Policia e Kosovės po pėrgatit planin pėr ndalimin e zgjedhjeve serbeeveria e Republikės sė Kosovės dhe i gjithė komuniteti ndėrkombėtar konsideron se pėrpjekjet e Serbisė pėr tė organizuar zgjedhjet lokale nė territorin e Republikės se Kosovės janė ilegale dhe nė kundėrshtim me tė drejtėn ndėrkombėtare.

Qeveria e Republikės sė Kosovės do tė pėrdorė tė gjitha mjetet kushtetuese dhe ligjore pėr tė penguar kėtė agresion tė Republikės sė Serbisė ndaj Kosovės. Nė kėtė drejtim, Policia e Kosovės ėshtė duke pėrgatitur planin operativ pėr ndalimin e organizimit tė zgjedhjeve ilegale nė territorin e Republikės sė Kosovės, thuhet nė njė kumtesė tė MPB tė Kosovės dėrguar medieve.

Veprimet operative tė Policisė sė Kosovės, pėrkatėsisht arrestimi i personave dhe zyrtarėve tė institucioneve ilegale serbe ėshtė nė pėrputhje tė plotė me qėndrimin e institucioneve tė Republikės sė Kosovės nė raport me kėto zgjedhje ilegale. Personat e arrestuar tė cilėt po bartnin material zgjedhor kanė shkelur rendin kushtetues tė Republikės sė Kosovės dhe si rrjedhojė do tė ballafaqohen me organet e drejtėsisė.

Policia e Kosovės ka arrestuar kėta persona pėr shkak tė fakteve dhe dėshmive qė posedon, se tė njėjtit kanė qenė tė pėrfshirė nė veprime ilegale nė kundėrshtim me rendin kushtetues tė Republikės sė Kosovės dhe jo si rezultat i bindjeve tė tyre personale, apo pse janė pjesė e njė komuniteti etnik.

Die Polizei Kosovos macht einen Plan um die serbischen Wahlen im Kosovo mit allen demokratischen Mitteln zu verhindern.