BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 40 von 54 ErsteErste ... 3036373839404142434450 ... LetzteLetzte
Ergebnis 391 bis 400 von 537

Die Kosovo-Regierung unter Thaci

Erstellt von VoxPopuli, 23.03.2012, 18:52 Uhr · 536 Antworten · 41.724 Aufrufe

 1. #391
  Avatar von Johnny Cash

  Registriert seit
  22.02.2010
  Beiträge
  10.851
  Zitat Zitat von VoxPopuli Beitrag anzeigen
  Bin mit dem Smartphone unterwegs. Danke für's Korrigieren.
  Nema na Qemu...

 2. #392
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.424
  Zitat Zitat von VoxPopuli Beitrag anzeigen
  Bin mit dem Smartphone unterwegs. Danke für's Korrigieren.
  Bitteschön! PS: Schönes Bild!

 3. #393
  Avatar von Mitro94

  Registriert seit
  02.02.2013
  Beiträge
  900
  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  Der gehört ihnter Gitter im ernst aber ...
  Boll po koqit ne bisedime me palen serbe....

 4. #394
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  largea_kryesore1365091435.jpg

  Kosova do tė marrė vendime tė vėshtira nė ditėt nė vazhdim nė bisedimet me Serbinė, ka deklaruar kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi tė enjten nė njė takim me gazetarė.

  Duket se me kėtė qėndrimi i Kryeministrit tė Kosovės ka ndryshuar, nuk ėshtė ai, qė u deklarua nė fund tė takimit parmbrėmė nė Bruksel.

  Ai ishte i prerė dhe i qartė se nuk mund tė ketė asnjė lėshim nga Kosova, nuk mund tė ketė pėrgjegjėsi ekzekutive pėr Asociacionin e komunave serbe tė Kosovės.

  Ky ndryshim i qėndrimeve tė Kryeministrit tė Kosovės nuk ėshtė ogur i mirė, pėrkundrazi mund tė ketė prezantimin e njė skenari negativ dhe tė rrezikshėm pėr Kosovėn.

  (Tekstin e plotė mund ta lexoni tė premten nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

  Kryeministri dorėzohet nga presionet - Kosova - Bota Sot  Nuk kaloi mocioni i VV-sė pėr shkarkimin e Bajram Rexhepit

  f1_04-mocio-balline-2-qitet-vula-e-kd1365093053.jpg

  Prishtinė, 4 prill - Kuvendi i Kosovės miratoi pak mė parė mocionin e Lėvizjes Vetėvendosje pėr shkarkimin nga funksioni tė ministrit tė Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi.

  Nga 95 deputetė tė pranishėm nė sallėn e Kuvendit, mocioni i propozuar nuk u miratua pasi kundėr tij ishin 51 deputetė, kundėr 34 dhe tri abstenime.

  Nė debatin lidhur me kėtė morėn pjesė dhjetėra deputetė. Ata tė opozitės, VV, LDK dhe AAK, e kritikonin punėn e deritashme tė ministrit Rexhepi dhe kėrkonin shkarkimin e tij, kurse deputetėt e pozitės e mbėshtetnin.

  http://koha.net/?page=1,13,141314

  Soll heissen, dass 51 Abgeordnete offen zu einem unfähigen Idioten und Dieb halten, damit also nicht im Interesse des Volkes handeln.
  Wir erinnern uns an die Pass-Affäre mit der Österreichischen Staatsdruckerei, der diktatorischen Aktion mit der Umstellung des Parlaments, das Niederbrennen von Grenzposten, der Tod Enver Zymberis und und und...

 5. #395

 6. #396
  Nonqimi
  Habt ihr es gesehen wie die im Parlament abgingen ich dachte es kommt noch zu einer Schlägerei

 7. #397
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.248
  Shėtit qenin me veturė tė Qeverisė!
  Se veturat zyrtare te qeverisė keqpėrdorėn kjo ka qenė e ditur, mirėpo se ato shfrytėzohen edhe pėr shėtitjen e qenve kjo vėrtetė ėshtė e papranueshme.

  Kjo veturė zyrtare ėshtė fotografuar dje pasdite nė fshatin Hajvali tė Prishtinės e cila ishte rrugės pėr Graēanicė.
  Se qeni tė kėnaqet edhe mė shumė nė vozitje, zyrtari i qeverisė i’a kishte hapur dritaren veturės pėr pak freski.
  Qejfi thonė se ėshtė mė i madh se Stambolli, por ky qejf i kėtij zyrtari qeveritar kalon tė gjitha qejfet e qejfeve
  ./Indeksonline/

  __________________________________________________ __________________________________________________ ___________________________

  QEMAJL SHPENZUESI  Nga Express | 03 Maj 2013 15:07

  Kryetari i Gjilanit, Qemajl Mustafa gjatė qeverisjes sė Komunės ka harxhuar treqind mijė euro pėr tri vjet nė dreka e darka zyrtare. Ai ka punėsuar edhe familjarė nė komunė, ndėrsa shkel edhe ligjin pasi jeton nė Prishtinė dhe jo nė qytetin, tė cilin e udhėheq.

  Nėse Kryetari i Gjilanit, Qamajl Mustafa do ta ndiqte shembullin e kreut tė Hanit tė Elezit, atėherė nė buxhetin e komunės do tė kishte sė paku edhe treqind mijė euro mė shumė.

  Kjo pėr shkak se Komuna e Gjilanit vetėm pėr darka e dreka zyrtare ka shpenzuar 296 mijė e 277 euro.

  Pėr kėto vite, Mustafa ka harxhuar me veturė zyrtare 15.186,6 litra karburante, apo shprehur nė vlerė monetare, janė shpenzuar 18.527 Euro.

  Gjersa e tėrė Komuna e Gjilanit pėr tri vite ka shpenzuar 434.964 euro pėr karburante pėr vetura.

  Komuna mė e madhe e rajonit tė Anamoravės ka harxhua mjete edhe pėr udhėtime dhe mėditje jashtė vendit nė vlerė prej 144 mijė e 335 euro pėr tri vite.

  Krejt kėto janė gjetjet e Institutit GAP pėr Komunėn e Gjilanit.

  Nė raport thuhet se Gjilani ka pėrmbyllur vitin 2012, duke u kategorizuar si komuna me shkallėn mė tė lartė tė borxhit publik, me rėnien e nivelit tė tė hyrave komunale dhe me rritjen e shpenzimeve nė kategoritė e mallrave dhe shėrbimeve.

  Gjatė fushatės zgjedhore tė 2009, Mustafa kishte premtuar sė paku realizimin e 25 projekteve tė ndryshme. Nė bazė tė hulumtimit tė GAP del se pas tri viteve tė qeverisjes nė Komunėn e Gjilanit, 8 premtime janė pėrmbushur, 12 tjera nuk janė pėrmbushur, ndėrsa nė 5 premtime ka pasur nisma dhe rezultate evidente, por nuk mund tė konsiderohen akoma premtime tė pėrmbushura thuhet pos tjerash nė raportin e GAP-it.

  Kryetari i Gjilanit, Qemajl Mustafa gjatė fushatės sė vitit 2009 i ftonte gjilanasit tė fotografohen nė qytet dhe tė ruajnė fotografitė si kujtim se pas katėr vitesh qyteti i tyre do tė ndryshonte rrėnjėsisht.

  Mirėpo, sipas Raportit tė GAP’i, pas afro katėr viteve tė qeverisjes nė mandatin e dytė, pamja e Gjilanit ėshtė ajo e katėr viteve mė parė.

  Nė raport thuhet se Gjilani ka pėrmbyllur vitin 2012, duke u kategorizuar si komuna me shkallėn mė tė lartė tė borxhit publik, me rėnien e nivelit tė tė hyrave komunale dhe me rritjen e shpenzimeve nė kategoritė e mallrave dhe shėrbimeve.

  Pak muaj pas marrjes sė mandatit tė dytė, Qemajl Mustafa paralajmėron dorėheqje nga posti me arsyetimin se nuk i ka duart e lira pėr tė qeverisur. Ai me kėtė ka akuzuar subjektin e tij PDK se ka zgjedhur drejtorėt komunalė me imponim, pa e pyetur atė pėr profilin e tyre. Njė muaj pas kėsaj, nė prill 2010, Mustafa paralajmėron sėrish dorėheqje, kėsaj radhe me arsyetimin se niveli qendror i qeverisjes nuk po e mbėshtet financiarisht pėr t’i pėrmbushur objektivat e parapara zgjedhore. Edhe pėr kundėr kėtyre paralajmėrimeve, Mustafa nuk u tėrhoq nga pozita e tė parit tė komunės, por vetėm nga Kryesia e PDK-sė nė Gjilan.

  Sipas raportit kryetari Mustafa ėshtė njė ndėr kryetarėt mė tė pėrfolur pėr pėrzierjet e tij nė procedurat e prokurimit dhe lidhjet e tij me bizneset komunale.

  Qemajl Mustafa, para marrjes sė postit tė Kryetarit tė Komunės, ishte njė biznesmen i suksesshėm. Lidhjet e tij formale dhe joformale me bizneset vazhduan edhe pas zgjedhjes sė tij si kryetar, disa herė duke rėnė ndesh edhe me ligjet nė fuqi.

  Pėr shkak tė kėtyre lidhjeve, mė 30 maj 2012, Gjykata pėr Kundėrvajtje nė Gjilan ka dėnuar Qemajl Mustafėn me 700 euro pėr shkak tė konfliktit tė interesit.

  Administrata komunale e Gjilanit ėshtė e mbingarkuar me staf.

  Pėr shkak tė kėsaj, nė gusht tė 2011, Ministria e Financave nuk kishte lėshuar pagesat pėr rrogat e stafit tė administratės sė Gjilanit pėr mė shumė se njė javė.

  Pėrveē mbingarkesės sė stafit administrativ, Komuna e Gjilanit pėr kėto tri vite tė qeverisjes ka punėsuar sė paku 38 punonjės me kontratė mbi vepėr, pagat e tė cilėve nuk figurojnė nė listėn e pagave por paguhen nga kategoria e mallrave dhe shėrbimeve. Komuna e Gjilanit ka angazhuar individė me kontratė mbi vepėr pėr periudha mė shumė se tre vjeēare. Pėr kėto pozita nuk ka pasur konkurs tė shpallur. Nė kėtė formė ėshtė punėsuar edhe gruaja e vėllait tė Kryetarit Mustafa, si Zyrtare e Personelit nė kuadėr tė Zyrės sė Kryetarit.

  Kryetari Qemajl Mustafa ėshtė kujdesur qė tė punėsojė edhe gruan e tij nė kuadėr tė Drejtorisė sė Arsimit, ēfarė ka ngjallur reagime publike tė partive opozitare dhe mediave. Pėrveē nė administratė, punėsimet nė baza familjare dhe partiake janė hasur gjerėsisht edhe nė sferėn e arsimit.

  Edhe pse udhėheq me Komunėn e Gjilanit, Kryetari Mustafa me banim tė pėrhershėm ndodhet nė Prishtinė. Pėrveē se kjo bie ndesh me Statutin e Komunės dhe Ligjin pėr Vetėqeverisje Lokale, banimi nė njė komunė tjetėr ka krijuar edhe shpenzime shtesė nė karburante, ngase pėrshkrimi i rrugės Prishtinė-Gjilan dhe anasjelltas bėhet me veturėn zyrtare tė Komunės.

  Qemajl shpenzuesi - Politika - Gazeta Express

 8. #398
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Lama: Zėvendėsministri i FSK-sė, spiun i Beogradit

  f1_02-lama-balline-nr-61367524928.jpg

  Publikuar: 02.05.2013 - 22:02

  Prishtinė, 2 maj - Deputetja e Lėvizjes “Vetėvendosje”, Alma Lama, nė seancėn parlamentare tė sė enjtes e ka pyetur ministrin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK), Agim Ēeku, se pse nuk e thonė tė vėrtetėn nė lidhje me zėvendėsministrin e FSK-sė, Sllavisha Filipoviq i cili ėshtė zėnė duke dėrguar nė Beograd informacion nė lidhje me armatimin e FSK-sė.

  Ēeku, nė pėrgjigjen e tij, e ka konfirmuar se Filipoviq ėshtė zėnė duke shkėmbyer e-mail me zyrtarėt serbė, nė tė cilat, sipas tij, ata si ministri nuk kanė vėrejtur se ka pasur rrjedhje tė ndonjė informacioni tė rėndėsishėm.

  Lama, nė njė prononcim pėr Telegrafin tha se nė rast se njė zyrtar i lartė apo ēfarėdo shtetasi i Kosovės bėn spiunazh, “ai ka kryer vepėr penale qė sanksionohet edhe me kodin penal tė Republikės sė Kosovės - neni 131”.

  “Tė kryhet njė vepėr e tillė nga zėvendėsministri, minimumi qė duhet tė bėhej ishte tė shkarkohet nga pozita e tij dhe pastaj tė akuzohej edhe pėr spiunazh”, shprehet ajo.

  Sipas saj, pėrpjekja e Ministrisė sė FSK-sė ka qenė qė ky problem tė mbetet nė hije dhe tė mos bėhet e madhe nė publik.

  “Krejt kjo pėr shkak tė koalicionit, sepse ai ėshtė person politik. Mirėpo, kjo ėshtė shumė e rrezikshme, sepse tė dėrgosh tė dhėnat e FSK-sė (qė pretendon tė jetė Ushtria e Kosovės), nė Beograd, do tė thotė tė rrezikosh seriozisht sigurinė e Kosovės nė tė ardhmen. Tė dhėnat qė i ka dėrguar zėvendėsministri, kanė qenė nė lidhje me llojin e armatimit, por me siguri ka dėrguar edhe tė dhėna tė tjera. Nuk mund tė lejohet qė nė institucionet e Kosovės tė punojnė njerėz tė cilėt bėjnė spiunazh pėr ndonjė shtet tjetėr”, ka theksuar Lama.

  Nė anėn tjetėr, drejtori pėr informim nė Ministrinė e FSK-sė, tha pėr Telegrafin se qėndron prapa fjalėve tė ministrit Ēeku tė thėna nė seancėn e sė enjtes nė Kuvendin e Kosovės.

  Ndėrsa, zėvendėskryetari i parė i Komisionit pėr Mbikėqyrjen e Agjencisė sė Kosovės pėr Inteligjencė, Fadil Demaku ka deklaruar se nuk ka ndonjė informacion shtesė pėr rastin e zėvendėsministrit Filipoviq, pėrveē asaj qė ėshtė thėnė sot nė Kuvendin e Kosovės nga Agim Ēeku.

  Lama: Zėvendėsministri i FSK-sė, spiun i Beogradit - Lajme - Koha Net

  Der stellvertretende Verteidigungsminister Sllavisha Filipoviq hat Informationen zur Bewaffnung der kosovarischen Sicherheitskräfte (FSK) an Serbien weitergegeben, das gab selbst Verteidigungsminister Agim Ceku zu. Die Frage ist nun, was für zusätzliche Informationen Filipoviq an Serbien weitergegeben haben soll und wieso Thaēi und seine anderen Kriminellen dazu schweigen.

 9. #399

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.720
  Habt ihr mitbekommen das Pandeli Majko die kosovarische Staatsbürgerschaft beantragen möchte?
  Falls er das wirklich vorhat dann wahrscheinlich um in der kosovarischen Politik mitzumischen.
  Mit Thaci versteht er sich ja ziemlich gut wäre wahrscheinlich ein Kandidat für die PDK.

 10. #400
  Nonqimi
  Zitat Zitat von dardanos Beitrag anzeigen
  Habt ihr mitbekommen das Pandeli Majko die kosovarische Staatsbürgerschaft beantragen möchte?
  Falls er das wirklich vorhat dann wahrscheinlich um in der kosovarischen Politik mitzumischen.
  Mit Thaci versteht er sich ja ziemlich gut wäre wahrscheinlich ein Kandidat für die PDK.
  Hab ich auch mit bekommen das mit der Staatsbürgerschaft

Ähnliche Themen

 1. Kinderprogramm unter der Hammas-Regierung
  Von Zurich im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 144
  Letzter Beitrag: 24.06.2011, 19:59
 2. Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 31.01.2011, 22:04
 3. Thaci läd Tadic in das Kosovo ein
  Von delije1984 im Forum Politik
  Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 22.12.2010, 19:25
 4. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 23.05.2006, 10:31
 5. Die neue Regierung unter Salih Berisha in Albanien
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 12.07.2005, 22:40