BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 13 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 128

Gjakova - Eine Moschee wurde angezündet

Erstellt von Mudi, 25.09.2011, 06:25 Uhr · 127 Antworten · 7.341 Aufrufe

 1. #1
  Mudi

  Gjakova - Eine Moschee wurde angezündet

  Akt vandal nė Gjakovė, tentohet tė digjet Xhamia


  Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės njofton se mė 19.09.2011, nė ora 01:30 pas mesnate, persona tė panjohur kanė tentuar dy herė radhazi t’ia vėnė zjarrin Xhamisė Haxhi Ymeri nė Gjakovė.
  Pėr fat tė mirė, tymi i zjarrit nga porta kryesore e Xhamisė ėshtė diktuar me kohė nga banorėt lagjes dhe menjėherė ėshtė informuar policia, e cila ka intervenuar pėr ta shuar zjarrin.
  Pas gjysmė ore, pėr tė dytėn herė, tentohet t’i vihet zjarri derės kryesore tė Xhamisė, por pėrsėri policia e njoftuar nga banorėt e lagjes, bashkė me zjarrfikėsit kanė arritur me kohė, dhe pas intervenimit tė tyre nė tėrėsi ėshtė shuar zjarri pa pasoja nė dėmtim tė objektit tė Xhamisė.
  Vlen tė theksohet se ky akt vandal ishte i qėllimshėm, pasi qė nė tė njėjtėn natė pasuan dy sulme, dhe nė tė dy rastet dera kryesore e Xhamisė ėshtė stėrpikur me benzinė. Ėshtė hera e parė qė nė qytetin e Gjakovės tė sulmohet njė Xhami. Deri mė tani, historikisht, nuk ėshtė shėnuar ndonjė rast pėr tentim djegie tė Xhamive, pėrveē nė kohėn e luftės nga okupatori serb. Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Gjakovė ka kėrkuar nga organet kompetent ligjore qė rasti nė fjalė tė zbardhet sa mė parė dhe autorėt e krimit zbulohen e tė ndėshkohen.
  Ndryshe kjo xhami ėshtė e ndėrtuar mė 1743 nga Haxhi Ymeri nė bazė tė tė cilit e ka marrė emrin xhamia dhe lagjja. Xhamia dallohet pėr nga mejtepi i saj i madh dhe i vjetėr pėrafėrsisht sa edhe Xhamia.


  Bota Sot » Akt vandal n Gjakov, tentohet t digjet Xhamia

  Die Islamische Gemeinschaft des Kosovo gab bekannt, dass am 19.09.2011 um 01:30 Uhr nach Mitternacht, unbekannte Personen, zwei Mal in Folge, um die Haxhi Ymeri Moschee, die 1743 erbaut wurde, Feuer gelegt hatten. Einwohner merkten den Rauch, riefen die Polizei und Feuerwehr.  Zum Glück ist nichts schlimmes geschehen. Ich verurteile sowas. Ein Gotteshaus anzuzündet ist einfach asi.

  In letzter Zeit werden in den Medien aber auch hier im BF, immer wieder Muslime aus Kosovo kritiesiert, sie sein Taliban dies das bla bla

  SCHAUT EUCH DAS AN, WAREN DAS MUSLIME?
  GANZ SICHER NICHT

 2. #2
  Albanese
  Du Taliban eröffnest gleich einen Thread darüber um wieder Hass zu schüren und nein ich bin kein Katholik

 3. #3
  Mudi
  Zitat Zitat von Aurel Marki Beitrag anzeigen
  Du Taliban eröffnest gleich einen Thread darüber um wieder Hass zu schüren und nein ich bin kein Katholik
  Wen interessiert's wer oder was du bist?
  So viele Posts gegen Muslime..
  Raste mal nicht aus, du Opfer.

 4. #4
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Azzlack Beitrag anzeigen
  Akt vandal nė Gjakovė, tentohet tė digjet Xhamia


  Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės njofton se mė 19.09.2011, nė ora 01:30 pas mesnate, persona tė panjohur kanė tentuar dy herė radhazi t’ia vėnė zjarrin Xhamisė Haxhi Ymeri nė Gjakovė.
  Pėr fat tė mirė, tymi i zjarrit nga porta kryesore e Xhamisė ėshtė diktuar me kohė nga banorėt lagjes dhe menjėherė ėshtė informuar policia, e cila ka intervenuar pėr ta shuar zjarrin.
  Pas gjysmė ore, pėr tė dytėn herė, tentohet t’i vihet zjarri derės kryesore tė Xhamisė, por pėrsėri policia e njoftuar nga banorėt e lagjes, bashkė me zjarrfikėsit kanė arritur me kohė, dhe pas intervenimit tė tyre nė tėrėsi ėshtė shuar zjarri pa pasoja nė dėmtim tė objektit tė Xhamisė.
  Vlen tė theksohet se ky akt vandal ishte i qėllimshėm, pasi qė nė tė njėjtėn natė pasuan dy sulme, dhe nė tė dy rastet dera kryesore e Xhamisė ėshtė stėrpikur me benzinė. Ėshtė hera e parė qė nė qytetin e Gjakovės tė sulmohet njė Xhami. Deri mė tani, historikisht, nuk ėshtė shėnuar ndonjė rast pėr tentim djegie tė Xhamive, pėrveē nė kohėn e luftės nga okupatori serb. Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Gjakovė ka kėrkuar nga organet kompetent ligjore qė rasti nė fjalė tė zbardhet sa mė parė dhe autorėt e krimit zbulohen e tė ndėshkohen.
  Ndryshe kjo xhami ėshtė e ndėrtuar mė 1743 nga Haxhi Ymeri nė bazė tė tė cilit e ka marrė emrin xhamia dhe lagjja. Xhamia dallohet pėr nga mejtepi i saj i madh dhe i vjetėr pėrafėrsisht sa edhe Xhamia.


  Bota Sot » Akt vandal n Gjakov, tentohet t digjet Xhamia

  Die Islamische Gemeinschaft des Kosovo gab bekannt, dass am 19.09.2011 um 01:30 Uhr nach Mitternacht, unbekannte Personen, zwei Mal in Folge, um die Haxhi Ymeri Moschee, die 1743 erbaut wurde, Feuer gelegt hatten. Einwohner merkten den Rauch, riefen die Polizei und Feuerwehr.  Zum Glück ist nichts schlimmes geschehen. Ich verurteile sowas. Ein Gotteshaus anzuzündet ist einfach asi.

  In letzter Zeit werden in den Medien aber auch hier im BF, immer wieder Muslime aus Kosovo kritiesiert, sie sein Taliban dies das bla bla

  SCHAUT EUCH DAS AN, WAREN DAS MUSLIME?
  GANZ SICHER NICHT
  Lieber Zullaki
  Es waren genau die muslime bzw radikalisierte sektengruppe,wer sonst?

 5. #5
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572

  Disa komente te lexuesve Bota Sot

  Akt vandal nė Gjakovė, tentohet tė digjet Xhamia


  Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės njofton se mė 19.09.2011, nė ora 01:30 pas mesnate, persona tė panjohur kanė tentuar dy herė radhazi t’ia vėnė zjarrin Xhamisė Haxhi Ymeri nė Gjakovė.
  Pėr fat tė mirė, tymi i zjarrit nga porta kryesore e Xhamisė ėshtė diktuar me kohė nga banorėt lagjes dhe menjėherė ėshtė informuar policia, e cila ka intervenuar pėr ta shuar zjarrin.
  Pas gjysmė ore, pėr tė dytėn herė, tentohet t’i vihet zjarri derės kryesore tė Xhamisė, por pėrsėri policia e njoftuar nga banorėt e lagjes, bashkė me zjarrfikėsit kanė arritur me kohė, dhe pas intervenimit tė tyre nė tėrėsi ėshtė shuar zjarri pa pasoja nė dėmtim tė objektit tė Xhamisė.
  Vlen tė theksohet se ky akt vandal ishte i qėllimshėm, pasi qė nė tė njėjtėn natė pasuan dy sulme, dhe nė tė dy rastet dera kryesore e Xhamisė ėshtė stėrpikur me benzinė. Ėshtė hera e parė qė nė qytetin e Gjakovės tė sulmohet njė Xhami. Deri mė tani, historikisht, nuk ėshtė shėnuar ndonjė rast pėr tentim djegie tė Xhamive, pėrveē nė kohėn e luftės nga okupatori serb. Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Gjakovė ka kėrkuar nga organet kompetent ligjore qė rasti nė fjalė tė zbardhet sa mė parė dhe autorėt e krimit zbulohen e tė ndėshkohen.
  Ndryshe kjo xhami ėshtė e ndėrtuar mė 1743 nga Haxhi Ymeri nė bazė tė tė cilit e ka marrė emrin xhamia dhe lagjja. Xhamia dallohet pėr nga mejtepi i saj i madh dhe i vjetėr pėrafėrsisht sa edhe Xhamia.  Kishe bo mire o Cullak mi lexu keta kommente,e nashta ta rrok pak.

  Disa komente te lexuesve Bota Sot


  Kosova 23.09

  Sot mė shumė se kurrė duhet tė dėshmojmė kulturėn tonė dhe mos tė lejojmė assesi qė masa e gjerė tė bie pre e provokimeve. Ne kemi forca dhe kapacitet mendor tė demaskojmė botėrisht veprimet antishqiptare. Pra, kushdo qė ta ketė bėrė veprėn, e ka bėrė pėr interesa antishqiptare.
  Arber Gashi 22.09

  kur u sulmu nga shkiet nje xhami ne kumanove,bashkkombasit tane ne kosove dhan llojlloj komente sa qe na bene 99 peqind taliban e arab fundamental e cmos,po ne cka te komentojm.urejtjen me te madhe ndaj neve e paskemi te vllezrit tone kosovare vetem pse jemi te fes islame,e gjoja jem kundra amerikes e natos..e haruan aridin e kosoves legjendare qe vrau 3 ushtar te natos n frankfurt...... a kuptove o caush efendi e ty shabanoviq!!!
  gjergj leka 22.09

  Gjakova nuk e han kete provokim. Ne Gjakove besohet ne Zot, por ka aq shume intelektual se nuk bijne ne provokime. Nee Gjakove kan ditur tanaheret me u pergjigje rasteve te randa. Nuk e kane gjet vendin ku me ba keso provokime. Per ate pune bash ne Gjakove ne luften e fundit serbet e djegen krejt Gjakoven, edhe xhamiat dhe e kan demtuar kishen. le ta gjejne naj tjeter vend se ketu nuk pin uje ajo pune. Ketu Hoxhet shkojne mire me popullin dhe me fene tjeter.bile shpesh i shoh edhe tuj pi kafe bashke shka u ka hije.Pra fete ne Gjakove nuk provokohen edhe nese don naj kush. E per kta e kane gjete Gjakoven, po kot
  Salihi 22.09

  Komente shume te mira. Bile komente ma te matuna asnjehere nuk jane dhene ne gazete. Keshtu tregohet vetedija e larte e lexuesit dhe e qytetarit qe e don vendin e vete. Pra po dihet se eshte me prapavi e jo me urrejtje te ndokujt.Mos te eskalojme me mendime urrejtese se poo shihni se jane ka provojne shume gajna me eskalu qashtjen. Keshtu kuptoni gjanat se jemi te rrethuem prej sherbimeve te shumta ne bote dhe ndoshta neser ia qesin flaken edhe qarshise.Jemi ne dore te policise se krejt botes, bile edhe te rumuneve, hajt medet per ne.Ne jemi vellazen, te nje gjaku dhe besojme ne nje Zot.
  Isak 22.09

  Kujdes ju ne Gjakove. Nese eshte djege Xhamia me qellim, ate here kerkoni tek EULEX-i sepse ata ne Mitroivice pos qe kane ngrite tre gishtrinjet, kane gjuajtur qytetaret me gure dhe kan provokuar masen . Ka mundur te eskaloj gjendja. Ne Gjakove keto raste duhet te studjohen mire dhe nese del EULEX-i ata jane Rumun ose Rus.
  Mehmet Bajrami 22.09

  Dashakeq dhe njerez me qellime te keqija ka kudo ne bote, dhe cili do komb e cili do besim. Por kur ka prapavi politike atehere kalon ne grupe dhe ne kolektive qe merr permase. Provokimet kane filluar. Po tregohet maturi, bile pjekuri e tipit te devotshem kombetar. Ky rast, eshte mire te zbulohet, Te presim pakez kush po del, apo do te zbulohet dhe kurre nuk do te tregohet. Po te kishin dashur ta djegin e kishin gjetur formen per me e djege dhe me e que ne ajer. Por, ka qene vetem provokim. Se pari nuk duhet te djeget ajo Xhami dhe asnje tjeter.Se dyti nuk duhet marrur menjehere si lloj hkmarrje. Provokim po, por i tipit te dobet dhe shume naiv. Ne Kosove asnjehere nuk eshte bere lufte me objekte te kultit, pos Serbet e kane ne gjene te luftojne edhe njeriun edhe kultin edhe ēdo gje mbi toke.Mos i merrni gjerat per se ngushti se ju betohem se nuk kane me u ba ato qe deshirojne ata qe nuk e mendojme me gjate kete pune. Kur te lexoni se Fuad ramiqi, eshte paguar me shume se 1 milion eur
  Adonisi 22.09

  Kjo eshte bere me te vetmin qellim qe te provokohen besimtaret musliman dhe te sulmojne prap kishat si hakmarrje, kjo eshte dora serbe edhe nese autoret flasin shqip, shteti eshte pergjegjes per zbardhjen e ktyre akteve dhe per denimin e autoreve,...mos te biem ne ndikimin e dores serbe, musliman e te krishtere jemi vllezer e do t jemi gjithmone.
  dream 22.09

  Tash po e perdore armen e fundit Serbia, po perdor keta mjekroshet per me demostrue ne Kosove. Kta islamista me thane se po persekutohena ne Kosove...O Zot po prej kujt kta faqezinj po kercenohen.. e kane ba vete ( keshe po digjet dera e xhamise) por nuk u dogj as u demtue...por pati do pika benzine...e tash o burra muslimane ne kame me i perkrahe mjekroshat antishqiptar. Fare e flliqte...a po doni me thane se ua kane djege katoliket apo protestantet? Po katoliket jane shqiptaret ma te perkushtuem ne kosove more zagare e nuk kane as nje fuqi pushteti ne Kosove, kur pakica e Turqeve e gabeleve kane edhe Ministri e Grupe parlamentare. Po une me kane katolik u them te kerkojne statusin si pakice religjioze...e pastaj e shikojme si shkojne punet. Tash ne kufi kryqelijte katolik te Gjermanise po na i ruajne kufijte. e Mjekroshat po demostrojne ne prishtine me e ba shtetin sipas ligjit te Sherihatit.
  Shabani 22.09

  eshte e munder qe e kane djegure ata qe po bejne propagand antiislame,ata te cilet thrrasin ne te kaluaren ne e dime se kush jane ata.
  dervishi 22.09

  Si Mysliman te Kosoves gjithe mon jemi treguar te Beses dhe nderit dhe kur flitet per toleranc nderfetare mireten e kan vetem Shqiptaret me perkatesi Islame pasi jan shumica apsolute ne Kosove,e asnjeher Shqiptaret katolik nuk jan sprovuar nga myslimanet Shqiptare, akti i kryer ne Gjakove eshte akte i serbeve edhe nese kryeresit jan qe flasin shqip por mbesin serb me vepren e tyre,Thote nje Thenie Profetike:kush i perngjan nje populli ai eshte prej tyre,xhami te shumta shkaterroi shkau dhe u munduan ta Djegin Xhamin pjella e shkive. Lus ALlahun qe myslimanet ne gjithe qytetet e Kosoves te mos bien viktim e dashakeqesve e sidomos ne qytetin e Gjakoves te jen me vigjilent pasi ne qytetine gjakoves eshte peri me i holle dhe shum lehte mund te kputet kam per qellim pasi eshte qyteti ku me se shumti ka te besimeve tjera.Policis se Kosoves i uroj sukses ne kapjen e serbeve dhe denim maksimal ndaj tyre.ALlahu na ruajt nga qdo e keqe
  studenti Islam 22.09

  kjo esht nje propagand te cilen e kan shpif vet keta islamistat,se sikur te kish dikush qellim me kall ket gjami kurr nuk kishi mund te anashkaloni djegjen e saj,pra kisha lut gjith te mos komentohet ne menyren e njeanshme sepse keto gjeste i bejn vet keta mjekrroshat,serrbija e myt femijen e vet per nacionalizem dhe ja len fajin shqiptarit,ashtu edhe keta mjekrroshat i ndezin vet qe neser ne protesta te ken parolla te mjaftueshme per me protestu,ky esht e verteta e ngjarjes se gjamis HAXHI IMERI,
  qaushi 22.09

  E kane ba ata te levizjes bashkohu, per me pas ma shume demostrues ne Kosove neser. Po i paguan Shkjau me hap konflikt fetar ne Kosove, e tash kur Shijet ne kufi pergaditen per lufte e ne na mbrojne atje Gjermanet. Kush po u peripqet me e djege nje dere xhamie e spo digjet? edhe budalla ma i madh e kupton. Fare e flliqte, doni me e demtue Kosoven se jeni antishqiptare ma shume se shkijet.
  Shabani 22.09

 6. #6
  Indianer
  Zitat Zitat von Azzlack Beitrag anzeigen
  Bota Sot » Akt vandal n Gjakov, tentohet t digjet Xhamia

  Die Islamische Gemeinschaft des Kosovo gab bekannt, dass am 19.09.2011 um 01:30 Uhr nach Mitternacht, unbekannte Personen, zwei Mal in Folge, um die Haxhi Ymeri Moschee, die 1743 erbaut wurde, Feuer gelegt hatten. Einwohner merkten den Rauch, riefen die Polizei und Feuerwehr.  Zum Glück ist nichts schlimmes geschehen. Ich verurteile sowas. Ein Gotteshaus anzuzündet ist einfach asi.

  In letzter Zeit werden in den Medien aber auch hier im BF, immer wieder Muslime aus Kosovo kritiesiert, sie sein Taliban dies das bla bla

  SCHAUT EUCH DAS AN, WAREN DAS MUSLIME?
  GANZ SICHER NICHT  also ich sehe da garnichts.
  wenn ich etwas anzünden würde, dann würde es auch nieder brennen.
  kann es sein, daß feuer gezündet wurde und man garnicht wollte, daß etwas passiert.

  jaja veve
  kann man nie wissen, was sich so manche balkaner ausdenken.

 7. #7

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.138
  tentohet = versucht


 8. #8
  Avatar von Sheqa

  Registriert seit
  20.05.2011
  Beiträge
  1.562
  Solche Opfer.
  Wenn sie was anzünden wollen, sollen sie ihre Häuser anzünden und die Gotteshäuser in Ruhe lassen.

 9. #9
  Karim-Benzema
  war bestimmt alb-eagle

 10. #10
  Leo

  Registriert seit
  25.06.2010
  Beiträge
  3.440
  Zitat Zitat von Aurel Marki Beitrag anzeigen
  Du Taliban eröffnest gleich einen Thread darüber um wieder Hass zu schüren und nein ich bin kein Katholik
  O budall mos fol pa me ngarku koken pak.
  Verurteil lieber dass da ein Gotteshaus angezündet wurde ,anstatt
  hier gleich über Verschwörungstheorien zu spekulieren.

Seite 1 von 13 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Schon eine Kirche oder Moschee besucht?
  Von iloveyouvirus im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 30.04.2012, 10:58
 2. Bauen wir eine Moschee!
  Von Ilirus im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 104
  Letzter Beitrag: 08.03.2012, 20:47
 3. Wie aus einer Kirche eine Moschee entsteht
  Von DZEKO im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 327
  Letzter Beitrag: 03.07.2011, 19:23
 4. Wie aus einem Bordell eine Moschee wird
  Von Xhinxhilush im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 14.03.2011, 09:43
 5. Serbe pinkelt auf eine Moschee
  Von thatz_me im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 73
  Letzter Beitrag: 04.10.2007, 08:00