BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 30 von 54 ErsteErste ... 2026272829303132333440 ... LetzteLetzte
Ergebnis 291 bis 300 von 537

Die Kosovo-Regierung unter Thaci

Erstellt von VoxPopuli, 23.03.2012, 18:52 Uhr · 536 Antworten · 41.700 Aufrufe

 1. #291
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Unbekannte haben 60 Meter von einem Zaun einer Grab- und Gedenkstätte abgerissen und gestohlen. Die drei Verdächtigen wurden auf Drängen der Kommunalverwaltung Skenderaj freigelassen.

  ----------------

  Vjedhėsit e identifikuar tė rrethojave nė Marin tė Skenderajt, janė nė liri


  Prishtinė/Skenderaj, 22 dhjetor - Personat qė pretendohet se kanė vjedhur rreth 60 metra tė rrethojave nė kompleksin memorial tė dėshmorėve nė fshatin Marin edhe pse janė identifikuar nga policia janė nė liri. Vendimin pėr ta e ka marrė prokurori komunal nė Skėnderaj pasi ata kanė deklaruar se nuk janė kryesit e veprės. Ndėrsa rastin e kanė dėnuar organizatat e dala nga lufta.

  Rreth 60 metra rrethoja tė aluminit janė vjedhur nė kompleksin memorial por tė dyshuarit kryesor mbetėn tė lirė.

  Edhe pse policia ka identifikuar 3 persona qė dėmtuan varrezat nė kompleksin e dėshmorėve nė fshatin Marin, prokurori komunal nė Skėnderaj ka dhėnė urdhėr pėr lirimin e tyre.

  Zėdhėnėsi i policisė pėr rajonin Mitrovicės, Besim Hoti, i ka thėnė KTV-sė pėrmes telefonit se ata kanė arritur tė identifikojmė 3 personat qė kanė kryer veprėn por rasti tash i takon organeve gjyqėsore.

  “Ndalimi nga ana e policisė nuk mund tė bėhet pa autorizimin e prokurorit. 3 tė dyshuarit janė nga Skėnderaj dhe ne kemi identifikuar edhe deponinė metalike ku janė shitur ato, por pasi kanė dhėnė dėshminė tė dyshuarit duke mohuar vjedhjen, janė liruar”, ka thėnė Hoti.

  Ndėrsa rrethojat nuk ishin dėmi vetėm qė kishin bėrė, ata dėmtuan edhe pllakat e mermerit dhe rrjetin elektrik.

  E kėtė akt e kanė dėnuar shoqatat e dala nga lufta, tė cilėt e vlerėsojnė si vepėr tė shėmtuar.

  Rreth 60 metra rrethoja tė aluminit vlera e tė cilave sillet rreth 60 euro pėr metėr janė shitur nė njė deponi metali nė Mitrovicė.

  Nė kompleksin memorial nė Marin janė tė shkruar 2100 emra tė dėshmorėve nga mbarė Kosova.

  Ky kompleks ėshtė projekt i organizatės Amerikane “Miqtė Amerikan tė Kosovės” tė cilėt edhe paguajnė njė rojė por i cili nuk ruan 24 orė e as nė ditėt e vikendit.

  Vjedhėsit e identifikuar tė rrethojave nė Marin tė Skenderajt, janė nė liri - Kronika - Koha Net

 2. #292
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.248
  Me jete mundem me garantu qe Sami Lushtaku me rreth t'vetin ka gisht n'lirimin e ketyne Kriminelve

 3. #293
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  In den abgehörten Telefonaten hat Grabovci sich bei Hashim Thaci und Vlora Citaku nach einer Arbeitsstelle für seine Verwandten erkundigt. 1 Monat hatte Adem Grabovci Zeit sich zu überlegen, was er wenige Minuten vor den Kameras zur Entschuldigung sagen wird, doch so dumm wie er und Konsorten sind, hat er jetzt wohl ein Gerichtsverfahren am Hals.

  Vetternwirtschaft (Nepotismus) ist ein Übel und wird auch juristisch bekämpft, aber laut Grabovci ist das ein Wert, den die PDK vertritt.

  Grabovci: Rehatia e familjarėve, vlerė e PDK-sė


  Nepotizmi, ose “rehatimi i familjarėve” i Grabovcit duhet tė hetohet

  Nepotizmi si "vlerė" politike

  Grabovci: Rehatia e familjarėve, vlerė e PDK-sė - Lajme - Koha Net
  Nepotizmi, ose “rehatimi i familjarėve” i Grabovcit duhet tė hetohet - Lajme - Koha Net
  Nepotizmi si "vlerė" politike - Lajme - Koha Net

 4. #294
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.468

 5. #295
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Ist ja nichts Neues von unseren grossen Patrioten & Kriegshelden. Ohne die Minderheitenparteien (ausschliesslich Serben) hätte dieser Typ gar keine Mehrheit mehr:

  “Thaēi e mban pushtetin me serbėt”


  [...]

  "As njėri dhe as tjetri nuk janė tė pranueshėm, por realiteti i jetės na shtyn tė bashkėpunojmė me tė dy. Mendoj se serbėt brenda institucioneve duhet tė luftojnė pėr tė drejta tė veta. Thaēi ka krijuar njė qeveri pakicė shqiptare e cila e mban pushtetin me ndihmėn e serbėve dhe komunitetet tjera. Rezultat i kėsaj ėshtė se tė gjitha ligjet qė u pėlqejnė shqiptarėve me planin Ahtisaari janė miratuar, edhe pse serbėt kanė mundur ta rrėzojnė ose dhe ta kushtėzojnė qeverinė shumicė. E nė terren as kėto ligje nuk zbatohen", ka thėnė Trajkoviq duke shtuar se Beogradi nuk e ka krijuar partinė e saj porse mė vonė e ka pėrvetėsuar.

  Duke folur pėr zgjedhjet nė Kosovė Trajkoviq ka thėnė se tė gjithė e dinė se Thaēi ka problem nė parti dhe nė parlament.

  [...]

  “Thaēi e mban pushtetin me serbėt” - Lajme - Koha Net

  Im Parlament zeigt Rada Trajkovic statt einer erhobenen Hand (für eine Stimme) lieber ihre drei, fauligen Finger. Albin Kurti und seine Parteikollegen ignorieren dieses fette, provokante Schwein einfach:


 6. #296
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Wer sowas auch nur hinterfragt ist ein Anti-Amerikaner, wie die Vetevendosje. Ne cilin mut shtet perzihet ambasadori e nje shtetit tjeter per punet te brendshme?

  -------------------------

  “Paratė e tenderit tė pasaportave- te firmat e qeramikės e tė betonit”


  Besnik Berisha, i pezulluar para pak kohėsh nga detyra e Drejtorit tė Departamentit pėr Prodhimin e Dokumenteve nė MPB, ka rrėfyer pjesėn e tij tė tregimit pėr skandalin e pasaportave.

  Nė “Interaktiv” tė KTV-sė ai ka dhėnė detaje tė panjohura mė parė rreth skandalit. Berisha ka thėnė se “tė mėdhenjtė” nuk ia kanė lejuar menaxhimin e kontratės me austriakėt, edhe pse kjo ishte pėrgjegjėsia e tij.

  Sipas tij, kėshilltari i ministrit Rexhepi, Fisnik Rexhepi me njė letėr nė dorė ka thėnė se ėshtė rekomandim i Ambasadės Amerikane dhe ambasadorit Dell qė tenderin ta fitojnė austriakėt, kjo mbase edhe pėr faktin se makinat e prodhimit tė pasaportave janė amerikane.

  “Ministri Rexhepi na ka ftu nė takim, edhe nė dorė i ka pas xhirollogaritė ku janė bartė paratė e tenderit. Kanė qenė nja tri firma tė qeramikave e betonit. Ai ia ka dhėnė kėtė Policisė qė tė bėjė hetimet”, ka thėnė Berisha duke pohuar se ėshtė i inatosur me ministrin Rexhepi pėr pezullimin sepse ai nuk ka bazė ligjore.Pėr kėtė ka paralajmėruar padi ndaj MPB-sė. /Telegrafi/

  ?Paratė e tenderit tė pasaportave- te firmat e qeramikės e tė betonit? « Lajme - Telegrafi


  Ministri Rexhepi s’mėrzitet s’e ku shkuan paratė!


  Ministri Rexhepi s’mėrzitet s’e ku shkuan paratė! - Lajme - Koha Net

 7. #297

  Registriert seit
  25.12.2011
  Beiträge
  35
  Diese SHIK Regierung ist der größte Scheißhaufen! Bis auf ein paar wenige Ausnahmen sind das doch alles Analphabeten. Darüber hinaus kommt jetzt noch einer gerade aus Den Haag raus und meint er müsste jetzt Premierminister werden, obwol seine Partei nicht mal 13% der Stimmen bekommt und seine Leute zugleich ganz Dukagjin abkassieren!! Hajt medet per ne kon e kene ne kry te Shtetit

 8. #298
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Kamishi e Lushtaku marrin pensione invalidore!


  f1_20-kamish-balline-nr-2-hiqet-61358700070.jpg

  Publikuar: 20.01.2013 - 17:42

  Prishtinė, 20 janar - Ministrit tė Arsimit, Ramė Bujės nuk i duket e udhės tė marrė pension invalidor edhe pse ishte plagosur gjatė luftės. Ai nuk do tė marrė pension pasi do qė ta ruajė simbolikisht buxhetin pėr invalidėt, mirėpo bashkėpartiakėt e tij, deputeti Bekim Haxhiu, dhe kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku e kanė marrė beneficionin prej disa mijė eurove nė vit, ndonėse kryejnė dhe paguhen mirė pėr punė tė tjera. Dy politikanėt e pushtetshėm nga PDK-ja, Bekim Haxhiu, i njohur si “Kamishi”, dhe Sami Lushtaku, tė ardhurat vjetore tė tė cilėve kalojnė 20 mijė, pėrkatėsisht 45 mijė euro nė vit, janė pėrfitues edhe tė pensionit invalidor qė ndahet nga buxheti i Kosovės.

  Gazeta Jeta nė Kosovė ka zbuluar se deputeti “Kamishi” e gėzon kėtė beneficion prej 1 prillit tė vitit 2003, ndėrsa kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku, nga 1 janari i vitit 2008, ndonėse tė dy punojnė nė detyra qė paguhen mirė.

  Kamishi e Lushtaku marrin pensione invalidore! - Lajme - Koha Net

  Ka familja qe s'kan buke me hanger...

 9. #299
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Akuzat ndaj Limajt, zbulohen mesazhet “korruptuese”


  Publikuar: 23.01.2013 - 16:04

  Prishtinė, 23 janar - Nga 80 milionė euro, sa kishin deklaruar nė fillim, EULEX-i zbret shumėn e keqpėrdorimit tė buxhetit tė Kosovės, nė ēėshtjen e Ministrisė sė Transportit, nė 250 mijė euro.

  Pėrmbajtja e aktakuzės kundėr ish-ministrit tė kėtij dikasteri, Fatmir Limaj, dhe katėr bashkėpunėtorėve tė tij i referohet tre tenderėve, qė u janė dhėnė kompanive tė ndėrtimit tė rrugėve, tė cilat premtonin pagesėn e gjobės pėrkatėse, nė shumėn prej 20 pėr qind nga vlera e pėrgjithshme e kontratės.

  Kėtu pėrmendet veēanėrisht kompania “Tali”, e cila kishte fituar tenderin pėr mirėmbajtjen verore dhe dimėrore tė rrugėve rajonale, pėr vitin 2009-2010, shkruan Top Channel.

  Nė aktakuzėn prej 150 faqesh, EULEX-i ka zbardhur pėrmbajtjen e mesazheve telefonike, ndėrmjet shefit tė kabinetit tė ministrit, Fatmir Limaj dhe pronarit tė kompanisė fituese Florim Zuka, i cili po ashtu akuzohet pėr veprėn penale “Dhėnie e Ryshfetit dhe Keqpėrdorim i Autorizimeve nė Ekonomi”.

  “O Endrit shefi, pasnesėr ēelen ofertat. Si mendon, a mundemi tė bėjnė diēka o shef dhe unė tė kryej detyrimet ndaj teje, ndėrsa ti ndaj eprorėve tė tu? Ta jap o shpirt atė 25-she me katėr zero (250,000). Kalofsh mirė dhe mė lajmėro”, ishin fjalėt e Florim Zukės, nga kompania fituese e tenderit.

  “Pėrshėndetje Tali! Po, po, e di qė hapen nesėr ofertat, kismet ti e merr, se kam fol edhe me vllain e kėtij shefit mė tė madh edhe ty ta kanė dhėnė, mirėpo edhe ti duhet tė mbash fjalėn pėr atė 25-shen qė kemi folur, se tani prishen punėt nėse nuk tregohesh korrekt”, ishin fjalėt e Endrit Shalės, ish-shef i kabitenit tė Ministrisė sė Transportit.

  Ėshtė kjo shumė prej 250 mijė euro, pėr tė cilėn prokurori ndėrkombėtar pretendon se janė marrė nė emėr tė Fatmir Limajt, i cili ishte ministėr i Transportit.

  “Nė mars tė vitit 2009, pas diskutimeve tė hollėsishme tė zhvilluara lidhur me ryshfetin ndėrmjet Endrit Shalės dhe Florim Zukės, pėr tė cilat ishte nė dijeni Fatmir Limaj, kompanisė Tali iu dha tenderi me vlerė 1,192,844,94 euro, nė kėmbim tė pagesės sė njė ryshfeti, qė arrinte shumėn prej 250 mijė euro, qė do t’i kalonte familjes Limaj”.

  “Paratė e ofruara tė ryshfetit, nė shumėn prej 250 mijė euro, pėrbėn 20% tė shumės sė pėrgjithshme, qė iu ishte kėrkuar mė parė edhe Mehmet Shkodrės e njė ofertuesi tjetėr, nga shefi i prokurimit Nexhat Krasniqi”, thuhet nė aktakuzėn e EULEX-it.

  Avokati mbrojtės i Fatmir Limajt, Tomė Gashi, hedh poshtė tė gjitha kėto pretendime, duke thėnė se aktakuza ėshtė njė roman i shkruar keq dhe pa fakte inkriminuese pėr Limaj.

  Pjesa tjetėr e aktakuzės, tė cilėn e ka siguruar Top Channel, flet pėr vlerėsimin qė ekspertė ndėrkombėtarė i kanė bėrė cilėsisė sė rrugėve nė rajonin e Gjilanit. Ekspertėt, veē tė tjerash, kanė konstatuar se nė rrugė tė caktuara mungojnė shtresa asfalti, pėr ēka ministria ka qenė nė dijeni. Kjo lėndė ėshtė iniciuar nga dėshmia e pronarit tė njė kompanie rrugėsh mė 2009-nė.

  Janė gjithsej shtatė vepra penale, tė cilat rėndojnė mbi deputetin e Kuvendit tė Kosovės, Fatmir Limaj, i cili nga 24 nėntori i vitit tė kaluar po mbahet nė paraburgim, nėn akuzėn pėr krime lufte.

  Akuzat ndaj Limajt, zbulohen mesazhet “korruptuese” - Lajme - Koha Net

  Langsam wird es eng für Fatmir Limaj und seiner kriminellen Familie.

 10. #300
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Kosovo, das neue Russland / China / Venezuela / Weissrussland / Nordkorea.
  Nun versucht die PDK die Führung und Verwaltung des staatlichen Sender RTK mit parteinahen Mitgliedern zu besetzen.

  PDK-ja synon ta dominojė Bordin e RTK-sė

  Prishtinė, 27 janar - Kuvendi i Kosovės nuk pritet tė ketė rrjedhė normale tė punės as javėn qė vjen. Kjo pėr faktin se deputetėt e Partisė Demokratike tė Kosovės nuk do tė tėrhiqen nga kėrkesa pėr ta shfuqizuar votimin e anėtarėve tė Bordit tė RTK-sė.

  E gjasat qė kjo gjė tė ndodhė, nėse seanca udhėhiqet nga kryeparlamentari, Jakup Krasniqi, janė minimale, shkruan sot Koha Ditore.

  Sipas gazetės, burime brenda kėsaj partie kanė bėrė tė ditur se strukturat drejtuese tė partisė nuk janė tė kėnaqura me rezultatin qė ka sjellė votimi i sė enjtes, pasi nga ky proces ka dalė njė anėtar qė dyshohet tė jetė i afėrt me AAK-nė dhe ka mbetur jashtė njė anėtar tjetėr qė ėshtė i pranueshėm pėr partinė.

  I afėrt me AAK-nė ėshtė cilėsuar Faton Mehmetaj, kurse i pranueshėm pėr PDK-nė, Murat Musliu.

  “Siē dihet, tė enjten janė zgjedhur pėr anėtar tė Bordit tė RTK-sė Besa Bytyqi dhe Faton Mehmetaj. E para ėshtė e pranueshme, por jo edhe Mehmetaj. PDK-ja ka dashur qė tė zgjidhet edhe Murati, por ai tash ka mbetur jashtė lojės”, ka thėnė zyrtari i PDK-sė.

  Problem, sipas tij, paraqet fakti se edhe dy kandidatėt qė kanė mbetur pėr t’iu nėnshtruar votimit, asnjėri nuk shihet si i afėrt me PDK-nė. Ėshtė fjala pėr Mustafė Halilin dhe Blerta Zeqirin.

  http://koha.net/?page=1,13,132511

Ähnliche Themen

 1. Kinderprogramm unter der Hammas-Regierung
  Von Zurich im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 144
  Letzter Beitrag: 24.06.2011, 19:59
 2. Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 31.01.2011, 22:04
 3. Thaci läd Tadic in das Kosovo ein
  Von delije1984 im Forum Politik
  Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 22.12.2010, 19:25
 4. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 23.05.2006, 10:31
 5. Die neue Regierung unter Salih Berisha in Albanien
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 12.07.2005, 22:40