I EU za podelu Kosova?!
Beogradu se u dijalogu sa Prištinom ne savetuje razmatranje pitanja statusa, ali Srbija može usmeriti pregovore na promenu granica južne pokrajine, poručeno srpskim vlastima u Evropskom parlamentu
s
Evropska unija spremna je da prihvati podelu Kosova ukoliko bi se tako dogovorili Beograd i Priština, potvrđeno je juče Pressu u samom vrhu vlasti. Kako saznajemo, na zasedanju Evropskog parlamenta tokom ratifikacije SSP-a potpredsedniku Vlade Božidaru Đeliću nezvanično je sa najviših mesta poručeno da Srbija može da usmeri pregovore na promenu granica Kosmeta!
- Da se u EU prvi put ozbiljno razmišlja o podeli Kosova govori i činjenica da je iz amandmana koji je predložila Urlike Lunaček, izvestilac za Kosovo, izbačen deo kojim se od Beograda zahtevalo da u dijalogu sa Prištinom ne pominje nove pregovore o podeli Kosova... - kaže naš izvor. Prema njegovim rečima, indikativno je i to što su evropski parlamentarci odbacili amandman kojim se tražilo da se Beogradu zabrani izdavanje kosovskih registarskih tablica za severu Kosova.
Vicepremijer Božidar Đelić nije juče hteo da komentariše naša saznanja, a komentar nismo mogli da dobijemo ni od drugih predstavnika vlasti.
U srpskim i albanskim medijima često se pominjala mogućnost podele Kosova, a tu ideju je još 80-ih godina prošlog veka promovisao Dobrica Ćosić. Po predlozima o podeli, Srbija bi trebalo da dobije sever pokrajine, a nova granica bi bila na Ibru. Takođe, srpskim manastirima bi se obezbedila eksteritorijalnost. S druge strane, Albanci su često kao „kompenzaciju" za sever Kosova nezvanično tražili Preševo i Bujanovac!
Bogdanović: Da razgovaramo
Ministar za Kosovo Goran Bogdanović ističe da politika Srbije ne ide u pravcu podele.
- To je vrlo škakljivo pitanje, jer mi želimo da zadržimo Kosovo i još nismo razmišljali o mogućnosti njegove podele, ali to ne znači da i o toj temi ne treba razgovarati. Međutim, politika Srbije ne ide u pravcu podele, koju ni naš Ustav ne bi dozvolio - objašnjava Bogdanović.
Predsednik Foruma za međuetničke odnose Dušan Janjić smatra da od podele nema ništa i da to EU nikada neće dozvoliti.
- Čini mi se da se Vlada Srbije nije spremala za razgovore i da pričom o podeli samo kupuje alibi za nove poraze koji će uslediti dok čekamo podelu, a karavani prolaze... U proces podele može se ući jedino ako bi Srbija prvo priznala nezavisnost Kosova. A to znači odustajanje od dosadašnje politike, menjanje Ustava i brisanje Rezolucije 1244. Tek potom, uz pomoć međunarodnih institucija usledili bi dogovori o novoj granici - objašnjava Janjić, i upozorava da podela Kosova ne odgovara nikome u svetu, pa ni Rusiji.
- Time se ulazi u priču bez kraja, koja ne odgovara ni najozbiljnijim igračima. Problem bi nastao jer ni Vašington ni Brisel ne bi mogli da kontrolišu podelu ili trampu Srbija - Kosovo. Tu se ne bi znalo ko šta traži, nudi ili daje, niti koliko će ljudi zbog toga da pogine. Nikome se ne otvara novi rat, a mišljenja sam da podela koliko nije realna, toliko je opasna po Srbiju, jer podela Kosova neće proći bez otvaranja pitanja Makedonije i BiH... - kaže Janjić.
Čović: Ne gubimo vreme
Bivši šef Koordinacionog centra za KiM i potpredsednik Vlade Nebojša Čović kaže da se Srbija suočava sa posledicama višedecenijskog uspešnog albanskog lobiranja na Zapadu.
- Opcija razgraničenja po teritorijalnom principu možda je jedina realna u ovim vremenima, ali i održiva u pogledu budućnosti. Isto tako, ta opcija se može relativizovati ukoliko bi celokupan prostor ušao u EU... - kaže Čović, i ocenjuje da je „hibridna tvorevina Kosovo stvorena na temeljima najgnusnijih zločina".
- Zato srpska vlada ne sme da gubi vreme, već treba da igra direktno na poziciji istine - apeluje Čović.
Reagovanja
DS: Nema trgovine
Portparol DS-a Jelena Trivan tvrdi da ta partija nikada neće razgovarati o trgovini Kosovom.
- Ustav definiše našu poziciju spram Kosova, državni stavovi su po tom pitanju poznati i ne treba slabiti poziciju Srbije takvim spekulacijama.
SPS: Nije opcija
Portparol SPS-a Đorđe Milićević kaže da ta stranka na podelu Kosova ne gleda kao na opciju.
- Vlada vodi jasnu politiku. Mi jesmo za kompromis i pravično rešenje, ali ono mora biti zasnovano na principima Srbije, Ustavu i Rezoluciji 1244.
SNS: Nismo razumeli
Zamenik predsednika SNS-a Aleksandar Vučić kaže da nije razumeo da nam je EU ostavila mogućnost podele Kosova.
- Nisam na takav način razumeo usvojeni amandman o Kosovu, ali u svakom slučaju Srbija ima vrlo jasan Ustav - naglašava Vučić.
NS: Ne razmišljati
Lider NS-a Velimir Ilić smatra da je o podeli izlišno i razmišljati, jer Srbiji ni Ustav ne dozvoljava da do takve opcije dođe.
- Podela je nešto o čemu bi i građani trebalo da se izjasne, ali bi značila da Srbija popušta, pa bi usledili problemi sa Sandžakom, Vojvodinom... - tvrdi Ilić.
fakti
- Pisac Dobrica Ćosić je još 80-ih predlagao podelu Kosova kao najbolje rešenje
- Premijer Đinđić je prihvatio Ćosićev predlog o podeli KiM i pokrenuo tu inicijativu
- U uticajnom „Vašington postu" u martu 2004. objavljen je tekst Martona Abramovica, koji je počeo rečenicom: „Sada je jasno da Kosovo treba podeliti"
- Predsednik Srbije Boris Tadić je septembra 2008. prvi i poslednji put pomenuo podelu Kosova kao opciju
- Premijer RS Milorad Dodik u martu 2010. rekao je da bi podela KiM mogla da bude jedino realno održivo rešenje koje bi bilo prihvatljivo i za Srbe i za Albance
Press Online :: I EU za podelu Kosova?!