BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 31 von 54 ErsteErste ... 2127282930313233343541 ... LetzteLetzte
Ergebnis 301 bis 310 von 537

Die Kosovo-Regierung unter Thaci

Erstellt von VoxPopuli, 23.03.2012, 18:52 Uhr · 536 Antworten · 41.654 Aufrufe

 1. #301
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Einfach nur traurig...

 2. #302
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Definitivisht Kosova do ta kete edhe me shume ngjashmeri me Korene Veriore:

  Kongresi i PDK-sė, mė i rėndėsishėm se jeta e nxėnėsve


  f1_27-sherbim1359301420.jpg

  Prishtinė, 27 janar – Komuna e Prishtinės ka akuzuar televizionin publik RTK se ka injoruar fatkeqėsinė kombėtare tė aksidentit tė nxėnėsve, duke i dhėnė pėrparėsi transmetimit tė kongresit tė partisė nė pushtet, qė i zhvilloi punimet dje dhe sot.Pėr Komunėn e Prishtinės, aksidenti i autobusit me rreth 60 nxėnės dhe arsimtarė tė shkollės sė muzikės ‘Prenk Jakova’ nė Prishtinė, qė ndodhi tė shtunėn, paraqet njė fatkeqėsi kombėtare dhe tė gjithė qytetarėt e Prishtinės dhe tė mbarė Kosovės i kishin sytė kah kėta fėmijė dhe luteshin e uronin qė nuk kishte ndodhur mė e keqja, thuhet nė komunikatėn e KK tė Prishtinės, qė udhėhiqet nga LDK-ja.

  “Nė momentin kur tė afėrmit dhe qytetarėt tjerė tė Kosovės pritnin tė merrnin lajmin detal nė lajmet qendrore tė ditės nė televizionin e tyre publik RTK, se sa prej fėmijėve janė lėnduar, sa rėndė janė lėnduar dhe kush janė tė lėnduarit, RTK-ja vendosi tė transmetojė drejtpėrdrejt kongresin e partisė nė pushtet. Pėr mė tepėr, edhe kur emisioni i lajmeve filloi me shumė vonesė, qytetarėve iu servua kongresi i partisė nė pushtet. Sipas politikės redaktuese tė RTK-sė, fatkeqėsia kombėtare ku aksidentohet autobusi me 60 fėmijė, nuk merituaka tė transmetohet para kongresit tė partisė nė pushtet”, thuhet nė deklaratė.

  Duke shprehur indinjatėn e thellė me politikėn e tillė redaktuese, “Komuna e Prishtinės pret qė RTK tė kryejė misionin e tij si televizion publik nė shėrbim tė qytetarėve dhe publikut, e jo nė shėrbim tė partive politike dhe pushtetit. Qytetarėt e Kosovės e njohin RTK si televizion publik, e jo si televizion shtetėror qė vihet nė shėrbim tė pushtetit”.

  Komuna ia pėrkujton RTK-sė se shpenzon 8.2 milionė euro taksa tė qytetarėve tė varfėr tė Kosovės pėr tė qenė nė shėrbim tė tyre, andaj i bėn thirrje Kuvendit tė Kosovės tė mbikėqyrė se si po keqpėrdoren kėto mjete nga kjo politikė redaktuese, qė, sipas saj, ėshtė jashtė ēdo etike profesionale dhe nė kundėrshtim me qėllimin e themelimit dhe funksionimit tė RTK-sė si televizion publik.

  http://koha.net/?page=1,13,132574

 3. #303
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Diaspora po e zbut krizėn


  Gjendja sociale nė vend vazhdon tė rėndohet ēdo ditė e mė shumė, pasi qė ēmimet e produkteve ushqimore po ngrihet dita ditės, ndėrkaq pagat, sidomos ato nė sektorin privat vazhdojnė tė mbeten ato qė kanė qenė pesė vjet mė parė.

  Njohės tė rrethanave ekonomike nė vend thotė se gjendja sociale nė Kosovė ēdo ditė e mė shumė ėshtė duke u rėnduar. Sipas tyre, sikur tė mos ishin dėrgesat e emigrantėve qė brenda njė viti arrijnė deri nė 500 milionė euro, Kosova do tė ishte ballafaquar me kriza tė mėdha sociale.

  Lumir Abdixhiku, drejtor i Institutit “Riinvest”, thotė se Kosova nė pesė vitet e fundit ka pasur njė normė tė pėrgjithshme inflacioni prej 25 pėr qind, pėrderisa tė ardhurat e kosovarėve, pėrjashto sektorin publik, kanė mbetur nė nivel tė njėjtė.

  Sipas tij, nė rrethana si kėto, ėshtė e qartė se fuqia jonė blerėse ėshtė nė rėnie tė vazhdueshme duke rrezikuar kėshtu jo vetėm kualitetin e jetės sė kosovarėve, por edhe stabilitetin social nė vend.

  “Madje, shpreh bindjen e plotė se po tė mos kishim ndihmėn financiare nga diaspora jonė qė dėrgon ēdo vit 500 milionė euro pėr konsum familjar, apo mesatarisht rreth 300 euro pėr kokė banori, krizat sociale do tė ishin edhe mė tė shpeshta. Mendoj, se pa ngritjen e menjėhershme tė prodhimit vendor qė jo vetėm se do tė hapte vende tė reja pune, por edhe do tė bėnte uljen e ēmimeve”, tha ai.

  Dardan Sejdiu nga Lėvizja “Vetėvendosje” thotė se duke ndėrtuar njė ekonomi, e cila nuk krijon asgjė, dhe duke importuar ēdo gjė, ne kemi pėrfunduar tė papunė dhe tė pashpresė pėr punėsim.

  “Duke parė kėto trende, dhe duke kuptuar qė nuk kanė ndėrmarrė asnjė hap tė vetėm nė zhvillimin e njė modeli qė krijon vende pune, Kosova pėrfundon duke importuar ēdo gjė, duke mos krijuar asgjė dhe pa mirėqenie. Krijimi i vendeve tė reja tė punės, tė cilat janė aq tė domosdoshme, do pėrmbyste ketė trend 13-vjeēar tė qeverive tė pasluftės, dhe rrjedhimisht do tė krijonte hapėsirė pėr pėrmirėsim tė mirėqenies sė qytetarėve tė Kosovės”, tha ai.

  Sipas tij, varfėria nė Kosovė ėshtė dukuri e cila ēdo ditė e mė shumė po shpėrfaqet nė realitetin tonė. Por, sipas tij, ėshtė pikėrisht ky realitet qė nuk shihet nga Qeveritė. Ai tha se nė kėto kushte e shifra alarmante ekonomike e sociale ėshtė e pritshme qė tė ndodhin edhe vetėvrasje.

  Edhe Ibrahim Rexhepi nga Organizata joqeveritare “STRAS” thotė se gjendja sociale nė Kosovė ėshtė e rėndė, pasi qė numri i papunėsisė ėshtė shumė i madh, por edhe investimet e huaja janė nė rėnie e sipėr.

  Ai tha se gjendja do tė mbetet ashtu edhe mė tej nėse nuk ndėrmerren hapa mė radikalė sidomos nga instuticionet e pavarura.

  “Ēmimet rriten thuajse ēdo ditė, por jo edhe pagat e punėtorėve qė punojnė nė sektorin privat. Nė kėtė sektor ėshtė anarki totale, pasi qė asnjė punėtor nuk guxon tė kėrkojė tė drejtat e tij sepse nė mėnyrė automatike mbetet i papunė”, tha ai.

  Sipas tij, implementimi i vendimit pėr pagėn minimale mund sado pak tė vėrė rregull nė kėtė sektor, pasi qė punėdhėnėsit nuk do tė kishin tė drejtė ta mbanin njė punėtor pėr njė muaj nė punė, kundrejt njė kompensimi qesharak.

  Zėri • INFO - Ekonomi - Ekonomi Vendore - Diaspora po e zbut krizn

  Gjysma e kosovarėve tė varfėr


  Gati gjysma e kosovarėve pėrballen me varfėrinė, pėrderisa shumė prej tyre jetojnė nė varfėri tė skajshme me vetėm 1 euro nė ditė.

  Sipas njė publikimi tė fundit tė Agjencisė sė Statistikave tė Kosovės(ASK) nė bashkėpunim me Bankėn Botėrore, nė vitin 2010 nė Kosovė rreth 29.2 pėr qind e popullsisė ka jetuar nė varfėri tė plotė me vetėm 1.55 euro nė ditė pėr njė person tė rritur dhe 8.2 pėr qind e kosovarėve jetojnė nė varfėri tė skajshme me vetėm 1.02 euro nė ditė.

  “Varfėria nė zonat rurale dhe urbane janė pothuajse tė barabarta , varfėria e plotė nė zonat rurale ėshtė 30.7 % ndėrsa nė zonat urbane 26.7 % , ndėrsa varfėria ekstreme nė zonat urbane ėshtė 7.8 % ndėrsa nė zonat rurale ėshtė 8.5 %”, thuhet ndėr tė tjera nė publikimin e ASK-sė.

  Bazuar nė statistikat e ASK-sė 36 mijė e 129 familje kosovare me 157 mijė e 329 anėtarė marrin asistencė sociale nga shteti.

  Nė anėn tjetėr,zyrtarė tė Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale nuk kanė mundur tė pėrgjigjen gjatė ditės sė martė nė pyetjet e gazetės “Zėri” rreth shkallės sė pėrgjithshme tė varfėrisė nė Kosovė, sa familje marrin asistencė sociale dhe politikat institucionale pėr zbutjen e varfėrisė, pavarėsisht premtimeve se do ta bėjnė njė gjė tė tillė.

  Pėrpos atyre qė nuk punojnė dhe qė varen nga ndihmat e ulėta sociale, pėrfaqėsues tė punėtorėve thonė se edhe kėta tė fundit pėrballen me varfėri pėr shkak tė ardhurave tė ulėta.

  Haxhi Airifi, kryetar i Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės(BSPK), ka thėnė tė martėn pėr “Zėrin” se nga fillimi i procesit tė privatizimit e deri mė tani rreth 70 mijė punėtorė kanė humbur vendet e tyre tė punės, tė cilėt kanė mbetur raste sociale.

  “Tė gjithė kėta pėrballen me njė gjendje tė vėshtirė sociale dhe familjet e tyre jetojnė nė varfėri”, shprehet Arifi.

  Sipas tij, edhe ata qė janė duke punuar nuk marrin paga dinjitoze nė Kosovė.

  “Nuk e di si mund tė kalohet muaji me 150 euro. Shumė tė punėsuar nė sektorin privat paguhen 150 euro nė muaj dhe me kėtė pagė ėshtė e pamundur njė familje t’i blej artikujt elementar pėr njė muaj e lėre mė pėr gjėrat tjera”, potencon Arifi.

  Kryesindikalisti Haxhi Arifi bėnė tė ditur se nė sektorin publik dhe privat nė Kosovė janė tė punėsuar rreth 260 mijė veta, ndėrsa tė papunė janė rreth 150 mijė veta.

  “Pėr ta papunė bėhet fjalė vetėm pėr ata qė i kanė mbi 18 vjet”, pohon Arifi, duke shtuar se ky numėr ėshtė nė rritje nga viti nė vit, pasi qė ēdo vit nė tregun e punės futen 25 mijė tė rinj, ndėrsa ekonomia vendore brenda vitit nuk mund t’i krijoj mė shumė se 5000 vende tė reja pune.

  Pra, siē thotė ai, listės sė tė papunėve ēdo vit i shtohen nga 20 mijė veta dhe kjo e vėshtirėson edhe mė shumė gjendjen ekonomike dhe sociale nė Kosovė.

  Zėri • INFO - Ekonomi - Ekonomi Vendore - Gjysma e kosovarve t varfr

 4. #304
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Beseitigung in PDK-Mafia-Manier.

  Gruaja dhe tė bijat dyshohet se e vranė Sopėn

  Selvije Bajrami | 01-02-2013 01:39 CET

  Bashkėshortja dhe dy vajzat e tij janė tė dyshuarat e vetme lidhur me vdekjen e Hamdi Sopės, zyrtar pėr informim nė Qeverinė e Kosovės. Pistat e hetimit kanė zgjeruar dyshimet duke marrė parasysh provat qė janė gjetur nė banesėn e tė ndjerit Sopa. Ky i fundit ka rėnė nga kati i nėntė i ballkonit tė tij, tė martėn pasdite. Por, para se tė hidhej, ai kishte marrė nė trup tri goditje me thikė nė pjesėn e pėrparme tė trupit.

  Hetuesit kanė gjetur thikėn nėn lavatriqe nė banjė dhe gjurmėt e gjakut kah ka ecur i ndjeri.

  Bashkėshortja dhe dy vajzat, ndėrkaq, kanė deklaruar gjatė marrjes nė pyetje, se familjari i tyre ėshtė vetėvrarė duke u hedhur nga ballkoni. “Hetuesia dyshon qė ai ėshtė goditur me thikė nė banjė, e mė pas ai ka ecur nėpėr korridor dhe ka pėrfunduar nė ballkonin e banesės prej nga ėshtė hedhur. Gjatė rrugės qė e ka pėrshkuar nė banesėn, kemi gjetur shenja gjaku”, ka thėnė njė burim i gazetės i afėrt me rastin.

  Pėrveē tri goditjeve nė pjesėn e pėrparme tė trupit, tė cilat sipas raporteve tė para tė ekzaminimit tė trupit tė pajetė, nuk kanė qenė vdekjeprurėse, ekzaminimet kanė treguar se i ndjeri Sopa ka pasur edhe njė prerje tė vogėl nė shuplakėn e dorės..

  Zėri • INFO - Ditari - Shoqri - Gruaja dhe t bijat dyshohet se e vran Sopn

 5. #305

 6. #306
  Avatar von Mitro94

  Registriert seit
  02.02.2013
  Beiträge
  900
  Ishalla bohet mire. Se kta Politikant ton veq po vjedhin sa po munen.Po prap se prap edhe atyne naj dit i vjen koha me dal prej pushtetit.

  Hajna te dreqit!

 7. #307
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Shpėrndarja e investimeve nėpėr komuna, sipas preferencave partiake

  Publikuar: 15.02.2013 - 14:14

  Prishtinė, 15 shkurt - Ligji pėr Financat e Pushtetit Lokal ėshtė shumė kufizues dhe nuk rregullon tėrė materien e financave tė pushtetit lokal. Kėshtu u tha nė tryezėn me temėn ”Financat e pushtetit lokal – shpėrndarja e investimeve kapitale nga niveli qendror nė atė lokal”, tė organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovės.

  Nė raportin e publikuar nga KDI pėr monitorimin e zbatimit tė Ligjit pėr Financat e Pushtetit Lokal, ėshtė konstatuar se ligji duhet tė ndryshohet me qėllim qė komunat tė fuqizohen sa mė shumė nė mbledhjen e tė hyrave vetjake. Kjo ka nxitur edhe debat rreth asaj se si shpėrndahen investimet kapitale nga niveli qendror nė atė lokal.

  Hikmete Bajrami, nga LDK-ja, sipas rtk, tha se shpėrndarja e investimeve nėpėr komuna ėshtė bėrė mbi baza partiake.

  “Gjatė vitit 2012-2013, nė komunat qė janė udhėhequr nga PDK-ja kemi 36 euro pėr kokė banori, derisa nė komunat e udhėhequra nga LDK-ja kemi 12 euro. Ndėrsa, nėse lėshohemi nė nivelin komunal, atėherė nė Skenderaj kemi 531 euro pėr kokė banori kurse nė Prishtinė kemi 14 euro pėr kokė banori”, tha ajo.

  Ndėrkohė, zėvendėsministri i Financave, Ramdan Avdiu, tha se investimet nėpėr komuna ndėrlidhen edhe me projektet tė cilat komunat i dorėzojnė tek ministritė pėrkatėse.

  “Investimet kapitale lidhen edhe me projektet qė komunat i dorėzojnė nė linjat pėrkatėse. Mirėpo, nganjėherė shpėrndahet ndonjė informacion qė ėshtė edhe manipulativ. Nėse ne themi se nė Malishevė janė investuar 50 milionė euro nė investime kapitale, aty kemi tė bėjmė me investime nė autostradė”, tha Avdiu.

  Ndryshe, nė kėtė debat u tha se nga viti i ardhshėm komunat do tė dėmtohen mė shumė sa i pėrket ndarjes sė granteve investive. Kjo do tė ndodhė pėr shkak se tashmė ėshtė iniciuar procesi i ndryshimit tė ligjit pėr financat e pushtetit lokal dhe ndarja do tė bėhet pėr kokė banori.

  http://koha.net/?page=1,3,135145

 8. #308
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612

  AW: Die Kosovo-Regierung unter Thaci

  Djemtė e Grabovcit rrahin policin

  Prishtinė, 19 shkurt -  Dy djemtė e shefit tė grupit parlamentar tė Partisė Demokratike tė Kosovės(PDK) Adem Grabovcit, Ngadhnjim dhe Guxim Grabovci e kanė rrahur deri nė alivanosje njė polic tė Kosovės nė mesnatėn e 14 shkurtit, pasi i kishte ndalur ata pėr tejkalimin e shpejtėsisė nė magjistralėn Prishtinė-Fushė Kosovė, raporton gazeta “Zėri”.Polici nga Vushtrria Avni Selaci gjendet nė pushim mjekėsor, duke vuajtur pasojat qė ia shkaktuan dy djemtė e “shefit tė shefave”.

  Ai ka pėsuar lėndime nė fytyrė nga goditjet e rėnda qė ka marrė nga vėllezėrit Grabovci.

  Polici Selaci bashkė me njė kolegė tė tijin kishin qenė duke patrulluar nė magjistralen Prishtinė – Fushė Kosovė, ndėrkohė qė kishte tejkaluar njė veturė e tipit BMW me shpejtėsi tė madhe.

  Policėt iu kishin vėnė nė “ndjekje” tė tyre duke e ndalur kėshtu veturėn nė hyrje tė Fushė Kosovės. Shoferi i veturės qė mė vonė ishte kuptuar se ėshtė djali i Adem Grabovcit, nuk e kishte me vete librezėn e veturės. Vozitėsi e kishte bėrė njė telefonatė me qėllim qė t’i sillej libreza. Nuk kishte vonuar shumė dhe nė vendin e ndalimit kishte ardhur edhe vetura e dytė, njė xhip. Veturėn e dytė kishte qenė duke e vozitur djali tjetėr i Adem Grabovcit ndėrsa kishte qenė i shoqėruar me njė djalė dhe njė vajzė. Polici kishte qenė duke pritur qė t’i tregohej libreza e sjellė dhe djali qė kishte qenė nėn shoqėrinė e djalit tė Grabovcit tenton tė afrohet tek makina. Polici Selaci ia kishte tėrhequr vėrejtjen qė tė mos afrohej dhe pa pritė, djali i Grabovcit qė po voziste veturėn xhip, i kishte rėnė policit grusht nė fytyrė.

  Pėr tė zmbrapsur sulmin, polici i goditur kishte pėrdorur edhe sprejin ndėrsa kishin ardhur edhe pėrforcime tė tjera nga policia. Policėt e posaardhur e kanė dėrguar kolegun e goditur pėr t’ia dhėnė ndihmėn e parė ndėrsa dy djemtė e Grabovcit dhe dy dėshmitarėt okularė ishin shoqėruar pėr nė stacion policor.

  Polici tregon pėr gazetėn “Zėri” se ishte goditur nga vozitėsi i veturės xhip qė kishte ardhur pėr t’ia sjellė librezėn e veturės shoferit tė ndaluar.

  “Mė ka goditur ai qė ka ardh pėr t’ia sjellė librezėn. Nuk e di nėse ka pasur diēka nė dorė, mė ka sulmuar nė fytyrė”, thotė polici Selaci nga stacioni policor nė Fushė Kosovė

  Burime tė gazetės brenda organeve tė rendit, qartėsojnė se e tėra ka ndodhur nė orėt e para tė ditės sė premte, tė javės qė po lėmė pas.

  Pa dhėnė detaje se kush kanė qenė sulmuesit, Flora Ahmeti nga Zyra pėr Informim e Policisė sė Kosovės njofton se ka ndodhur njė rrahje nė afėrsi tė njė pompe nė magjistralen Prishtinė-Fushė Kosovė, pėr ēka njė polic i Kosovės ėshtė detyruar tė pėrdorė sprej.

  “Ngjarja qė nė polici ėshtė regjistruar si mospėrfillje e urdhrave tė ligjshme apo mospėrfillje e urdhrave tė policit ėshtė regjistruar mė datėn 15 shkurt nė ora 1 e 15. Njė polic i njėsisė sė trafikut kishte urdhėruar ndaljen e njė veture pėr ēka edhe ka pėsuar njė rrahje ku ėshtė sulmuar i njėjti polic”, ka thėnė Ahmeti duke konfirmuar shoqėrimin e dy tė dyshuarve dhe dy dėshmitarėve pėr nė vend tė ngjarjes.

  “Tė dyshuarit janė tė lindur mė 1991 dhe 1993 por nuk mund tė flasim pėr detaje tė tjera”, ka shtuar mė tutje ajo.

  Ndonėse Ahmeti nuk ka dhėnė detaje tė tjera pėrkitazi me rastin, zyrtarė policorė me kusht anonimiteti qė nė atė kohė kanė qėlluar nė stacion kur janė sjellė tė dyshuarit, tregojnė pėr sjellje tė pahijshme tė tyre.

  “Ata janė sjellė duke reaguar se pse janė sjellė aty duke e pasur parasysh se djemtė e kujt janė”, ka thėnė njė zyrtar policor.

  Gazeta gjatė tė martės ka bėrė pėrpjekje qė tė kontaktojė me shefin e grupit parlamentar tė PDK-sė, Adem Grabovcin pėrkitazi me kėtė rast, por njė gjė e tillė ka qenė e pamundur, pavarėsisht insistimit tė disahershėm tė gazetės.

  Pas intervistimit nė stacion policor dhe nė konsultim me prokurorin themelor, tė ndaluarit sipas saj janė liruar nė procedurė tė rregullt.

  Departamenti i pėrgjithshėm i Prokurorisė Themelore nė Prishtinė pėrkatėsisht prokurorja Merrushe Llugiqi tashmė ka nė duar kėtė rast. E kontaktuar nga gazeta pėr tė mėsuar mė shumė rreth rastit qė ka nė duar qė nga 15 shkurti, prokurorja e rastit me tė kuptuar interesimin e gazetės, ka thėnė se nuk ka kohė qė tė flasė me gazetarėt.

  Shefi i saj madje, kryeprokurori i Prokurorisė sė Apelit, Imer Beka as qė ėshtė lajmėruar, pavarėsisht tentimeve tė disahershme tė gazetės.

  Burimi: KOHA.net


  Shtet mafioz! Wir erinnern uns an Adem Grabovci und dem Abhörskandal. Der Apfel fällt halt nicht weit vom Stamm.

 9. #309

  Registriert seit
  13.02.2013
  Beiträge
  1.157
  Zitat Zitat von VoxPopuli Beitrag anzeigen
  Shpėrndarja e investimeve nėpėr komuna, sipas preferencave partiake

  Publikuar: 15.02.2013 - 14:14

  Prishtinė, 15 shkurt - Ligji pėr Financat e Pushtetit Lokal ėshtė shumė kufizues dhe nuk rregullon tėrė materien e financave tė pushtetit lokal. Kėshtu u tha nė tryezėn me temėn ”Financat e pushtetit lokal – shpėrndarja e investimeve kapitale nga niveli qendror nė atė lokal”, tė organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovės.

  Nė raportin e publikuar nga KDI pėr monitorimin e zbatimit tė Ligjit pėr Financat e Pushtetit Lokal, ėshtė konstatuar se ligji duhet tė ndryshohet me qėllim qė komunat tė fuqizohen sa mė shumė nė mbledhjen e tė hyrave vetjake. Kjo ka nxitur edhe debat rreth asaj se si shpėrndahen investimet kapitale nga niveli qendror nė atė lokal.

  Hikmete Bajrami, nga LDK-ja, sipas rtk, tha se shpėrndarja e investimeve nėpėr komuna ėshtė bėrė mbi baza partiake.

  “Gjatė vitit 2012-2013, nė komunat qė janė udhėhequr nga PDK-ja kemi 36 euro pėr kokė banori, derisa nė komunat e udhėhequra nga LDK-ja kemi 12 euro. Ndėrsa, nėse lėshohemi nė nivelin komunal, atėherė nė Skenderaj kemi 531 euro pėr kokė banori kurse nė Prishtinė kemi 14 euro pėr kokė banori”, tha ajo.

  Ndėrkohė, zėvendėsministri i Financave, Ramdan Avdiu, tha se investimet nėpėr komuna ndėrlidhen edhe me projektet tė cilat komunat i dorėzojnė tek ministritė pėrkatėse.

  “Investimet kapitale lidhen edhe me projektet qė komunat i dorėzojnė nė linjat pėrkatėse. Mirėpo, nganjėherė shpėrndahet ndonjė informacion qė ėshtė edhe manipulativ. Nėse ne themi se nė Malishevė janė investuar 50 milionė euro nė investime kapitale, aty kemi tė bėjmė me investime nė autostradė”, tha Avdiu.

  Ndryshe, nė kėtė debat u tha se nga viti i ardhshėm komunat do tė dėmtohen mė shumė sa i pėrket ndarjes sė granteve investive. Kjo do tė ndodhė pėr shkak se tashmė ėshtė iniciuar procesi i ndryshimit tė ligjit pėr financat e pushtetit lokal dhe ndarja do tė bėhet pėr kokė banori.

  http://koha.net/?page=1,3,135145
  Wie war das mal? Komuna e Skenderaj ka fonde nga qeveria per infrastrukturen rrugore aq sa shkojn per Komunen e Prishtines.

 10. #310
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612

Ähnliche Themen

 1. Kinderprogramm unter der Hammas-Regierung
  Von Zurich im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 144
  Letzter Beitrag: 24.06.2011, 19:59
 2. Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 31.01.2011, 22:04
 3. Thaci läd Tadic in das Kosovo ein
  Von delije1984 im Forum Politik
  Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 22.12.2010, 19:25
 4. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 23.05.2006, 10:31
 5. Die neue Regierung unter Salih Berisha in Albanien
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 12.07.2005, 22:40