BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 2 ErsteErste 12
Ergebnis 11 bis 15 von 15

Kosovo NEWS

Erstellt von Fushe Kosove, 06.11.2010, 18:09 Uhr · 14 Antworten · 1.915 Aufrufe

 1. #11
  Avatar von Balkanpower

  Registriert seit
  24.12.2007
  Beiträge
  1.929
  Zitat Zitat von Fushe Kosove Beitrag anzeigen
  Kosova e treta nė Evropė pėr rritjen ekonomike

  Prishtinė, 26 nėntor - Kosova ėshtė radhitur e treta nė Evropė pėr nga pėrqindja e rritjes ekonomike, sipas njė raporti tė publikuar nė fund tė muajit tetor nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar. Sipas kėtij raporti, pėrqindja e rritjes ekonomike tė Kosovės ėshtė 4.6 pėr qind. Dy vendet qė kanė realizuar pėrqindje tė rritjes ekonomike mė tė lartė se Kosova janė Turqia dhe Bjellorusia. Vlera e prodhimit bruto tė Bjellorusisė ėshtė rritur brenda vitit 2010 pėr 7.2 pėr qind, ndėrsa ajo e Turqisė pėr 7.8 pėr qind.
  “Nėse merren parasysh parashikimet e FMN-sė pėr vitin 2011, Kosova me njė rritje ekonomike prej 5,9 pėr qind radhitet e dyta, pas Bjellorusisė, e cila do tė ketė normė tė rritjes 6.2 pėr qind”, thuhet nė njė komunikatė tė Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave, e cila u referohet shifrave tė raportit tė FMN-sė.
  Ndėrkohė, nė njė raport tė publikuar ditė mė parė nga Enti i Statistikave i Kosovės, vlera reale e GJDP-sė sė Kosovės gjatė vitit 2009 ėshtė rritur pėr 2.9 pėr qind.
  “Bruto produkti vendor nė Kosovė gjatė periudhės 2004-2009 ėshtė rritur nga 2.912 miliardė euro nė 3.912 miliardė euro”, thuhet nė raportin e fundit tė ESK-sė.
  Sipas raportit tė Entit, BPV-ja pėr kokė banori ėshtė rritur nga 1.427 euro sa ishte nė vitin 2004, nė 1.795 euro nė vitin 2009. Rritje mė e madhe e BPV-sė ėshtė shėnuar nė vitin 2008 pėr rreth gjysmė miliardi euro, apo sa gjysma e kėtyre pesė viteve tė kalkuluara.
  “Komponenti kryesor i BPV-sė ėshtė konsumi final i ekonomive shtėpiake, i cili ėshtė rritur nga 2.487 miliardė euro sa ishte nė 2004, nė 3.584 miliardė euro nė 2009”, thuhet nė raport.
  Sipas Entit, shpenzimet e konsumit final tė ekonomive shtėpiake nga 85.4 pėr qind sa janė pėrfaqėsuar te BPV-ja, janė rritur nė 91.6 pėr qind. Shpenzimet e pėrgjithshme tė Qeverisė nė periudhėn 2004 kanė pėrfaqėsuar 24.1, pėrderisa pėrfaqėsimi i tyre ka rėnė nė 17.1 nė vitin 2009. Eksporti i mallrave ka ndikuar me minus 39.2 pėr qind nė vitin 2009 apo dy pėr qind mė pak se viti paraprak. Importi nė vitin e kaluar ka rėnė pėr 1.2 pėr qind.
  Ministri nė largim i Ekonomisė dhe i Financave, Ahmet Shala, ka thėnė se rritja e investimeve private mbetet nė qendėr tė vėmendjes sė Qeverisė sė Kosovės.
  “Duhet tė vazhdojmė pėrpjekjet pėr rritjen e eksportit dhe krijimin e ambientit edhe mė tėrheqės pėr investime”, ka thėnė Shala.
  Nė bazė tė Kornizės Makroekonomike tė Kosovės dhe zhvillimeve ekonomike nė pėrgjithėsi, ėshtė vlerėsuar se pėr vitet 2010 dhe 2011 kontribut mė tė madh nė rritjen ekonomike do tė ketė rritja e konsumit privat qė do tė kontribuojė me njė mesatare 2 pėr qind. Sipas llogarive, rritja e konsumit privat do tė jetė mė e lartė sesa ajo e konsumit publik. Gjithashtu, pritet tė ketė edhe rritje tė investimeve publike dhe private, tė cilat do tė kontribuojnė me 2 pėr qind nė kėtė rritjen ekonomike, si dhe rritja e eksporteve qė do tė kontribuojė mesatarisht me njė pėr qind.

  Kosova e treta nė Evropė pėr rritjen ekonomike - Ekonomi - Koha Net
  das Freud mich sehr.
  Auch das die Türkei den ersten Platz belegt.
  Weiter so meine Länder.
  Ich weiß das wir bei fast Null angefangen haben, aber es tut sich was,
  und langsam gibt es mehr Arbeitsplätze, dann kommt der Wohlstand für alle.

 2. #12

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Ich boykottiere diesen Thread.

 3. #13

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von SehireMeister Beitrag anzeigen
  Ich boykottiere diesen Thread.
  Wieso das denn?

 4. #14

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von SehireMeister Beitrag anzeigen
  Wieso das denn?
  Hab grad langeweile

 5. #15
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von SehireMeister Beitrag anzeigen
  Hab grad langeweile

Seite 2 von 2 ErsteErste 12

Ähnliche Themen

 1. www..............com
  Von Kosova-Albo-USA im Forum Kosovo
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 16.07.2012, 01:08
 2. NEWS aus Kosovo
  Von StankovicD im Forum Kosovo
  Antworten: 287
  Letzter Beitrag: 15.08.2010, 14:42
 3. Kosovo News
  Von SRB_boy im Forum Kosovo
  Antworten: 18
  Letzter Beitrag: 28.05.2010, 21:43