BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 25 von 36 ErsteErste ... 1521222324252627282935 ... LetzteLetzte
Ergebnis 241 bis 250 von 356

Es geht voran in Kosova

Erstellt von Bloody, 19.11.2008, 21:48 Uhr · 355 Antworten · 32.098 Aufrufe

 1. #241

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  4% Wirtschaftswachstum im Kosovo

  Kosova shėnon ngritje ekonomike pėr 4% Ėshtė shėnuar ngritje ekonomike nė Kosovė pėr 4%, edhe pas pėrballjes me efektet tė krizės globale ekonomike, kėshtu u prezentua nė njė raport vjetor pėr vitin 2009 tė Bankės Qendrore tė Kosovės.... Postuar: 14:22:15 / 29.01.2010
  Deri sa kriza globale ekonomike u ka shkaktuar hubje tė mėdha shteteve tė zhvilluara, Kosova ka shėnuar ngritje tė ekonomisė pėr 4 % dhe kjo pėr shkak se institucionet financiare nuk kanė qenė tė implikuara nė tregjet botėrore tė cilat kanė pasė hubje, kjo u bė e ditur nė njė konferencė me gazetar tė Bankės Qendrore tė Kosovės .Nė kėtė raport sipas BQK-ės ajo qė ka ndikuar drejtpėrdrejt nė ekonominė kosovare kanė qenė rėnja e investimeve tė huaja pėr 22 % dhe rėnia e tė hyrave tė emigrantėve pėr 8%.Hashim Rexhepi guvernator i BQK-sė ka thėnė se viti 2009 ka qenė sfidues pėr shkak tė ndikimeve tė mundshme nga efektet e krizės globale financiare.
  Ndėrsa si faktorėt kryesor tė ekonomisė, bankat vazhdojnė tė dominojnė nė sektorin financiar tė Kosovės me rreth 80%. Ndėrsa sipas BQK-sė ka pasur edhe rritje vjetore tė kredive, edhe pėrkundėr interesit ende tė madh tė bankave.

  Ndėsra sa i pėrket marrjes sė kredisė pėr autostradėn Vermicė- Merdare guvernatori Rexhepi ka thėnė se qeveria e Kosovės duhet tė jetė e kujdesshme tė mos ngarkohet me borxhe jashtė limiteve tė caktuara me ligj.

 2. #242
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Qytezat profesionale  Malisheva dhe Skenderaj pas pak muajsh do tė kenė nga njė shkollė tė mesme profesionale tė standardeve evropiane. Ndėrtimi i tyre ėshtė bėrė nga njė donacion i qeverisė norvegjeze. Ato do tė kushtojnė mbi 10 milionė euro.

  Nga Dafina Myrtaj mė 01.02.2010 nė ora 8:06
  Dy shkolla tė mesme profesionale me kosto shumėmilionėshe, nė shtator tė kėtij viti do t’i hapin dyert e tyre pėr 1700 nxėnės kosovarė.

  Kėto dy shkolla, tė filluara nė tetor tė vitit tė kaluar nė Malishevė dhe Skenderaj, do tė pėrfundojnė nė fillimin e kėtij viti tė ri shkollor.

  Sipas planifikimeve tė bėra, shkolla e Skenderajt ėshtė themeluar pėr tė ofruar mėsim dhe trajnim pėr studentėt nė fushėn e ndėrtimit dhe konstruktimit, kurse shkolla nė Malishevė do tė ofrojė mėsime nė fushėn e ekonomisė, kontabilitetit, administratės dhe tregtisė.

  Buxheti i pėrgjithshėm i paraparė pėr ndėrtimin e dy objekteve shkollore, ėshtė prej 10,7 milionė eurosh. Nė kėtė projekt, Ministria e Arsimit ka marrė pjesė me 1,2 milion euro dhe pjesa tjetėr e buxhetit prej 9,5 milionė euro ėshtė dhėnė nga Ministria e Punėve tė Jashtme norvegjeze (NMFA). Ky projekt ėshtė implementuar nga Grupi Ndėrkombėtar i Menaxhimit – SND.

  “Ky ėshtė projekti mė i madh qė kemi nė vazhdim nė kėtė periudhė”, kishte thėnė ambasadori norvegjez, Sverre Johan Kvale me rastin e vėnies sė gurthemelit tė kėtyre dy shkollave nė tetor tė vitit tė kaluar.

  Sipas konceptit tė disenjit pėr ndėrtesėn, shkolla pėr konstruktim dhe ndėrtim e Skenderajt, do tė ndėrtohet nė kodėr tė kėsaj qyteze dhe do tė ketė kapacitet pėr 850 nxėnėsish, ndėrkaq sipėrfaqja e saj bruto do tė jetė 9600 metra katrorė.

  Sipėrfaqja e brendshme e ndėrtesės nė tė cilėn pėrfshihen hapėsira pėr multi-media, biblioteka, amfiteatri, kabinetet e mėsuesve, menaxhmenti, kantina, salla sportive, depo, tualetet dhe korridore etj, do tė pėrfshijė njė hapėsirė prej 1800 metrash katrorė. Njė hapėsirė e njėjtė do tė jetė e rezervuar edhe pėr pjesėn e jashtme tė shkollės, pėr oborr dhe shtigje tė gjelbra. Shtrirja e tėrė shkollės nė natyrė ėshtė planifikuar tė jetė nė rreth dy hektarė e gjysmė.
  Ndėrkaq, vetėm klasat dhe laboratorėt profesionalė janė paraparė tė shtrihen nė 1560 metra katrorė.

  Hiē mė e vogėl nuk do tė jetė edhe shkolla pėr ekonomi, kontabilitet dhe administratė e Malishevės, e cila po ashtu do tė ketė kapacitet pėr 850 nxėnės.

  Kjo shkollė profesionale ėshtė paraparė tė shtrihet nė kodrėn pranė Malishevės, e cila do tė zėrė tre hektarė tė kėsaj kodre.

  Sikurse shkolla nė Skenderaj, edhe shkolla profesionale e Malishevės ėshtė paraparė qė pėrpos klasave dhe laboratorėve tė ketė edhe hapėsirė pėr multi-media, bibliotekė, amfiteatėr, kabinet tė mėsuesve, sallė sportive, depo etj.

  Sipas zyrtarėve tė Ministrisė sė Arsimit, kėto dy institucione do tė pėrfaqėsojnė njė qasje tė re nė arsimin dhe aftėsimin profesional nė Kosovė. Si tė tilla, ato do tė jenė dy nga shtatė qendrat e kompetencės nė Kosovė nė pajtueshmėri me Strategjinė pėr zhvillimin e arsimit parauniversitar 2007- 2017.

  “Qėllimi i ndėrtimit tė tyre ėshtė krijimi i profesionistėve tė rinj tė arsimuar dhe tė pėrgatitur mirė, tė cilėt do tė jenė tė gatshėm pėr tė marrė detyrat dhe pėrgjegjėsitė nė vendin e tyre tė punės, tė harmonizuara me kėrkesat e tregut, tė ofruar nga mėsimdhėnės kompetent dhe tė trajnuar nė hapėsira shkollore tė pajisura mirė dhe nė mėnyrė adekuate”, thuhet nė njė komunikatė tė lėshuar kohė mė parė nga MAShT-i.

  Pėrpos hapėsirave tė mėdha dhe moderne, e qė janė tė rralla ne vendin tonė, kėto dy shkolla do tė jenė mė ndryshe nga tė tjerat me faktin se qė tė dyja do tė pėrdorin burime ricikluese tė energjisė.

  Sipas planit tė ndėrtimit, disenjet pėr ndėrtesat duhet tė nxisin konsum mė tė ulėt tė energjisė.

  Shkolla e Skenderajt edhe ajo e Malishevės do tė ngrohen pėrmes energjisė sė quajtur gjeo-termale, e cila ėshtė planifikuar tė kursejė deri nė 60 pėr qind tė energjisė sė ngrohjes.

  Rrezet e diellit do tė bėjnė qė kėto dy shkolla ta shndėrrojnė atė nė energji solare, e qė do tė shndėrrohet nė energji elektrike, kurse reshjet e shiut do tė grumbullohen pėr tė pastruar shkollėn dhe pėr tė ujitur hapėsirat e gjelbra.
  Nė vėnien e gurthemelit tė kėtyre shkollave, kryeministri i vendit, Hashim Thaēi kishte thėnė se ky projekt ėshtė ndėrtimi mė i fuqishėm nė Ballkan dhe se tashmė nxėnėsit kosovarė do tė shkollohen nė bazė tė standardeve tė larta evropiane.

  “Ėshtė njė pėrgjegjėsi, por edhe mundėsi e re e cila ka munguar. Pėr Kosovėn shtet tė pavarur janė hapur mundėsitė e mėdha, kėto mundėsi po shfrytėzohen me ndėrtimin e shkollave, tė cilat do tė krijojnė hapėsirė dhe perspektivė pėr zhvillimin mė tė fuqishėm ekonomik qė tė rinjtė tanė tė jenė mė afėr tregut tė punės, nė mėnyrė qė tė ndėrtojmė edhe mirėqenie sociale shumė mė tė lartė”, kishte thėnė Thaēi.

  Zbatimi i kėtij projekti ėshtė planifikuar tė jetė pėr njė total prej 25 muajsh, duke filluar nga nėntori 2008 deri nė fund tė dhjetorit 2010. Dy ndėrtesa shkollore janė parashikuar tė vihen nė funksionim pėr vitin e ri shkollor, nė shtator tė vitit 2010.

  Koncepti i disenjit pėr ndėrtesėn e shkollės nė Skenderaj

  • Numri i nxėnėsve: 850
  • Sipėrfaqja e ndėrtimit bruto: 9.600 m2
  • Sipėrfaqja e brendshme e ndėrtesės: 1800 m2
  • Sipėrfaqja e jashtme e punishteve: 1800 m2
  • Sipėrfaqja e klasave dhe laboratorėve: 1560 m2
  • Sipėrfaqja e zonės nė natyrė: 25000 m2

  Koncepti i disenjit tė ndėrtimit tė shkollės nė Malishevė

  • Numri i nxėnėsve: 850
  • Sipėrfaqja e ndėrtimit bruto: 9200 m2
  • Sipėrfaqja e brendshme e ndėrtesės : 1300 m2
  • Sipėrfaqja nė klasa dhe laboratorė: 1670 m2
  • Sipėrfaqja e zonės nė natyrė: 30.000 m2

 3. #243
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Luxembourg to build two vocational schools in Kosovo

  3.02.2010, 16:18

  The Government of Luxembourg has signed an agreement with the Kosovo Government to finance the construction of two vocational schools in Kosovo, in Prizren and Ferizaj, with the total value of € 8 million.

  According to the agreement, Kosovo Government will invest additional €1.2 million for the construction of two schools.

  The agreement for the construction of these schools was signed in Luxembourg by the Kosovo Minister of Education, Enver Hoxhaj and a representative of the Luxembourg Government, Maria Jakobs.

  The agreement foresees the modernization of education and professional development through the construction of two centers of competence, the secondary school for Trade in Prizren and the secondary school for Nursing in Ferizaj.

  This project aims to developed curricula for the two centers of competence, training teachers, developing educational resources and cooperation of these centers with many professional schools in the region and abroad.

  Kosovo has the youngest population in Europe. Investments in secondary vocational schools is considered crucial for economic development of Kosovo, as these schools will prepare qualified workers for small and medium enterprises in Kosovo.

  According to Minister of Education, Enver Hoxhaj, education system in Kosovo is adapted to the needs of the labor market and will contribute to sustainable economic growth.

 4. #244
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Edhe njė muaj afat  Ministria e Energjisė dhe Minierave ua ka shtyrė afatin pėr shprehje tė interesit pėr Kosovėn e Re, investitorėve, edhe pėr njė muaj. Me kėrkesėn e investitorėve, afati pėr pranimin e ofertave do tė jetė deri mė 26 shkurt

  Nga Zekirja Shabani mė 04.02.2010 nė ora 12:00
  Projekti pėr ndėrtimin e termocentralit Kosova e Re po vazhdon me zvarritje. Pėrveē ndryshimit tė kapacitetit prodhues nga 2000 MW nė 500 MW, investitorėve nuk u ka mjaftuar koha e caktuar paraprakisht nga Ministria e Energjisė dhe Minierave pėr dorėzimin e ofertave pėr shprehje tė interesit.

  Afati pėr aplikim nė kėtė tender ėshtė shtyrė pėr njė muaj, i paraparė tė pėrfundonte mė 29 janar, pėr shkak se disa prej kompanive tė huaja e kanė pasur tė pamundur tė parakualifikohen nė tenderin e shpallur nga MEM-i.

  “Pas kėrkesave tė ofertuesve nė Konferencėn e Investitorėve tė mbajtur mė 20 janar 2010, afati pėr pranimin e shprehjeve tė interesit shtyhet deri mė 26 shkurt 2010 nė ora 17:00, sipas kohės sė Prishtinės”, thuhet nė vendimin e ministres Justina Pula.

  Investitorėt, merret vesh se kanė kėrkuar tė paktėn qė ky afat tė shtyhet deri nė fund tė shkurtit, pasi kishte shumė kompani tė cilat ishin tė specializuara vetėm nė njė sferė, nė mihje apo nė termocentral dhe nė kėtė konferencė edhe zyrtarisht kanė kėrkuar partnerė pėr tė hyrė nė garė.

  Shtyrja e afatit pėr shprehje tė interesit do tė ndikojė edhe nė shtyrjen e kohės pėr shpallje tė interesit. Sipas planit tė mėhershėm tė Ministrisė pėr Energji dhe Miniera, tenderi duhej tė shpallje nė shkurt, ndėrkaq afati pėr pėrzgjedhjen e kompanisė fituese ishte shtatori i vitit 2010.

  Sipas Qeverisė sė Kosovės, ndėrtimi i kėtij termocentrali do tė fillojė nė vitin 2011. Pjesėt e tjera tė projektit nuk kanė ndryshuar ende, ndėrkohė qė nuk ėshtė pėrcaktuar as sa do tė jenė aksionet e Qeverisė sė Kosovės nė kėtė projekt. Deri mė tani ėshtė pėr e ditur vetėm se do tė krijohet njė korporatė e linjitit dhe njė tjetėr e gjenerimit, ku investitori do tė participojė me kapacitete qė do tė ndėrtojė dhe nė ndėrtimin e elektranave tė reja.

  Njė vit mė parė, pėr ndėrtimin e termocentralit Kosova e Re ishin parakualifikuar katėr kompani ndėrkombėtare dhe pėr shkak tė krizės financiare dhe kushteve tė tenderit, dy ofertuesit gjermanė janė tėrhequr.

  Nė garėn pėr ta marrė projektin kanė mbetur konsorciumi italiano-grek “ENEL & Sencap” dhe ai ēeko-amerikan “CEZ &AES”.

 5. #245
  Mulinho
  Schon Wieder "Prizren" und "Ferizaj".
  Sie sollten dem Westen mal unter die Arme greifen.

 6. #246
  Dadi
  Wie wärs mal mit deutscher Sprache ihr Luschen?
  Gibt auch nicht-Albaner die das interessiert...

 7. #247
  Mulinho
  Zitat Zitat von Dadi Beitrag anzeigen
  Wie wärs mal mit deutscher Sprache ihr Luschen?
  Gibt auch nicht-Albaner die das interessiert...
  Was möchtest du denn gerne übersetzt haben? 8)

 8. #248
  Dadi
  Zitat Zitat von Mulinho Beitrag anzeigen
  Was möchtest du denn gerne übersetzt haben? 8)

  Alles

  Ne die aktuellen Postings halt...

 9. #249
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Zitat Zitat von Dadi Beitrag anzeigen
  Alles

  Ne die aktuellen Postings halt...
  finde sie meistens nur in Albanisch oder Englisch, probier's mal mit Google Translate oder was anderem..

 10. #250
  Mulinho
  Zitat Zitat von Dadi Beitrag anzeigen
  Alles

  Ne die aktuellen Postings halt...
  Ministria e Energjisė dhe Minierave ua ka shtyrė afatin pėr shprehje tė interesit pėr Kosovėn e Re, investitorėve, edhe pėr njė muaj. Me kėrkesėn e investitorėve, afati pėr pranimin e ofertave do tė jetė deri mė 26 shkurt
  von Dukagjin

  Das Ministerium für Energie hat das Ablaufdatum für Investoren (geht um das KKW) um einen Monat verschoben.

  Der Rest ist gar nicht wichtig, nur leere Wörter ohne Inhalt, so wie es üblich ist in den Balkanmedien.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 57
  Letzter Beitrag: 20.11.2009, 18:05
 2. Bau Albanischer Häuser geht sehr gut voran
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Kosovo
  Antworten: 54
  Letzter Beitrag: 04.05.2009, 10:16
 3. Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 07.03.2009, 20:01
 4. Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 10.11.2008, 20:33
 5. Vogelgrippe -Die Seuche schreitet voran
  Von Baltimora im Forum Balkan und Gesundheit
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 13.02.2007, 01:01