BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 12 von 36 ErsteErste ... 2891011121314151622 ... LetzteLetzte
Ergebnis 111 bis 120 von 356

Es geht voran in Kosova

Erstellt von Bloody, 19.11.2008, 21:48 Uhr · 355 Antworten · 32.104 Aufrufe

 1. #111
  Bloody
  Turqia do tė vazhdojė tė punojė pėr njohjen e Kosovės nga sa mė shumė shtete  Kėshtu ka ri-konfirmuar kryetari i Kuvendit tė Madh Kombėtar tė Republikės sė Turqisė, Koksal Toptan gjatė njė takimi tė veēantė me Presidentin e Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, i cili po qėndron nė Stamboll. Ndėrkaq, presidenti Sejdiu ka ritheksuar se pavarėsia e Kosovės ka sjellė paqe e stabilitet nė rajon. Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu ka marrė mbėshtetjen e plotė tė Turqisė pėr tė vazhduar lobimin pėr pavarėsinė e Kosovės. Gjatė qėndrimit nė Turqi, ku mori pjesė nė Forumin Ekonomik Ero-aziatik, presidenti Sejdiu ka takuar edhe kryetarin e Kuvendit tė Madh Kombėtar tė Republikės sė Turqisė, Koksal Toptan.
  Nė kėtė takim vėmendje e veēantė iu ėshtė kushtuar procesit tė njohjes sė shtetit tė Kosovės dhe kontributit tė Turqisė nė kėtė proces.

  Me kėtė rast, Presidenti Sejdiu veēoi rolin e bashkėsisė etnike turke qė jeton nė Kosovė, e cila, siē tha, ėshtė pjesė e rėndėsishme e pavarėsisė sė Kosovės.
  Edhe nė kėtė takim, Presidenti Sejdiu mori konfirmimin e z. Toptan, se diplomacia turke do tė vazhdojė tė punojė pėr njohjen e Kosovės nga sa mė shumė shtete. “Pavarėsia e Kosovės ka sjellė mė shumė paqe dhe siguri nė rajonin tonė", ka thėnė Sejdiu, duke shtuar se Kosova pavarėsisht sfidave qė ka, tashmė ėshtė njė faktor i rėndėsishėm i stabilitetit rajonal. Ai ka theksuar se Kosova e ka pasur dhe do tė vazhdojė ta ketė Turqinė vend aleat shumė tė rėndėsishėm, me tė cilin synon qė t'i intensifikojė edhe mė tepėr marrėdhėniet e ndėrsjella tė bashkėpunimit. Gjatė qėndrimit tė tij nė Turqi, Presidenti Sejdiu ėshtė takuar edhe me ish Presidentin e Turqisė, Sylejman Demirel, tė cilit i shprehu mirėnjohjen pėr pėrkrahjen e pėrhershme qė ai i ka dhėnė ēėshtjes sė Kosovės.

  RTK

 2. #112
  Bloody
  Hapet Biblioteka e parė Elektronike Evropiane nė Prishtinė

  Shefi i Zyrės sė Komisionit Evropian nė Kosovė, Renco Davidi, nėnshkroi sot marrėveshjen pėr hapjen e Bibliotekės sė parė elektronike evropiane nė Prishtinė, e cila do tė funksionojė nė kuadėr tė Bibliotekės Evropiane, qė ėshtė hapur nė Bibliotekėn Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės. Drejtori i Bibliotekės Evropiane, Beqė Cufaj, tha se qė nga momenti i nėnshkrimit sė kėsaj marrėveshjeje, ēdo gjė qė do tė shtypet nė Komisionin Evropian, do tė jetė e pranishme edhe nė Prishtinė. Biblioteka elektronike ėshtė e vendosur nė institucionet e arsimit tė lartė ose qendrat kėrkimore dhe ėshtė e lidhur me Komisionin Evropian, pėrmes njė marrėveshjeje tė nėnshkruar nga struktura drejtuese dhe shefit tė Zyrės Ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian.
  Shefi i Zyrės sė Komisionit Evropian nė Kosovė, Renco Davidi, tha se kjo bibliotekė ėshtė e domosdoshme dhe e nevojshme, sepse ėshtė njė burim i rėndėsishėm informativ, sidomos pėr studentėt.
  “Me anė tė kėsaj biblioteke, qė promovon disa gjėra nė disa vende pėr shkak tė asaj qė ne kemi parė nė shumė vende rreth Evropės dhe madje edhe nė botė, ėshtė njė burim shumė i rėndėsishėm i njohurive pėr Evropėn. Nė mėnyrė tė qartė pėrfituesit kryesorė janė studentėt. Pra janė ata qė do tė pėrfitojnė nga kjo, por edhe tė tjerėt, tė cilėt janė tė interesuar tė dinė mė shumė pėr Evropėn, kulturėn etj”, tha shefi i Zyrės sė Komisionit Evropian nė Kosovė, Renco Davidi.
  Ndėrkaq, drejtori i Bibliotekės Evropiane, nė Kosovė, Beqė Cufaj, tha se kjo ėshtė njė ditė e veēantė si pėr Bibliotekėn ashtu edhe pėr studentėt.
  “Zyra ndėrlidhėse e Komisionit Evropian, pėr herė tė parė i ofron bibliotekės evropiane, e cila ėshtė njė iniciativė joqeveritare, qė pėrmes nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshje nga ky ēast ēdo gjė qė do tė shtypet nė Komisionin Evropian, do tė jetė e pranishme edhe nė Prishtinė, qė ėshtė njė ngjarje shumė e veēantė, sidomos pėr studentėt e Kosovės”, tha Beqė Cufaj.
  Detyrat kryesore tė kėsaj biblioteke janė tė ndihmojė strukturėn drejtuese tė promovojė dhe konsolidojė mėsimin dhe hulumtimin nė fushėn e politikave tė BE-sė, tė vė nė dispozicion tė publikut informacione mbi Bashkimin Evropian dhe politikat e tij, qė tė dyja nė baza universitare dhe tė tjera, tė marrė pjesė nė debate mbi Bashkimin Evropian, sipas nevojės me rrjete tė tjera.
  Gjithashtu, pėrfshinė dhe fut tė gjitha publikimet e Komunitetit nė njė pėrmbledhje tė vetme, siguron qasje dhe mundėson konsultimin e publikimeve dhe materialeve tė tjera pėr sė paku 20 orė nė javė.

  RTK

 3. #113
  Bloody
  Gambia dhe Kosova shqyrtojnė mundėsitė e bashkėpunimit ndėrshtetėror
  Ambasadori i Republikės sė Gambisė Gyorgy Suha ka vizituar Odėn Ekonomike tė Kosovės, ku ėshtė pritur nga drejtori pėr marrėdhėnie me jashtė Safet Gėrxhaliu, me tė cilin kanė biseduar pėr bashkėpunimin e ardhshėm nė mes tė dy vendeve.
  Agjencia e Pavarur e Lajmeve- Kosova Press

 4. #114

  Registriert seit
  14.03.2008
  Beiträge
  5.790

  Reden

  Zitat Zitat von TBA Beitrag anzeigen
  Hapet Biblioteka e parė Elektronike Evropiane nė Prishtinė

 5. #115
  Bloody
  Zitat Zitat von acttm Beitrag anzeigen

 6. #116

  Registriert seit
  14.03.2008
  Beiträge
  5.790
  Zitat Zitat von TBA Beitrag anzeigen
  Das ist mir schon zu fortschrittlich. Die sollen sich eher um den Strom kümmern...

 7. #117
  Bloody
  Kosovo police arrest 12 suspected drug runners


  Kosovo police said they arrested 12 suspected drug traffickers in raids on 10 suspect sites in the southern town of Prizren early Friday, AFP revealed.
  "After questioning and in consultation with the prosecutor, eight of them are being held in the detention while four others will face justice by the regular procedure," the police said.
  Police seized a "small amount of herion and marijuana," a statement added.
  Kosovo is considered a key crossroads for drug trafficking from the east towards European Union countries.  FOCUS Information Agency

 8. #118
  Bloody
  Thaēi premtoi investime nė jug dhe nė veri tė Mitrovicės
  Tė shtunėn nė Broboniq tė Mitrovicės ėshtė bėrė pėrurimi i rrugės sė asfaltuar nė gjatėsi prej 6 kilometrash, projekt ky i Ministrisė sė Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit (MTPT)nė vlerė prej 750 mijė eurosh.


  Agjencia e Pavarur e Lajmeve- Kosova Press

 9. #119
  Bloody
  Ka filluar rindėrtimi i shtėpive tė serbėve nė lagjen Kroi i Vitakut, nė veri tė Mitrovicės


  Nė lagjen Kroi i Vitakut ka filluar pa probleme rindėrtimi i katėr shtėpive nė pronat e blera nga serbėt, tė cilat mė herėt janė shitur nga shqiptarėt. Forcat e njėsisė speciale tė EULEX-it, po kujdesen pėr sigurinė nė kėtė lagje, ku nė njėrėn anė po punohet pėr rindėrtimin e shtėpive tė shqiptarėve dhe anėn tjetėr pėr rindėrtimin e shtėpive tė serbėve. Ndėrkohė, nė veri tė Mitrovicės po qėndron sot i ashtuquajturi monistėr serb pėr Kosovėn, nė Qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanoviq. Bogdanoviq ka hyrė nė Kosovė nga pika kufitare nė Jarinje nė veri dhe po takohet me pėrfaqėsuesit e serbėve tė lagjes Kroi i Vitakut.
  Bogdanoviq nuk ka kėrkuar leje pėr hyrė nė Kosovė nga askush.

  Bogdanoviq tha se vizita e tij ka qėllim tė mirė qė t’i qetėsojė banorėt serbė, tė cilėt kanė protestuar disa ditė rresht nė lagjen Kroi i Vitkaut. Ai tha qė ėshtė shenjė e mirė edhe fillimi i rindėrtimi nė pronat serbe nė lagjen Kori i Vitakut.
  RTK

 10. #120
  Avatar von specialForces

  Registriert seit
  06.10.2008
  Beiträge
  1.759
  Aber von uns verlangen alles auf Deutsch zu bringen

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 57
  Letzter Beitrag: 20.11.2009, 18:05
 2. Bau Albanischer Häuser geht sehr gut voran
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Kosovo
  Antworten: 54
  Letzter Beitrag: 04.05.2009, 10:16
 3. Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 07.03.2009, 20:01
 4. Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 10.11.2008, 20:33
 5. Vogelgrippe -Die Seuche schreitet voran
  Von Baltimora im Forum Balkan und Gesundheit
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 13.02.2007, 01:01