BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 19 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 184

Klina - Kosovas Haupstadt der religiösen Toleranz und des Zusammenlebens

Erstellt von Rockabilly, 22.05.2011, 19:37 Uhr · 183 Antworten · 12.268 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.896

  Klina - Kosovas Haupstadt der religiösen Toleranz und des Zusammenlebens

  Nė Klinė u be shugurimi i Kishės “ Zoja e Kėshillit tė mirė  Klinė, 22 maj - Kryeministri i Kosovės Hashim Thaqi, tė dielėn e ka quajtur Klinėn kryeqytet tė tolerancės fetare, bashkėjetesės dhe mirėkuptimit. “ Klina ėshtė kryeqytet i tolerancės fetare, bashkėjetesės dhe mirėkuptimit. Ky ėshtė shembulli me i mire i bashkėpunimit si vėllezėr tė njė gjaku”, kėto kanė qenė komentet e kryeministrit Thaēi, i cili bashkė me deputetin e PDK-sė Berat Buzhala, ka marrė pjesė ne shugurimin ( bekimin ) e Kishės Katolike Shqiptare “ Zoja e Kėshillit tė Mirė” nė Klinė. Sipas kryeministrit, nė Kosovėn e re do tė ketė vetėm ditė tė mira dhe se kjo qė kemi sot arrihet vetėm me njė harmoni siē e kemi krijuar deri me tash dhe do tė vazhdojmė edhe nė tė ardhmen.
  Personalitete tė shumta tė jetės politike e ushtarake nder ta edhe komandanti i KFOR-it Erhard Buhler kanė marrė pjesė nė ketė manifestim tė madh qė ėshtė pėrcjelle me njė meshe tė shenjte qė e ka udhėhequr Ipeshkvi i Ipeshkevisė sė Kosovės Dodė Gjergji. Ky i fundit ka falėnderuar tė gjithė ata qė kanė kontribuar nė ngritjen e kėtij tempulli ku do tė lutėn besimtarėt. Me ketė rast ai e ka shpallur kumbare tė kėsaj kishe ish komandantin e KFOR-it gjermanin gjeneral Roland Kather. “ Ju gjeneral keni dhėne njė kontribut tė madh nė ndėrtimin e kėsaj kishe, keni dhuruar kryqin, pėrherė do ta kujtojmė veprėn tende, jemi tepėr tė lumtur qė ke pranuar tė jesh kumbara i kėsaj kishe”, ka thėnė Dodė Gjergji i cili i ka dhuruar me ketė rast gjeneralit gjerman njė dhuratė me hartėn e Kosovės.
  “ Pėr mua sot ėshtė njė dite e madhe. Ju realizuat njė mision njė mrekulli, simboli i tolerancės ėshtė realizuar sot nė ketė vend. Klina e ka shtėpinė e vet tė takimit me zotin”, ka thėnė ish komandanti i KFOR-it nė Kosovė Kather i cili ėshtė shprehur tepėr i lumtur me nderin qė i ėshtė bėrė. Ipeshkvi i Ipeshkvisė sė Kosovės, Dodė Gjergji, me ketė rast ka thėnė se zoti ėshtė i pranishėm nė jetėn tonė kudo dhe ai na udhėzon qė tė gjithė tė jetojmė mirė. Ai porositi qė tė jemi nė shėrbim tė njėri tjetrit dhe bashkėrisht ti ndajmė tė mirat dhe tė kėqijat. “ Nė tė kaluarėn kemi vuajtur shumė, nuk dėshirojmė tė kthehemi mbrapa, ky vend duhet tė jete tempull ku kumbon zėri i zotit. Do tė mėsoni tė jetojmė ndershėm me dinjitet, do tė mėsoni si ta doni zotin dhe tė ndihmoni njerėzit. Tė mirat qė i kemi nuk janė pronė e jona por dhurate e zotit qė duhet ti gėzojmė bashke sidomos me ata qė nuk kanė. Duhet tė jemi promovuės tė paqes”, tha Dome Gjergji sipas tė cilit ky tempull ėshtė vend strehim i sė mirės, moralit, tė drejtės, dashurisė familjare, besnikėrisė, dashurisė ndaj kombit dhe ruajtjes sė familjes. Ai uroi qė ēdo njeri tė gėzoj paqen, gėzimin dhe lumturinė.

  Nė Klinė u be shugurimi i Kishės “ Zoja e Kėshillit tė mirė” - Kosovė - Lajme - Koha Net


  __________________________________________________ _______________

  Kurz und bündig: Thaci hat heute sozusagen Klina als Hauptstadt der religiösen Toleranz und des Zusammenlebens gekürt und die Bewohner gelobt, die trotz unterschiedlichem Glaubensbekenntnis zusammenhalten.

 2. #2

  Registriert seit
  21.05.2011
  Beiträge
  201

 3. #3
  Leo

  Registriert seit
  25.06.2010
  Beiträge
  3.440
  In 2000 drei Religionen und immernoch eins. Gibts nicht oft.

 4. #4
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.896
  Läuft gad auf RTK

 5. #5
  Kingovic
  Zitat Zitat von Leorit Beitrag anzeigen
  In 2000 drei Religionen und immernoch eins. Gibts nicht oft.

 6. #6

  Registriert seit
  21.05.2011
  Beiträge
  201

 7. #7
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.896
  Zitat Zitat von Overkill Beitrag anzeigen
  Yeah man, dont fuck with catholics
 8. #8

  Registriert seit
  21.05.2011
  Beiträge
  201

  Yeah man, dont fuck with Muslim
  HAHA

 9. #9
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.896
  Zitat Zitat von Overkill Beitrag anzeigen

  Yeah man, dont fuck with Muslim
  HAHA
  Pffff. der Pfaffe hat ein MG und einen Hubschrauber. Keine Chance ^^

 10. #10

  Registriert seit
  21.05.2011
  Beiträge
  201
  Zitat Zitat von Dhelpėr Beitrag anzeigen
  Pffff. der Pfaffe hat ein MG und einen Hubschrauber. Keine Chance ^^
  HAHA ihr hattet immer die besten Waffen
  schau Jesus an

Seite 1 von 19 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Meine Religiösen Landsleute, die Albaner...
  Von Feuerengel im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 176
  Letzter Beitrag: 31.12.2012, 18:35
 2. Die Religiösen Minderheiten im Osmanischen Reich
  Von tramvi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 145
  Letzter Beitrag: 09.09.2011, 17:03
 3. Halsketten mit religiösen Symbolen
  Von Emir im Forum Rakija
  Antworten: 171
  Letzter Beitrag: 17.09.2010, 04:11
 4. An alle religiösen Albaner
  Von Gentos im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 04.04.2009, 00:21
 5. Klina
  Von Kosova_Kid im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 03.09.2006, 12:41