BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 39 von 54 ErsteErste ... 2935363738394041424349 ... LetzteLetzte
Ergebnis 381 bis 390 von 537

Die Kosovo-Regierung unter Thaci

Erstellt von VoxPopuli, 23.03.2012, 18:52 Uhr · 536 Antworten · 42.175 Aufrufe

 1. #381
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Zitat Zitat von Mirditor Beitrag anzeigen

  Der gehört ihnter Gitter im ernst aber ...

 2. #382
  Avatar von BeZZo

  Registriert seit
  06.03.2011
  Beiträge
  2.715
  Tausende gegen Abkommen mit Serbien


  Tausende Kosovo-Albaner demonstrieren in Mitrovica gegen ein Abkommen mit Serbien.


  Mehrere tausend Kosovo-Albaner haben in der Stadt Mitrovica gegen ein geplantes Abkommen ihres Landes mit Serbien demonstriert. Mit dem für kommenden Dienstag unter EU-Vermittlung angepeilten Vertrag betrüge die Regierung ihr eigenes Volk, riefen Redner am Samstag.

  "Kein Handel mit unserer Zukunft!". "Nieder mit den Verhandlungen!", hiess es auf Plakaten.
  Hintergrund sind die Bemühungen der EU, in der kommenden Woche endlich ein Abkommen zwischen den verfeindeten Nachbarn zustande zu bringen. Darin soll die zukünftige Lage der serbischen Minderheit im Kosovo festgelegt werden. Allerdings liegen nach Darstellung der Regierungen in Pristina und Belgrad die Vorstellungen noch unvereinbar weit auseinander.
  Die Demonstranten, die von der nationalistischen Partei Vetevendosje (Selbstbestimmung) angeführt wurden, verlangten ein Durchgreifen der Kosovo-Behörden gegen die Serben im Norden des Landes. Dort hat Pristina bisher nichts zu sagen.
  Weil nach der Demonstration in der zwischen Albanern und Serben geteilten Stadt Mitrovica Unruhen befürchtet wurden, überflogen Helikopter der internationalen Schutztruppe KFOR pausenlos den Versammlungsort.  Tausende gegen Abkommen mit Serbien - St.Galler Tagblatt Online

 3. #383
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Korrupsionin nė Kosovė e krahasojnė me Afrikėn

  Saranda Rama Publikuar: 31.03.2013 - 11:01

  I lodhur nga neglizhenca e institucioneve pėr tė kryer punėn e tyre, e cila ka tė bėjė direkt nė funksionimin e biznesit qė drejton nė Kosovė, austriaku Gerald Wiflingseder ėshtė shprehur mjaft i zhgėnjyer me funksionimin e disa nga institucioneve kosovare.

  “Kam punuar edhe nė vendet afrikane, ku korrupsioni ėshtė nė lartėsinė mė tė madhe nė botė, por nuk e kamė pasur kaq tė vėshtirė sa nė Kosovė, pėr tė bėrė biznes”, ka thėnė Wiflingseder. Sipas tij, kjo neglizhencė dhe pengesė e institucioneve, jo vetėm qė po iu krijon vėshtirėsi nė funksionimin e tyre por edhe humbje tė parave.

  “Institucionet kosovare nė vend qė tė bashkėpunojnė me ne dhe tė na ndihmojnė tė zhvillojmė punėn tonė, ato na paraqesin probleme dhe na bllokojnė nė vazhdimėsi”, ka thėnė Wiflingseder, duke shtuar se vetėm njėra nga humbjet ishte bllokada 2-javore e grurit nga Serbia.

  Kjo bllokadė atyre iu kishte kushtuar humbje mbi 20 mijė euro, vetėm pėr shkak se AUVK nuk ishte ngutur qė tė kryejė analizat. Ndėrkohė, sipas tij, mielli nga Serbia hynte pa problem.

  “Ai miell ėshtė i njėjtė sikurse gruri. Pse ai nuk paska qenė i dyshuar e gruri jonė po. Pas 13 ditėsh vetėm na kėrkuan falje, nuk na lėshuan asnjė letėr tė analizave. Po ta kishim atė nė Shqipėri, nuk na kishin ndalur dhe kėrkuar analiza tjera. Kam kontaktuar zyrtarė tė Ministrisė sė Bujqėsisė dhe tė Ministrisė sė Tregtisė, por vetėm kėta tė fundit na u kanė pėrgjigjur me njė e-mail, se jemi interesuar qė tė kryhet sa mė shpejt”, ka thėnė ai.

  I mllefosur nga kjo papėrgjegjėsi austriaku Wiflingseder, i cili qe tre vjet punon nė Kosovė, ka thėnė se nė kėtė mėnyrė investitorėt e huaj vetėm do tė largohen dhe mė shumė.

  “Jam i bindur se investitorėt e huaj kanė probleme nė shtetin e Kosovės”, ka pėrfunduar ai.

  Se institucionet kosovare pėr ditė e mė shumė janė duke ua bėrė edhe mė tė vėshtirė punėn investitorėve tė huaj, kanė thėnė edhe pėrfaqėsues tė Odave Ekonomike nė vend dhe pėrfaqėsues tė bizneseve.

  Sipas tyre, pėr shkak tė pengesave tė shumta qė kanė hasur nė tė bėrit biznes nė vend, shumė kompani ndėrkombėtare qė kanė ardhur pėr tė investuar nė Kosovė, janė larguar pa e bėrė njė gjė tė tillė.

  Sipas Berat Rukiqit nga Oda Ekonomike e Kosovės, arsyeja kryesore ėshtė se po hasin nė parregullsi tė mėdha ligjore. “Njė nga problemet qė mund tė trajtohet me urgjencė nė raport me ambientin biznesor, ėshtė sundimi i ligjit dhe tė gjitha aspektet qė janė brenda sundimit tė ligjit, ēoftė funksionimi i gjykatave, funksionimi i administratės, rastet korruptive, janė problemet kyē qė ne duhet t’i trajtojmė nė raport me investitorėt e huaj po ashtu edhe ata vendorė”, ka thėnė Rukiqi.

  Sipas tij, nė anketat qė bėnė OEK shqetėsimi kryesor i investitorėve tė huaj ėshtė mosfunksionimi i ligjit. “Ne tash jemi duke e pėrfunduar edhe njė studim dhe kryesisht shqetėsimet e investitorėve lidhen me burokracinė dhe me sundimin e ligjit nė pėrgjithėsi”, ka thėnė ai.

  Arian Zeka nga Oda Ekonomike Amerikane, ka thėnė se nga mosfunksionimi i ligjit burojnė edhe problemet tjera, siē ėshtė korrupsioni dhe parregullsitė tjera nė aktivitetet e prokurimit publik.

  E rėndėsishme, sipas tij, ėshtė qė pas hapjes sė njė biznesi nė Kosovė, qoftė i huaj apo vendor, tė mos pengohet mė pas dhe tė mos kėrcėnohet nė forma tė ndryshme.

  “Nėse i shikojmė emrat e investitorėve qė kemi pasur nė tė kaluarėn para disa viteve, kur ėshtė shpallur pėr herė tė parė tenderi pėr Termocentralin e ri, kur ėshtė bėrė oferta e parė pėr PTK-nė, cilėsia e investitorėve tė interesuar pėr t’u pėrfshirė nė kėto oferta ka qenė shumė mė e mirė sesa ėshtė sot. Fakti qė ata nuk i kemi tani tė pranishėm ose tė interesuar pėr projekte tė tilla do tė thotė se ata janė larguar pėr ndonjė arsye tė caktuar”, ka thėnė Zeka.

  Rėnia e interesimit apo largimi i investitorėve, sipas Agim Shahinit, nga Aleanca Kosovare e Biznesit ėshtė si rezultat i politikave jo tė mira pėr tė bėrė biznes nė Kosovė. Ai ka thėnė se Kosovė mungon njė revolucion i reformimit tė politikave tregtare dhe fiskale.

  “Mungon pėr arsye se kėto projeksionet buxhetore aktuale janė duke funksionuar mirė nė kėtė formė dhe askush nuk po ka guxim qė tė bėjė kėtė revolucion, pėr kėtė arsye ne kemi edhe investitorė mė pak”, ka thėnė ai.

  Arsyet e tjera, sipas Shahinit, janė edhe krizat e ndryshme qė po e pėrcjellin Kosovėn dhe mosfunksionimi i rendit dhe ligjit. Ligji pėr investime tė huaja nė Kosovė, kishte hyrė nė fuqi nė vitin 2006, ndėrkaq sė fundi janė bėrė disa ndryshime tė kėtij ligji, i cili ėshtė shqyrtuar nė Kuvendin e Kosovės nė dy seanca, por nuk ėshtė miratuar.

  Miratimi i kėtij ligji nuk ishte bėrė nga deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, pėr arsye se ishte thėnė se ky ligj diskriminon investitorėt e brendshėm dhe Qeverinė e Kosovės e bėn vartės tė investitorėve tė huaj.

  Me kėtė ligj, kompanitė e huaja qė investojnė nė Kosovė, pėrveē qė do tė paguajnė mė pak tatim, sigurohen nga Qeveria edhe nė aspektin financiar nė rast tė ndonjė problemi. Derisa njė gjė e tillė nuk vlen pėr investitorėt e brendshėm.

  http://www.zeri.info/artikulli/2940/korrupsionin-ne-kosove-e-krahasojne-me-afriken

  Hetuesit sllovenė kėrkojnė provizionet e dhėna nė Kosovė pėr IPKO-n

  Publikuar: 31.03.2013 - 08:31
  Lubjanė, 31 mars – Nė fokus tė hetimit tė Zyrės Kombėtare pėr Hetime janė pagesat disamilionėshe tė provizioneve me rastin e hyrjes sė Telekomit tė Sllovenisė nė tregun kosovar dhe mbipagesat me rastin e blerjeve tė firmave nė Slloveni (Najdi.si) dhe nė Maqedoni (On.net). Hetuesit kanė vizituar njėkohėsisht edhe selinė e Factor Banka dhe shtėpitė e personave tė pėrfshirė.

  Nė procedurėn parapenale, sipas tė dhėnave tė policisė, janė nėntė persona tė dyshuar. Shtatė prej tyre janė privuar nga liria mė 28 mars, tė cilėt janė lėshuar pas kryerjes sė bastisjeve tė shtėpive. Se pėr kė bėhet fjalė zyrtarisht ende nuk dihet. Por sipas informatave tė gazetės “Dnevnik”, janė katėr ish-anėtarė tė Bordit drejtues tė Telekom Slovenija: Bojan Dremel, Dushan Mitiq, Zhelko Puliiq dhe Filip Ogris Martiē, si dhe tre ish-anėtarė tė Factor Banka: Ciril Dragonja dhe Boris Pesjak, ish-pronarja e ndėrmarrjes Najdi.si Zvone Jagodiē dhe Aleksander Sasho, si dhe biznesmeni kontrovers nga Kosova, Ekrem Lluka, shkruan gazeta sllovene “Dnevnik”, transmeton Koha Ditore.

  Sipas konstatimeve tė Zyrės Kombėtare pėr Hetime, vlerėsohet se dėmi i shkaktuar ėshtė tė paktėn 25 milionė euro. Bėhet fjalė pėr disa dhjetėra milionė euro marrje (blerje), qė janė kryer sipas parimit tė njėjtė. Telekomi ka blerė 75 pėr qind tė aksioneve, kurse pronarėve tė deriatėhershėm iu ka lejuar tė drejta jashtėzakonisht tė mėdha. Me rastin e rritjes sė ndėrmarrjeve tė blera, vlera e aksioneve tė pronarėve tė vjetėr nuk ėshtė zvogėluar, por Telekomi u ka huazuar mjete pėr rritje tė kapitalit. Me klauzola nė kontrata paraprakisht u ėshtė mundėsuar fitim i madh, kurse gjatė blerjes sė mėvonshme tė aksioneve tė tyre dhe me rastin e pėrllogaritjeve janė marrė parasysh profitet e ardhshme tepėr optimiste tė atyre aksionarėve.

  Factor Banka, ēelės pėr njeriun me ndikim nga Kosova

  Siē ka kuptuar “Dnevnik”, policia e Koprit nė mėngjes tė hershėm ka trokitur nė dyert e njė banese nė kuartin e ruajtur Rezidenca Park Lucija, ku gjendet ndėrmarrja “Ekma”. Bashkėpronar dhe drejtor i kėsaj ndėrmarrjeje ėshtė Ekrem Lluka, i cili pos tjerash ka edhe shtetėsi sllovene. Sipas fjalėve tė burimeve tė gazetės, biznesmeni kosovar i ėshtė pėrgjigjur ftesės sė policisė dhe ka bashkėpunuar nė hetime. Kėtė banesė ai para disa vitesh e ka blerė nga ndėrmarrja pėr shitblerjen e patundshmėrive Gašparm e Gashpar Mishiēit, sekretarit tė ri shtetėror nė kabinetin e kryeministres aktuale tė Sllovenisė Bratushek. Kjo ndėrmarrje ka qenė investitor nė Rezidencėn Park Lucija.

  Ekrem Lluka ka qenė ai qė, me rastin e investimit tė Telekomit nė lartėsi prej 200 milionė eurove nė Kosovė, “nėn tavolinė” ka marrė provizionin e lartė prej 10 milionė eurove. Siē dihet, konkurrent i Telekomit nė betejė pėr frekuencat nė kėmbim ėshtė tėrhequr nga loja. Se nė fakt prapa Factor Bankės, e cila u bė pronare e aksioneve nė IPKO, qėndronte Ekrem Lluka dyshohej qė me rastin e lidhjes sė kontratės, kurse para pak kohėsh kėtė e ka konfirmuar edhe komisioni kundėrkorrupsion.

  Katėr ditė pas nėnshkrimit tė kontratės bleu shtėpinė nė bregdet

  Kontratėn pėr blerjen e shtėpisė elitare nė bregdet, tė cilėn e kanė vizituar hetuesit sllovenė, ėshtė pronė e biznesmenit kosovar, i cili, sipas tė dhėnave tė qasshme, atė e ka blerė mė 22 qershor 2007, pra vetėm katėr ditė pasi Telekom dhe Factor Banka nėnshkruan kontratėn me IPKO-n. Sipas tė dhėnave tė ndėrmarrjes “Ekma”, pėr kėtė shtėpi janė paguar dukshėm mbi 400 000 euro.

  Me punėt e Telekomit nė Kosovė kanė pėrfituar edhe shumė biznesmenė tė tjerė. Bordi drejtues i Dremelit i ka mundėsuar fitime tė mėdha kompanisė “Albright Group”, qė udhėhiqet nga ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright, si dhe dy drejtorėve tė IPKO-s, Akan Ismailit dhe Bujar Musės. Tė pėrmendim me kėtė rast qė nga fillimi i majit Akan Ismaili ėshtė emėruar ambasador i Kosovės nė SHBA.

  (Tekst i botuar nė gazetėn sllovene “Dnevnik”)


  Hetuesit sllovenė kėrkojnė provizionet e dhėna nė Kosovė pėr IPKO-n - Lajme - Koha Net

  Pas Austrise na ka hup ftyra edhe ne Slloveni!

 4. #384

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.720
  Es soll eine verbale Auseinandersetzung zwischen Thaci und Dacic gegeben haben,
  mehr dazu um 23 uhr auf RTK.

 5. #385
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.402
  Zitat Zitat von dardanos Beitrag anzeigen
  Es soll eine verbale Auseinandersetzung zwischen Thaci und Dacic gegeben haben,
  mehr dazu um 23 uhr auf RTK.
  Vucic soll aufgestanden sein und gesagt haben, dass Kosovo in der Verfassung Serbiens sei. Thaci daraufhin auch und soll gesagt haben, mir ist egal, was in eurer Verfassung steht. Wir haben unsere Verfassung. Wenn sie den Verhandlungen teilnehmen möchten, können sie das tun, wenn nicht, können sie den Raum verlassen!


  Prsri bashk n takim - Politika - Gazeta Express

 6. #386
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Jetzt hatte Thaci seinen albanischen Moment. Seine jahrelange Politik sieht aber ganz anders aus und ist geprägt von Verrat. Man erinnere sich an den verschenkten EU-Kandidatenstatus an Serbien und das Akzeptieren der Fussnote "Kosovo*".

 7. #387
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Sivjet nė Kosovė 9 zyrtarė tė lartė u bėnė milionerė


  f1_04korr1365081915.jpg

  Prishtinė, 4 mars - Viti 2012 rezulton me numrin mė tė madh tė rasteve ndaj tė cilėve ėshtė iniciuar procedurė kundėrvajtėse pėr zyrtare tė lartė tė vendit pėr mos deklarim tė pasurisė. Sipas njė raporti tė Agjencisė Kundėr Korrupsionit (AKK) gjatė vitit 2012 ka pasur 306 raste ku pėr 161 prej tyre nuk kanė pranuar asnjė informacion.

  Nė raport tė kėtij Agjencioni thuhet se nga 300 zyrtarė, qė janė nė pozita tė larta e qė deklarojnė pasurinė e tyre qė nga vitit 2008, 38 zyrtarė nuk justifikojė tė hyrat qė deklarojnė, 9 raste, nga 2008 nė 2012, deklarojnė pasuri qė kalojnė milionat.

  Janė identifikuar 869 zyrtarė qė ushtrojnė mė shumė se njė pozitė. Nga ta 670 ushtrojnė dy pozita, 167 ushtrojnė tri funksione, 26 me katėr funksione ndėrsa 6 zyrtarė kanė nga pesė funksione nė vendin tonė.

  Sa i pėrket konfliktit tė interesit u tha se nė trajtim dhe zgjidhje janė 131 raste tė dyshimit pėr konflikt interesi.

  Kur flitet pėr rastet nėn hetime, thuhet se mė sė shumti pėrbėjnė veprat e shpėrdorimit tė detyrės me gjithsej 64 raste. Ka raste tė pėrvetėsimit, tė marrjes sė ryshfetit e shumė tė tjera.

  Drejtori i AKK-sė, Hasan Preteni ka thėnė se me kallėzimet penale tė ushtruara, atakohet 21 raste kundėr zyrtarėve tė Qeverisė, 18 raste zyrtarė tė pushtetit lokal ndėrsa 13 nė institucione tė tjera.

  “Tek hetimet nuk ėshtė e lejuar ligjėrisht qė tė publikohen emrat e atyre zyrtarėve qė dėrgohen nė prokurori. Mendojė qė ėshtė njė bazė e mirė dhe nuk ėshtė keq qė ėshtė njė gjė e tillė, se ju sigurojė qė kjo Kosovė qysh ėshtė e vogėl dhe lidhjet e ndryshme gjithēka do tė stopohet, ėshtė mirė dhe ligjvėnėsi e ka paraparė qė nuk duhet publikohen nė kėtė fazė”, ka thėnė ai.

  244 e lėndė i janė nėnshtruar hetimeve paraprake, prej tė cilave 80 prej tyre janė bartur na vitet paraprake, kurse gjatė 2012 janė pranuar edhe 164 raste. Prej tyre 52 raste janė pėrcjellė nė Prokurori dhe Polici pėr procedim tė mėtutjeshėm, 7 raste janė pėrcjell ne organet kompetente administrative me kėrkesė pėr fillimin e procedurės disiplinore, 114 raste janė mbyllur, ndėrsa 71 raste janė nė procedurė.

  Preteni pohon se, pėr herė tė parė, hetohen edhe zyrtarė qė janė me mision jashtė vendit.

  “Ka nga udhėheqėsit e institucioneve qendrore, prej zyrtarėve tė pushtetit lokal, udhėheqės tė institucioneve e deri tek pėr herė tė parė kemi pas edhe zyrtarė qė janė nė mision tė Kosovės por jashtė vendit”, ka thėnė ai.

  Ėshtė bėrė e ditur se vitin 2012, nga 52 raste tė pėrcjella nė prokuroritė publike dhe organet policore kompetente pėr procedim tė mėtutjeshėm penal pas konstatimeve se ka tė dhėna tė mjaftueshme dhe dyshim tė arsyeshėm pėr pėrfshirje nė veprime korruptive, janė denoncuar 159 persona.

  Sa i pėrket deklarimit tė pasurisė, afati i cili ka pėrfunduar para dy ditėsh, tė dhėnat pėr numrin e atyre qė kanė respektuar kėtė afat dhe mė gjerė do tė publikohen nė javėn e ardhshme, transmeton KP.

  Sivjet nė Kosovė 9 zyrtarė tė lartė u bėnė milionerė - Lajme - Koha Net


  Nepotizmi nė Komunėn e Skenderajt udhėhiqet nga kryetari dhe nėnkryetari

  [...]

  Se ka ndikim tė madh nė punėsim e ka pranuar edhe vet kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku, i cili, nė njė debat tė organizuar nga KDI-ja, ka pranuar se ka punėsuar rreth 3 mijė persona anekėnd Kosovės. “Vetėm nė administratėn e Komunės se Skenderajt aktualisht janė 9 persona me lidhje familjare me kryetarin, madje 3 prej tyre e kanė mbiemrin e kryetarit dhe mbajnė poste tė larta publike”, thuhet nė fillim tė komunikatės.

  [...]

  Hapave tė tij, thuhet tutje nė komunikatė, ėshtė duke shkuar edhe nėnkryetari aktual i Skenderajt, Fadil Nura, i cili prej se ka funksione tė larta komunale ka punėsuar 4 familjarė tė tij anipse shumica e tyre nuk kanė pasur kualifikimin e duhur e mandej, nė tė paktėn njė rast, punėsimi ėshtė bėrė edhe pa konkurs. “Motra e nėnkryetarit Nura nė momentin e punėsimit nė arsim ishte pranuar nė punė pa i plotėsuar kriteret e nevojshme pasi kishte tė mbaruar vetėm shkollėn e mesme dhe punėsimi ishte bėrė pa konkurs.

  http://koha.net/?page=1,31,141301


 8. #388
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612

  AW: Die Kosovo-Regierung unter Thaci


 9. #389
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.424
  Zitat Zitat von VoxPopuli Beitrag anzeigen
  [Img]sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/17217_507028109355741_1463452726_n.jpg[/img]
  Leerstelle weg.

 10. #390
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612

  AW: Die Kosovo-Regierung unter Thaci

  Zitat Zitat von IbishKajtazi Beitrag anzeigen
  Leerstelle weg.
  Bin mit dem Smartphone unterwegs. Danke für's Korrigieren.

Ähnliche Themen

 1. Kinderprogramm unter der Hammas-Regierung
  Von Zurich im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 144
  Letzter Beitrag: 24.06.2011, 19:59
 2. Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 31.01.2011, 22:04
 3. Thaci läd Tadic in das Kosovo ein
  Von delije1984 im Forum Politik
  Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 22.12.2010, 19:25
 4. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 23.05.2006, 10:31
 5. Die neue Regierung unter Salih Berisha in Albanien
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 12.07.2005, 22:40