BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 125 von 139 ErsteErste ... 2575115121122123124125126127128129135 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.241 bis 1.250 von 1385

Kopftuchproteste in Kosovo

Erstellt von Fan Noli, 18.06.2010, 19:49 Uhr · 1.384 Antworten · 80.734 Aufrufe

 1. #1241
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.424
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  I paska hi Jaranit fena mrena.

 2. #1242
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  shefqet krasniqi will so gerne kosovo Pierre Vogel werden

 3. #1243
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von Albion Beitrag anzeigen
  shefqet krasniqi will so gerne kosovo Pierre Vogel werden
  der kennt den pierre vogel bestimmt nicht mal

 4. #1244
  Albanese
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  "Adem dhe Hamez Jashari e kan dhan jeten per feje"
  nanen pidh ja qifsha was für eine falsche Schlange wie er versucht albanische Helden zu Islamisieren.

 5. #1245
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von Aurel Marki Beitrag anzeigen
  "Adem dhe Hamez Jashari e kan dhan jeten per feje"
  nanen pidh ja qifsha was für eine falsche Schlange wie er versucht albanische Helden zu Islamisieren.
  mos e shaj more hoxhen o i pa ftyr

 6. #1246
  Shan De Lin
  Zitat Zitat von Ilir B Beitrag anzeigen
  wieso gegen vetendosje?
  weil sie, wie 90% der bevölkerung, gegen extremisten/wahabisten sind?
  na weil ich einer partei nicht angehören will wo so dumme weiber wie alma rama dabei sind :

 7. #1247
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  mos e shaj more hoxhen o i pa ftyr
  aj nuk eshte hoxhe por aj eshte far vahabisti i serbis

 8. #1248
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von Albion Beitrag anzeigen
  aj nuk eshte hoxhe por aj eshte far vahabisti i serbis
  vahabist? une hala skam pa vahabista ne kosov

 9. #1249
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Zitat Zitat von Shan De Lin Beitrag anzeigen
  na weil ich einer partei nicht angehören will wo so dumme weiber wie alma rama dabei sind :
  Sei ruhig du Verräterin , du hast kein plan wer alma lama ist
  alma lama hat recht edhe pik! die wahabitten arbeiten zusammen mit serben
  wer sein land schadet ist für mich keine albaner, und die wahabitten schaden unser land und ihr sollt diese extremisten NICHT UNTERSCHTÜTZEN .

 10. #1250
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614

  hier eine quelle das die wahabiten zusammen mit die serben arbeiten!!!

  Lėvizja "Bashkohu" - krijesė e Beogradit


  Qysh kur Presidenti Rugova ideoi ndėrtimin e Katedrales katolike nė Prishtinė, njė nismė shumė e qėlluar, e pritur fort mirė edhe nga Evropa kristiane dhe Amerika e madhe, Beogradi i ndjeh keq, se po demantohej nė propagandėn shpifėse, se kinse "Kosova myslimane paraqet rrezik pėr botėn kristiane". Si gjithėherė, Beogradi ka projektet rezervė pėr veprime kundėr Kosovės. Dhe, shpėrfaqi bujshėm njėrin sish, sajesėn fatkeqe, Lėvizjen "Bashkohu".

  Kjo Lėvizje kishte kohė qė vepronte, por, pėr tė fshehur burimin rrjedhės nga vinte, u fsheh pas veprimeve, gjoja spontane, tė besimtarėve myslimanė. Kuadri i saj ishte i gatshėm, madje i bollshėm. Por, ky kuadėr, i shkolluar nė vendet mike tė Serbisė, me paraqitjet ekstreme, me mjekėrra, veshje, sjellje nė familje dhe shoqėri si dhe me ushtrimet e lutjeve fetare tipike arabe - talebane, nuk u pėlqye nė popull, bilėz ngjalli neveri e pėrbuzje masive. Kjo racė shkretėtire ekzekutoi, me armė tė pazėshme, sekretarin e Komitetit Islamik tė Shqipėrisė, Sali Tivarin, vite mė parė, nė zyrėn e tij nė Durrės, sepse ai ishte hoxhė bashėkohor dhe nuk pėrfilli dogmat e racės fanatike mjekėrroshe, tė ardhur rishtas nga shkollat e shkollėzat obskure arabe. Dhe, me tė drejt u shpreh shqetėsimi se kėta do tė jenė shkitė e ardhshėm tė Kosovės, tė Shqipėrisė.
  Vehabistėt e ideologjisė talebane, qė mė se paku kanė tė bėjnė me fenė dhe besimin fetar, tė ndjerė tė diskredituar keqas, tė kinsultuar me qendrat antishqiptare, u tubuan rreth Lėvizjes "Bashkohu". Nėn ēatinė e kėsaj Lėvizjeje, ku do tė strehohen edhe njerėz tė thjeshtė, besimtarė tė devotshėm, por tė mashtruar dhe tė manipuluar nga horrat mjekėrroshė, do tė zhvillojnė veprimtarinė e tyre destruktive dhe antishqiptare, gjithnjė nė konsultim dhe bashkėveprim me qendrat armike tė Kosovės. Telebanėt "paqėsorė" tė sotėm, do tė jenė vrastarė tė nesėrm.


  Shqiptarėt e kudondodhur janė tė vetėdijshėm se heroi kombėtar Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu dhe e hirshmja humaniste Nėna Tereze, janė dhuratė Perėndie, janė privilegjė pėr shqiptarėt, tė cilėt janė gjak i gjakut tė tyre dhe identifikohen me kėto dy figura tė papėrsėritshme, jo vetėm nė hapėsirat shqiptare, por edhe nė historinė botėrore. Udhėtimi i Skėnderbeut nga Kruja pėr nė Prishtinė, madje pa i zbritur fare kalit, shqetėsoi jo pak Beogradin dhe argatėt e tyre tė ideologjisė talebane nė Kosovė.


  Gjaku tėrheq gjakun. Dhe, Nėnė Tereza u nis nga Kalkuta e largėt, pėr t`u ngulitur pranė tė vėllait, Gjergjit, nė kryeqendrėn e Kosovės. Ishte ky njė tjetėr siklet i Beogradit, Moskės dhe i veglave tė tyre shqipfolėse, por mendjemykur e shpirtshitur ke djalli dhe i biri. Kundėrshtia e tyre pėr vendosjen e dy shtatoreve, tė Gjergj Kastriotit dhe Nėnė Terezės, fillimisht, nė surdinė, mė vonė hapur dhe zėshėm, ishte e ēuditshme, amorale dhe armiqėsore karshi kėtyre figurave markante dhe krenare pėr shqiptarėt dhe opinioni e dėnoi rrept dhe fort argumentueshėm.
  Pėrurimi i Katedralės "Nėna Tereze" nė Prishtinė, ishte njė ngjarje e shėnuar jo vetėm pėr besimtarėt e krishterė katolikė shqiptarė, por edhe pėr tė gjithė shqiptarėt zemėrbardhė. Pavarėsisht se sa ėshtė numri i katolokėve rezidentė nė kryeqytet, aty janė misionet diplomatike dhe organizatat tjera ndėrkombėtare civile, tė pėrfaqėsuara, kryesisht, nga besimtarė katolikė. Tashmė edhe ata do tė kenė njė adresė pėr lutjet e tyre fetare, qė zakonisht i bėjnė tė dielave dhe nė ditėt e festave. Edhe Hasanėt, Hysenėt, bile edhe Isėt e Muhametėt kanė filluar frekuentimin e Katedralės tė re, madje, jo thjesht si vizitorė, turistė, por edhe nė dėgjimin meshtar. Tė ndejurit nė ulėset komode dhe dėgjimi i predikimeve nė gjuhėn e nėnės, sikur po i joshė mė fort kisha se sa xhamia. Dhe, pa fije urrejtje fetare, njerėzit mirė tė ekukuar, faltorėt i konsiderojnė si shtėpi tė Zotit dhe tė "robit", njeriut, pasi "robi", figurativisht, llogaritet bir i Zotit.


  Presidenti Rugova shembull i harmonisė ndėrfetare
  Nė kohėrat moderne, nė historinė mė tė re botėrore, nuk ka asnjė shembull tjetėr i krahasueshėm me Presidentin Rugova, pėr forcėn e ndikimit dhe tė reformave pozitive tė bėra nė jetėn dhe sjelljen e popullit tė Tij. Mėsuesit e dr. Rugovės ishin Rilindasit tanė, me kryemėsuesin Pjetėr Bogdanin, tek i cili princi Rugovė do tė gjente frymėzimin e madh, filozofinė e virgjėr shqiptare.
  Mėsuesit dhe miqtė e dr. Rugovės, profesor Anton Ēeta dhe akademik Mark Krasniqi do tė ishin mentorė dhe guidė e sigurtė pėr nisma fisnike, siē ishin pajtimet shqiptare nė vitet `90-a, tė cilat, domosdo, unifikuan njė popull tė tėrė, madje nė mungesė tė policisė, ushtrisė dhe tė ēfarėdo pushteti tjetėr ekzekutiv. Me tė drejtė kjo ėshtė quajtur mrekulli shqiptare, tė cilėn, vetėm lehaqenėt komunistė, pushtetarėt e sotėm xhahilė, artificialisht, e mohojnė kėtė madhėshti hyjnore tė Presidentit Historik, dr. Ibrahim Rugova.


  Ėshtė rast unik nė botė qė fjala urtake e njė njeriu, qoftė Ai edhe vetėm me pushtet moral, tė bėhet ligj, duke hequr barrėn e dokeve, zakoneve negative dhe promovimin e kodeve dhe tė normave bashkėkohore, tė thjeshta dhe praktike pėr popullin, qoftė nė robėri, qoftė nė liri. Shumė zakone, tė cilat i ishin veshur fesė, por qė nė fakt nuk kishin tė bėnin fare me atė, me kėshillėn e Tij tė urtė, dr. Rugova i amortizoi, pėrfshi kėtu edhe diferencat ndėrfetare shqiptare. Rrugėndjekėsit e Tij, si kryemyftiu Ramiz Boja, prifti dom Lush Gjergji me shokė, nė predikimet e tyre publike e fetare, do t`u thonn dhe do t`i ftonin besimtarėt shqiptarė, pavarėsisht konfesionit, se "nė faltorėn e parė qė tė hasni, qoftė ajo kishė apo xhami, hyni nė tė dhe lutjuni Zotit pėr liri, paqe, dashuri ndėrnjerėzore dhe begati ekonomike".
  Presidenti Rugova kishte njė maturi supreme. Ai nuk ishte revolucionar, sepse siē thotė mjeshtri i analizės profesionale, Nexhmedin Spahiu, nuk ka revolucion demokratik, ngaqė revolucioni ėshtė gjithėherė i dhunshėm, ndėrsa demokracia pėrjashton dhunėn. Por, studimet e origjinės dhe tė historisė tė lashtė shqiptare, tė bėra nga dr. Rugova, dėshmonin bindshėm pėr krishtėrimin bazal shqiptar. Dhe, kėtė tė vėrtetė Ai nuk e fshehu, pėrkundėr, ua tha hapur dhe tė faktuar shqiptarėve. Pa hamendje, shpalosja e tė vėrtetės edhe nė aspektin e besimit fetar shqiptar ndėr shekuj, ka ushtruar njė ndikim tė drejtpėrdrejt tek shqiptarėt nė pėrgjithėsi, ndėrsa tek shqiptart e Kosovės nė veēanti. Pikėrisht, nė kėtė ndėrkohė janė shėnuar lėvizje e rikthime nė besimin e tė parėve, qoftė individuale, familjare dhe grupore. Ėshtė kjo arsyeja e urrejtjes ndaj Presidentit Rugova tė hoxhėve ekstrem talebanė, si nė Kosovė, ashtu edhe nė trevat tjera shqiptare. E ritheksojmė, vetėm ata tė sektit kriminal talebanė.


  Ka ndodhur njė fenomen jo i zakontė i aleancave tė pajtimit tė tė kundėrtave: tė fanatikėve myslimanė talebanė me komunistėt shqiptarė, madje tė kudondodhur. Dihet, komunizmi ėshtė armik i fesė, sepse komunistėt janė ateistė. Shembulli konkret, Enver Hoxha me shokė. Por, ėshtė armiqėsia e komunistėve dhe e islamistėve ekstrem ndaj Presidentit Ibrahim Rugova, qė i ka bashkuar kėto dy ideologji fatale pėr njerėzimin. Dhe, kjo shpėrfaqet turpshėm nė faqet e internetit, tė cilat i zotėrojnė kėto ideologji obskure. Dhe, ky bashkim ėshtė bėrė me pragmatizmin: "Armiku i armikut tim, ėshtė miku im".

  Bota Sot » Lvizja "Bashkohu" - krijes e Beogradit

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 101
  Letzter Beitrag: 11.04.2015, 16:53
 2. Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 26.10.2011, 16:21
 3. Antworten: 78
  Letzter Beitrag: 10.07.2011, 02:13
 4. Antworten: 57
  Letzter Beitrag: 06.04.2010, 17:09
 5. Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 21.02.2008, 17:36