BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 16 ErsteErste 12345678915 ... LetzteLetzte
Ergebnis 41 bis 50 von 160

Kosova mban larg elementėt radikalė islamikė

Erstellt von Albion, 28.05.2012, 18:07 Uhr · 159 Antworten · 7.328 Aufrufe

 1. #41
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von Gjin Tonikaj Beitrag anzeigen
  Habt ihr den Text überhaupt gelesen? Darin geht es, dass Radikalität kaum Fuss fassen kann, nicht dass die Muslime im Kosovo immer radikaler werden.
  sag das dem user skenderbegi, der uns mit solchen parolen wie "alle bärtigen raus aus ks.." nervt.

 2. #42
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  @Sazan, stimmt, aber er muss bedenken dass dann sehr viele Albaner raus müssen, da viele patriachisch denken und ein eigenes Bild von Demokratie haben als es wirklich ist. Und Bärte tragen viele unten... dann bräuchten Skenderbegstatuen eine Rasur ^^

 3. #43
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Naja und nicht nur Muslime tragen unten einen Bart es gibt Katholiken und Orthodoxe mit langen Bärten .

 4. #44
  Sonny
  Zitat Zitat von skenderbegi Beitrag anzeigen
  raus mit diesen bärtigen & rückständigen &demokratie-feindlichen menschen!!!!!!
  Schneid du dir mal die Haare du Schmalzlocke und raus mit dir.

 5. #45
  Avatar von Ilir B

  Registriert seit
  15.03.2011
  Beiträge
  1.753
  raus mit den radikalen

 6. #46
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Vehabizmi nė Kosovė

  Edhe nė Kosovė situata thuajse ėshtė e njėjtė. Atje madje ndryshe nga Maqedonia e cila ka adresuar problemin si rezultat i angazhimit tė BFI-sė nė Shkup, nė shtetin me mė shumė se 90 pėr qind tė popullatės qė i pėrket besimit islam, mungojnė provat pėr individė tė caktuar qė mund ta ndjekin kėtė rrymė tė Islamit si nga Policia, ashtu edhe nga Bashkėsia Islame e Kosovės (BIK).

  Nė Policinė e Kosovės thuhet se vendi nuk ėshtė i rrezikuar as nga grupet radikale islame, as nga ndonjė formė e terrorizmit.

  Zėdhėnėsi i policisė Baki Kelani, thekson se Kosova nuk ėshtė nė njė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė e rrezikuar nga sulmet terroriste, por vazhdon se Kosova nuk mund tė jetė imune nga rreziqet qė sillen nga sulmet e tilla.

  Ai kėto deklarata i mbėshtet nė kėmbimin e informacioneve me institucionet tjera tė sigurisė nė Kosovė, por edhe me Bashkėsinė Islame tė Kosovės.

  "Nė bazė tė disa vlerėsimeve, qofshin ato edhe ndėrkombėtare, populli i Kosovės nuk llogaritet qė ėshtė njė popull, i cili mund tė pėrfshihet nė raste tė tilla terroriste. E potencova se nuk paraqitet ndonjė rrezik i drejtpėrdrejtė nga grupet e tilla", thotė Kelani.

  Por nė Bashkėsinė Islame tė Kosovės vėrehen shqetėsime pėr grupet radikale islamike, pėr tė cilat thuhet se po veprojnė nga shtėpitė private dhe "udhėhiqen nga persona qė nuk janė tė Kosovės".

  Drejtori pėr media dhe veprimtari botuese tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Ahmet Sadriu.

  "Edhe kėtu po pėrflitet, po pėrdoret termi vehabist, termi selefist ... Ėshtė e vėrtetė qė, sidomos pas luftės, prania e shoqatave tė ndryshme nga vende tė ndryshme tė lindjes dhe tė perėndimit nė Kosovė ka bėrė qė tė hasim dukuri tė reja. Nė aspektin islam, kemi diēka tė tillė qė ėshtė e pranishme, siē ėshtė praktikimi i namazit – po lidhem konkretisht te namazi, apo te forma e tė falurit dhe aty-kėtu te dukuria e veshjes, ku hasim njerėz me mjekra tė gjata dhe me pantallona tė shkurtėr. Nuk do tė thosha se kemi njė tendencė nė rritje. Pėrkundrazi, ndoshta para disa viteve ka qenė shumė mė e theksuar sesa tani", thotė Sadriu.

  Por Fuad Ramiqi, drejtuesi i lėvizjes "Bashkohu" ndaj tė cilėt edhe janė adresuar akuzat se i pėrket lėvizjes vehabiste, etiketimi me kėtė lėvizje bėhet vetėm pėr njė qėllim "qė tė paraqitet Islami si frikė pėr njerėzimin". "Nuk i pėrkas asnjė sekti, pėrpos qė jam mysliman. Tendencat qė tė mė lidhin me vehabizėm, janė tendenca qė kanė zanafillė nė qarqet anti-islame edhe jashtė Kosovės, edhe jashtė Ballkanit. Qėllimi ėshtė qė tė destabilizohet nė pėrgjithėsi ēėshtja e bashkėjetesės sė njė shoqėrie demokratike - kinse nė Ballkan e Kosovė mund tė ketė grupe tė tilla. Por, tendencat shkojnė kah ato, qė tė paraqitet Islami si frikė pėr njerėzimin", thekson Ramiqi.

  Qeveria e Kosovės, nė anėn tjetėr, duke marrė parasysh rrezikun nga Shtatorit nė SHBA, ka hartuar njė strategji kundėr terrorizmit.

  "Pozita gjeostrategjike e Kosovės, pėrveē qė krijon mundėsinė pėr ta bėrė vendin tonė si cak transiti pėr aktivitete ilegale dhe trafiqe tė ndryshme, paraqet rrezik edhe pėr shpėrndarjen e sindromės sė terrorizmit, veēanėrisht tė atij me bazė tė fundamentalizmit religjioz. Nė frymėn e kėsaj, edhe pėrbėrja religjioze e popullatės sonė me shumicė islame mund tė pėrdoret si element pėr zgjerimin e influencės nė rajon. Shpeshherė, kjo pėrbėrje mund tė shfrytėzohet si alibi pėr tė ndryshuar fokusin nga elementet tjera qė janė tė pranishme nė Kosovė dhe rajon, e qė pėr qėllime politike tė paraqesin Kosovėn si vend, i cili strehon, mbron, rekruton, trajnon dhe sponsorizon terrorizmin", thuhet nė strategjinė, e cila synon mbrojtjen e tė gjitha komuniteteve nga ndikimet e kėtyre grupeve, si dhe parandalimin e luftimin e kėsaj ideologjie.

  Kosovarė me shtetėsi tė huaj, si nė SHBA e Gjermani, janė akuzuar pėr sulme terroriste, tė motivuara nga Islami radikal. Ndėrsa, edhe nė Kosovė ka individė tė ndryshėm qė janė akuzuar pėr pėrfshirje nė komplote terroriste.

  Njė nga ta ėshtė Asllan Bajrami, njėri nga njerėzit mė tė kėrkuar tė FBI-sė, nėn dyshimin pėr mbėshtetje tė veprave terroriste. Ai jeton lirshėm nė Mitrovicė, pėr shkak tė mungesės sė njė marrėveshjeje ekstradimi midis Kosovės dhe Shteteve Tė Bashkuara. EULEX-i thotė se nuk ka bazė ligjore pėr ta ekstraduar.

  Sidoqoftė, kėto trajtohen si raste tė izoluara.


  Vehabizmi nė Shqipėri

  Shqipėria nė anėn tjetėr ka pasur batica dhe zbatica tė ashtuquajtur "luftės" sė saj me fenomenin vehabi. Mė e ashpėr ka qenė gjatė fillim shekullit kur edhe disa elementė radikalė islamė, tė mbėshtetur me miliona dollarė ngalamike tentuan tė marrin nėn kontroll drejtimin e Komunitetit Mysliman Shqiptarė.

  Nga policia shqiptare ka pasur edhe disa pėrjashtime tė disa celulave tė disa shoqatave tė cilat u identifikuan sipas policisė shqiptare si organizata terroriste.

  Nga KSHM-ja sqarojnė se kėto shoqata tė pėrjashtuara dhanė ndihma, ngritėn objekte kulti, por njė pjesė e ndihmave tė tyre ishin tė kushtėzuara nga pas.

  "Jepej njė ndihmė pėr ndėrtimin e njė xhamie, por kėrkonin qė imam nė kėtė xhami tė caktohej njė njeri i tyre, qė pėrfaqėsonte tė njėjtėn rrymė. Ose jepnin pensione pėr jetimėt, qė ishin tė domosdoshme pėr fėmijėt shqiptarė nė atė gjendje tė mjeruar qė ndodhej vendi, por kėrkonin qė kėta jetimė tė merrnin pjesė nė kurset fetare. Nė kėto kurse nuk predikohej varianti i Islamit tradicional shqiptar, i cili ishte njė Islam tolerant, por praktikoheshin pikėrisht ato rryma tė Islamit qė ishin tė huaja pėr besimtarėt shqiptarė", theksojnė burime nga institucioni fetarė.

  Sipas pėrfaqėsuese tė KSHM-sė, kjo tentativė e dėshtuar atėherė e shpėtoi vendin nga njė kėrcėnim serioz qė i kanosej prej fraksioneve fundamentaliste islame.

  "Situata pėr momentin ėshtė e qetė dhe nuk ndonjė lėvizje e cila do tė jepte pėrshtypje se rrezikohet islami burimorė qė me shekuj tė tėrė po promovohet nė Shqipėri", theksojnė nga KSHM-ja.

  Drejtori i Qendrės Shqiptare pėr Studime tė Sigurisė Kombėtare nė Shqipėri, Xhavit Shala, thekson se vehabizmi apo vehabo-salafizmi ėshtė njė rrymė qė ndodhet nė pushtet nė Arabinė Saudite, ka qenė nė pushtet prej shekujsh dhe vazhdon tė jetė nė pushtet edhe sot.

  "Ata kane patur nė vazhdimėsi synim pėrhapjen e kėsaj rryme nė vendet e Ballkanit. Me hapjen e Shqipėrisė dhe vendeve tė tjera tė Ballkanit, ata menjėherė hodhėn hapat pėr ta pėrhapur pikėrisht kėtė ideologji dhe kėtė rrymė vehabit, por tradita shqiptare ishte ndryshe nga kultura fetare qė po sillnin kėto shoqata tė financuara nga bota Arabe", thekson Shala.

  Sipas tij, pėrhapja e vehabizmit qė nisi tė shtrijė rrėnjė nė atė kohė nė vend, ishte dhe ėshtė njė kėrcėnim serioz pėr sigurinė kombėtare tė Shqipėrisė.

  "Vehabizmi dhe Salafizmi godasin identitetin tonė kombėtar dhe janė tė rrezikshme dhe pėr demokracinė shqiptare, pasi ato janė rryma nė Islam qė nuk e pranojnė njė rend demokratik. Pėr ta shteti duhet tė jetė i bazuar mbi ligjet e shenjta. Ata nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt as me besimtarėt myslimanė shqiptarė dhe as me shqiptarėt si komb", potencon Shala duke nėnvizuar se depėrtimi nė islamin ballkanik ėshtė njė strategji e pėrpjekje e kahershme e vehabizmit.

  "Pra synimi i tyre nuk ka qene thjesht nė Shqipėri. Synimi i tyre ėshtė marrja e kontrollit tė strukturave tė Bashkėsive Islame edhe nė Bullgari, Bosnje, Sanxhak, Maqedoni e Kosovė. Fatkeqėsisht, edhe nė Kosovė e Maqedoni, duke pėrfituar nga varfėria dhe papunėsia e madhe, nėpėrmjet OJQ-ve kanė depėrtuar nė pėrmasa tė rrezikshme" pėrfundon Shala.

  Retorika e rrezikut vehabi ėshtė reflektim i konflikteve tė brendshme tė myslimanėve praktikantė nė Kosovė, Maqedoni e Shqipėri, por qė synon pėrfshirjen e shtetit dhe gjithė shoqėrisė nė njė pale kundėr palės tjetėr. Kjo retorikė e rrezikut vehabi, e majmur me imazhe globale tė fanatizmit dhe ekstremizmit fetar, e bėn tė pa-mundur kuptimin e mirėfilltė tė vehabizmit si fenomen fetar. Sipas kėtyre rrymave, myslimanėt e Ballkanit e kanė deformuar fenė islame dhe ka kohė qė janė larguar nga islami i vėrtetė.


  Shkruan: Driton Dikena,
  Marrė nga: Hėna e Re, dhjetor 2011.

  __________________________________________________

  (Ky hulumtim ėshtė bėrė nė bashkėpunim me organizatėn daneze tė gazetarisė hulumtuese SCOOP)

 7. #47
  Avatar von skenderbegi

  Registriert seit
  27.09.2006
  Beiträge
  11.172
  du kannst dich an meinen schammhaaren aufhängen ......

 8. #48
  Avatar von Sheqa

  Registriert seit
  20.05.2011
  Beiträge
  1.561
  Ganz erlich Leute, wenn muslimischen Albaner im Kosovo wirklich so radikal wären, würde man doch keine riesengroße Kirche im Zentrum der Hauptstadt bauen.

 9. #49
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Naja und nicht nur Muslime tragen unten einen Bart es gibt Katholiken und Orthodoxe mit langen Bärten .
  Cetniks auch.
  Ej a vesh ti asi fustani qe e veshin kta arabt

 10. #50
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Der radikale Islam ist eine große Bedrohung in kosovo
  das problem hat auch Deutschland

Seite 5 von 16 ErsteErste 12345678915 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Radikale Atheisten
  Von piran im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 28
  Letzter Beitrag: 07.09.2015, 12:37
 2. Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 07.05.2012, 15:40
 3. Wikileaks: Aktivitetet islamike nė Shqipėri, shqetėsim i SHBA-sė
  Von ALB-EAGLE im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 08.12.2010, 17:49
 4. Radikale Christen
  Von dzouzef im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 23.07.2009, 17:34
 5. SRS: Hajka na radikale
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.06.2009, 16:00