BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 11 von 36 ErsteErste ... 78910111213141521 ... LetzteLetzte
Ergebnis 101 bis 110 von 356

Es geht voran in Kosova

Erstellt von Bloody, 19.11.2008, 21:48 Uhr · 355 Antworten · 32.095 Aufrufe

 1. #101
  Bloody
  Kosova shtrin bashkėpunimin ndėrkombėtar nė fushėn e sigurisė  Republika e Kosovės shtrin bashkėpunimin ndėrkombėtar nė fushėn e sigurisė. Tashmė negociatat pėr marrėveshje bashkėpunimi me Austrinė dhe Hungarinė kanė pėrfunduar dhe finalizimi i tyre me nėnshkrim pritet tė ndodhė sė shpejti, tė cilat sipas zyrtarėve, pritet tė ndikojnė dukshėm nė ngritjen e efikasitetit tė organeve tė rendit, veēanėrisht tė policisė nė luftėn e krimeve trans-nacionale. Fundi i majit, eventualisht fillimi i qershorit ėshtė periudha kur Ministra e Punėve tė Brendshme do tė konkretizojė bashkėpunimin me Austrinė dhe Hungarinė, kanė konfirmuar pėrfaqėsues tė kėtyre dy vendeve.

  Vizita e ministrit Pajaziti nė Pragė tė Ēekisė ėshtė shfrytėzuar edhe pėr shqyrtimin e mundėsive pėr vendosje tė linjave tė bashkėpunimit edhe me vende tjera si Zvicra, Franca, Bosnjė e Hercegovina si dhe vende tjera tė rajonit.
  Deri tani, Kosova ka nėnshkruar marrėveshje bashkėpunimi nė sferėn e sigurisė me Shqipėrinė, ka finalizuar marrėveshjen me Maqedoninė, ndėrsa nė kėtė drejtim ka pėrfunduar negociatat me shtetin e Malit tė Zi.  RTK

 2. #102
  Bloody
  Kosovo becomes member of International Road Transport Union


  As the Republic of Kosovo became the newest member of the The International Road Transport Union, the international organization awarded the CPC Manager Accreditation Certificate to the Kosova Chamber of Commerce (OEK).
  Chairman of the Kosova Chamber of Commerce, Besim Beqaj, stressed that Kosovo actually became full member of International Road Transport Union since January of this year, although it was admitted into this organization in July July 29, 2008 last year.

  At the occasion Chariman Beqaj, emphasized that so far the authorized and certified training by the IRU at OEK has been completed by 7 groups with 192 candidates, all granted with internationally recognized certificates in the area of domestic and international transport of goods and passengers.

  The IRU Academy today awarded the CPC Manager Accreditation Certificate to the Kosova Chamber of Commerce (OEK) during a ceremony attended by high-level officials including the Minister of Transport and Communications, Fatmir Limaj, as well as OEK members and transport operators.

  Minister Limaj added that this day marks an important step for OEK, and also for Kosovo. He stated that the work and commitment has justified the confidence and authority which the Ministry of Transport and Telecommunications has given.

  Limaj Minister stressed that in addition to investment in road infrastructure, the Republic of Kosovo Government is interested and supports the training and certification to managers of the international transport, which opens the way for carriers to Kosovo to engage in the international transport passengers and goods.

  With this new Member association in Kosovo, the IRU’s global network now spans 74 countries. Kosova Chamber of Commerce is the first professional training institute in Kosovo to receive IRU Academy accreditation and international recognition to train road transport managers in full compliance with IRU Academy’s high-quality standards and deliver IRU Academy diplomas to successful candidates.

  The International Road and Transport Union (IRU), founded in Geneva on 23 of March 1948, is the international organisation which upholds the interests of the road transport industry worldwide.
  New Kosova Report - Kosovo becomes member of International Road Transport Union

 3. #103
  Bloody
  Rritet pėr 10 pėrqind numri i udhėtarėve nė Aeroportin e Prishtinės


  Kriza financiare, e cila ka ndikuar ndjeshėm nė uljen e numrit tė udhėtarėve nė aeroporte tė ndryshme nė botė, ende nuk ka pasur ndikim nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, thuhet nė njė njoftimi nga zyrtar tė aeroportit. Numri i udhėtarėve nė krahasim me vitin e kaluar jo vetėm qė nuk ėshtė ulur, por ka shėnuar njė ngritje tė konsiderueshme. Vetėm gjatė muajit Prill, duke krahasuar me Prillin e vitit 2008, numri i udhėtarėve ėshtė rritur pėr rreth 10 pėrqind, ēka pėrbėn njė shifėr tė konsiderueshme nė kėtė kohė tė krizės globale.
  “Rritja e numrit tė udhėtarėve pėr 10 pėrqind nė Prill tė kėtij viti ėshtė inkurajuese jo vetėm pėr menaxhmentin e Aeroporti Ndėrkombėtar tė Prishtinės por edhe pėr Kosovėn nė tėrėsi, duke pasur parasysh qė njė pjesė e madhe e vendit tonė varet nga tė ardhurat e bashkatdhetarėve dhe nga ardhja e tyre nė Kosovė”, tha Altin Ahmeti, Koordinator i ANP-sė pėr marrėdhėnie me jashtė.
  Saktėsisht, janė rreth 8 mijė udhėtarė mė shumė se nė prill tė vitit 2008.
  Nė muajin Prill 2008, nėpėr ANP kaluan 81457 udhėtarė ndėrsa nė Prill 2009, 88950 udhėtarė .
  Nė nivel vjetor, duke krahasuar 4 muajt e parė tė kėtij viti, me vitin e kaluar, rritja e numrit tė udhėtarėve ėshtė nė shifrėn e 3 pėrqind-shit.
  Krahas rritjes sė numrit tė udhėtarėve, rritje tė dukshme nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės kanė pasur edhe fluturimet e kompanive ajrore.
  “Janė mbi 100 fluturime mė shumė qė janė realizuar nė prill tė kėtij viti duke krahasuar me prill tė 2008. Derisa nė prill 2008 kemi pasur 329 fluturime, tani kemi 437 fluturime.
  Ėshtė kjo njė rritje e konsiderueshme prej gati 33 pėrqind dhe nga ky shtim i numrit tė udhėtarėve dhe tė fluturimeve gjithashtu presim edhe rezultate mė tė mira financiare kėtė vit. Kjo rritje e numrit tė fluturimeve dhe udhėtarėve, veqmas duke marrė pėr bazė krizėn financiare globale, ėshtė drejtėpėrdrejt si rezultat i disa vendimeve strategjike tė menaxhmentit si puna 24 orė dhe futja e programit nxitės pėr aviokompanitė, ēka i ka shtyrė kėto kompani tė rrisin numrin e fluturimeve”, tha tutje Koordinatori i ANP-sė, Altin Ahmeti.
  Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės, vitin e kaluar pati njė rritje tė numrit tė udhėtarėve prej gati 15 pėrqind , krahasuar me vitin 2007.
  Derisa nė vitin 2007 pati vetėm 990 mijė udhėtarė civil, nė 2008 numri i tyre arriti 1 milion e 137 mijė udhėtarė.
  RTK

 4. #104
  Bloody
  Pranimi i Kosovės nė FMN shumė i rėndėsishėm, vlerėsojnė ekspertėt  Anėtarėsimi i Republikės sė Kosovės nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar konsiderohet shumė i rėndėsishėm pėr Kosovėn si nė rrafshin politik, po ashtu edhe nė atė ekonomik. Ekspertėt vendorė tė ekonomisė vlerėsojnė se anėtarėsimi nė kėtė institucion ndėrkombėtar do ta radhisė Kosovėn nė mesin e vendeve me peshė ekonomike. Ekspertėt e ekonomisė vlerėsojnė se pranimi i Kosovės nė FMN ėshtė shumė i rėndėsishėm si nė aspektin politik, po ashtu edhe atė ekonomik. Drejtori i Institutit pėr studime tė Avancuara-GAP, Shprend Ahmeti, konsideron anėtarėsimi i Kosovės nė kėtė institucion ndėrkombėtar ėshtė edhe njohje e shtetėsisė sė Kosovės nga njė institucion i rėndėsishėm ndėrkombėtar.

  Kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Besim Beqaj vlerėson se anėtarėsimi i Kosovės nė kėtė institucion, ėshtė konfirmim i bashkėsisė ndėrkombėtare pėr mbėshtetjen e zhvillimit tė Kosovės.

  Profesori i financave ndėrkombėtare, Safet Merovci, konsideron se pas anėtarėsimit, tani Kosova mbikėqyret drejtpėrdrejt nga FMN-ja. Njėkohėsisht kjo dėshmon se Kosova ka peshė ekonomike dhe politike ne botė, thekson ai.

  Ndėrkaq, drejtoresha e Odės Ekonomike Amerikane, Mimoza Kusari Lila, shprehet se pas anėtarėsimit, Kosova do tė ketė qasje nė 184 shtete sa janė anėtare tė FMN-sė.

  Ndryshe, nga 185 vende anėtare, afro 100 sosh kanė votuar pėr pranimin e Kosovės nė FMN. Rezultati e votimit do t’i paraqitet sot Bordit tė Drejtorėve Ekzekutiv, ndėrsa zyrtarisht do tė bėhet i ditur tė premten. Ndėrkaq deri mė 3 qershor duhet tė pėrfundojė edhe procesi i votimit pėr anėtarėsim tė Kosovės nė Bankėn Botėrore.
  RTK

 5. #105
  Bloody
  Presidenti Sejdiu fton investuesit e huaj tė investojnė nė Kosovė
  Kosova po angazhohet pėr krijimin e parakushteve pėr zhvillimin e njė ekonomie tė qėndrueshme dhe hapjen ndaj tregut botėror e konsiderojmė si njė mundėsi qė ekonomia jonė tė pozicionohet me pėrparėsitė konkurruese, me eksporte mė tė mėdha tė produkteve, ka thėnė presidenti Fatmir Sejdiu.  Agjencia e Pavarur e Lajmeve- Kosova Press

 6. #106
  Bloody
  Interesim i madh pėr bursėn e punėsimit “Kosova 2009”
  Drejtues tė AKB-sė kanė vlerėsuar pozitivisht bursėn e punėsimit “Kosova 2009”, duke thėnė se gjatė kėtyre dy ditėve kanė pasur mbi tre mijė vizitorė, prej tė cilėve janė pėrzgjedh 578 pėr t'u punėsuar, ndėrsa 78 kanė filluar punėn sot dhe 500 tė tjerė do tė punėsohen brenda kėtij viti.
  Agjencia e Pavarur e Lajmeve- Kosova Press

 7. #107

  Registriert seit
  18.03.2008
  Beiträge
  20.935
  TBA, hast du den Job von Godadmin übernommen?

 8. #108
  Bloody
  22 British Tourists Visit Kosovo


  A group of 22 British tourists holidayed in Kosovo during the 1 May long weekend, becoming the first tourist group to purchase travel packages destined for Europe’s newest country. British tour operator Regent Holidays first offered the Kosovo holiday package in October 2008 after Kosovar consulting company Tourism Planning and Development presented the British firm with specifically designed travel packages.

  According to Tourism Planning and Development, TPD, the travel packages were snapped up at the Regents Holiday agency in London.

  The 22 visitors traveled to Gjakove, Peje, Istog, Prekaz and Pristina.

  TPD Consulting Director, Zeke Ceku told Balkan Insight that the British tourists viewed their Kosovo holiday as “exceedingly positive”, with some travelers reluctant to leave.

  “They specifically enjoyed the great hospitality, diligence, services and attractions”, he said.

  TPD Consulting is planning on offering five more travel deals for Kosovo to Regents Holidays in the near future.
  22 British Tourists Visit Kosovo :: BalkanInsight.com

 9. #109
  Bloody
  Gyl thekson angazhimin e Turqisė pėr ta ndihmuar zhvillimin e pėrgjithshėm tė Kosovės


  Presidenti i Turqisė, Abdullah Gul ka pėrsėritur edhe njė herė pėrkushtimin pėr mbėshtetjen e vazhdueshme tė shtetit turk pėr Republikėn e Kosovės. Kosovė e lirė dhe e pavarur nė qendėr tė Evropės ėshtė njė garanci pėr paqe nė rajon dhe mė gjerė, ka thėnė Gyl nė forumin euro Aziatik qė po mbahet nė Stamboll ku po merr pjesė edhe presidenti Sejdiu. Homologu i tij turk ka pėrsėritur angazhimin e tij dhe tė diplomacisė sė Turqisė turk pėr shtimin e numrit tė shteteve qė do ta njohin Republikėn e Kosovės Nė mesazhin e tij nė Forumin ekonomik euro-aziatik qė po i zhvillon punimet nė Stamboll, presidenti turk Abdullah Gyl ka pėrshėndetur pjesėmarrjen e presidentit tė Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, ndėrsa nė njė bisedė telefonike tė zhvilluar ndėrmjet dy presidentėve, Gyl ka theksuar angazhimin e Turqisė pėr tė ndihmuar Republikėn e Kosovės nė zhvillimin e pėrgjithshėm.

  RTK

 10. #110
  Bloody
  Rexhepi: Do ti vazhdojmė investimet pėr pėrmirėsimin e jetės sė banorėve tė gjitha komuniteteve  Kryetari i komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, gjatė njė vizite tė bėrė banorėve tė lagjes Kroin e Vitakut, nė veri tė qytetit, ėshtė zotuar se pushteti lokal, qė ka edhe pėrkrahjen e institucioneve qendrore, do t’i vazhdojė investimet pėr pėrmirėsimin e jetės sė banorėve tė tė gjitha komuniteteve, ku njė rėndėsi parėsore do t’iu kushtohet tė zhvendosurve tė cilėt tash 10 vite janė duke jetuar nė kushte tė rėnda. Rexhepi me kėtė rast ka biseduar me pronarėt e disa shtėpive dhe pėrfaqėsuesit e banorėve tė kėsaj lagjeje, tė cilėt i ka pėrgėzuar pėr sjelljen e civilizuar qė kanė treguar gjatė kėtyre ditėve.
  Gjithashtu ai ka pėrgėzuar edhe strukturat e sigurisė, si Policinė e Kosovės, Policinė e EULEX-it dhe KFOR-it, tė cilat janė duke kontribuuar nė ruajtjen e gjendjes sė sigurisė, pėrkundėr protestave tė pėrditshme tė njė numri modest tė serbėve, tė cilėt kundėrshtojnė rindėrtimin e shtėpive nė kėtė lagje.  RTK

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 57
  Letzter Beitrag: 20.11.2009, 18:05
 2. Bau Albanischer Häuser geht sehr gut voran
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Kosovo
  Antworten: 54
  Letzter Beitrag: 04.05.2009, 10:16
 3. Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 07.03.2009, 20:01
 4. Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 10.11.2008, 20:33
 5. Vogelgrippe -Die Seuche schreitet voran
  Von Baltimora im Forum Balkan und Gesundheit
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 13.02.2007, 01:01