BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 2 ErsteErste 12
Ergebnis 11 bis 15 von 15

Kosova e Re Nuk mund tė fillojė para vitit 2011

Erstellt von TheAlbull, 20.01.2010, 20:22 Uhr · 14 Antworten · 2.168 Aufrufe

 1. #11

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080
  Zitat Zitat von James Bond Beitrag anzeigen
  Von mir aus kann er wieder in der Schweiz Lewis-Hosen klauen, aber bitte die Finger von der Politik lassen.

  Das Volk hat ihn gewählt

 2. #12
  Avatar von Clint

  Registriert seit
  21.09.2008
  Beiträge
  3.112
  Zitat Zitat von AK47-Psyko Beitrag anzeigen
  Das Volk hat ihn gewählt
  richtig..

  aber ich glaube kaum das er wieder gewählt wird..

 3. #13
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Bei dem Projekt hier haben dies vermasselt..

  Pėr dy javė, shkatėrrojnė 35 milionė euro  Projekti 35 milionė euro pėr hapjen e Mihjes sė Re tė Sibovcit, ka dėshtuar. Makineritė e rėnda tash janė pjesėrisht tė demoluara. Inxhinierėt fajėsojnė menaxhmentin e KEK-ut, nė krye me Arben Gjukėn, qė ka blerė makineri tė vjetra, pėr tė reja. I konsideruar projekti mė i madh nė dy dekadat e fundit nė Kosovė, ai duket se u shkatėrrua vetėm pėr dy javė pas pėrurimit.

  Nga Zekirja Shabani mė 06.01.2010 nė ora 8:21
  Njė natė para festės sė Vitit tė Ri, projekti mė i madh energjetik i Qeverisė sė Kosovė nė dy dekadat e fundit - ka dėshtuar.

  Nė mihjen e re tė Sibofcit jugperėndimor qė mė 15 dhjetor ishte pėruruar vendosja e makinerisė sė rėndė pėr nxjerrjen e qymyrit, tė martėn ekipi i gazetės Express, e ka gjetur pjesėrisht tė demoluar. Nė dy linjat e shiritave tė rinj transportues mungojnė 6 reduktorė dhe cilindra qė duhej tė vinin nė lėvizje shiritat pėr bartjen e qymyrit nga mihja nė termocentralet ekzistuese derisa tė ndėrtohet termocentrali Kosova e Re.

  Punėtorėt qė pėr tri javė kishin punuar nė kėtė pjesė tė mihjes tregojnė se reduktorėt janė bllokuar papritur dhe mė 30 dhjetor janė dėrguar pėr riparim.

  “Ėshtė ndėrprerė puna pasi kanė instaluar pajisje tė vjetra. Vetėm i kanė ngjyrosur dhe i kanė marrė miliona euro, e tash shiritat nuk punojnė”, tregon njė nga inxhinierėt e KEK`ut, i cili nuk pranon t`i pėrmendet emri. Ai akuzon kreun e KEK`ut, Arben Gjukėn, pėr pėrzgjedhje tė gabuar tė kompanive qė kanė ndėrtuar kėtė sistem.

  Projekti nė tėrėsi pėr vendosjen e makinerisė sė rėndė, rehabilitimi i ekskavatorėve dhe punėve tė tjera pėr hapjen e minierės, qe thėnė se ka kushtuar 35 milionė euro, prej tė cilave 16 milionė i ka dhėnė Qeveria e Kosovės, kurse 18 milionė tė tjera Komisioni Evropian. Ministri i Ekonomisė dhe Financave, Ahmet Shala, pati thėnė se ky projekt ėshtė njė nga projektet mė tė mėdha nė dy dekadat e fundit, qė Kosova tė ketė energji tė mjaftueshme pėr vete dhe pėr eksport. Projekti pėr minierėn e Sibofcit, sipas tij, ka pėrmirėsuar makinerinė ekzistuese tė rėndė tė minierave tė thėngjillit, e instaluar nė vitin 1972, duke e bėrė mė stabile. Ndėrkaq, zyrtarėt e KEK`ut, pranojnė se ky sistem tani ėshtė ndalur pėr shkak tė reduktorėve nė stacionet vepruese.

  Zėdhėnėsi i KEK`ut, Viktor Buzhala, thotė se kėta reduktorė i ka hequr nga shiritat transportues prodhuesi dhe i ka dėrguar nė fabrikėn ku janė prodhuar, sepse ėshtė vėrejtur se ka pengesa nė lidhjen nė mes reduktorit dhe tamburit.

  “Ekskavatorėt e tjerė, tė cilėt nuk janė riparuar, punojnė. Tani nuk punon vetėm E-10B, i cili ishte inauguruar nė dhjetor tė kėtij viti. Kompania e cila i ka hequr reduktorėt ka premtuar se mė 10.01.2010 do t`i sjellė reduktorėt e riparuar”, thekson Buzhala.

  Nė anėn tjetėr, burime tė Expressit tregojnė se kėta reduktorė s`do tė mund tė hyjnė nė punė minimum edhe gjashtė muaj.

  Buzhala thotė se inaugurimi i kėtij sistemi ėshtė bėrė nė dhjetor 2009, por jo edhe nė komisionin pėrfundimtar. Projekti, sipas tij, gjendet nė fazėn e testimit dhe certifikata e komisionit do t’i jepet kontraktuesit kur tė kryhen tė gjitha obligimet kontraktuale nė janar 2011.

  Por, pėr tė njėjtėt shirita qė tani janė jashtė pėrdorimit, nė vitin 2008, Korporata Energjetike e Kosovės ka shpenzuar 49.9 milionė euro pėr riparimin e tyre.

  Nė kontratėn ēelėsa nė dorė, e nėnshkruar nė nėntor tė vitit 2008, mes KEK-ut dhe kompanive nė konzorcium “Eko-Trade” nga Prishtina dhe “IMK 14 Oktobar” nga Serbia, thuhet se ka qenė i paraparė riparimi i Shiritave Transportues dhe Palosėseve pėr Largim tė Djerrinės - sistemi II dhe III. Burime tė gazetės Express thonė se edhe reduktorėt janė vendosur nga kėto kompani, tė cilat i kanė blerė ata nė Bosnjė e Hercegovinė.

  KEK-u tash sa kohė ka probleme me kėto pajisje pėr shkak tė tenderėve jo nė rregull qė po i aplikojnė.

  http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../22154/C4/C14/


  Mal sehen was die dieses mal anrichten^^

 4. #14
  Fan Noli
  Zitat Zitat von AK47-Psyko Beitrag anzeigen
  Das Volk hat ihn gewählt
  Das Volk hat auch Milosevic gewählt.

 5. #15
  Avatar von Deqo

  Registriert seit
  22.04.2009
  Beiträge
  667
  Zitat Zitat von James Bond Beitrag anzeigen
  Thaqi sollte wieder Ziegen und Kühe hüten gehen und die Politik anderen überlassen!

Seite 2 von 2 ErsteErste 12

Ähnliche Themen

 1. Mund - Lippen
  Von bonbon im Forum Rakija
  Antworten: 272
  Letzter Beitrag: 29.07.2013, 17:34
 2. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 23.01.2012, 22:59
 3. Dan Bosnjaka Kosova 2011
  Von Prizrenac_ im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 18
  Letzter Beitrag: 30.09.2011, 16:15
 4. ku mund ta gjej ni qisi gjemper ???
  Von AKSH im Forum Kosovo
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 20.05.2011, 00:09
 5. Frau mit dem aufgeschlitzten Mund
  Von Sultan Mehmet im Forum Rakija
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 19.03.2008, 18:36