RTK

 5. #95
  Bloody
  Kosova e Shqipėria do kenė linjė tė pėrhershme interkonekcioni energjetik


  Mes Shqipėrisė dhe Kosovės do tė ketė njė linjė interkonekcioni tė pėrhershėm nė energjetikė sikurse qė do tė investohet nė projekte tė pėrbashkėta energjetike. Ky vlerėsim doli nė Forumin e Konfindustrisė shqiptare nė Tiranė, ku mori pjesė edhe ministrja e Energjetikės se Kosovės, Justina Shiroka-Pulaj.  RTK

 6. #96

  Registriert seit
  13.05.2007
  Beiträge
  18.328
  warum wird es geduldet das der schipo hier keine übersetzung zu seinen texten bringt?

 7. #97
  Bloody
  Nė vendin tonė sot arrin njė grup i turistėve nga Londra  Grupi i parė i turistėve nga Londra do tė arrijė sot nė Kosovė, me c’rast do tė vizitojė disa rajone tė Kosovės. Vizita realizohet nė bashkėpunim me tur-operatorėt kosovarė e britanikė. Paketa turistike ėshtė promovuar si produkt turistik nė Panairin e Londrės, nė tetorin e vitit tė kaluar dhe ėshtė publikuar nė programet e tur-operatorit britanik Regent Holidejs. Nė faqen e internetit tė kėsaj agjencie, pėrveē shumė shteteve tė botės, ofertohet paketė turistike edhe pėr vendin tonė. Paketa me tri net qėndrimi nė Kosovė fillon me ēmim nga 409 funta, pėrkatėsisht rreth 460 euro. Si njė ndėr shtetet e reja nė Evropė, Kosova tani nė pėrgjithėsi konsiderohet si vend i sigurt pėr t’u vizituar, thuhet nė faqen zyrtare tė kėtij tur operatori. Me popullatė ku shumica ėshtė nėn 35 vjeē, edhe anglishtja ėshtė ndėr tri gjuhėt zyrtare. Potencohet njėherit se nė kafenetė e Prishtinės, britanikėt mund tė shėrbehen me Makiaton mė tė mirė nė botė, ashtu si pretendojnė partnerėt e tyre lokalė.
  Partnerė nga Kosova janė TPD Konsalting nė bashkėpunim me Vektor Travel.
  Drejtori i TPD Konsalting Zekė Ēeku u shpreh shumė i lumtur me realizimin e synimit qė edhe nė Kosovė tė vijnė turistė nga jashtė. Ai tregoi se baza e kėtij turizmi ėshtė kulturor.

  “Kryesisht do tė jenė vizita me bazė kulturore, nė Gjakovė, Deēan, Pejė, Istog edhe nė Prishtinė, mirėpo do tė ketė edhe atraksione me bazė natyrore, Gryka e Deēanit, gryka e Pejės, Trofta nė Istog si dhe shėtitjet gjysmėditore kėmbė nėpėr Prishtinė”, sqaron z. Ēeku.

  Ēeku njoftoi se partneri i tyre Regjent Holidejs, mbetet i kėnaqur me interesimin e qytetarėve britanikė pėr vizitė Kosovės.

  “Nė fillim kanė dėrguar njė gazetar tė njė reviste tė njohur, i cili ka qėndruar 4 ditė nė Kosovė dhe ėshtė ndarė jashtėzakonisht i kėnaqur, ndėrsa drejtoresha gjenerale e kompanisė nga Londra ka ardhur pardje dhe kemi kalua gati tėrė Kosovėn sė bashku”, shpjegon Ēeku

  Udhėheqėsi i TPD Konsalting, njoftoi se do tė vazhdojnė me promovimin e turizmit kosovar edhe nė tė ardhmen.  RTK

 8. #98
  Absent
  Zitat Zitat von John Wayne Beitrag anzeigen
  warum wird es geduldet das der schipo hier keine übersetzung zu seinen texten bringt?


  Ich frage mich wieso du hier geduldet wirst ?

 9. #99
  Bloody
  Kosovo-Polizei verhaftet 5 Personen wegen Menschenhandel  Die Polizei des Kosovo hat 5 Personen wegen Verdacht auf illegale Prostitution und Menschenhandel verhaftet.
  Diese Verhaftung fand in der Stadt Prizren statt und wurde in einer intensiv vorbereiteten Operation Namens "Dhelpra" (dt. Fuchs) durchgeführt.

  Kontrolliert wurde das Café "Dini" und das Motel "Besa" gegen 20:15 Uhr, im Stadtviertel Arbana.

  "Diese Kontrolle wurde wegen der Verhaftung der Personen durchgeführt, die verdächtigt werden, illegale Aktivitäten wie Menschenhandel und versuchten Prostitution nachzugehen", gab die Polizei des Kosovo bekannt.

  Während dieser Aktion wurde auch Beweismaterial sichergestellt, welches für den folgenden Gerichtsprozess gegen die Verdächtigen benötigt werden.

  Über diese polizeiliche Aktion wurde auch die Bezirksstaatsanwaltschaft in Prizren informiert, welche den Befehl gab, die verhafteten Personen in polizeilichen Gewahrsam zu bringen.

  Bei den 5 Verhafteten handelt es sich um 2 bosnische Kosovaren, sowie 3 bulgarische Staatsangehörige.

  Kosovo-Polizei verhaftet 5 Personen wegen Menschenhandel

 10. #100
  Bloody
  Lipjan: Policia arrestohen tre tė dyshuar pėr vrasje


  Njė ditė pasi ėshtė gjetur i vdekur, N. Hajrizi i gjinisė mashkullore nga fshati Gumnasellė e komunės sė Lypjanit, policia ka arritur t`i kapė tre tė dyshuar. Tė dyshuarit pėr kryerjen e kėsaj vrasjeje me urdhėr tė prokurorit janė dėrguar nė Qendrėn Rajonale tė Paraburgimit nė Prishtinė. Sipas policisė, pas ekzaminimit fillestarė dhe rezultateve tė para tė hetimit, hetuesit rajonal kanė ngritur dyshimin se vdekja e viktimės ėshtė shkaktuar dhunshėm, dhe bėhet fjalė pėr njė vrasje tė rėndė. Policia njofton se trupi i viktimės ėshtė tėrėsisht i karbonizuar. Zyrtarėt policorė njoftojnė se vrasja ka ndodhur mbarėm nė mes tė fshatit Dobratin dhe Smallushė tė komunės sė Lipjanit.
  Strukturat rajonale pėr hetimin e krimit me njė intensitet tė shtuar menjėherė kanė filluar ndėrmarrjen e njė varg veprimesh operative dhe hetimore pėr tė ndriēuar dhe sqaruar tė gjitha rrethanat qė kanė tė bėjnė me kėtė vrasje.  RTK

Seite 10 von 36 ErsteErste ... 6789101112131420 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 57
  Letzter Beitrag: 20.11.2009, 18:05
 2. Bau Albanischer Häuser geht sehr gut voran
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Kosovo
  Antworten: 54
  Letzter Beitrag: 04.05.2009, 10:16
 3. Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 07.03.2009, 20:01
 4. Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 10.11.2008, 20:33
 5. Vogelgrippe -Die Seuche schreitet voran
  Von Baltimora im Forum Balkan und Gesundheit
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 13.02.2007, 01:01