Nė njė video ekskluzive qė ka siguruar Indeksonline, janė bashkė dy tė vetė-shpallurit agjent tė SHIK-ut duke folur pėr “problemet e mėdha”.
Dy personazhet, tė bėrė tė famshėm sė fundi pėr pėrplasjet mes tyre dhe letrat e shkėmbyera mes veti, ishin takuar kohė mė parė nė shtėpinė e Nazim Bllacės.
Nė kėtė takim ata flasin pėr sulmin e serbėve ndaj familjes Jashari, gazetarit Bardhyl Ajeti, Selim Broshės, Ibush Kllokoqit dhe vrasje e sulme tė tjera.
Nė kėtė video, Naim Miftari, i cili nė gjykatė kishte mohuar qė njihej me Nazim Bllacėn, kurse tash duke pirė ēaj nė shtėpinė tij, pretendon se ka fakte qė e implikojnė vėllain e kryeministrit Hashim Thaēi me shėrbimin informativ serb (UDB).
Megjithėse publikisht thotė qė nuk ėshtė Azem Syla pjesė e SHIK-ut, nė shtėpinė e agjentit Nazim Bllaca, Naim Miftari e pohon tė kundėrtėn.
Ai madje pretendon se informacionet e marra nga Shėrbimi Informativ i Kosovės fillimisht shpėrndaheshin nė shėrbimet sekrete serbe e pastaj ktheheshin nė instancat kosovare.
Miftari nė kėtė video flet edhe pėr shumė raste tjera tė ndjeshme e tė cilat deri tani kanė qenė enigmatike.
Nė ditėt nė vijim Indeksonline do t’i publikoi edhe disa video tė tjera pėrkitazi me temėn nė fjalė.
Bashkangjitur keni videon ekskluzive qė ka siguruar Indeksonline.