BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 26 von 36 ErsteErste ... 16222324252627282930 ... LetzteLetzte
Ergebnis 251 bis 260 von 356

Es geht voran in Kosova

Erstellt von Bloody, 19.11.2008, 21:48 Uhr · 355 Antworten · 32.139 Aufrufe

 1. #251
  Dadi
  Zitat Zitat von Dukagjin Beitrag anzeigen
  finde sie meistens nur in Albanisch oder Englisch, probier's mal mit Google Translate oder was anderem..

  Google Translations is fürn Arsch, übersetz du es mir, Wort für Wort.


 2. #252
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Zitat Zitat von Dadi Beitrag anzeigen
  Google Translations is fürn Arsch, übersetz du es mir, Wort für Wort.

  nächstes mal vielleicht habe gerade nicht die Zeit dafür

 3. #253
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Kosovė: Fillon prodhimi i energjisė elektrike me erė  Prishtinė, 16 shkurt - Shoqėria aksionare “Wind Power”, e cila ėshtė kompania e parė nė rajon qė fillon me prodhimin e energjisė sė ripėrtėrishme, sot ka zyrtarizuar fillimin e punės sė saj, duke lėshuar nė funksion tre impiantė (gjenerator) pėr prodhimin e energjisė elektrike.
  Nė ceremoninė e aktivizimit nė punė tė gjeneratorėve, nė kodrėn e Goleshit, kanė marrė pjesė zyrtarė tė lartė tė Qeverisė sė Kosovės, drejtues tė Rregullatorit Energjetik tė Kosovės, pjesėtar tė KFOR-it dhe tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Policisė sė Kosovės, drejtues tė Kuvendit Komunal tė Fushė Kosovės dhe qytetar tė shumtė.
  Zyrtarizimi i fillimit tė punės sė gjeneratorėve ėshtė bėrė nga ministrja e Energjisė dhe Minierave, Justina Shiroka – Pula, dhe drejtori menaxhues i kompanisė “Wind Power” Esad Sadrija.
  Ministrja Shiroka-Pula ka thėnė se kyēja e tre gjeneratorėve me erė ėshtė projekti i parė i kėtij lloji nė rajon.
  “Kėta janė gjeneratorėt e parė tė kėtij lloji jo vetėm nė Kosovė por edhe nė rajon. Qeveria sė bashku me Zyrėn e Rregullatorit po pėrgatit gjithė dokumentacionin dhe legjislacionin qė ka tė bėjė me mundėsinė e shfrytėzimit tė kėtyre gjeneratorėve dhe tė nxisė investitorėt privatė tė investojnė nė burime tė ripėrtėrishme. Inaugurimi i kėtyre tre gjeneratorėve ėshtė nė pėrputhje me strategjinė dhe politikėn e qeverisė pėr tė zhvilluar sektorin e energjisė dhe pėr tė bėrė diversifikimin e burimeve tė ripėrtėrishme” ėshtė shprehur Shiroka – Pula.
  Ndėrkaq, menaxheri i “Wind Power”, Esad Sadrija ka falėnderuar tė gjitha institucionet e Kosovės qė kanė ndihmuar nė realizimin e projektit. Ai ka thėnė se meritė tė veēantė kanė Rregullatori i Energjisė Elektrike, Korporata Energjetike e Kosovės, Ministria e Energjisė dhe Minierave, Ministrinė e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Agjencia e Pyjeve dhe Kuvendi Komunal i Fushė Kosovės.
  Ai ka theksuar se gjeneratorėt e lėshuar nė funksion tė martėn kanė kapacitet tė prodhimit simbolik.
  “Ne qė kemi investuar kėtu jemi kosovarė, investimi s’ka pėrfunduar ende se janė pika tjera qė janė nė fazėn e investimeve. Kapaciteti momental nė Golesh ėshtė 1.35 megavat, kėto janė investime fillestare”, ka sqaruar Sadrija.
  Shoqėria Aksionare “Wind Power” ėshtė kompani shqiptaro-gjermane qė ka pėr qėllim prodhimin e energjisė elektrike nga era, duke kontribuar kėshtu nė ruajtjen e ambientit dhe shfrytėzimin e erėrave nė pjesė tė caktuara tė Kosovės.
  Kjo kompani prodhimin e energjisė elektrike e ka filluar nė kodrėn e Goleshit, ku janė vendosur tre gjeneratorė, ndėrsa pritet sė shpejti qė gjeneratorė tė tillė tė vendosen edhe nė pika tė tjera, duke filluar nga Artana, Rahoveci, Ferizaj e Gjilani.
  “Wind Power” rreth dy muaj mė parė ka marrė licencėn pėr gjenerimin e energjisė elektrike, ndėrsa shumė shpejt do tė nėnshkruaj kontratė tė shitblerjes me Korporatėn Energjetike tė Kosovės.
  Kosovė: Fillon prodhimi i energjisė elektrike me erė - Ekonomi - Koha Net

 4. #254
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Shqipėri-Kosovė, prioritet energjia, turizmi, dhe bujqėsia

  Synimi pėr tė dalė nga tregjet nacionale dhe hyrė nė ato rajonale ka drejtuar bashkėpunimin ekonomik mes Shqipėrisė dhe Kosovės. Energjia, turizmi dhe bujqėsia mbeten fushat prioritare me interes tė ndėrsjelltė.

  Nė harkun kohor tė dy viteve Shqipėria ka nėnshkruar me Kosovėn rreth 50 marrėveshje dhe memorandume bashkėpunimi ekonomik shifėr kjo, qė pėrbėn numrin mė tė madh nė krahasim me vendet e tjera tė rajonit pėr tė njėjtėn periudhė kohore.

  Ky intensifikim i marrėdhėnieve ekonomike pėrbėn njė ecuri logjike pėr aspiratat e pėrbashkėta pėr zhvillim dhe integrim nė BE. Kosova ėshtė vendi i parė nė rajon, me tė cilin Shqipėria nėnshkroi nė tetor 2003, Marrėveshjen e Tregėtisė sė Lirė, dhe hoqi taksimin e dyfishtė. Filozofia e kėtij hapi ishte qė atėhere pėrtej marrėdhėnieve dypalėshe: “Kosova nuk ėshtė parė nga Shqipėria vetėm si njė treg i ri por si njė treg, qė i bashkohet tregut tė pėrbashkėt rajonal,” thotė zv. Ministrja e Jashtme Edit Harxhi, eksperte pėr marrėdhėniet mes dy vendeve.

  Por infrastruktura tejet e varfėr, mungesa e rrugėve dhe hekurudhave mes dy vendeve e bėnin tė vėshtirė aplikimin e kėsaj filozofie.

  Marrėdhėniet tregtare mes Shqipėrisė dhe Kosovės rezultonin ndėr mė tė ultat nė rajon. Sipas burimeve zyrtare nga INSTAT-i deri nė mesin e vitit tė kaluar, eksportet shqiptare kapnin vetėm 2 pėrqind tė totalit tė importeve tė Kosovės.

  Pas pėrfundimit tė rrugės Durrės – Kukės – Morinė nisen tė duken shenjat e para tė rritjes sė volumit tė shkėmbimeve tregtare. Sot ato jane 40% mė tė larta.

  “ E veēanta nė marrėdhėniet ekonomike tė Shqipėrisė me Kosovėn ėshtė gjallėrimi i tyre i dukshėm me ndėrtimin e “Rrugės sė Kombit” siē quhet autostrada Durrės- Kukės- Morinė,” thotė Edit Harxhi, nėnshkruese e disa Marrėveshjeve dhe Memorandumeve tė Bashkėpunimit Ekonomik mes dy vendeve.

  Pėrfundimi i rrugės Durrės- Kukės solli njė ngjarje tjetėr tė rėndėsishme nė marrdhėniet ekonomike mes dy vendeve: dhėnien me koncesion Kosovės tė Portit tė Shėngjinit, marrėveshje qė shėnon tė parėn herė qė Shqipėria jep njė port me koncesion dhe tė parėn herė qė Kosova ka dalje nė det.

  Energjia

  Kombinimi komplementar i burimeve tė energjisė elektrike nė tė dyja vendet, kėrkesat nė rritje pėr energji nė rajon e kanė sjellė bashkėpunimin nė sektorin energjitik nė krye tė projekteve dy palėshe. “Kosova e bazon prodhimin e energjisė elektrikre tek termocentralet, duke pėrdorur qymyrin apo linjitin, me tė cilin ajo ėshtė shumė e pasur. Kurse Shqipėria nga burimet hidrike. Kombinimi i tyre do tė sjellė njė funksionim mė tė mirė tė sistemit energjitik jo vetėm nė Shqipėri dhe Kosovė por nė nivel rajonal, nė synimin e krijimi tė njė tregu energjitik rajonal,” thotė Zonja Harxhi.

  Kėtij qėllimi i shėrben realizimi i linjės sė transmetimit tė energjisė Shqipėri- Kosovė, e financuar nga Banka Gjermane KfW me njė shumė prej 80 milion eurosh. Pėrfundimi i projektit vitin e ardhshėm do tė krijojė mundėsi qė sistemet energjitike tė dy vendeve tė integrohen nė rrjetin energjitik rajonal.

  Turizmi dhe Bujqėsia

  Vecoritė sprecifike dhe pėrkimi i interesave e bėn bashkėpunimin edhe nė kėto dy sektore njė prioritet pėr tė dyja palėt.

  "Ekonomia e Shqipėrisė si tani ashtu edhe nė tė ardhmen do tė bazohet nė bujqėsi dhe turizėm. Edhe Kosova po ashtu bazohet nė bujqėsi. Natyrisht do tė shihet nė tė ardhmen se ēfarė do tė ndodhė me Veriun e Mitrovicės, me Trepēen, thesarin e Kosovės por bujqėsia mbetet pėr Kosovėn bazė,” thotė Zv. Ministrja e Jashtme, Edit Harxhi.

  Nė bregdetin shqiptar tanimė kanė mbritur investitorė nga Kosova qė kanė ndėrtuar hotele, restorante, lokale shėrbimi apo vende argėtimi. Pėr Shqipėrinė ardhja e investitorėve nė fushėn e turizmit nga Kosova sjell edhe kulturėn e shėrbimeve., ku ata janė mjaft mė pėrpara.

  ”Kanė punuar pėr njė kohė tė gjatė nė Perėndim dhe kur janė kthyer kanė sjellė pėrvojėn e Londrės, Berlinit, Bonit etj. Shqipėrisė do ti duhet qė nga ky vit tė pėrmirėsojė shumė shėrbimet nė hoteleri, restorante, ku eshte prapa,” parashikon Edit Harxhi.
  Shqipėri-Kosovė, prioritet energjia, turizmi, dhe bujqėsia Ekonomi - Telegrafi

 5. #255
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Thaēi: Kėtė javė nėnshkruhet autostrada


  Prishtinė, 22 mars - Fjalėn e fundit mbi ēėshtjen e nėnshkrimit tė kontratės me konsorciumin “Bechtel & Enka” pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmicė – Besi do ta thotė Qeveria e vendit kėtė tė mėrkurė. Ekzekutivi, para se tė “shtrėngojė duart” me punėkryerėsin, pret vendimin e Komitetit Ndėrministror pėr ndėrtimin e autostradės qė pritet tė takohet tė martėn.
  “Afati nuk do tė tejkalohet. Kėshilli ndėrministror tė martėn e ka takimin e fundit dhe do tė marrė vendimin pėrkatės, ndėrsa tė mėrkurėn Qeveria gjithashtu do tė vazhdojė me vendimin e saj”, ka thėnė kryeministri Thaēi, tė dielėn nė Aeroportin e Prishtinės, pas kthimit nga Konferenca ndėrkombėtare e mbajtur nė Bėrdo tė Sllovenisė, shkruan sot Koha Ditore.
  Afati dhjetėditor i kryeministrit pėr nėnshkrimin e kontratės me konsorciumin amerikano-turk “Bechtel & Enka” e vlefshme pėr ndėrtimin e autostradės zyrtarisht kalon kėtė tė hėnė.
  “Mund tė jetė ēėshtje orėsh sa i pėrket dhjetėditėshit qė ėshtė pėrmendur mė herėt”, ka thėnė ai.
  Punimet nė projektin e autostradės se Kosovės tė gjatė rreth 103 pritet tė ndahen nė dy faza. Pėr 24 muaj planifikohet tė kryhet segmenti Vėrmicė - Arllat, ndėrsa pėr 12 muaj do tė pėrfundojė segmenti Sllatinė - Besi.
  Pėrveē afrimit tė datės pėr nėnshkrimin e kontratės, zyrtarė qeveritarė ende nuk kanė saktėsuar se nga do tė merren financat e para pėr nisjen e punimeve nė autostradė. Njėri nga opsionet e mundshme tė financimit tė autostradės ėshtė marrja e kredive nga bankat e kompanisė me tė cilėn arrihet marrėveshja.
  “Nė momentin kur tė nėnshkruhet kontrata aty pėrcaktohet saktė edhe momenti i fillimit tė punimeve”, pati deklaruar ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, duke theksuar se paratė pėr ndėrtimin e autostradės janė tė siguruara nga kompania amerikano-turke.
  Ministri Limaj, ndėrkaq, pati siguruar banorėt se asnjė milimetėr e tokės qė do t’ua marrė autostrada nuk do tė mbetet pa u kompensuar.
  “Ēdo milimetėr e pronės nė tė cilėn kalon autostrada do tė shpronėsohet me ēmimin e tregut. Kėshtu e thotė Ligji mbi shpronėsim”, ka thėnė ai.
  Gjithashtu, Limaj ka paralajmėruar edhe disa nga format e financimit tė ndėrtimit tė autostradės. Pėrveē mjeteve prej rreth 22 milionė eurosh tė siguruara nga buxheti i Kosovės, Korporata Amerikane e Investimeve (OPIC) ka shprehur interesim qė ta mbėshtetė projektin me 80 milionė euro, ndėrsa pėrmes Bankės Gjermane mund tė sigurohen 60 milionė euro. Edhe Banka Amerikane ėshtė interesuar qė tė japė kredi tė buta pėr ndėrtimin e autostradės sė Kosovės.
  Nė janar tė kėtij viti Qeveria ka miratuar propozimin e Komitetit Ndėrministror pėr ndėrtimin e autostradės, pėr tė filluar negociatat me kompaninė “Bechtel & Enka”, e cila ka ofruar qė njė kilometėr autostradė ta ndėrtojė pėr 7,5 deri nė 8 milionė euro
  Deklarimet e mėparshme tė ministrit tė Ekonomisė dhe Financave, Ahmet Shala, nė lidhje me financimin e autostradės, nuk japin pėrfundim se nė cilin institucion financiar saktėsisht do tė hyjė kredi Republika e Kosovės pėr ndėrtimin e autostradės. Dihet se financimi i autostradės do tė bėhet 50 pėr qind nga kreditė dhe 50 pėr qind nga investimet nga buxheti i Kosovės.
  Thaēi: Kėtė javė nėnshkruhet autostrada - Ekonomi - Koha Net

 6. #256
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  “Bechtel&Enka” bėn gati automjetet pėr nė Kosovė  Kukės, 23 mars - Konsorciumi amerkian”Bechtel&Enka” po bėn pėrgatitjet logjistike pėr t’u transferuar nė Kosovė pėr tė ndertuar autostraden Vermicė-Prishtinė-Besi, vazhdim i autostardės Durrės-Kukės-Morinė. Ndėrkohė qė fjalėn e fundit mbi ēėshtjen e nėnshkrimit tė kontratės me konsorciumin “Bechtel & Enka” pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmicė – Prishtinė-Besi do ta thotė Qeveria e Kosovės kėtė tė mėrkurė. Njė numėr i madh automjetesh ku pėrfshihen autobetoniere, autovinēa, automjete tė tonazhit tė rėndė, rula, eskavatorė, autobusė tė tipit amerikan “Blue Bird” si dhe automjete tė vogla fuoristarda tė tipit “Mitsubishi” pėr transportimin e personelit inxhiniero-teknik, i janė nėnshtruar servisit dhe janė tė gatshme nė pritje tė urdhrit pėr nė Kosovė. Kėto automjete janė te parkuara nė njė shesh nė hyrje tė portalit verior tė tunelit tė Kalimashit. “Kėto automjete i janė nėnshtruar servisimit pasi kanė punuar pėr rreth katėr vjet nė ndėrtimin e autostradės Rreshen-Kalimash dhe tunelit dhe janė nė pritje pėr fillimin e punės nė Kosovė”, thotė Asllan Braha, pronar i kompanisė sė sigurisė “Braha” qė ruan kantieret e kompanisė ‘Bechtel&Enka”. Tė gjitha automjetet janė me regjistrim tė Tiranės dhe nė Shqipėri kanė hyrė me kilometėr zero, ndėrkohė qė Shqipėria ka pėrfituar tė ardhurat nga zhdoganimi i kėtyre automjeteve. Kampingu i Fushė-Dukagjinit, rreth 10 kilometėr nė dalje tė qytetit tė Kukėsit do tė jetė fillimisht selia qė do drejtojė projektin e rrugės Vėrmicė-Besi, por edhe qendra e akomodimit, trajtimit e tė gjithė personelit inxhiniero-teknik dhe punėtoreve, me pėrjashtim tė zyrtarėve tė lartė tė projektit tė cilėt do tė akomodohen nėpėr shtėpi private nė qytetin e Prizrenit.”Kostoja e lartė e zhvendosjes nga Fushė-Dukagjini nė Kosovė si dhe ēmimi i lartė i tokės janė disa nga arsyet qė na detyrojnė qė tė mos lėvizim nga Fushė-Dukagjini, tė paktėn kur punimet do tė vazhdojnė nė rajonin e Prizrenit”, thekson njė burim pranė kėsaj kompanie. Kampingu “Bechtel&Enka” nuk pėrjashtojnė mundėsinė e ndėrtimit tė njė kampingu tjetėr nė Kosovė,pikėrisht nė Zhur dhe njė tjetėr nė afėrsi tė Prishtinės, por kjo do tė ndodhė kur kompania tė ketė avancuar punėn mė nė thellėsi tė Kosovės.
  “Bechtel&Enka” bėn gati automjetet pėr nė Kosovė - Ekonomi - Koha Net

 7. #257

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  der Bau bzw Ausbau eines Wasserkraftwerks hat begonnen, der Produziert momentan 1,8 MW Strom und es werden nach der ersten Phase (Invest: 370 000 €) noch 2,3 Mio Euro investiert und wird dann 4,6 MW Strom produzieren.


  was mir auffiel ist der Fam-Name vom KEK-Manager "Arben Gjukaj" wahrscheinlich ein Verwandter von Djuka-Novic


  RTK

 8. #258
  Bloody
  [h1]Kriegsverbrechen: Massengrab in Südserbien entdeckt[/h1]


  In dem Grab nahe der Grenze zum Kosovo sollen rund 250 Kosovo-Albaner begraben sein. Es dürfte in Serbien noch mindestens zwei unerforschte Massengräber geben.

  Kriegsverbrechen: Massengrab in Südserbien entdeckt DiePresse.com  [h1]Kosovo Albanian mass grave found under car park in Serbia[/h1]  Belgrade confirms site near Kosovan border believed to contain some 250 victims of Slobodan Milosevic's reign


  Kosovo Albanian mass grave found under car park in Serbia | World news | The Guardian
  Ein wichtiger Schritt nach vorne um endlich Klarheit über die Vermissten Kriegs-Opfer zu erhalten !

 9. #259
  Bloody
  Shkup-Prishtinė,memorandum mirėkuptimi nė energjetikė

  Kosova dhe Maqedonia kanė nėnshkruar sot nė Shkup njė Memorandum Mirėkuptimi, i cili i hap rrugė intensifikimit tė bashkėpunimit bilateral nė sektorin e energjisė nė pajtim me politikat dhe strategjitė shtetėrore.


  Memorandumin e nėnshkruan ministrja kosovare e Energjisė dhe Minierave, Justina Shiroka-Pula dhe ministri i Ekonomisė sė Maqedonisė, Fatmir Besimi. Synimi i memorandumit ėshtė arritja e furnizimit mė tė sigurt tė energjisė pėr dy vendet dhe mė gjerė.

  “Kosova, shteti mė i ri i Ballkanit, ėshtė mjaft e interesuar ta zhvillojė me prioritet bashkėpunimin rajonal dhe atė bilateral me vendet fqinje. Bashkėpunimi dypalėsh me Republikėn e Maqedonisė ėshtė i njė rėndėsie te veēante pėr Republikėn e Kosovės”, theksoi Pula nė njė komunikatė.

  Nga ana tij, ministri Besimi tha se ky memorandum tregon vullnetin e dy qeverive pėr tė thelluar bashkėpunimit nė fushat pėrkatėse, tė cilat do tė konkretizohen nga grupet punuese tė dy vendeve.  Gazeta Start: Shkup-Prishtin,memorandum mirkuptimi n energjetik

 10. #260
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Polizei im Kosovo zerschlägt Netzwerk von Drogenschmugglern

  Die Polizei im Kosovo hat nach eigenen Angaben ein landesweit verzweigtes Netzwerk von Drogenschmugglern zerschlagen.  Die Polizei im Kosovo hat nach eigenen Angaben ein landesweit verzweigtes Netzwerk von Drogenschmugglern zerschlagen. Bei einer großangelegten Razzia in mehr als 40 "Nachtbars und an anderen Orten, an denen Marihuana und Heroin gehandelt wurde" seien insgesamt 13 Menschen festgenommen worden, erklärte die Polizei am Samstag. Zudem seien mehrere Waffen beschlagnahmt worden. Demnach fanden die Razzien in den größten kosovarischen Städten, darunter in der Hauptstadt Pristina, bereits in der Nacht zu Samstag statt.
  AFP

  Polizei im Kosovo zerschlägt Netzwerk von Drogenschmugglern | STERN.DE

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 57
  Letzter Beitrag: 20.11.2009, 18:05
 2. Bau Albanischer Häuser geht sehr gut voran
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Kosovo
  Antworten: 54
  Letzter Beitrag: 04.05.2009, 10:16
 3. Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 07.03.2009, 20:01
 4. Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 10.11.2008, 20:33
 5. Vogelgrippe -Die Seuche schreitet voran
  Von Baltimora im Forum Balkan und Gesundheit
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 13.02.2007, 01:01