BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 4 ErsteErste 1234 LetzteLetzte
Ergebnis 11 bis 20 von 36

Komandant

Erstellt von @rdi, 02.02.2011, 16:46 Uhr · 35 Antworten · 9.343 Aufrufe

 1. #11
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

  Me lahute per Komandant Muje Krasniqin "Kapuqi"

 2. #12
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

 3. #13
  Avatar von delije1984

  Registriert seit
  28.07.2004
  Beiträge
  3.536
  on je legenda muja krasiqui

 4. #14
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Disa Video ku kendon vet Komandant Muje Krasniqi gjate luftes ne kullat e Drenices e Dukagjinit si dhe ne Tropoje:
  Videos wo Komandant Muje Krasniqi selber über Ruhm und Ehre und Heldentaten der Albaner über die Jahrhunderte singt während des Krieges 1998
  14.Dezember 1998 geht er in die Geschichte ein, er und 140 andere albanische Jungs wollen neue Waffen und Munition nach Kosova bringen. In ein serbischen Hinterhalt an einen kalten Nacht, fällt er im Kampf an der Grenze zu Albanien mit 41 andere UĒK Mitglieder (Ushtria Ēlirimtare e Kosovės) !!
  R.I.P o Muje !!
 5. #15
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756


  PRISHTINE 14.12.2010

  U pėrkujtua Mujė Krasniqi
  Kosova, institucionet dhe populli duhet tė kujtojnė tė kaluarėn e lavdishme tė luftės ēlirimtare sė komandantit Mujė Krasniqi - Kapuēi dhe 41 dėshmorėve tjerė qė me rėnien heroike janė bėrė fundament i qėndrueshėm i ndėrtimit tė filleve tė para tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe kanė hapur proceset e mėdha historike pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare, kanė thėnė tė pranishmit gjatė njė akademie pėrkujtimore me rastin e 11- vjetorit tė rėnies heroike tė komandant Kapuēit dhe 41 dėshmorėve tė tjerė.
  Me rastin e njėmbėdhjetėvjetorit tė rėnies sė Mujė Krasniqit dhe dėshmorėve tė tjerė nė Brigadės “113” , tė hėnėn nė Prishtinė ėshtė mbajtur akademi pėrkujtimore, ku morėn pjesė ish-bashkėluftėtarė, politikan, profesorė, familjarė tė dėshmorėve, pėrfaqėsues tė disa institucioneve dhe qytetarė tė shumtė.
  Kryetari i Familjeve tė Dėshmorėve tė Luftės sė UĒK-sė, Xhavit Jashari ka thėnė se lufta e UĒK-sė jo vetėm ka hequr robėrinė nga jeta e shqiptarėve tė njė pjesė e kombit dhe e ka larguar armikun shekullor, por ka hapur edhe proceset e mėdha historike pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare si tėrėsi.
  Ndėrkaq, njeri nga gjeneralėt mė nė zė tė UĒK-sė, gjeneral Kodusi Lame gjatė njė fjale para tė pranishme nė akademi ka shprehur shqetėsimin e tij qė edhe 10 vjet pas pėrfundimit tė luftės nuk ėshtė bėrė sa duhet nga institucionet pėr tė nderuar dhe respektuar dėshmorėt dhe heronjtė e ēlirimit tė atdheut.
  Bashkėluftėtari i dėshmorit Mujė Krasniqi, komandant Rexhep Selimi duke kujtuar momente tė jetės dhe aktiviteteve tė pėrbashkėta, ka thėnė se me rėnien heroike komandant Kapuēi ėshtė bėrė fundament i qėndrueshėm i ndėrtimit tė filleve tė para tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, por edhe ka hapur proceset e mėdha historike pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare.
  Gjatė njė fjalė tė tij, profesor Emin Kabashi ka thėnė se lufta e UĒK-sė dhe komandant Mujė Krasniqit kanė bėrė qė tė hapen proceset e mėdha historike tė zgjidhjes sė ēėshtjes sė shqiptare.
  Mė 14 dhjetor tė vitit 1998 kanė rėnė duke sjell armė pėr UĒK-sė komandanti Mujė Krasniqi bashkė me 41 ushtarė tė tjerė, tani dėshmorė tė kombit. Mė vonė gjatė luftės ēlirimtare Brigada 113 e mori emrin “Mujė Krasniqi”, e cila brigadė i dha gjatė luftės edhe 166 dėshmorė tė tjerė.

 6. #16

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Lavdi Deshmoreve te Kombit

 7. #17
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756


  Zu Erinnerung an Muje Krasniqi , findet an seinen Geburtstag jedes Jahr das Folklore Festival in KLina statt, Gruppen aus allen albanischen Städten aus ganz Balkan nehmen dort teil
  Klinė, 5 maj - Komuna e Klinės, ka nisur pėrgatitjet pėr Festivalin Folklorik “ I kėndojmė Lirisė” – Klinė 2010. Sivjet ėshtė viti jubilar i kėtij festivali, pasi qė kremtohet pėr tė dhjetėn herė dhe i kushtohet datėlindjes sė Komandantit tė UĒK-sė, dėshmorit tė Kombit, Mujė Krasniqi. Nė takimin e Kėshillit Organizativ tashme janė pėrcaktuar edhe grupet punuese tė festivalit, ndėrsa drejtori artistik, Ismet Krasniqi, ka paralajmėruar se pritet tė marrin pjesė mbi 700 pjesėmarrės nga tė gjitha viset shqiptare. Sipas tij, sivjet risi ėshtė ftesa pėr pjesėmarrje tė tė gjitha grupeve folklorike qė kanė fituar ēmimet e mėdha tė festivalit pėr 9 vite rresht. Drejtori i festivalit, Sokol Bashota, qė ėshtė edhe kryetar komune, nėn patronatin e sė cilės mbahet ky festival, ka treguar se sivjet ky eveniment artistik do tė jetė edhe me i veēantė pasi qė ėshtė jubilar. Komuna pėr ketė ka ndarė 15 mijė euro derisa pritet edhe ndihma e donatorėve klinas dhe me gjerė, kurse kėrkesė pėr mbėshtetje financiare i ėshtė bėrė edhe Ministrisė sė Kulturės.
  Sivjet regjisor i festivali do tė jetė Sejmen Gjokoli nga Vlora, qė vitin e kaluar ka qenė kryetar i Jurisė profesionale. Festivali ka karakter garues dhe mbahet me 6, 7 dhe 8 qershor. Bashota, ka treguar se sivjet festivali do tė nisė me pėrurimin e Kullės sė Mujė Krasniqit nė vendlindjen e tij nė Qabiq tė Klinės. Edhe sivjet synohet qė ky festival sikur edhe viteve tjera tė bashkoj shqiptarėt nga tė gjitha trojet. Sekretar festivali ėshtė zgjedhur Idriz Berisha, drejtor i Kėshillit artistik, Ismet Krasniqi, kurse koreografinė dhe dizajnin do ta bėjė Skender Behrami.
  Parashifet edhe botimi i buletinit informative “Lyra”organ i kėtij festivali. Po kėshtu, pritet tė zhvillohen edhe aktivitete tė tjera si, tribuna shkencore, aktivitete sportive, promovime librash etj.

 8. #18
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Raport gazetaresk nga Klina e Kosovės - Manifestimi "I kėndojmė Lirisė"
  09/06/2009 22:54:00

  Mujė Krasniqi- zė i trojeve etnike

  Klina e Dukagjinit ka arritur edhe kėtė vit qė nė mėnyrėn mė dinjitoze ta lartėsojė kujtimin pėr dėshmorėt e kombit. Kujtimi mė i ndritur pėr komandantin UĒK-sė, Mujė Krasniqi u bė , ashtu si kishte dėshirė ai, pėrmes kėngės e valles shqiptare. Veshjet kombėtare dhe kėnga e pastėr shqipe kishin shpalosur faqet e historisė dhe nė Klinėn e vogėl ishin bėrė bashkė gjithė trojet. Ky Manifestim i bukur e tregoi edhe kėtė herė se shqiptarėt kur janė bashkė janė mė tė mirėt. Flamuri kombėtar dhe mbishkrimet e tė gjitha trojeve tona po prinin e rapsodėt po ngjallnin kujtimet pėr Mujėn dhe dėshmorėt e tjerė. Ky Manifestim ėshtė mėnyra mė e bukur e shprehjes sė respektit ndaj atyre qė lirisė i thuren kėngėt mė tė bukura, ndaj atyre qė iu bėn krah lirisė dhe atdheut me zėrin e kėngės dhe tė pushkės. Ky Manifestim e bėri Klinėn e vogėl pėr nga sipėrfaqja, por fort tė madhe pėr nga zemra dhe mikpritja, kryeqytet tė gjithė shqiptarisė. Shqiptarėt duke admiruar veprėn e skulptorit po pėrkuleshin para kujtimit pėr Mujė Kapuēin dhe dėshmorėt e tjerė tė kombit. Klina tregoi se di tė respektojė e nderojė bijtė mė tė mirė. Klina tregoi se di tė organizojė Manifestime tė mėdha. Tregoi se di ta ruaj kujtimin pėr tė kaluarėn e ndritur. Tregoi se di ta ruaj e kultivojė kėngėn e pastėr e tė bukur shqipe. Pėr tri ditė me radhė ishin bashkė trojet e Klina bėri qė kėto troje tė vazhdojnė tė jenė bashkė ndėr dekada e shekuj. Nė Kosovė e Dukagjin u bėnė bashkė Shqipėria me gjithė qytetet e saj. Ishin aty edhe Malėsia e Madhe me gjithė Hotin, Grudėn, Kojėn e Trieshin. Ishin edhe Kosova Lindore e Ēamėria.
  Te publiku i shumtė nė Klinė kanė lėnė pėrshtypje veēmas apelet pėrmes kėngės qė tė unifikohet kombi e tė mos lejojnė qė Medvegja tė mos mbetet nėn Serbi dhe qė tė punohet me dije e pendė nė mėnyrė qė tė vihet nė jetė amaneti sublim i rapsodit e dėshmorit tė lirisė Mujė Krasniqi pėr BASHKIMIN KOMBĖTAR.

  “E kemi nisur me ndrojtje ardhjen nė Kosovė nė nga Ansambli “Shpėtimi”, por pritjet qė na jenė bėrė nė Dukagjin nga Shoqata e Vėllazėrisė Kosovė- Malėsi e Madhe “Martin Dreshaj” na kanė dhėnė forcė tė punojmė dhe ruajmė folklorin autokton tė Kosovės Lindore”, ėshtė shprehur nė bisedėn ekskluzive pėr malėsia.org, prof Rexhep Abazi. Ai ka premtuar se Ansambli, qė ai drejton, pjesėn tjetėr tė festės sė madhe do ta vazhdojė nė Prizrenin e historisė nė kuadėr tė valles sė madhe qė niset nga Dukagjini pėr t’i bėrė bashkė e nė njė festė trojet etnike.
  I emocionuar me kėtė ngjarje tė madhe kulturore e atdhetare ishte edhe Ilir Selba bashkė me Ansamblin nga Tirana.
  “ Kėtu po lidhen penjtė e atdheut. Do tė kemi bashkėpunim tė shkėlqyer edhe nė tė ardhmen me Ansamble e Shoqata nga Kosova.Bashkė trojet do ta sjellin e ruajnė kėngėn e vallen e bukur shqipe. Kėto pamje tė bukura janė dėshmia mė e mirė se shqiptarėt janė tok ne nė njė sofėr. Janė dėshmia mė e mirė se ata e ruajnė respektin pėr trimat e lirisė dhe pėr vlerat e larta tė kulturės shqiptare. Nė Klinėn e Mujė Krasniqit po jehon kėnga dhe zėri i pėrbashkėt i trojeve shqiptare. Kėto troje sot po lartėsojnė kujtimin pėr bijtė mė tė mirė tė kėtij nėn qielli qė tė udhėhequr nga flamuri kombėtar e tė stolisur me shenjėn madhore tė UĒK-sė i sollėn lirinė kėtij vendi”, shprehet pėr malėsia.org, Selba.
  Nė Festivalin “I kėndojmė Lirisė” shpallja e rezultateve nuk kishte rėndėsi pėr publikun. Ishte e rėndėsishme se kujtimi pėr komandantin e UĒK-sė, Mujė Krasniqi, i bėri, edhe njė herė bashkė, kėngėtarėt e valltarėt nga trojet shqiptare. Ishte i rėndėsishėm mesazhi RRNOFTĖ BASHKIMI KOMBĖTAR. Kėtė mesazh e tha zėshėm Klina, Dukagjini, Kosova, Shqipėria dhe gjithė trojet etnike. Ky mesazh do tė gjej fuqinė edhe nė Prizrenin e historisė nė 131 vjetorin e Lidhjes sė Madhe.

  Rrahman Jasharaj
 9. #19
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Eh, Muja, ai trim qė do tė mbahet mend ndėr shekuj. Kishte pamje e qėndrim burri, i rreptė nė respektimin e asaj qė thoshte, kishte zė tė ėmbėl artistik, qėndrim prej ushtaraku tė rryer, oficer i lindur pėr luftė, i bindur se, njė ditė, do ta sjellė lirinė nė trojet e copėtuara shqiptare...

  T’i kujtoj tė gjitha kėto, e, tė mos e kujtoj Betejėn e madhe tė gushtit, te Topat, mbi fshatin Dush, ėshtė e pamundur. Edhe sot, kur po e shkruaj kėtė shkrim, me duket se po e shoh e po e dėgjoj zėrin e Komandant KAPUĒIT. Ai, sa gjuante nė drejtim tė pozicioneve tė armikut, aq bukur i dėgjohej e dallohej edhe zėri i kėngės qė kėndonte pėr Shqipėrinė. Tė gjitha, mė kanė ngelur tė pashlyera nė kujtesėn time, por, atė qė nuk do ta harroj kurrė, e, qė, do ta marr me vete kudo qė shkoj, edhe nė banesėn e pėrjetshme, do ta kam me vete pėrshpirtėrisht, ėshtė thėnia e Tij: “Djem, ai qė bie nė fushė tė nderit, i bėn nder vetės, i bėn nder Kombit e Atdheut, i bėn nder Lirisė e Shqipėrisė... Mos e harroni djem, Dėshmorėt kanė vetėm datėlindje!...”, dhe, lėshoi zėrin e tij prej ushtaraku, bashkė me krismat e pushkės: “Ooooo, prite Adem Jasharin, more, o, heeeej!”... 10. #20

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Mit dem Geweher schützen wir Kosovo und ehren wir Albanien


Seite 2 von 4 ErsteErste 1234 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Uhapšen bivši komandant OVK
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 06.05.2010, 16:00
 2. Ubijen komandant pobunjenika
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 20.03.2010, 20:30
 3. Ubijen talibanski komandant
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 26.12.2009, 16:00
 4. Novi komandant Žandarmerije
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.06.2009, 20:00
 5. Komandant Lleshi
  Von Kusho06 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 30.11.2006, 14:02