BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 9 von 9

Islam Lauka: Nuk ka komb kosovar!

Erstellt von Ciciripi, 11.06.2012, 21:05 Uhr · 8 Antworten · 925 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Islam Lauka: Nuk ka komb kosovar!

  KOSOVĖ, LAJME | 11/06/2012 20:58

  Ambasadori i Shqipėrisė nė Kosovė, Islam Lauka, ka kritikuar tė hėnėn ata qė mendojnė dhe kanė pėrhapur idenė se ekziston njė komb kosovar. Ai u ka thėnė tė gjithė atyre qė mendojnė kėsisoj se nėse nuk e ndiejnė veten se i takojnė kombit shqiptar, le ta ndėrrojnė kombin. Gjatė njė fjalimi nė hapjen solemne tė konferencės dyditore me temėn “Shekulli i shtetit shqiptar”, ambasadori Lauka ka hedhur kritika ndaj atyre qė e kanė vėnė nė qarkullim tezėn, siē e quajti ai, pseudo-shkencore, tė ekzistimit tė kombit kosovar. Ai shtoi se bartėsit e kėsaj ideje e kanė vetėm njė qėllim, qė ta lėnė kombin shqiptar pa histori, dhe si rrjedhojė e kėsaj, ta lėnė atė edhe pa tė ardhme.“Ju e dini se kohėve tė fundit na kanė dalė disa teza, edhe tė prodhimit vendor, por edhe nga importi, pėr njė histori alternative, njė histori tjetėr nga jo qė njohim deri tani. Me gjykimin nga ato qė di, me kėto teza pseudo-shkencore, bartėsit e tyre kanė vetėm njė qėllim. Cili ėshtė qėllimi i tyre? Qė shqiptarėt t’i lė pa histori, t’ua vjedhin historinė, t’i lėnė pa kujtesė historike dhe duke e lėnė pa histori dhe pa kujtesė historike do tė thotė qė t’i lėmė pa tė ardhme, sepse njė popull dhe njė komb pa histori nuk ka as tė ardhme”, ka thėnė Lauka.Ndėrsa, ambasadori Lauka u ėshtė drejtuar atyre qė mendojnė se ekziston kombi kosovar, duke u thėnė se mbi ē’bazė dhe ide u ballafaquan, qėndruan dhe luftuan shqiptarėt e Kosovės pėrballė Serbisė. Sipas tij, e tėrė ajo qėndresė u bė mbi motivin e kombit shqiptar, kulturės e gjuhės shqipe.“Pėrgjigja ėshtė fare e thjeshtė edhe pėr kalamajtė e shkollės, e lė mė pėr kėta manipuluesit dhe spekuluesit e rinj, mohuesit e Tiranės dhe Prishtinės. Kjo pėrgjigje ėshtė kjo qė po them mė poshtė dhe qė ju e dini dhe tė gjithė e dinė qė shqiptarėt e Kosovės fituan me gjuhėn shqipe, fituan me kulturėn shqiptare, me traditat shqiptare, ata u udhėhoqėn nga modelet e heronjve shqiptarė, realė, tė gjallė, jo mitikė, por me emra konkretė”, ka thėnė ai.Pėr ata qė e mohojnė se i takojnė kombit shqiptar, ambasadori Lauka e ka njė porosi, ta kėrkojnė ndonjė komb tjetėr.“Ai qė e ndjen veten se nuk i takon kėtij kombi, ėshtė i lirė tė zgjedh njė komb tjetėr, sepse jemi nė demokraci, s’ka problem. Bėn zgjedhjen e vet. Kush e ndjen se s’e ka kombin e vet, ėshtė i lirė tė kėrkojė, sepse edhe mund ta gjejė. Por nė gjykimin tim, shqiptarėt e Kosovės nuk kanė nevojė tė kėrkojnė komb, ata e kanė, dhe jo vetėm e kanė, por janė lulja e kombit shqiptar”, ka thėnė ai.

 2. #2
  Karim-Benzema
  ahne ?

 3. #3
  Mulinho
  Der soll das mal seinen Leuten da auf der anderen Seite der Gjeravica sagen

 4. #4
  Avatar von Muratoğlu

  Registriert seit
  30.09.2010
  Beiträge
  4.724
  Übersetzung? ^^

 5. #5
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.475
  Vertet esht !!

  Jemi Nje Komb .

 6. #6

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141

 7. #7
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.475

 8. #8
  PejaniAL
  Kurze ZF:

  Er hat einige Leute dafür kritisiert, die Idee der Existenz eines kosovarischen Volkes zu verbreiten. Er meinte, diese Leute haben zum Ziel, dem albanischen Volk die Geschichte zu stehlen und auch die Zukunft zu verwehren. Während einer zweitägigen Konferenz mit dem Thema "Das Jahrhundert des albanischen Volkes" hat er jene Leute und ihre pseudo-wissenschaftlichen Thesen kritisiert.

 9. #9
  Avatar von BIG-Eagle

  Registriert seit
  09.09.2009
  Beiträge
  2.041
  Wahre Worte.


Ähnliche Themen

 1. Sporti Kosovar/Kosovo Sport
  Von Peyo im Forum Sport
  Antworten: 826
  Letzter Beitrag: 18.11.2018, 11:11
 2. Sefulla Kabashi, aktori kosovar
  Von TheAlbull im Forum Film
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 17.10.2011, 16:07
 3. How du You know that your Kosovar?
  Von ooops im Forum Rakija
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 22.01.2009, 22:10
 4. kosovar ...
  Von absolut-relativ im Forum Kosovo
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 10.04.2008, 23:16
 5. Piktori Kosovar ne Nju Jork
  Von Albanesi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 14.10.2006, 21:24